Nesvá

Nesvá https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/366540/bmid_nesva-Fhl-366540.jpg 3 114 37

Kolikrát může člověk předělat sám sebe? Imogen je dědička na útěku, sirotek, kuchařka a podvodnice. Jule je bojovnice, společenský chameleon a sportovkyně. Intenzivní přátelství. Záhadné zmizení. Vražda, nebo dvě. Zlomené srdce, nebo hned tři. Tupé předměty, přestrojení, krev a čokoláda. Americký sen, superhrdinové, tajní agenti a odpadlíci. Dívka, která odmítá dát lidem to, co od ní chtějí. Dívka, která odmítá být člověkem, jímž byla kdysi.... celý text

Literatura světová Pro ženy Thrillery

Výborná knížka ...

RemiBlack
18.05.2019 3 z 5

2019/24
Moc mě bavil začátek. Jule byla tajemná, nová a nad věcí. Různé identity, převleky, prostě jako z filmu. Příběh je retrospektivní, takže postupně odhalujeme, jak se Jule dostala až sem.
Nejdřív se mi to fakt líbilo. Ale když začlo docházet k přehnané krádeži identit a vraždám, začlo to působit divně. Nepříjemně.
Jule prostě v příběhu nemá motiv a upřímně, nesouhlasím s tím, jak věci dělala. Je to až na motiv dobře napsaná postava. Já jsem si k ní ale nenašla cestu - bylo to cíleně, jakože je antihrdinka?
A jak mám hodnotit knihu, která je originálně pojatá (a teď nemyslím pana Ripleyho či co), zajímavě a čtivě psaná, s dobrými postavami atd., ale stejně se mi nelíbí? Byla to jízda, to jo. :)
Ale stejně jsem z toho nějak nesvá.

Attia
28.02.2019 4 z 5

Morální poselství knihy je tedy pěkný s*it.
Jinak se mi líbí mistrně vystavěná retrospektivní kompozice, díky níž čtenáře čeká mnoho překvapení a šokujících odhalení.

Efeméra
11.02.2019 4 z 5

Přiznám se, před čtením Nesvé jsem byla na vážkách, jestli se do ní vůbec pouštět. Námět nezněl zrovna jako něco, co obvykle čtu. Ostrov Lhářů se mi ale hrozně líbil, a tak jsem se rozhodla dát Nesvé šanci. Spoléhala jsem se na to, že když už nic, dostanu od autorky alespoň krásný jazyk a trochu jinak podaný příběh. Toho jsem se nakonec dočkala, a dokonce dostala ještě víc. Nesvá je bezesporu velmi originální young adult kniha. Čtenář tu nenajde žádné středoškolské problémy. Příběh je úplně něco jiného, než na co jsem zvyklá. Sofistikovaný, ale rozhodně ne nudný. Chtěla bych takových young adult knížek víc. Jedna z nejlepších věcí na celé Nesvé je způsob, jakým je příběh čtenáři předložen. Autorka začíná s vyprávěním na konci a následně skáče v čase. Sice jsem na začátku byla trochu zmatená, ale postupem času mi všechno začalo do sebe zapadat. Jedná se o prvek, který celou knihu pozdvihuje na vyšší úroveň. Bez toho by vlastně zápletka nebyla příliš výjimečná, protože je docela předvídatelná. Ale takhle to působí geniálně. Často nedůležitý malý detail dává později velký smysl. Trochu mě však mrzí, že se autorka tak moc inspirovala v Talentovaném panu Ripleym. Je to kopírování jak vyšité. Za mě přesto čtyři hvězdičky a vážně doufám, že autorka napíše v young adult žánru něco dalšího (a víc svého).

čika
29.12.2018 3 z 5

usiel mi motiv hlavnej hrdinky, trochu potlaceny na ukor akcie. ale cita sa to samo

MayaBu
27.12.2018 2 z 5

E. Lockhart podruhé, opět čtivá kniha (přečteno za den...), ale taky tajemná a zvláštní. Mně ovšem opět sedla a to možná i lépe než Ostrov lhářů.

Je to o lidské důvěřivosti, ambicích, svědomí (spíš tedy jeho absenci...), penězích, lžích... a o spoustě dalších věcí. Do příběhu se noříte postupně v retrospektivně vyprávěných kapitolách a stejně tak postupně poznáváte jednotlivé postavy a spojujete si informace. Na konci jsem měla dojem, že mě příběh už nemůže ničím překvapit... ale přesně to udělal.

Za mě by to byly moc hezké 4*... a nebo snad dokonce 5*? JENŽE to by to nemohl být okopírovaný Talentovaný pan Ripley (hezky se vším všudy, jen jména a pohlaví hrdinů autorka změnila). Film jsem viděla pár dní po dočtení knihy a jsem vskutku zklamaná. Ne tím filmem, ale touto knihou.

essmy
19.11.2018 5 z 5

Skvělá knížka! Neobvyklé vyprávění pozpátku, ale stačí si hlídat časové údaje u každé kapitoly a knížka se čte naprosto sama. Většina události je jednoduše předvídatelná, ale příběhu to nic neubírá.
Kniha nás nutí přemýšlet o tom, jaké hrajeme v svém životě role a proč. A konec ve mně zanechal potřebu přemýšlet jestli jsme dostali "skutečný" příběh nebo jen další roli.

iveta35
10.09.2018 3 z 5

Knihu doporučím, ale s tím, že si člověk musí hlídat časové linie, které jsem si nehlídala a trvalo, než jsem pochopila, ale jinak fajn knížka ... je to moje druhá kniha od autorky, ostrov lhářů zatím teda vede.

novakovaterka22
18.08.2018 1 z 5

Knížku jsem nedočetla, byla pro mě zmatečná a ztratila jsem se v ději uz na začátku. Bojovala jsem s ní dost ale už mě to vážně nebaví.

Míša06
16.08.2018 2 z 5

Nechápu smysl proč to Jule udělala. Taky nechápu kde se vzala, nechápu prostě nic.... Dvě hvězdy dávám jen kvůli čtivosti, jinak je to WTF knížka. Rozhodně nedoporučuji!

Supernova
13.08.2018 4 z 5

Konečně jsem taky přečetla "knihu s ostříhanými vlasy", jak už jsem jí začala říkat. Po přečtení některých hodnocení jsem se obávala, co mě to čeká, ale ve finále mi ta kniha ne a ne vyběhnout z paměti. Často se vracím k některým situacím, ještě zpětně přemýšlím nad Jule. Určitě bych neobhajovala všechny její činy, to se ani nedá, nicméně Imogen... mi byla všechno jiné než sympatická, Jule je prostě antihrdinka, ale určitě tedy nemůžu říct, že by mě ta kniha zklamala, naopak... normálně mě nahlodala a až příště uvidím něco od E. Lockhart, chci to zase zkusit.

Kačkaknihomol
04.08.2018 4 z 5

Uhg, tahle kniha mi vzala vítr z plachet! Přestože hodnocení alespoň na DK není dvakrát pozitivní, já, jako člověk, kterému se nelíbí skoro nic, musím říct, že se mi tohle kratinké dílko neobyčejně líbilo.

Autorka E. Lockhart nás zavede do života Jule. Kdoví, jestli je to její skutečné jméno, každopádně, Jule je rozhodně ambiciozní žena. Žena, která se nebojí jít přes mrtvoly. A tahleta sympaťanda jednou potká Imogen, perfektní a krásnou Imogen, která ale už nechce lidem dávat to, co od ní chtějí.

Spisovatelka zvolila rozhodně neobvyklý styl vyprávění. Z jinak prokouknutelné zápletky udělala něco neobyčejného - kapitoly a příběh nepostupují chronologicky, tedy například očíslováním kapitol "18,19,20....", ale "odečítají se", čímž pronikáme hlouběji do minulosti, s očíslováním "18,17,16...". Uf, to jsem teda vysvětlila. Každopádně, tohle mi přišlo už od začátku lehce matoucí, trvalo vážně pár částí než jsem ten systém zaregistrovala. :D

Kniha vypráví o hledání sama sebe a kradených identitách. Možná by mě ví zajímalo, proč hlavní hrdinka dělala, to co dělala, je tam sice naznačeno, že chodila na nějakou akademii, ale stejně. Závěr je lehce mlhavý, skončí tak, že by si ho čtenář měl domyslet...

Tenhle román člověku z paměti jen tak nezmizí, má v sobě i skryté otázky "Jak moc je svět malý? Kdo vlastně jsme? Nehrajeme podle situace tak trochu vždycky jinou roli?" a podobně. Za tohle u mě má autorka palec nahoru, všem doporučuji přečíst. A kdoví, možná se jednou dokopu přečíst ten její "Ostrov lhářů".

Mufka
25.07.2018 3 z 5

Na knihu jsem tě těšila, protože první kniha, kterou jsem od ní četla (Ostrov lhářů) mě dostala... hlavně tedy její konec a celková pointa. Opačný průběh není úplně na škodu, je to zas něco trochu jiného. Vyprávěný příběh je zajímavý, jen jsem čekala asi přece jen trochu jiný konec.. takový ve stylu předchozí čtené knihy, ale očekávání jsou na škodu, takže to už je jen můj problém.. :-)

AnnaAm
19.06.2018 3 z 5

Tak kniha je velice zajímavá. Člověk ale vlastně ani neví jestli se mu líbí nebo ne. Ze začátku jsem trošku tápala, trvalo dlouho než jsem se v knize a v příběhu vyznala. Pak už to bylo fajn, kniha měla spád zajímavé pasáže. Líbilo se mi že má opačný průběh. Pak ale přišel kámen úrazu, konec. Očekávala jsem nějakú pointu. Něco. Ale bylo to jedno velké NIC. Přečetla jsem poslední větu a řekla jsem si ,,to je všechno? " Kniha prostě skončila. Je velká škoda toho konce, jinak by kniha podle mně byla velmi dobrá.

mmmisulka.r
13.06.2018 3 z 5

Fanynka této autorky rozhodně nebudu, absolutně mi ušla hlubší pointa příběhu. I když nápad ta kniha určitě má.

lenka666
18.04.2018 1 z 5

Kniha mě moc nezaujala. Vadil mi opačný průběh příběhu.

zdenek5887
10.04.2018 2 z 5

Takový "Talentovaný pan Ripley" v sukni...