Nespavost

Nespavost https://www.databazeknih.cz/img/books/68_/68176/bmid_nespavost-unJ-68176.png 4 1249 183

Hlavního hrdinu provázejí problémy. V poslední době má potíže se spánkem. Mívá vidění, ale není si tak zcela jistý, zda se skutečně jedná jen o halucinace. Stále se ještě nesmířil se svou čerstvou rolí vdovce a zažívá teď opravdu těžké časy... A není divu, vždyť děj příběhu se odehrává v Derry, malém městečku tak velmi dobře známém všem fanouškům tohoto autora. Pod klidným povrchem všedního života zde zuří temné síly a strhávají obyvatele nemilosrdně do svého smrtícího víru.... celý text

Literatura světová Horory Romány
Vydáno: , Beta-Dobrovský

Insomnia , 1994

Fairiella
19.06.2014 5 z 5

Jakožto člověk trpící nespavostí (byť ne tak brutální) jsem sáhla po tomhle titulu a nejsem zklamaná, naopak. King zase ukázal, jak skloubit mystické, mimozemšťanské síly a realitu. Jak se hlavní hrdina, stárnoucí Ralf Roberts, pozvolna noří do permanentní bdělosti, svět nahlížený jeho optikou je stále zvláštnější a zářivější. Nedosahuje kvalit To, ale je to prostě syrová kingovština.

callahanh
15.05.2014 4 z 5

Tak jsem konečně dočetl i nespavost a musím říct, že je hodně zajímavá. Začátek je sice hodně zdlouhavej, ale nic moc se tam neděje, na druhou stranu tu probleskují takové náznaky toho, co bude později. Schopnost vidět aury mi přijde velmi originální a samozřejmě i já jsem přemýšlel, jakou mám asi barvu já a lidé kolem mě. Postava Ralfa je zajímavá i tím, v jakém věku je a jak je aktivní. Lovestory s Lois byla opět kingovsky citlivá, zároveň ne laciná a k happyendu má zaplaťbůh daleko. Sice tu na mě bylo už moc nadpřirozena a někdy mi přišlo, že King už vykrádá sám sebe (což ale nijak zásadně nevadí, protože toho napsal už hodně a hodně), pořád je to ale zdařilé a čtivé. Skalní příznivce určitě potěší i některé lehké odkazy na jiná díla, jejichž neznalost ale podle mého vůbec nevadí. Nakonec se přikloním ke čtyřem hvězdičkám a 70%.

MaggieEvans
08.05.2014 5 z 5

Tahle knížka se mi moc líbila, hlavně část, kde se objevují "doktůrci" nebo návštěva Atropova doupěte. Musím ale uznat, že jsem čekala něco trochu děsivějšího. I přes to je to velice chytlavý a čtivý příběh.

mailo-s
27.04.2014 5 z 5

Miluju tuhle knihu byl to hodně příjemný návrat do Derry. Celý příběh je nádherný a kdo má rozečtenou temnou věž je pro něj tahle kniha klíčová protože bez téhle knihy by temná věž proste padla.
Kniha mně bavila od začátku až do strhujícího konce.,vřele doporučuji, budete se Kingovsky bavit..

exitus
23.04.2014

Paradoxně mě začátek velmi bavil a až postupně jsem začala ztrácet zájem. Vím, že od Kinga mohu čekat cokoliv, ale tohle na mně bohužel bylo příliš fantasmagorické. Odloženo asi na stránce 380, což už je porce, ale nedovedla jsem si představit, že budu číst dál, protože jsem tomu vůbec nevěřila. Musím ale pochválit výběr hlavních postav, nestává se často, aby hrdiny byli lidé nad 70 let.

Hany2211
16.04.2014 3 z 5

Spíše pohádka než napětí na které jsem od Kinga zvyklá. Knihu jsem četla dlouho a ne s takovým zaujetím jako většinu ostatních. Myšlenka příběhu je hluboká, ale některé pasáže jsou nedotažené nebo naopak přetažené (návštěva obydlí Atropa nebo Královna Makrela). Konec se mi líbil.

michalek16tr
05.04.2014

Super knizka.bavila me az do konce,jen skoda ze to nedopadlo,jak bych chtel

Jossie
29.01.2014 5 z 5

Krásná, psychedelická a šílená knížka. Jedna z mých nejmilejších od Kinga.

namoki
26.12.2013 5 z 5

Spolecne s Temnou vezi moje zatim nejoblibenejsi knizka. Jak se mi Kinga uz parkrat stalo, bylo mi lito, ze je konec :-) Moc doporucuji

Bramborka1982
23.11.2013 5 z 5

Uf! Jen doufám,že když se mi povede zestárnout,nic takového mě nepotká. Asi bych raději nebyla. Prostě jsem to shltla i s navijákem.

Kodetka
19.11.2013 5 z 5

Výtečná kniha z prostředí "jiného světa". Děj Vás naprosto pohltí, že byste věřili, že ti mužíčci opravdu existují. Opět do detailu promyšlený příběh. Dávám 100% a DOPORUČUJI.

Christo
07.07.2013 3 z 5

Jedna hvězdička za sympatického dědulu, druhá za Derry, třetí za čtivost. Na čtvrtou a pátou chybí vše, co z průměrné Kingovky dělá něco víc....hlavně originalita a překvapivý konec.

mh.mail
24.06.2013 3 z 5

Není to špatná kniha, ale nějak z ní na mě již příliš čiší rutina. Zdála se mi předvídatelná, napsaná sice zkušeně, ale přesně jenom tak, aby naplnila autorův záměr, nebylo tam nic navíc. A právě ta tvůrčí rutina způsobila, že se Nespavost stala prakticky mojí poslední knihou, kterou jsem si zatím od Stephena Kinga koupil. Od té doby jsem si koupil už jenom Noční směnu, což jsou ale ranější Kingovy povídky, takže to se nepočítá.

Thanyss
18.06.2013 5 z 5

Kingovská klasika
King zde ve velkém odkazuje na svou Temnou věž, ale naštěstí nemusíte být do ságy zasvěceni, abyste příběh plně pochopili. Provázanost dějů je spíše takovým zpestřením pro zaryté fanoušky, ke kterým se řadím i já.
Každopádně, pokud si odmyslím Věž, zůstane i tak zatraceně dobrý příběh o dvou blízkých lidech, kteří zničehonic nemohou spát. A začnou svět doslova vidět v jiných barvách. Jenže i v tomto novém a krásném světě je něco zlého a zkaženého. A na hrdinech našeho příběhu je to, aby zachránili všechny světy, které se točí okolo osy - Temné věže.

evickakyticka
04.06.2013 3 z 5

Docela dlouho mi trvalo, než jsem se začetla. Dokonce jsem se i nudila. První vlaštovka, která nudu prolomila, byly aury. A asi i poslední. Nebýt závěru, říkám, si, jestli to vůbec napsal King nebo se někdo snažil být jako on?! A ještě jednou o závěru. Když příběh končil, teprve jsem si přála, aby ještě pokračoval. Ach jo.

"Náhoda je šílená, účel je normální."

fear
01.05.2013 5 z 5

Po přečtení některých komentářů, že je kniha ze začátku moc zdlouhavá a nudná, mi to nedá a musim citovat Kinga. A sice, že " Dobré knihy neprozradí všechna svá tajemství najednou." , což v tomhle případě sedí přímo dokonale. Já jsem byla nadšená, vždy když se začal vybarvovat svět a děly se podivné věci, jsem byla přímo fascinovaná. A i když se u Kingovek už příliš nebojim, tak se mi taky o knize zdálo, přímo teda o Rozálii. :) A jakmile se v knize začlo zmiňovat o Temné věži, skoro se mi zastavilo srdce ( a při zmínce o Patrikovi, jsem se musela usmívat..) . Na mě kniha hodně zapůsobila a řadím si ji k těm nejlepším z jeho tvorby. Navíc kdo ho čte opravdu hodně, tak se musel cítit při téhle knize, jako by se vrátil domů..Při zmínkách o událostech v Derry ( TO ), a Temné věži, to nelze jinak. :)

Desireus
28.04.2013 3 z 5

Špatná knížka, tři hvězdičky pouze za nápad, který asi opravdu jen tak někdo nevymyslí. Vůbec mě autor nedokázal přesvědčit,
abych se sžil s hlavními hrdiny, děj pak hrozně zamotal, aby nebylo na první pohled jasné, že to vlastně smysl nemá.

St. Jimmy
01.04.2013 4 z 5

Za mě se asi nejedná o nejlepší Kingovu knihu, nicméně musím uznat, že se četla opravdu sama. Začátek se mi nezdál kdovíjak utahaný, naopak si myslím, že pomalejší rozjezd příběhu akorát prospěl. Postavy Ralfa a Lois byly uvěřitelné, navíc mi oba celkem přirostli k srdci – asi proto mi konec přišel tak dojemný. Zbytek díla na přílišný sentiment nevsází, naopak, Nespavost dokáže být pro čtenáře s bujnou fantazií poměrně děsivá (zvláště pak postavy „holohlavých doktůrků“), což dokládá noční můra, která se mi v době četby zdála. Zbytek noci jsem neusnul, takže název knihy perfektně vystihoval můj stav.
Román rozhodně stojí za přečtení, četbu jsem si perfektně užil, ale některé pasáže byly popisovány až zbytečně dopodrobna, i když v nich v podstatě o nic nešlo. To však v celém kontextu vadí jen velmi málo. Jinak velmi dobrá kniha.

doktorking
12.01.2013 5 z 5

Tak tohle je mistrovské dílo,King skvěle popsal vztah mezi dvěma seniory ze začátku se sice dílo rozjíždí pozvolna aby pak následně čtenáře doslova donutilo k NESPAVOSTI,jsou tu odkazy na temnou věž,aury a barvy,spousta nadpřirozených jevu,užasné temné prostory,vidiny a pocity lidí,odkazy na smrt,podivné bytosti dokturků to vše zabalené do mimosmyslového vnímání a existence jiných dimenzí.Podle mě se jedná o NEJSLOŽITĚJŠÍ dílo které STEPHEN KING napsal,ZANECHÁ VE ČTENÁŘÍCH VELMI SILNÝ PROŽITEK.

sheylka
08.11.2012 5 z 5

Neuvěřitelná kniha. Je fakt, že jsem ji četla o něco déle, než u mě bývá - co se týče čtení Kingovek - zvykem, ale stálo to za to. Už na začátku knihy, kdy mi došlo, že Ralf je důchodce jsem si říkala, že mě kniha nejspíš moc nechytne - trošku jiná generace. Ale opak byl pravdou. Začátek malinko zdlouhavý, ale později, kdy si člověk dosadil souvislosti, začala "zábava".
...SPOILER...
Moc se mi líbilo, jak se v této knize (a nejen v ní) nepatrně (nebo snad zásadně?) prolíná víc Kingových děl - Susan Dayová (mluvilo se o ní i v Rose Madder), a teď má oblíbená pasáž o malém Patrikovi, malujícím si na zadní stranu omalovánek od McDonalds ...
........"Uprostřed se tyčila k modrému nebi s buclatými bílými obláčky tmavá věž, postavená z černých kamenů. Obklopovalo ji pole sytě rudých růží. Kousek stranou stál nějaký muž ve vyšisovaných modrých džínsách. Kolem pasu měl dva nábojové pásy a u boků dvě pouzdra na pistole. Úplně na vrcholku té věže stál muž v červeném plášti a díval se na pistolníka dole s výrazem, v němž se mísila nenávist se strachem. Ruce měl na parapetu věže a zdálo se, že je má také červené. ... "Kdo je tohleto?" zeptala se (Sonia, Patrikova matka) a ukázala na malou postavu, shlížející žárlivě z vrcholu tmavé věže. "To je Červený král," řekl Patrik. "Aha, Červený král. A kdo je ten muž s pistolemi?" ... "Ten se jmenuje Roland, mami. Někdy se mi o něm zdá. Je to král." ♥

...A hodiny smrti tikají...