Nespavost

Nespavost https://www.databazeknih.cz/img/books/68_/68176/bmid_nespavost-unJ-68176.png 4 1249 183

Hlavního hrdinu provázejí problémy. V poslední době má potíže se spánkem. Mívá vidění, ale není si tak zcela jistý, zda se skutečně jedná jen o halucinace. Stále se ještě nesmířil se svou čerstvou rolí vdovce a zažívá teď opravdu těžké časy... A není divu, vždyť děj příběhu se odehrává v Derry, malém městečku tak velmi dobře známém všem fanouškům tohoto autora. Pod klidným povrchem všedního života zde zuří temné síly a strhávají obyvatele nemilosrdně do svého smrtícího víru.... celý text

Literatura světová Horory Romány
Vydáno: , Beta-Dobrovský

Insomnia , 1994

kirinka52
30.11.2022 4 z 5

Moje pátá knížka od pana Kinga. Kdyby mi někdo řekl, že v Kingově knize najdu i světlo asi bych se dost divila. Je jiná, než to co jsem doposud od něj četla, ale za mě stejně dobrá. Musím říct že jsem si i několikrát poplakala.

etranger
24.10.2022 3 z 5

Bylo to mé druhé čtení, ale po tolika letech, že celkem se dá říci, že to bylo zase jak poprvé. Nespavost je přecpaná odkazy, na jiná Kingova díla (spoustu jsem toho už jen tušil, protože je to přeci jen pár let, co jsem kingovky četl soustavně), ale i na Pána prstenů. Ten není jen prostě zmíněn, ale autor si vypůjčil i řadu témat - téměř nadpřirozeného "postrkovače" děje, prsten, který se ztratí a objeví ho nepravděpodobný tvor atd. King mísí "vysoké" duchovno s nejobyčejnější realitou, v tom byl vždy nepřekonatelný, jen to devadesátkové duchovno, aury, čakry a podobné harampádí už dnes není tak zajímavé, jak se v postkomunistické době jevilo. Celek je jen dobrý, za víc než tři nestojí.

TaťkaMF
07.08.2022 4 z 5

Stále úplně nevím, jak se k této knize postavit. Na jednu stranu byly některé pasáže opravdu dlouhé a občas jsem se i trošku nutil do pokračování. Je to určitě pomalejší příběh, než na jaký jsem u Kinga zvyklý. Ale zase na druhou stranu kniha zachází dost originálně, chvílemi až filozoficky s konceptem stáří, života, smrti i osudu.
Hlavní postava Ralf se mi velmi líbila a knihou mě poháněla hlavně zvědavost, jak to s ním nakonec dopadne. Posledních asi 150 stránek bylo opravdu dobrých a knihu jsem dokončil s hezkým, i když trošku smutným pocitem.
Dostal jsem se k ní kvůli přímé spojitosti s Temnou věží, ale velmi mile mě překvapily reference na To, Řbitov zviřátek a další Kingovu tvorbu.

Rihatama
29.07.2022 5 z 5

Návrat do Derry, tohoto obskurního, zlem promořeného amerického města ve státě Maine, které si pro pozadí svých hororových příběhů obyčejných Američanů King naštěstí pouze vyfantazíroval, mě – chtělo by se říct potěšil, jenže nejsem zas takový zvrhlík – vtáhl do svých hlubin až po samotný okraj. Mistr psychologie a znalec lidských duší si na dlouho vystačil s takovou banalitou, jako je nespavost, která postihne ovdovělého, stárnoucího Ralpha. Připomněl mi tak jiný svůj román, který se odehrává se v dalším proslulém kingovském městě Castle Rocku, Nezbytné věci. Nespavost však v tomto případě není samonosná, ale je prostředkem k získání mimořádných schopností u svého nositele, které jim mají pomoci bojovat se zlem.

King i tentokrát do příběhu vnáší své oblíbené fantazijní prvky, které mu umožńují lehce překračovat hranice možného i nemožného, a i tady se setkáváme s principem katet. Hry s barvami aury a její další využití jsou vskutku nápadité a přitom nenásilné, protože vychází ze známých metafyzických jevů, které vlastně jen lehce posouvá dál. Postavy tajemných plešatých doktůrků pak vhodně doplňují postavy dalších důchodců z Derry, kteří se stávají hlavními hrdiny tohoto Kingova románu, na rozdíl např. od románu To, kde se King zaměřil na nejmladší generaci městečka Derry. Střídavé dialogy a vnitřní monology postav pak účinně přispívají k poznenáhlu se stupňujícímu napětí, k jehož rozdmýchání si King zvolil pro amerického čtenáře příhodné a více než výbušné téma potratů a právo ženy na rozhodování o vlastním těle, ale i těle svého ještě nenarozeného dítěte. Myslím, že se už směle mohu označit za Kingova skalního fanouška. Na závěr cituji jednu moudrost ze života dnešní uspěchané společnosti:

„Všechno, co dělám, rychle odbydu, abych už mohl dělat něco jiného.“

gambinka87
25.05.2022 4 z 5

Fascinuje mě, jak King dokáže popisovat naprosto všední životy, navíc tak reálně a pak přejít do té své fantasmagorie (myšleno v dobrém) a stvořit absurdní druhý svět. Super. "Přečteno" jako audiokniha. Já už rok na mateřské mám taky nespavost,tak čekám,kdy začnu vidět aury.

Belanna
28.03.2022 4 z 5

Nespavost je sama o sobě horor. Nespavost, důchodci, aury a tajemno v podání pana Kinga je pak horor na druhou. A opět v Derry. Nuda to opravdu nebyla.

cziss
10.01.2022 3 z 5

Klasická jemně hororová Kingovka, jako všechny trpí trochu natahovaným dějem. Dostal jsem se ke knížce hlavně kvůli tomu, že je z Kingova univerza Temné věže, což se v knize promítlo a já jsem tak spokojen.

mataj
20.12.2021 4 z 5

Zatím moje druhá kniha od tohoto známého autora, a musím říct, že jsem se propadla do tajemného světa plného aur a nadpřirozených postaviček. King má nepochybně neskutečný vypravěčský talent a bujnou fantazii. Za mě výborný.

Andrea864
02.12.2021 4 z 5

(SPOILER) Od Kinga jsem četla spoustu lepších knih, ale i Nespavost má své kouzlo. Fajn nápad s důchodci, nespavostí, aurami i holohlavými doktůrky.

Jeeperka
08.10.2021 1 z 5

Nespavostí trpěl možná hlavní hrdina, já bych ale u četby spala pořád. Jsem velký fanda Kinga, ale toto bylo učiněné martýrium. Postavy mě nikterak neokouzlili, ačkoli třeba prvotně nastíněný děj byl fajn; vše se však rozpadlo v okamžiku, kdy padla zmínka o aurách. Následně přišlo moře dalších nesmyslů, že jsem nevěděla, kde mi hlava stojí. Tak čtu horor, nebo ezo fantasmagórii? Možná to bude tím, že jsem předtím nečetla sérii Temná věž, ale nikde nebylo řečeno, že to na knihy navazuje. Samo o sobě by to tedy mělo fungovat, ale nefungovalo.
Tuhle knihu jsem protrpěla jen proto, že nesnáším nedočtené knihy, a kdyby ta kniha nebyla součástí sbírky, tak se jí mileráda zbavím. Nuda na entou.

Monnyska
20.09.2021 3 z 5

Miluji Kinga, opravdu hodně, ale u této knihy jsem se nemohla dočkat konce. Táhlo se to a konec pořád nikde. Já nevím, nebyl to můj šálek kávy. I když se konec jevil výslovně citově drásající, skoro nic to se mnou nedělalo. Ralf byl příjemnou postavou, ale celkový příběh byl slabý. Možná by byl lepší, kdyby měl tak o 300 stran méně. Hvězdičku přidávám za lehké zmínění Bena Hanscoma, Mika Hanlona,... To mě velmi potěšilo, škoda, že toho tam nebylo více.. snad narazím na nějakou lepší Kingovku :)

Merlin_CZ
10.09.2021 3 z 5

Přiznám se, že tahle kingovka se mi četla o něco hůře než ty, co jsem doteď četl.
Opravdu hodně rozvláčné a jaksi to nebylo tak chytlavé jak ty ostatní. Možná to chce čas :)
ale pro mě to prostě jaksi nebyl můj šálek kávy ...

pazdy15
11.07.2021 4 z 5

Velice se mi zamlouvá nápad se staršími hlavními postavami. Přirostli mi k srdci a uronil jsem i slzu. Celkově se mi knížka líbila, jen sem tam jsem louskal dlouhé, a ne až tak zajímavé pasáže. Docela zajímavá zápletka - ale rozhodně znám lepší díla a zápletky od Mistra (Pod Kupolí, Řbitov atd.). 3 nebo 4?? Nakonec si ale zaslouží 4 hvězdy :)

andrea7191
29.06.2021 4 z 5

Stáří a nespavost, to jde k sobě. Stáří, nespavost a mimozemšťani, to už k sobě nejde, ale v podání Kinga je to přece pochopitelné, ne?

Timkim
25.05.2021 1 z 5

Čekal jsem víc, o hodně víc. Začátek byl slibný, jak začaly aury, ok. Ale jak začali mizet, létat, to už bylo moc. Doposlouchal jsem to, ale při tvorbě tohoto díla musel mít dobrej matros.
Je to už jen kousek od odpadu.

jordys
10.05.2021 5 z 5

Postavy záživné jako vždy, trochu mě zaskočilo, že celý děj bude o důchodci, ke kterému se v polovině připojí další důchodce, ale autor si v tom prostě libuje. Děj byl místy slabší a možná zbytečně natahovaný, jak je tomu zvykem, ale stačila mi jedna souvislost s Temnou věží, abych to dočetl do konce. Navíc se to celé odehrává v Derry a v Derry nikdy není nuda.

Dolik13
15.04.2021 1 z 5

Já nejsem fanoušek Kinga, rovnou to přiznám. Po čase ale mám vždy chuť na nějaký horor, tak mu dám šanci, a opět jsem zklamaný. Přibližně v půlce knihy jsem s tím musel skončit, protože to pro mě bylo jedno velké utrpení.

Ve chvíli, kdy se začalo mluvit o aurách, různých barvách a doktůrcích, jsem si říkal, že autor musí být asi na drogách. King má problém, že jeho knihy jsou neúměrné dlouhé a často je to nastavovaná kaše. Tato kniha nevyjímaje a rozhodně se tady nedá mluvit o nějakém hororu.

irling
11.04.2021 1 z 5

(SPOILER) Tohle,kdyby bylo zfilmováno,usnu v první třetině. Hrozně mě to nudilo,ale prokousávala jsem se nekonečnými a zbytečnými popisy a jinými žvásty. V průběhu děje jsem měla pocit, že mistr King ráno vstal a vymyslel další hovadinu bez jakéhokoliv koncepce. Takže přidával mužíčky, malé, velké,ke konci i jednoho zeleného. Naději, že z toho přece jen něco málo bude definitivně pohřbila otevřená nebesa, burácející hlas a portál do další dimenze vedoucí přes veřejné dámské hajzliky. Dodávám, že aura je pro mě neoddiskutovatelna věc a paralelní světy beru jako fakt. Stejně jako reinkarnaci. Ale Kingovi se tohle vše zdařilo bezchybně zdiskreditovat.

Erutan
09.04.2021 5 z 5

Tak tohle bylo nejvíc největší Fantasy co jsem u Kinga zažil. Někdy to pro mě bylo až "neuchopitelné". Příběh se mi ale líbil a hlavní postavy mi jako vždy přirostly k srdci. "Obyčejní" lidé, kolikrát až (nechci ať to vyzní blbě) hodně slabí jedinci jako důchodce, žena na vozíku, šikanována holka, alkoholik....jsou už takových Kingovym Archetypem a moc se mi to zamlouva, úplně obyčejné věci a postavy dokáže zatáhnout do nevídané jízdy. Kdo nemá s Kingem zkušenost tomu bych tuhle knihu doporučil odložit na později, až si uvědomí jak funguje "King Universe" jak rád říkám.

"Ka je jako kolo."

Lajtwing
13.03.2021 4 z 5

Nějak jsem tušil, že to bude jedna "z těch Kingovek." A byla. Ale hvězdičku přidávám, protože jsem četl Temnou věž :D Jednoduše je to ta "kosmická větev" jeho vyprávění. Pravda, za nastavených pravidel finále není tak bombastické, jak by mohlo být.