Nevěsty bez ženichů

Jak obstát ve světě, kde přestalo platit vše, v čem jsme žili dřív? Dvacátá léta: čas nadějí a příslibů. Na novoročním večírku lidé oslavují vstup do nové dekády a snaží se předstírat, že na Velkou válku už zapomněli. Je to pryč. Teď je třeba začít zase žít! Skutečnost je ale taková, že lidé, kteří přežili, už nikdy nebudou takoví jako dřív. Najít místo v novém světě se snaží i čtyři přítelkyně, z nichž každá stojí před docela jiným problémem. Ostýchavá Beatrice se obává samoty: nemá dost půvabu ani majetku, aby dokázala zaujmout těch pár nezadaných mužů, kteří se vrátili z bojů. Naproti tomu jiskřivá Ava se nechce vzdát nespoutanosti, kterou si mohla za války užívat, a manželství považuje za zlatou klec, do níž rozhodně nehodlá vstoupit. Sarah zaplatila cenu nejvyšší: její manžel padl. Lydia manžela stále má, ale v jejích očích je to zbabělec, který přečkal válku za úřednickým stolem. A pak se jedna z našich čtyř žen seznámí s charismatickým důstojníkem Edgarem Trentem. Teprve díky tomuto náhodnému setkání se spustí řetěz událostí, které přivedou všechny zúčastněné k pochopení, že stará pravidla už opravdu neplatí. Že štěstí je třeba jít naproti - a být připraven zaplatit za ně i velmi vysokou cenu...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/258662/big_nevesty-bez-zenichu-ujz-258662.jpg 3.662

Vydáno: , Domino

Spare Brides, 2014

Kniha Nevěsty bez ženichů

Boby17
10. listopadu

Příběh o dozvucích první světové války z pohledu žen - šlechtičen mě opravdu zaujal. Samozřejmě, že vyprávění je ovlivněno jejich privilegovaným postavením a neodráží tedy život široké společnosti. Při čtení jsem povšiml pro naši společnost nezvyklého kastovnictví, které zřejmě ve Velké Británii zůstává i dnes. Jen tak někdo se mezi ně nedostane a pokud se tak i formálně (titulem) stane, otázka skutečného přijetí do společenství je věc úplně jiná. Životním cílem většiny žen bylo se výhodně provdat, dle očekávání rodiny a společnosti. Ale po válce chyběl milion mužů, kteří odešli a už se nevrátili. Jiní se konce války dočkali, ale jako mrzáci tělesní a prakticky všechny trápily duševní problémy. Problémy mužského světa se samozřejmě přelily i do světa ženského. Na to se zapomíná. Zítra si celý svět připomene Den válečných veteránů, který vzešel jako upomínka na ukončení první světové války. Je ale potřeba si s padlými, raněnými a nemocnými připomenout i ovdovělé manželky, osiřelé děti, zdrcené rodiče a sourozence. Zajímavou knížku hodnotím 4,3 hvězdami, tak zaokrouhluji na 4.

Noisette73

Toto ne, to bylo tak ploché až běda, strašně jsem se nudila a nebyl dobrý nápad brát si ji na tříhodinovou cestu vlakem.
Nedočteno, skončila jsem na straně 102 a mám dost.

greetchen
07.05.2019

Nemám moc ráda romance zasazené do dávné minulosti, po této knize jsem sáhla kvůli autorce, aniž bych tušila, že nejde o knihu ze současnosti. Ale nakonec bylo zasazení do poválečné éry, vynucená změna společenského smýšlení a pád honorace velmi zajímavou kulisou a rámcem celého příběhu. Každá z hrdinek - ač si všechny přímo sympatie nezískaly - mě něčím zaujala, jejich příběhy byly provázané, a přesto tak odlišné. I když děj někdy vázl, právě vztahy, myšlenky, očekávání i rodící se osobitý "feminismus" ho dokázaly příjemně posouvat. Kniha nejen k oddechu, ale i k zamyšlení, že za možnosti, které dnes my ženy máme, mohly právě i takové ženy, jako hrdinky této knihy.

Pepina19
23.02.2019

Nenadchne ani neurazí. Na odpočinek dobré.

04.10.2018

Tak za mne se bohužel žádné velké nadšení nekonalo. Hrdinky mi moc sympatické nebyly, děj se dost táhnul, nedokázal doopravdy zaujmout a celé to bylo takové nezáživné. Až ten konec se povedl a tak trochu celý příběh zachránil - a právě za něj přidávám ještě jednu hvězdičku ;-).

Madelisi
15.04.2018

Žena narozena okolo roku 1890 je skutečná hrdinka. V jedné válce přišla o muže, o syny se bála v druhé a ještě zvládla bojovat za ženská práva. Adele Parks mi zvládla zprostředkovat ve svém příběhu tento dojem, se kterým souhlasím.
Co se týče hlavních hrdinek, tak už tak moc nadšená nejsem. Beatrice mi bylo líto, trochu toho štěstí jsem jí přála, Sarah si dobrý konec zasloužila, pro Avu jsou akční dvacátá léta jako dělaná. S Lydií jsem měla problém, když se rozhodla zahodit vše, co má. Vadilo mi, že je v příběhu věnováno tolik péče právě jí. Více mě zajímaly její kamarádky. Ke konci jsem ovšem názor přehodnotila a obdivuji ji, jak si stála za svým názorem.
Edgar je bravurně napsaný, zasloužil si místo v mém osobním seznamu výjimečných literárních mužů. A že už dlouho do něj nikdo nepřibyl

lapagerie
16.03.2018

Tak nějak nevím, jestli se mi příběh líbil. Ale spíš se přikláním k tomu, že ano. Určitě mě zaujala atmosféra poválečné doby. Bujaré večírky, pořádané ve snaze zahnat doznívající hrůzy z války. Do toho vysloužilci, zničení fyzicky i psychicky. Lehkomyslné mladé ženy a jejich konzervativní matky, které se nedokáží přizpůsobit změnám. To se mi líbilo. Hlavní postavy už méně. Lydia mi byla protivná. Nespokojená, sobecká a netolerantní vůči manželovi. Ava, znuděná zbohatlická dcerka se nakonec příjemně vyloupla, ale že to trvalo :) Beatrici bych přála něco lepšího a Sarah se nevymkla očekávání. Ale celkově se kniha čte příjemně, takže dávám tři hvězdy.

Nunynka
06.12.2017

Kniha mě zaujala tématem. Mám ráda 20. léta minulého století. Ale celkově mě kniha zklamala. A konec úplně. Na mě až moc červená knihovna. Čekala jsem,že se rozvinou všechny příběhy,ale ke konci už se řešil jen jeden vztah a už to bylo celkem nudné.