Probuzení

Probuzení https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/378795/bmid_probuzeni-nxJ-378795.jpg 4 128 28

Netvora série

Příběh se odehrává v roce 1900, v matriarchální Asii. Ve světě, kde se steampunk míchá s magií a monstry. V tomhle světě se mladá dívka vyrovná s válečným traumatem a navazuje psychické spojení s bytostí obří síly. Spojení, které z nich obou udělá terč lidských i nelidských sil.

Literatura světová , Komiksy , Fantasy

Vydáno: , Crew

Awakening , 2016

Atlantis
18.03.2024 3 z 5

První Netvora mne nezaujala. Ano, kresba je krásná, na dámy je radost pohledět (i když občas mi přišly některé postavy až příliš podobné a nebyl jsem si jistý, koho sleduji), ale celý příběh se tak moc snaží být tajemný a zamotaný, až je to unavující. Spousta postav a odboček, na koncích kapitol vysvětlující strany s tunou textu... to nezní jako solidně vystavěný storytelling, co říkáte? I hlavní postava mi nesedla. Ultra tvrďačka s posláním? Asi? Kdo ví, víc než náznaky nedostanete. Zkusím ještě další díl, ale jestli se bude takhle pořád stepovat kolem horké kaše, půjdu o dům dál.

Arkagas
29.12.2022 5 z 5

Netvora je komiks, pro který jsem šla účelně do knihovny hned jak jsem ho viděla v knihkupectví. Bože! Tohle je taková krása. Pokud by někdo hledal čistý fantasy komiks, první co mě napadne bude rozhodně Netvora. Rasy dělené na Arkance a míšence, Maika půlvlčice, Velekněžka, Půlnoční město, démoni a hromada dalších postav. To všechno Vás čeká v Netvoře. Dokonalá kresba lehce šmrnclá asií a středověkem navíc funguje k tomuhle příběnu naprosto parádně. Co víc dodat - prostě si to přečtěte, protože tohle Vás vtáhne a nepustí. Nutno dodat, že poslední díl jsem ještě nečetla, takže tu ruku do ohně dám zatím za ty čtyři :-)

fvalek
25.05.2022 5 z 5

Netvora je jeden z těch komiksů, které krásně ctí klasické fantasy a otevírají neuvěřitelně krásné a zajímavé fikční světy. V dnešní nabídce fantasy je to sice už trošku klišé, ale na druhou stranu toho není nikdy dost. Jde v podstatě o klasický střet světa lidé se světem kouzel a ze standardů se nevymyká ani tím, že i lidé nějakou magii mají. Brutalita a drsný svět taky nejsou ničím novým, stejně tak antropomorfizované postavy, přesto je ale Netvora něčím jiná a originální. Může to být opravdu zajímavou hrdinkou, která není nijak líbivá a celý komiks se tváří jako kakabus, přesto je sympatická a fanoušky si získá. Může to být zajímavými rasami, od Arkaniků a prastarých, přes démony až po inteligentní kočky. Popravdě ti obří démoni, co se tam nějak míhají po obloze, to je prostě úchvatná podívaná a rozhodně novum. Inteligentní špionské kočky zase tolik ne, ale rozhodně na nich něco je. No a pak celý ten svět - od krásných lokací a měst, po drsné uličky a souboje, přes Kumaeu a lilium. Netvora je v tomhle vážně komplexní, obsáhlá a zaujme. Krásná kresba to všechno jen korunuje.

No, ale taky nějaké horší věci - hlavně ze začátku je to takové hození neplavce do vody. Pro mě osobně byly první kapitoly šíleně matoucí a působilo to rozjetě a nepochopitelně. Pravidla, geografie a demografie světa nebyla nijak vysvětlená a k aktuálním drsným událostem se míchaly flash-backy s nějakým plánem, který ale reálně nevypadal úplně funkčně. Přestože pak kočky v mezikapitolách spoustu věcí vysvětlily, stejně je tu hodně otázek, které možná ani nebudou mít odpovědi, ale třeba ano, nechám se překvapit. Snad se postupně záhady odhalí a to např. démoni, smysl a cíl inkvizitix, maska nebo jednoduše - kde přišla Maika o ruku? To ale nejsou mínuska, jen se to prostě trošku hůř četlo a myslím, že všechny tyhle záhady se postupně odhalí.

Jinak z hlediska postav je to taky dost zajímavé, jak už jsme naťuknul, Maika je postava, co se nevnucuje, ale upoutá. Kippa je nějaký zlidšťující prvek, co tam zastupuje čtenářovy zvídavé oči, kočky zase nahrazují průvodce a vypravěče. trošku sporná je postava Tuyi, která tam má dost nejasnou úlohu. Záhadou pro mě jsou ale skoro všichni z Kumai, a to hlavně Sofie, Yvette a matka představená. Jsou to tajemné, nebezpečné postavy a nikdo zatím neví, co chtějí... Konkrétně matka představená má totálně něco za lubem a bude mít ještě velkou roli. Yvette zase má nějaká napojení na Maiku, tak to přidává ději docela na dynamice. Těším se, co přijde dál. :)

MisaNuff
26.09.2021 5 z 5

Vše, co můžete chtít od komiksu! :) Naprosto dokonalá kresba i příběh. Při tom množství komiksů, které čtu, se k této sérii neustále rád vracím. Pojďme si to trochu rozklíčovat. Kresba stylu art deco je neokoukaná a tak tak krásná. Příběh je od začátku komplexní, ale vše se postupně vysvětlí. Líbí se mi dávkování informací. Člověk sice vše pochopí na poprvé, ale série vybízí k opakovanému čtení a hledání detailů. Oproti mnoha pokusům různých sérií tady opravdu mám pocit živoucího světa se svými zákonitostmi. A hrozně mě baví je objevovat! Nejlepší přirovnání mi přijde asi k JRPG, pokud jste nějaké hráli (např. u nás hodně známá série Final Fantasy), tak ten styl vyprávění příběhu je dost podobný. A celé je to dost brutální! A postavy mají charakter. A ... jděte si to přečíst, je to FAKT dobré :)

Gordonlord
05.08.2021 2 z 5

Dost originální comics. Anotace říká, že jde o kombinaci art deco beauty a steam punku. Zajímavé kombo, které částečně připomíná trochu evropsky řízlou mangu.

Kresba je určitě blízko tomuto stylu, ale její poetika a styl jsou dost originální. Je dost detailní, propracovaná a až mainstreamově hezká a prokreslená.

Příběh se jeví dost komplexně a složitě. Nemám pocit, že jsem četl blbost. Autorka má všechno jistě hodně promyšlené, ale sype to na čtenáře hrozně rychle je toho moc a člověk se v tom ztratí. Postavy často mluví v hádankách, což někdy značí neschopnost vymyslet dobrý příběh a dialogy, ale zde je to podle mě naštěstí snaha, učinit zajímavý a promakaný příběh mysterioznější. Avšak nedaří se - dělá to příběh jen nepřehlednější a já byl v celém ději na konci mnohem zamotanější než na začátku.

Originání pojetí a nápady spolu s promyšleným lorem dojíždí na scénáristickou nevyváženost a neproniknutelnost. Cítím, že by se vyplatilo přečíst si to ještě jednou, abych více věcí pochopil, ale zároveň je jasné, že bez dalších dílů by to byla zbytečná práce.

KubaHanzelin
20.08.2020 4 z 5

Uff..jak tohle ohodnotit..
Jsem na vážkách mezi 3mi a 4mi *, svět Netvory je neskutečně rozsáhlý, temný, ale vtáhne vás a vy chcete vědět víc, i když vám to podává..no, možná trošku horším způsobem než by měl. Po konci každého sešitu vás čeká strana o historii daného světa, která mě spíš rozptylovala od čtení než abych si řekl: "Jo, super, to je zajímavý!" Mohlo by být, kdyby toho nebylo tolik najednou. Spousta výrazů se kterými se setkáváte během čtení vám dá najednou pěstí do obličeje a vy odcházíte s tím, že toho víte možná méně, než před chvílí.
Jak již někdo zmínil níže přede mnou, trochu mi to připomnělo Zaklínačův svět..nojo..ten rasismus je i tady a opravdu ještě možná horší:) Ale co je na Netvoře opravdu úžasné je kresba, hltáte každou čárku, tady se ilustrátorka opravdu vyřádila!
3.5/5*

Knizectvi
08.07.2020 5 z 5

To čeho si na komiksu všimnete jako první a podle čeho si dost z nás komiks také vybírá je kresba. A musím říct, že u Netvory je kresba naprosto dokonalá. Míchá se tu několik stylů, které dohromady dají opravdu nádherný obraz a skvělý vizuální zážitek. Příběh není nijak zvlášť originální ale je velmi chytlavý. Odehrává se v alternativním světě, v roce 1900 v matriarchální Asii. Dívka jménem Maika Půlvlčice, se snaží zjistit co za démona se ukrývá uvnitř ní a rozklíčovat svou minulost, na pozadí hrozícího dalšího konfliktu mezi lidmi, prastarými, arkaniky (pololidmi, polozvířaty) a kočkami. Nedávno totiž válka zuřila a Maika byla její součástí, a nyní se schyluje k další. Díky tomu co má uvnitř sebe proti ní nepůjdou tentokrát jenom lidé, její běžní nepřátelé ale i vlastní druh. A je tu prostě všechno co mám rád, magie, božstva, steampunk a liščí človíček :) Trochu temnější atmosféra vás vtáhne a nepustí :) Takže do tohohle se prostě musí pustit každý kdo má aspoň trochu rád komiksy a já už mám připravený druhý i třetí díl a doufám, že brzy budou další :)

Katania
30.05.2020 4 z 5

Mě se to líbilo!

jarynek
05.05.2020 4 z 5

Kresba mne zaujala hned na první nakouknutí - propracovaná, míchající několik stylů, vytvářející zajímavé spíše pochmurné prostředí. Ale v příběhu jsem se zpočátku trošku topil, nebylo mi jasné, kdo, s kým, proti komu, ale hlavně proč. To se naštěstí v průběhu vyprávění lepšilo a navnadilo mne na pokračování. Asi si budu muset v rychlosti přečíst ještě jednou, možná pak docením informace, kterým jsem na začátku nepřikládal významu.

Alex.Barunka
05.03.2020 4 z 5

Některé knihy jsou napsány přímo pro vás a vy v konci zjistíte, že o nich nemáte vlastně vůbec co říct, protože vás sami o sobě skvěle vystihují.

Ale zkusím to. Netvora má dokonale temnou a pochmurnou atmosféru a na komiks poměrně rozsáhlý svět, který je tu po kouskách servírován. A ta půda je tu připravena tak dobře, že se zbytek nemá šanci zhroutit. Hlavní hrdinka je neskutečně nepřístupná a jistým způsobem pokažená, ale právě toto skvěle dokresluje atmosféru. A ke kresbě nemám výtku, protože Lištička.

Dragell
08.02.2020 4 z 5

Komiksy si nejčastěji vybírám podle kresby a ta mě u Netvory opravdu nadchla. Je Barevná, do detailu propracovaná a drží si temnější nádech, který se prolíná i samotným příběhem. Hlavní hrdinka totiž bojuje se svými vnitřními démony a pátrá po své minulosti.
Jedná se o rozsáhlý svět s několika rasami, odlišnou hierarchii (dominantní je zde matriarchát) a různými příšerkami a monstry. Je opravdu úžasný, nemluvě o tom, že se tu jezdí na jednorožcích, ale... na první díl je toho hodně. Jste vrženi do příběhu, aniž byste znali prostředí, vše působí zmatečně. Mezi jednotlivými kapitolami se ovšem nachází vždy strana, která vás seznámí s jedním konkrétním prvkem světa, takže postupně se budete hlouběji nořit do příběhu a rozumět všech okolnostem a jeho fungování.
Jenže právě od toho je hutnější první díl - zakousnout se a porozumět světu, abyste si následující díly mohli příběh náležitě užít. Jen nutno poznamenat, že místy je tenhle svět opravdu krvavý a nikoho nešetří.
Pokud hledáte něco ke čtení se silnou hlavní hrdinkou, která není vždy úplně klaďas, zkuste nakouknout do Netvory, může vás příjemně překvapit. Nemluvě o faktu, že každý díl komiksu byl zatím ohodnocen cenou Hugo.

Kate18
26.01.2020 5 z 5

Maika Půlvlčice přežila kataklyzmatickou válku mezi lidmi a arkaniky. Na cestu jde s Lištičkou Kippou, která je prostě krásná a taky odvážná. Potkají další lidi i nelidi a musí poznat, kdo je přítel a kdo ne. Připojí se k nim mistr Ren, dítě Ubasti. A přitom má v sobě Maika něco děsivého, co se právě probudilo.

Lenny.Wolf
16.01.2020 3 z 5

Po Netvoře jsem sáhla hlavně díky krásnému grafickému zpracování, ale samotný příběh je pro mě trochu záhadou. Od začátku jsme vhozeni do světa, který alespoň mně moc nedává smysl. Stále nějak nevím, kdo s kým, jak a proč.. Buď jsem ignorant já a nebo je to tím příběhem. Kdo ví? Ale teď mám dilema, zda dát šanci dalšímu dílu nebo to nechat prostě být...

Hadati
07.06.2019 4 z 5

Hned od začátku jste vhozeni do drsného a nesmiřitelného fantasy světa, kde rasismus dospěl do ještě horšího stavu, než je tomu např. u Sapkowskiho Zaklínače. A hlavní postava má v sobě něco, co může změnit jazýček vah na jednu či druhou stranu rasového konfliktu. Ale na kterou stranu se nakonec sama přikloní? To ani ona sama netuší.

Kresbě se nedá nic vytknout, i když celý komiks je v temnějších barvách, což vzhledem k temnému příběhu je záměrem. Na kresbu postav je ale radost se dívat.

Sorrow
24.05.2019 2 z 5

Tenhle komiks má vážně nádhernou kresbu, na statické i dynamické obrazy je radost se dívat. Nicméně příběh jako takový pro mě zůstal totální záhadou, ze začátku jsem absolutně nechápala, kdo, s kým, jak a proč. Zvykem bývá představit postavy, svět a vůbec tak nějak všecko na začátku, ne? U Netvory dojde k představení jakýchsi ras, které obývají svět a jdou si po krku tak asi ve třech čtvrtinách... Nevím, možná jsem ignorant, ale celý příběh a zápletka pro mne zůstaly nepochopené. Z postav jsem si oblíbila jen roztomilou Lištičku :)

Disease
20.05.2019 2 z 5

Kresba je fajn, ale jelikož nejsem třináctiletá slečna, absolutně mě to minulo.

Covenant
13.05.2019 1 z 5

Tak když mám možnost, půjčit si to v knihovně a líbí se mi kresba i barvy, půjčím si to. Když si to, ale doma čtu, zjišťuju že se doslova přemlouvám, abych pokračoval. Mezitím si bleskově přečtu komiksy a knihy, co mě baví a vůbec ve svém volnu dělám jiné činnosti a Netvoře se vyhýbám. Až nakonec zjistím, že mám platit zpozdné, protože to mám doma už dva měsíce. Tím mi došlo, že ač mi to vizuálně přijde lákavé, dějově mě to vůbec nezajímá. Je to, jako kdybych četl krásně ilustrovanou mangu s dějem (ano, schválně uvádím mangu), který vypadá promyšleně, ale je nudný. Něco tomu chybí. Jako kdybych si neosolil jídlo, co mám rád. No, prostě to ve mně nic nevyvolává a nemá pro mně smysl, se tím dál zabývat.

Zdendula
25.04.2019 1 z 5

Asi nejsem cílová skupina, vůbec mne to neoslovilo a kniha zůstala nedočtená, což se mi zvláště u komiksů ještě nestalo. Líbila se mi anotace, ilustrace, ale příběh tedy bohužel slabý. Škoda.

sarka9190
22.04.2019 5 z 5

Temná krásná fantasy. Svět Netvory má složitější mytologii, takže, kdo má za to, že komix prechroupe na jednom sezení na WC, bude krapet rozladěn:) Řečeno s nadsázkou samosebou. Upřímně mám doma knihovnu plnou akčních wc jednohubek, takže na Netvore oceňuji její komplexní propracovaný svět. Každému co jeho jest, za mne naprostá spokojenost.

annes
06.03.2019 4 z 5

Na začátku je člověk trochu zmatený, jak co v tomhle světe funguje a kdo proti komu brojí..Naštěstí díky informacím od profesora Tam-tama sem se líp zorientovala...Je to trochu netradiční, je to spíše temný příběh a osud Maiky půlvlčice je vážně zajímavý.
Nicméně na konci doporučuji ani nevynechat přečtení přebalu - autorka zde vysvětluje smysl vzniku hrdinky, což dalo příběhu jiný rozměr!