Nespavost

Nespavost https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/263/bmid_nespavost-3aZ-263.jpg 4 1249 183

Hrdina románu Ralf má problémy. V poslední době nemůže spát. Navíc má vidění a není si zcela jistý, zda jsou to opravdu halucinace. Barvy, postavy, zvláštní aury kolem jeho přátel. Nezmínili jsme holohlavé doktůrky, kteří se vždycky objeví v momentech smrti. Ten na pohled zlý svírá rezavý skalpel... Po tom co je ohlášena návštěva Susan Dayové do Derry, poklidné městečko se začne rozdělovat díky sporné otázce interupce. A až dosud mírný a klidný Ed Deepneau se jaksi mění. To se stalo tehdy, když Ralf začal ztrácet víc než jen spánek. Když začal chápat, proč je Ed posedlý představou, že se Derry stává novým Armagedonem. A když si uvědomil, že usedlíkům jeho rodného města se zkracuje čas. Zlo nepředstavitelných rozměrů sem nalezlo cestu. A Ralf má jednu jedinou šanci zničit ho...... celý text

Literatura světová Horory Romány
Vydáno: , Melantrich

Insomnia , 1994

Hzjena
20.10.2019 4 z 5

Sakra nevím co si můžu dovolit napsat....Vím, že King ví (viz. koment na knihu Ostrov Duma key). Bohužel nemám otevřené třetí oko (strach) a osobně neznám člověka na této úrovni. To znamená, že aury nevidím, jen cítím pocity a nálady. Z počátku, jsem nevěděl, že autor bude sledovat toto téma a nepřímo doplňovat svoje (slova autora) veledílo Temnou věž. Nemohu hodnotit úplně objektivně, protože nemám svět/y Pistolníka načtené kompletně, ale co mohu, je upozornit čtenáře, že tato kniha by neměla být první knihou, kterou od Kinga čte. Osobně skládám hold vcítění se do role starého muže se všemi aspekty a důsledky z toho vyplývající. Na druhou stranu, mi neseděli bytosti, které s hlavním hrdinou manipulovali. Ne že by do děje nepasovali, ale prostě nejsou, jako naopak jsou upíři, ale nefungují, tak jak je autor nastínil. Jsem z této knihy opravdu zmatený a pořádně nevím, jak ji ohodnotit. Po literární stránce nemá chybu, jako ostatně většina Kingovek. Děj a vyvrcholení zápletky jsou trochu předvídatelné, to však celkovému dojmu nic neubírá. Už jenom fakt, že autor nerozvinul tolik charakterů, jako je u něj běžné upozorní čtenáře, že tady jde o něco víc. Jen se ,,možná,, dostal hlouběji, než kam je schopný se potopit.

Každopádně kniha není o nespavosti, problematika nevyvěrá z hlavy hlavního hrdiny, jako v knihách Temná půle, nebo Mrtvá zóna, jak jsem se naivně domníval. Rozhodně se k Nespavosti vrátím, až budu mít všechny Pistolníkovi světy načtené, abych mohl tuto knihu řádně ohodnotit.

petra0605
24.08.2019 3 z 5

První kniha od Kinga. Oceňuji květnatost jazyka, detaily a propracované souvislosti. Ovšem kolem 430 stránky už mě začala štvát Ralphova kámoška se svými dementními otázkami. Ta ženská byla tak blbá, že jsem nebyla schopna to dočíst, jak mi lezla na nervy. Beztak bylo předem už asi od půlky jasné že Ralph zemře.

weisbach
20.08.2019

Další skvělá kniha, kde si člověk musí položit otázku: "Ví King víc, než je patrné na první pohled?" Myslím, že ví...

petrarka72
31.07.2019 4 z 5

Stáří je velmi dobrodružná krajina. Krajina plná barev, zvuků, setkání a nalézání skrytých smyslů (ve všech významech toho slova) - a také hnusů typu samota, bolesti a nespavost. Pouť Ralfa a Lois jsem si užila více než poprvé, možná proto, že je mi o 15 let více než při prvním čtení - - a možná proto, že Kingův fikční svět mám lépe zmapovaný, včetně méně oblíbené fantasy části.

misa7369
26.06.2019 2 z 5

Nespavost?? Tahle knizka se četla strašně těžce a řekla bych, že tohle musel psát autor na drogách ???? jinak Kinga miluju, ale tohle je od něj zatim to nejhorší jo a nespočetněkrát jsme u toho usnula ????

mirka71
29.03.2019 2 z 5

Můj vztah k panu Kingovi je více než rozporuplný. Buď jeho knížku hodnotím jako výbornou - například Lunapark, Dolores Claiborneová a Mrtvá zóna, nebo to prostě nedám, jako třeba To, Holčička, co měla ráda Tima Gordona a teď i Nespavost. Nespavost se ze začátku tvářila jako sonda do duše ovdovělého starého muže, ale objevili se malí plešatí mužíčci a bylo po čtení...Knížku jsem odložila a asi ji už znovu nezkusím.

Martin_Eli
03.02.2019 3 z 5

Ze začátku velmi dobré, od prostředku se příběh ale příliš vleče, potom přijdou na řadu různé ezoterické věci, které mě už vůbec nebavily. Dočítal jsem s krajním sebezapřením. Největším mínusem knihy je její zcela neúnosná délka. Jinak jde o pěknou studii o tom, jak člověk stárne a ztrácí síly.

jiri4861
26.01.2019 5 z 5

Knihu jsem sice nečetl, ale poslouchal v audioverzi, nikterak to však nevadilo. Do příběhu jsem se rychle vžil. Tahle knížka byla první od Stephena Kinga co jsem četl a můžu s určitostí říct, že ne poslední.

Charmedka
18.11.2018 3 z 5

Sice byl začátek delší, ale bavil mě asi nejvíce a to možná z toho důvodu, že čtenář zůstává v nevědomosti a může jen hádat, proč Ralf trpí nespavostí. Navíc problémy s otázkou potratů není vůbec marná, naopak.

Jakmile se vše vysvětlí, naděje na další oblíbenou kingovku opadne. Pro fanoušky Temné věže určitě super, i já oceňuji, jak to má vše dokonale propojené a vymyšlené, kdo sérii nečetl, může být též nadšen, ale ten, kdo u série trpěl jako já, bude trpět i tady. Opět tu máme ka-tet a já zažívala déjà vu a ne zrovna příjemné.

bukiet
17.11.2018 5 z 5

Knihu jsem četl hned v prvním českém vydání a časem jsem si ji zařadil po bok Svědectví, prostě mezi knihy, které mne nebavily. Dokonce zpětně mohu říci, že zatímco Svědectví jsem vnímal jako nudnou knihu, ale děj jsem si stále pamatoval, Nespavost mne bavila tak dokonale, že jsem úplně zapomněl o čem že to vlastně pojednává. Inu mládí a neznalost série Temná věž mne snad trochu omlouvá. Knihu jsem znovu přečetl v rámci Velkého cyklu Temná věž a bodové hodnocení upravil tam, kam patří, na maximum. I když, kdyby to šlo, dal bych čtyři a půl hvězdičky.
Děj románu se odehrává v jednom z důležitých měst ve státě Maine, tedy v Derry, které jsme navštívili již před lety v románu To a Nespavost na To v mnohém poukazuje, vzpomíná se na zničení středu města a mihne se i jedna z hlavních postav románu To. Příběh je tentokrát sondou do života v samotě a stáří, což by mohlo být z počátku odrazující, ale překonejte to, kniha je v druhé půli značně akční. Kniha je v cyklu velmi důležitá, protože hodně pojednává o kosmogonii Kingova Multiverza. Vždyť i proto se odehrává v Derry, které je jedním z měst na Primární Zemi, jež je tajemně spojeno s ostatními realitami. Druhým městem je Salem´s Lot a také Castle Rock, ten ale jen díky vojenskému experimentu zaznamenanému v novele Mlha.
Hlavní hrdinové románu jsou postiženi sice nespavostí, ale díky tomu mohou vidět, co je ostatním lidem skryto. Je jim odhalena pravda o existenci jiných realit a dokonce zjevena důležitost artefaktu zvaného Temná věž, který je důležitou kotvou celého Multiverza. Nám čtenářům je pak naznačeno, že v Multiverzu se nacházejí nejen lidé v nejrůznějších realitách a různých vesmírech (Primární Země, Klíčová Země, Rolandův Všehosvět) a také podivnosti typu psychických i jiných upírů a nestvůr, pocházejících z Todesovského prostoru, což je prostor prázdnoty mezi ostatními realitami Multiverza, ale kdesi dál jsou zatím nijak nezviditelnění Dlouhověcí, Nesmrtelní a jejich poskoci. Tři z těch poskoků v tomto románu poznáme, Malé holohlavé doktůrky, ale setkáme se krátce i s tajemnými entitami jako je Zelený muž. Co je ovšem nejdůležitější, román poprvé představuje hlavního protivníka Rolanda Deschaina, Karmínového krále, alias Krále krvavce a samozřejmě, důvod proč se Karmínový král ukázal v Derry (pomyslně, doopravdy to bylo v jiné realitě) a důvod, proč byl vlastně celý příběh Nespavosti rozehrán, Patricka Danvillea. Na toho si ale ještě budeme muset počkat, až se vrátí v jiném dílu série Temná věž.
Cesta k Temné věži:
1. Temná věž I: Pistolník
2. Přemístění – povídka (Temné vize)
3. Dračí oči
4. Temná věž II: Tři vyvolení
5. Svědectví
6. Talisman
7. Temná věž III: Pustiny
8. Nezbytné věci
9. Temná věž IV: Čaroděj a sklo
10. Prokletí Jeruzalémské – povídka (Noční směna)
11. Prokletí Salemu
12. Na dobrou noc – povídka (Noční směna)
13. Mlha – povídka (Mlha)
14. To
15. Nespavost
16. Rose Madder

soukroma
21.10.2018 4 z 5

Za věrohodné (ani sentimentální, ani zlehčující) nastínění problémů stárnutí, stáří, nemocí, léčby (i souvisejícího vztahu k doktorům) a vypořádávání se se smrtí kolem dávám 75%. Hororové a sci-fi prvky mě nijak neuchvátily. Zato jsem si s hrůzou uvědomila, že už v roce 1994 v malém předjímal King letecké teroristické útoky 11. září 2001.

0858
15.10.2018 3 z 5

Není to špatné, klasický King. Ale zbytečně zdlouhavý úvod. Závěr je očekávatelný, ale dobrý.

Pavlína79
06.10.2018 2 z 5

Po prvním dojmu, jak je to výborné, jaký je King profík nastpupilo "uf, je to trochu trápení". Kinga mám ráda, aury mám ráda, nespavostí trpím, ale tady to bylo nějaké zdlouhavé a nudné. Dočetla jsem, spisovatel je to skvělý, ale tomu příběhu něco chybělo anebo naopak přebývalo.
Ale ten epilog byl milý ...

MartinkaSku
26.09.2018 5 z 5

No trochu hůř se to četlo, ale když člověk překoná některá zdlouhavá vyprávění, tak je to pěkný příběh a na konci i dojme k slzám

Macicekh
16.09.2018 2 z 5

Asi nejhorší kniha, co jsem od Kinga četla. Knihu jsem dočetla, ale opravdu s obrovským sebezapřením. Zdlouhavé kapitoly jsem přeskakovala po stránkách, nemohla jsem se dočkat, až to skončí. :(

Leusee
20.08.2018 2 z 5

Hodně zdlouhavá kniha, do které mi prostě nešlo se začíst. Byly tam pasáže, které mě bavily, ale většinou moje pozornost utíkala někam jinam. Rozhodně jedna z nejslabších od Kinga.

Ivan F
18.08.2018 3 z 5

Pamätám si, že Nespavosť som sa pokúsil prečítať už v dobe jej vydania, ale po cca 150tich stranách som ju odložil - nebavila ma. Teraz som sa k nej vrátil a nebavila ma znova, ale zvládol som ju celú. Dojmy sú však nevábne, podľa mňa ide o najslabšiu Kingovu knihu. Kniha nenaplnila nič z toho, na čo som pri Kingovi zvyknutý, ani kvalitou, ani postavami, ani ich správaním sa, ani príbehom, ani ... ani. Ako mix všetkého spomenutého je to ľahko podpriemerné dielo. Napriek všetkým mojim výčitkám, je kniha dôležitým spojovníkom medzi viacerými knihami odohrávajúcimi sa v Derry - teda Temná veža, To atď. Mnohé je tu vysvetlené. Napriek týmto kladom musím napísať: Sorry Stephen, toto sa teda nepodarilo.

danny_21
04.08.2018 4 z 5

Metafyzické projevy nadpřirozena jsou v Derry známou věcí. Tentokrát není jejich původcem děsivý klaun, ale holohlaví doktůrci nerušeně reprezentující a prosazující Účel a Náhodu podivnými způsoby až do dne, kdy Král Krvavec zasáhne do dění občanů seniorů v tomto podivném městě. První polovina je slušná, pomalu rozplétající záhadu nespavosti a Stevie hezky rozvypráví zajímavý příběh i s několika odkazy na Pistolníkův svět, aby v několika pasážích v druhé polovině knihy to zbytečně natahoval až člověk nedočkavě koukal, kolik ještě zbývá do konce, až to metafyzično přestane ztrácet na zajímavosti, což se mi u Kinga stává výjimečně - tentokrát lehký nadprůměr - 75 %

Anushka1
31.07.2018 3 z 5

Tahle knížka mi dala hodně zabrat. Začala jsem ji číst, protože má spojitost s Temnou věží. Minimálně do půlky jsem se nemohla pořádně začíst. Ty popisy aur byly na mě občas až moc. Vždycky jsem přečetla pár stránek a knihu odložila. Zhruba od té poloviny se to už zlepšilo a konec mě už bavil.

Marekh
12.07.2018 4 z 5

Kniha je velmi obsáhlá - 616 stran!! Kniha byla rozvláčná, příběh jako takový mne zaujal a celkově se četl dobře. Nastaly však také okamžiky, kdy mne čtení nebavilo kvůli pomalému tempu.

Hlavní hrdina mi byl sympatický. V knize nalezneme jak hororové pasáže, tak také v menší míře humorné situace. Obzvláště byly zajímavé rady ohledně spánku. :) Závěr knihy byl velmi dojemný.