Neuilly a jiné příběhy

Neuilly a jiné příběhy https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/39031/bmid_neuilly-a-jine-pribehy-YaK-39031.jpg 4 10 1

První část tohoto svazku tvoří 15 povídek, z nichž sedm nebylo dosud knižně publikováno (Divák v únorové noci, Cesta k ateliérům, Šmé s literaturou, Sam píše recenzi, Hovory s Okťabrinou, Faminine Mystique a Jak jsem se učil německy a anglicky). Svazek pak uzavírá klíčová novela Neuilly z r. 1974.

1amu
25.09.2019 4 z 5

Opomíjená v mé knihovně. Některé povídky jsem znal (Můj táta haur a já, Hovory s Okťábrinou) jiné - úplné zjevení (v tom nejlepším slova smyslu) třeba Feminine Mystique nádherná povídka, napsaná v lednu 1988, která by doplnila vhodně Zbabělce. Stará známá parta z Kostelce hodlá založit na gymplu odbojovou skupinu . Osobně si nejvíce cením té poslední, má 82 stránek a jmenuje se Neuilly . Plno doplňků, třeba kdo byl kdo ve Zbabělcích, nebo jak hrdina Přema Skočdopole zdrhnul před únorem 1948 přes Alžír (v Cizinecké legii), až skončil v Austrálii. Strhující je závěr povídky, cosi jako portrét STB-fízla v Kanadě . Jsem rád, že jsem si ji mohl v roce 1996 koupit, stála pouhých 164.-Kč.

Josef Škvorecký
česká, 1924 - 2012
1964  84%Zbabělci
1990  82%Prima sezóna
1990  77%Tankový prapor
1991  83%Mirákl
1965  74%Legenda Emöke

Kniha Neuilly a jiné příběhy je v