Nevermore Baltimore

Nevermore Baltimore https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/41978/bmid_nevermore-baltimore-2QR-41978.jpg 4 150 35

Když Jerry Linden přiletěl z Paříže do Washingtonu převzít tělo své sestry (včetně devítimilimetrových projektilů v něm), ani v nejmenším netušil, v čem to jeho drahá sestřička vlastně jela. Až na místě zjistil, že kromě poměrně rozsáhlé sítě místních nevěstinců zdědil také vstupenku do pekla… To v tomto případě představuje podivná hra v totálně zdevastovaném měste Baltimore, kde kromě ztracených lidských existencí přežívá ještě něco, čemu místní říkají vyvřeliny a co je stejně nepochopitelné, jako vlastní příčina omezené destrukce této části města. Jerry se neuváženě rozhodne dohrát tu šílenou hru rozehranou jeho sestrou a brzy mu dojde, že kromě jejího mobilu, jehož prostřednictvím jsou mu postupně sdělovány propozice, potřebuje ještě pistoli – nejlépe co největší ráže. Opatří si ji hned po druhém kole. Po tom třetím pak pochopí, že zde někdo šeredně podvádí. A to ještě netuší, jakým způsobem jsou do celé věci zapojeny záhadné postavy vyvřelin, o nichž oficiální místa zarytě mlčí – zato má o ně velký zájem místní novinářka. -- zdroj: legie.info --... celý text

Mrshodan
Mrshodan
16.09.2023 5 z 5

Povedlo se! Akční děj, humor i prima postavy. A navíc pěkné sci-fi.

Anakonda1969
Anakonda1969
02.04.2023 5 z 5

Pan Heteša dokáže psát velmi poutavě. Dokáže navodit absolutně nesmyslné situace a pak z toho vybruslit a ještě dodat veselou průpovídku na konci skoro každé kapitoly. Akorát jsem moc nerozumněla konci příběhu. Nějak se to celé přeorientovalo na jinou situaci. Ale i tak jsem se velmi bavila.

n.ezn.amy
n.ezn.amy
12.03.2023 5 z 5

Jerry Linden přiletí do Washingtonu, aby převzal pozůstalost po zavražděné sestře, se kterou se léta nestýkal. Teprve po příletu zjistí jaký jeho sestra vedla život a jeho původní přesvědčení, co nejdříve se vrátit domů do Paříže, vezme za své až objeví dva telefony a tajemnou hru, která probíhá v uzavřené čtvrti Baltimore. Zprvu cynický způsob vypořádání se s dědictvím po sestře se změní v touhu po nalezení jejích vrahů. Heteša dokáže vždy sepsat napínavý a strhující originální román, ve kterém od půlky knihy víte jak kdo je vrah a konec vás naprosto přesvědčí o opaku.

borufka
borufka
24.11.2022 5 z 5

"Přečteno" v audiu, Heteša + Třebický + Baltimore, myslím, že už jsem trochu závislá:-)

Ryorka
Ryorka
13.02.2022 3 z 5

naprosto nejrozporuplnější knížka, co jsem četla :). 3x byla odložena a 3x jsem se k ní vrátila. Spousta, pro mě nudné, vaty o Lauřiných pruhovaných ponožkách a o restauracích kde byli a co jedli a plky o ničem, spousta úžasnej náhod v podobě vždycky připravených známých a jejich známých, co vyřešili nemožné, spousta dlooouhej popisů a do toho záporák Garimaldi a náznaky něčeho zlého v pozadí a vlastně netušíte čeho a tak vás to láká zjistit. Měla jsem chuť s tím praštit a zároveň jsem prostě musela zjistit záhadu vyvřelin a AMOILU. Takže hodnocení zaokrouhluju na tři hvězdy. A docela bych si to dokázala představit na filmovém plátně.

mol378
mol378
29.12.2021 4 z 5

Po Zelených šupinách, střepech a rubínech a před doporučenou Co to žere a kde to spí, kterou nemůžu sehnat, střihla jsem během hektických svátků poněkud místy ukecanou hru v Baltimore. Nebylo to špatné, v každém případě zábavné, přiměřeně napínavé, ale ne zas tak, aby jeden nespal, nejedl a visel očima na čtečce i během čištění zubů. Nicméně mě velmi bavilo představovat si totálně zničené město, akvárium, přístav, vyvřeliny. Závěr pro mě překvapivý co se hlavních aktérů týče. Dobrá nenáročná dobrodružná četba pro náročný čas.

3nitka
3nitka
15.11.2021 5 z 5

Nádherne vtipná a oddychová kniha, hlavný hrdina ako vždy sympatický:)
"Naštvala mě tak, jak člověka dokážou naštvat jenom ženské. Chlap to prostě nezvládne i kdyby se rozkrájel. Ženská jo. Ženská jo  už jenom proto, že je ženská, protože kdyby to samé napsal chlap, tak to působí úplně jinak. Vypadalo by to tak, že prostě dneska nemůže a že to nejde. Od ženské to působilo tak, že prostě dneska nemá náladu.
Když totiž chlap řekne, že to nejde, tak někde visí na natrženém laně hluboko nad propastí, nebo proti němu stojí rozzuřený krvelačný tygr, který celý měsíc nezavadil ani o jednu pitomou antilopu a už by si něco zakousl. Když to řekne ženská, tak buď ještě nemá zaschlý lak na nehtech, nebo dala přednost horkým malinám, které považuje za několikanásobně hodnotnější požitek, daleko důležitější pro její další existenci."

JezinkaJ
JezinkaJ
17.10.2021 4 z 5

Skvělý čtení. Po lehkém vžití se do příběhu, jsem se nechala strhnout, jako už dlouho ne. Hra mě strašně bavila, úplně jsem zapomněla že čtu a vlastně jsem hrála taky. Škoda že jí nebyl darován ještě větší prostor. :) Bylo to vážně skvělé.
Osciluji mezi čtyřmi a pěti hvězdičkami. Nejasné vyjasnění by bylo na pokračování. Druhý díl nebude? :)

Belisima
Belisima
14.10.2021 5 z 5

Furt hledam posledni stranky, asi me knihkupectvi osidilo. Ja chci vedet co bylo dal. Ja to potrebuju vedet. Sakra kde bydli Hetesa? Vite nekdo?

toni-az
toni-az
27.09.2021 4 z 5

Začátek mě tedy moc nebral, konec byl takový nějaký nedokončený, ale to mezi tím bylo super. Trochu klišoidní, ale mám rád přesně tento typ příběhů, kde se soutěží pomocí nějakého dobrodružství. Tedy soutěží... Úkoly byly dost banální, zažil jsem spoustu bojovek a šifrovaček s mnohem pestřejšími úkoly během pár hodin.

Sice spousta věcí byla trochu přitažená za vlasy, občas se týpek choval dost nelogicky, např když skoro nevyužíval pomocníky, ale jinak to jelo dobře. Navíc styl vyprávění připomínal trochu noire detektivky ze staré školy a postapo atmoška Baltimore taky moje krevní skupina.

Poslouchal jsem jako audio, zpočátku mi vadilo ráčkování interpreta, ale brzo jsem si zvykl a musím uznat, že to jinak bylo jedno z nejpřirozeněji znějících namluvení audio knihy co jsem potkal. Rozhodně se s interpretem strefili přesně do stylu knihy. Nebo je tak dobrej, že se do něj prostě dostal sám a dostal by se i do jiných stylů?

TomHr
TomHr
17.08.2021 2 z 5

Po všech těch nadšených recenzích velké zklamání. Největším zklamáním je hlavní hrdina, který je na jednu stranu správňácký úžasňák, na druhou stranu se co chvíli chová jako totální debil. A ty dialogy! Někdy jsou vážně nestravitelné, jak se hrdina pořád dementně ptá co? co? Rozhovory se ženami jsou ukázkou trapnosti, místy kniha působí jako prvotina ambiciózního středoškoláka. Je to samé šroubované přirovnání a nucený popkulturní odkaz. Ostatně už samotné základní premisy příběhu jsou jaksi přitažené za vlasy. Ale to je jedno, tahle knížka je přece jízda a zábava!
Ovšem jak příběh postupuje, zábava ne a ne přijít. Sem tam nějaká akční scéna, ale jinak se nám hrdina poflakuje po hospodách, dozvídáme se, co si kde objednal a co na sobě měl barman atakdále atakdále. Výrazné proškrtání a zkrácení by knize jednoznačně prospělo.
Přese všechno se autorovi podaří navodit napětí a pocit tajemna. Nakonec jsem byl vážně zvědavý, co se z příběhu vyklube. Jenom jedna záhada stále trvá: Washington se skloňuje a Baltimore ne? Nejsem si jistý.

babystar
babystar
15.06.2021 4 z 5

Opět kniha z prostředí, ve kterém bych se nechtěla ocitnout (viz čtenářská výzva), a přece jsem musela číst a číst a dočíst až do konce (strašně moc se mi ale chtělo na ten konec během četby předčasně podívat). Akční příběh okořeněný humorem, v němž se úhlavní nepřítel stal zachráncem a z podivných démonů se vyklubalo něco daleko horšího.

Maud22
Maud22
24.04.2021 5 z 5

Postupně jsme zaplétáni do zdánlivě smutné, ale rutinní akce, kdy z Francie do USA přilétá středoškolský učitel Jerry, aby vyřídil pozůstalost po zemřelé sestře, s kterou se hodně dlouho neviděl a nestýkal. Za jejím úmrtím se skrývá tajemství a podivná hra o velké prachy v terénu odříznuté části Baltimoru, kde nejde jen o důvtip, ale také o sílu a dobré spojence. Když pokračování ve hře vezme Jerry, tak jsem už v duchu litovala pedagogického pracovníka, protože tohle nedá. Hm, není učitel jako učitel. :-)
Při čtení téhle knihy jsem si říkala, že by to byl skvělý film. Ostatně podobného názoru je možná i sám autor, který v další své knize Sex, drogy & cybn'roll zmiňuje kultovní komiksový film Nevermore Baltimore postpunkového režiséra Petera Heteshi... Rozhodně by to byl lepší námět než nějaká Gravitace či Jupiter vychází. Ovšem nesmělo by se to dostat do rukou The Walt Disney Company, které dokázalo zlikvidovat v poměrně krátkém čase sérii Star Wars...

Terror
Terror
31.01.2021 4 z 5

A budeme zase kritizovat...
Délka knihy je vzhledem k hustotě děje neúměrná, což je zaviněno za prvé tím, že mistr Heteša je grafoman a za druhé skutečností, že to, co by i Alois Jirásek zhustil do jednoho odstavce, je zde rozepsáno na dvě strany.
Ad jedna - napsat knihu za tři měsíce je šílenství, zvlášť takovou tlustoprdku.
Ad dvě - "Nalil jsem Bilharzi panáka." Heteša ne. Heteša se dvakrát zeptá, jestli toho panáka Bilharze chce, načež popíše, kterak se vyrábí kombajn.
Závěr knihy je také pro autora typický. Takový ustřižený, nevýrazný a nucený (už musím končit, dopil jsem kakao).
No, tak proč jsem tomu sakra dal čtyři hvězdy? Protože mě to baví. Baví mě autorova ukecanost, baví mě neskutečně dlouhé a zbytečné rozhovory, baví mě výroba kombajnů...
Ono se to totiž strašně dobře čte.

Terva
Terva
22.01.2021 4 z 5

...měl havraní vlasy,
orlí nos
a netopýří uši (chlupaté).
Nezbylo mi než doufat,
že nemá slepičí mozek.

To je třetí kniha od pana Heteši, kterou jsem četl. Zatím se teprve seznamuji s tímto spisovatelem. První dvě knihy mě bavily a dost jsem se u nich zasmál. Avšak Nevermore Baltimore mě uvedlo trochu do rozpaků. Příběh se rozumně rozjede, ale neobsahuje tolik srandy, kolik bych snesl. Vlastně humoru je tu pomálu. Podivné dědictví a ještě podivnější temná hra na území Baltimotre a zvláštně odvážný a svéhlavý hlavní hrdina mě celkem rychle vtáhla do děje. Vše jsem to s hlavním hrdinou prožíval, tedy krom těch vypitých panáků alkoholu (jsem na pivo), fandil jsem mu a vlastně s ním i trpěl.

Citát: Kdo by co za to dal, spát zadarmo v bordelu.

Tak zvané Vyvřeliny jsou rozhodně podivná stvoření a byl jsem u vytržení, abych se už konečně dozvěděl, zda to jsou démoni nebo něco jiného. Pravidla hry Nevermore Baltimore jsou také zajímavá a vše v jedno skloubeno prostě a jistě tvořilo dobrodružnou zábavu. Příběh má přes pět set sedmdesát stran a musím přiznat, že jsem se vlastně nenudil, krom posledních pár stránek, kdy jsem se taky vlastně nenudil, ale byl jsem spíš nasr...štvanej.

Malá ochutnávka:
Dobrý den, řekl jsem, zavřel za sebou a zůstal stát u dveří s očima upřenýma na to, co sedělo za stolem. V první chvíli jsem myslel, že není vůbec živý, ale dlouho mě v tom nenechal. Pokynul rukou, která připomínala takové ty gumové hororové ruce z obchodu s ptákovinami na strašení spolužaček. Byla seschlá, divně chlupatá a zažloutlá, stejně jako celý obličej rakváče, kterému patřila.

Co mám panu spisovateli za zlé, je závěrečné vysvětlení a celková pointa příběhu. Vše jakoby ke konci knihy šlo do pozadí a na povrch se dostává úplně něco jiného. Absence některých vysvětlujících konečných aspektů mě rozesmutnila. Čekal jsem pompéznější finále a možná i trochu té krve navíc. No nic. Jako celek je to však dobrodružné a určitě není třeba nad touto knihou lámat motýlky. Proto za čtyři. Tak ne, rozhodl jsem se, že toho posledního motýla přece jenom roztrhnu.
( Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡ )

Citát: Když má člověk hlad, panák ho může na nějaký čas zachránit.

kap66
kap66
11.11.2020 4 z 5

Obvykle si dělám při čtení poznámky. Tohle je jedna z knížek, kde jsem se někde na straně 180 lekla nepopsaného papíru. Důvody pro to bývají z větší části chvályhodné, jako tady: frčí to, dialogy jedou bez zádrhelů, zápletka mě zaujala okamžitě, hlavní postavu beru. Jeho profese mi připomněla zasloužilý antiučitelský vtip o tom, že kdo nic neumí, učí, a kdo neumí ani učit, učí tělocvik. Ono se to teda s jeho učitelováním vyvrbilo pak trochu jinak, tělocvik to taky byl ne zcela tradiční a vysvětlilo se tím i to, jaký ranař a zároveň kliďas to je. Důvod pro běloskvoucí papír by taky mohl být ten, že mě lautr nic nezaujalo, ale to tu neplatí; akční tělocvikářovy kousky mě bavily a vysvětlení toho všeho jsem přijala se zájmem. Jenom maličkost, která mě nijak zásadně nedráždila, ale nabrala mě na rohy víckrát: hlavní hrdina je Čech jak poleno – a ono houby: je to Francouz, navíc s anglickým jménem. (Otázka je, co si pod „Čechem jak poleno“ představuju – samozřejmě vlastenecky to nejlepší!)
Heteša je dobrej. Po druhé knížce ho řadím do svých oblíbených.

Korejš
Korejš
25.10.2020 4 z 5

První kniha od pana Heteši, po pár stránkách jsem zjistil, že mi sedí, trocha akce, trocha humoru, trocha ironie, prostě super příběh na základě originálního námětu - fantazie jede na plno a příběh baví i přesto, že se některými pasážemi trochu táhne, nečekaný zvrat v příběhu a já si říkám, že tohle bude bomba...ale potom přišel konec...zatímco kdejaká nepodstatná situace je v knize popisována téměř sáhodlouze, konec je popsán na 3 stranách, škoda ho. 4 hvězy a i tak si myslím, že je to super brakovka u které se pobavíte, popřemýšlíte a představíte pár hnusnejch vyvřelin a pár hezkejch ženskejch s oříškovýma očima a pruhovanejma punčocháčema :)

Ales.BD
Ales.BD
13.09.2020 3 z 5

Trochu moc dlouhá a neoriginální brakovka. Hodně rozvleklých rozhovorů a méně akce. Nechápal jsem, proč je hlavní hrdina s anglickým jménem Francouz. Nějaký ten David Michálek by mi byl sympatičtější.

michaela5484
michaela5484
26.08.2020 5 z 5

Super kniha, zajímavý příběh, zápletky, chvíli obavy, chvíli mrazeni, chvíli obrovské napětí, na konci zármutek, že je již konec ???? velmi hezké a poutavé čtení.

jaroiva
jaroiva
03.08.2020 5 z 5

Wow! to byla jízda! Poslouchala jsem jako audio a zezačátku jsem si říkala, že jsem asi sáhla vedle, nějak mě to nebavilo... Ale jakmile přišlo na hru, už to jelo...
Měla jsem i pochybnosti o tom, co se tady jako nazývá sci-fi. Nakonec se tam sci-fi linka našla, ale víc to stylem připomínalo klasickou americkou detektivku a obsahem nějakou počítačovou adventuru.
Ať si čtu anotaci nebo po sobě tento komentář, vlastně by mě to asi vůbec nemělo bavit. Tak nechápu, ale opak byl pravdou. 19,5 hodiny poslechu uplynulo jako nic.
P.S.
A myslím, že ti ekologičtí aktivisté by fakt někteří mohli být vyvřeliny :D