Netopýří muž

Netopýří muž https://www.databazeknih.cz/img/books/71_/71691/bmid_netopyri-muz-VSu-71691.jpg 4 5735 1025

Harry Hole série

Harry Hole, policista z Osla, je poslán do Sydney, aby zde objasnil vraždu mladé norské herečky Inger Holterové. S případem mu má pomoci jeho australský kolega Andrew Kensington, Aborigin. Oba nekonvenční policisté se brzy spřátelí a Hole se od Kensingtona dozvídá mnoho zajímavostí o Austrálii, její historii i o životě v samotném Sydney. Vražda Inger Holterové navíc není ojedinělým případem. Na celém západním pobřeží Austrálie jsou znásilňovány – a občas i zardoušeny – mladé blondýnky. Úkolem obou kriminalistů je dopadnout psychopatického vraha co nejdříve...... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi , Thrillery

Vydáno: , MOBA (Moravská bastei)

Flaggermusmannen , 1997

Gandalff007
12.04.2024 2 z 5

Trocha prokousávání, ale je to zajímavé, nelituji.

KateTheBlogger
04.04.2024 5 z 5

Tvorbě Nesba jsem propadla poměrně nedávno díky sbírce povídek Žárlivost. Díky tomu jsem usoudila, že nastal čas seznámit se s detektivem Harrym. Knížka Netopýr je čtivá, do poslední chvíle jsem netušila kdo je vrah a oceňuji, že postava Harryho rozhodně není kladná, ale spíše v odstínech šedé. Rozhodně se chystám se čtení dalšího dílu.

likaf
21.03.2024 5 z 5

Začátek se trochu táhl, ale pak se děj rozběhl.

sidonka
15.03.2024 4 z 5

Na začátku mé velké očekávání rychle spadlo na bod mrazu, u čtení jsem se nudila, některé části mi přišly naprosto zbytečné, jediné co mě udrželo do konce byl Harry a tak mu dám ještě asi šanci

Radka1911
15.03.2024 3 z 5

K autorovi mám nesmírně kladný vztah. Některé díly jsem četla už dříve, postupně mi je servírovala kolegyně která četla celou sérii podle jejího mínění od nejlepších. Teď jsem se rozhodla, že začnu číst od 1. dílu, a bohužel bych toto nikomu nedoporučila. Na počátku knihy se seznámíme s hlavním hrdinou, dozvíme se leccos o jeho životě, a poté pokračuje kniha nudným, podle mne zbytečným dějem i popisem, a zajímavá začne být až v poslední čtvrtině knihy. Z této prvotiny tedy nijak nadšená nejsem a kdybych ji četla jako první v sérii, dál bych už nepokračovala. Takže - kdo si chce autora i hlavního hrdinu oblíbit (jako to mám já), spíš bych doporučila tento úvodní díl přeskočit.

Marry123
11.03.2024 4 z 5

Osobně moc detektivky nemusím, ale co si budeme Jo Nesbø je hodně opěvovaný spisovatel a tak jsem tomu chtěla dát šanci. A i přes to že na začátku jsem si v duchu říkala "To je teda pěkná nuda...", nakonec tam prostě něco bylo, a to že pan Nesbø píše velmi čtivě o tom se určitě nedá pochybovat. Příběh jako celek mi možná místy přišel trochu přitažený za vlasy, co si budeme detektiv který jen tak na pár dní zmizí a když se vrátí pomlácenej a bůh ví co ještě, všichni nad tím shovívavě přimhouří oko. No, ale budiž. Harry Hole sám o sobě je podle mě hodně zajímavý člověk a úplně blbej taky nebude, a věřím že v běžném životě by ho každý prostě poslal do "Bohnic" a léči se ty magore. Každopádně když poznáváme postupně jeho příběh, není to zas až tak nepochopitelné, což samozřejmě neomlouvá jeho alkoholismus :D Líbila se mi dějová linka s Birgittou i když měla hořký konec, a líbily se mi legendy propojené s příběhem. Neříkám že jsem unešená ale rozhodně nezavrhuji to že bych si další díly ráda přečetla. :) Amen

PolBara
07.02.2024 2 z 5

Příběh mě nějak moc neoslovil...knihu jsem četla docela dlouho, moc mě nebavila....a to mám detektivky ráda. Třeba dám šanci jinému dílu série.

Maevie
06.02.2024 2 z 5

Sérii Joa Nesboho jsem dlouho odkládala a popravdě nevím, jestli ji někdy dočtu. První díl byl pro mne víc mučením než příjemným čtenářským zážitkem. Počínaje postavou Harryho Holea a jeho problémy s alkoholem, slabými místy v příběhu až po popisné části Austrálie.

sgjoli
04.02.2024 3 z 5

Jo Nesbø a Harry Hole jsou v žánru detektivek/tjrillerů dnes už pojem. Mně se tenhle fenomén dlouho vyhýbal, ale očividně ne do nekonečna. Rozhodla jsem se s Harrym Holem seznámit pomocí audioknihy a jo, nebylo to vysloveně špatné. I když možná tušíte, že nějaké výhrady mít asi budu.
Začnu ale pozitivně. Jednak teda interpretace Hynka Čermáka, který knihu namluvil - to bylo skvostný a strašně mne jeho projev bavil. Dále mne zaujalo to, že se v této knize dostáváme do Austrálie, což je pro mne země vzdálená - nejen tedy svojí polohou, ale i kulturou. Člověk se tu dozví různé zajímavosti. Jo, chápu výtky jiných čtenářů, že s případem to často nemá tolik společného. Číst to v tištěné podobě, asi mne to bude taky otravovat. Ale v tom poslechu mi to zas tak nevadilo a bylo to příjemné zpestření.
A pak hlavní hrdina Harry. Je to takový ten druh týpka, co vám buď bude děsně lézt na nervy, nebo vám nějakým způsobem přiroste k srdci. Za mne platí druhá varianta. Má svoje divnosti, umí být dost otravný, chová se občas jak hovádko a místy na povrch vypluje jeho temná stránka v podobě vypité trosky. Ale přitom na něm bylo něco, co mi přišlo sympatické - nějak jsem neuměla se na něj dlouho zlobit za to, jak se občas chová.
Teď k těm výhradám. Zápletka sama o sobě je psaná sice velmi solidně a celkově to má hlavu a patu. Ale asi to pro mne nebylo nijak šokující, překvapivé či nějak vybočující z té řady veškerých možných detektivek a thrillerů, co již existují. Jasně, ve době svého vydání to patrně bylo průlomové a nové. Ale z dnešního pohledu mi přijde, že to tolik nevybočuje. Takže ten hajp kolem toho mne dost minul a nezapůsobilo to na mne tolik, jako na jiné čtenáře.
Taky mi úplně nesedla určitá laxnost australské policie, resp. vedení, s nímž Harry spolupracoval. Nevím, nějak mi přišly některé ty postavy poněkud vlažné, co se nasazení týče. Zlomilo se to pro mne až ke konci knihy.
Tohle jsou asi mé největší dvě výtky, co mi utkvěly v hlavě a stojí mi za zmínku. Nakonec tedy hodnotím průměrně. Jednak kvůli zmíněným výhradám a pak bych si taky chtěla nechat nějakou rezervu pro další díly. Určitě chci dát Harrymu ještě další šanci a kdo ví, třeba mne některé pokračování zaujme o něco víc.

Anna27
03.02.2024 4 z 5

Nebylo to vůbec špatné. Trošku jiný styl psaní, než jsem u detektivek doposud byla zvyklá, ale jo, bavilo mě to. Poslouchala jsem jako audio, skvěle namluvil Hynek Čermák. Jediná pasáž, která mi vadila byl Harry - opilec. Ale pak to zas vyrovnal a určitě pokračuju v sérii.

Kosta96
02.02.2024 4 z 5

Kniha se mi líbila. Postupné rozplétání toho, kdo je vrahem a co je jeho motivem k vraždám je napínavé a dá se přečíst takřka jedním dechem.

poník654
22.01.2024 4 z 5

Kniha mě velmi zaujala. Jelikož moc krimi nečtu, překvapil mě vrah. Vůbec jsem to nečekala. Postava Harryho se mi ze začátku zamlouvala, pak ale tam byl jeden zlomový bod, kde se mi přestal líbit a už to se to táhlo do konce. Každopádně doporučuji neznalcům a moc nečtenářům krimi:)

Karolina90
30.12.2023 3 z 5

Většinou se nenechávám strhnout dobrým PR a chvilkovou mánií, kterou vyvolává. Takže jsem se k Nesbovi dostala za docela dlouhou dobu a na něčí doporučení jsem nejdřív četla Sněhuláka. Nebavil mě. Ani film mě nebavil. Teď jsem si po několika letech řekla, že to zkusím tak, jak bych měla - od začátku.

Netopýr mě nejdříve zaujal, potom jsem si chvíli myslela, že čtu spíš australský cestopis říznutý australskými bájemi a pověstmi a nakonec příběh alkoholika. Ty části, které mě v detektivce baví a zajímají (např. samotné vyšetřování, stopy apod.) byly na můj vkus odbyté a naopak některé pasáže (opilý Harry) až moc zdlouhavé. A Harry podle mě nemá zajímavý nebo originální charakter.

Moc nechápu povyk kolem této série. Možná by to přišlo s dalšími díly, ale nejsem si jistá, jestli jim dám šanci...

pinkstrom
30.12.2023 2 z 5

Kniha mi bohužel vůbec nesedla. Především prostředím, Austrálie obecně ani její podsvětí mě prostě nebavilo. Harry mi byl celou knihu strašně nesympatický a ani styl psaní mě nijak neohromil. Nic mě nenutilo číst dál, snad nikdy jsem se takhle s knihou netrápila. Dám si od Nesba nějaký čas oddych a možná zkusím Sněhuláka.

Mája777
26.12.2023 5 z 5

Tak jsem se po letech vrátila k HH. A musím říct, že mě zase dostal. Vyšetřování v Austrálii s nádechem alkoholu, lásky i neštěstí. Tohle přesně můžu. Budu pokračovat.
(26. 12. 23 - 26 790 - 74)

PierRe Vesper
05.12.2023 5 z 5

Čteno díky čtenářské výzvě. "Kniha, jejíž hlavní postava alkoholik"
Detektivky jako takové nemusím, čtu většinou jen ty historické (Vondruška atd), ale v rámci výzvy jsem se dostal k této knize, protože knihy od tohoto autora ze série Harry Hole tam byly ve velkém zastoupení.
Tak si tak čtu, čtu a říkám si v polovině knihy, sakra tak kde je ten alkoholik, že by to byla ta druhá postava, vždyť nepije. A najednou BUM-PRÁSK a už to jelo.
Celkem jsem se do toho pádu zpátky k chlastu i vcítil, i když nejsem alkoholik, ale to zoufalství, jakou rychlostí se do toho znovu propadl mi přišlo dost živé a dokázal jsem si to přivlastnit za svoje.
Díval jsem se, že audioknihy čte Hynek Čermák a asi bych si i představil seriál, kde hraje Harryho. :-D

Na to, že je Jo Nesbø tak chválený, tak se dost divím tomu hodnocení.
Jestli budu číst další knihu nevím, ale zase načal jsem sérii a ta by se měla dokončit. Třeba se další díl napasuje na nějaké téma z nové výzvy.

čef
04.12.2023 5 z 5

Konečně jsem se dostal k prvnímu dílu této skvělé série a znovu jsem si připomněl zoufalou postavu Harryho Holea. Zde bojuje v Austrálii proti sériovému vrahovi a naráží často na falešné stopy. Taky zase upadne do své milé alkoholické epizody, má novou dívku ba i prodejnou. No všechno je jak má být i v dalších dílech. Chválit nemusím, chválí se samo.

Filomena1961
27.11.2023 4 z 5

Svérázný norský detektiv, člověk, který má své přednosti - inteligence, netradiční postupy při vyšetřování i chyby - závislost na alkoholu a z toho vyvěrající celá škála problémů. Přesto je pro mě Harry Hole sympatický. Tentokráte odjíždí vyšetřovat vraždu mladé dívky z Norska k protinožcům do vzdálené Austrálie. Detektivka byla čtivá, napínavá a se zájmem jsem se seznamovala s místními reáliemi a kulturou. A proč zrovna název Netopýr ? Protože je považován za pradávný symbol smrti. První polovina trochu rozvláčnější, v průběhu děje velké množství postav, ale poslední třetina stála za to. Zcela jistě budu v jednotlivých dílech pokračovat.

Agatha84
05.11.2023 3 z 5

Před dávnými a dávnými lety jsem se pokusila přijít na to, co lidi na tom Nesbovi vidí.... Přečetla jsem první díl HH a řekla si, že tímto směrem rozhodně nepůjdu, nepochopila jsem, proč bych měla sdílet onu oblibu ostatních.
Po jistém období dalšího dozrávání jsem Harrymu dala šanci, přeskočila jsem první díl a byla jsem uchvácena, nadšena a stala další fanynkou v dlouhé řadě ostatních.
Dnes jsem se rozhodla vyzkoušet, co přesně mi tenkrát vadilo a jak moc jsem případně byla pomílená... Znovu jsem se ponořila k Netopýrovi...
Není to moc dobrý příběh, s tím souhlasím, nicméně znalá již Harryho povahy neodsuzuji jeho jednání, nevadí mi jeho závislost a souzním s jeho bolestí.
Jak říkám, příběh samotný má spoustu slabých míst, zdá se, že jen klouže po povrchu, nenechá nás nahlédnout hlouběji k samotným postavám, ale vím, že tohle se časem zlepší. Proto se už nemůžu dočkat toho, až si dám druhé kolo s Harry Holem a spol.

Ratatka
30.10.2023 4 z 5

Úplně mě tato kniha neuchvátila, v novějších knihách za mě Nesbo vytříbenější jazyk, HH mě jako detektiv baví. Australské reálie příjemné odlehčení knihy, nerušilo mě to.