Nespavost

Nespavost https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/263/bmid_nespavost-3aZ-263.jpg 4 1249 183

Hrdina románu Ralf má problémy. V poslední době nemůže spát. Navíc má vidění a není si zcela jistý, zda jsou to opravdu halucinace. Barvy, postavy, zvláštní aury kolem jeho přátel. Nezmínili jsme holohlavé doktůrky, kteří se vždycky objeví v momentech smrti. Ten na pohled zlý svírá rezavý skalpel... Po tom co je ohlášena návštěva Susan Dayové do Derry, poklidné městečko se začne rozdělovat díky sporné otázce interupce. A až dosud mírný a klidný Ed Deepneau se jaksi mění. To se stalo tehdy, když Ralf začal ztrácet víc než jen spánek. Když začal chápat, proč je Ed posedlý představou, že se Derry stává novým Armagedonem. A když si uvědomil, že usedlíkům jeho rodného města se zkracuje čas. Zlo nepředstavitelných rozměrů sem nalezlo cestu. A Ralf má jednu jedinou šanci zničit ho...... celý text

Literatura světová Horory Romány
Vydáno: , Melantrich

Insomnia , 1994

capricorn__
04.03.2021 3 z 5

Jakoby jo, ale jakoby ne.
Mně se na knížce nejvíce líbil nápad, k vypůjčení knihy mě přinutila skvěle napsaná anotace. Měl jsem pocit, že dostávám od románu to, co přesně chci (horor, nespavost, spiritualita, aury...). A ono to tak částečně i bylo, anotace nelže. Mě "Nespavost" docela bavila, ale rozhodně nepatří mezi špičky S. Kinga. Uvědomil jsem si, že tato kniha je jakýsi prototyp stylu psaní autora a příliš nepřekvapí: jak už délkou knihy, pak hlavní postavou, vedlejšími postavami, záporákem, trochu i zápletkami, no a vlastně i atmosférou. Přesto mi na této knize něco nesedělo... A to něco byla ona spirituální stránka (či jak jinak ji nazvat), připadala mi taková... až příliš nerealistická a trochu střelená. Měl jsem pocit, jako kdyby to psal King hodně opilý nebo zdrogovaný, zkrátka ne při smyslech. A to jde z úst někoho, kdo vášnivě čte knížky o reinkarnaci a minulých životech, takže u mě nebyl problém v tom, že bych byl vůči této tématice nějak vnitřně uzavřený. "Nespavost" je fajn kniha, ale pokud by za mnou někdo přišel s tím, abych mu doporučil nějakou knihu od Kinga, tento román by to nebyl. Připadá mi, že abyste "Nespavost" patřičně ocenili, musíte už být na Kinga zvyklí. Je to zkrátka takový střed jeho tvorby. Neurazí, ale ani příliš nenadchne. Četl jsem od něj horší, ale i výrazně lepší.

Petraxxx
31.01.2021 3 z 5

Po prokousání se prvních dvěstě vleklých stránek jsem se nemohla odtrhout.

Sitth
13.01.2021 3 z 5

Pro mě osobně je vždy King složitý, jeho mnohdy rozvláčné tempo mě občas tak vytočí, že si na několik let od něj dám pauzu. Ale pak se vrátím a přečtu dvě tři knihy za sebou. A nebo ho poslouchám jako mluvené slovo a to je pak hned lepší. Jako v tomto případě. Za mě jedna z povedenějších knih.
P.S: Četl jsem (poslouchal) v období, když už dvacet let trpím nespavostí, takže o to více je pro mě zážitek umocněn! :-)
Dávám 4/6

salamandrina
10.01.2021 4 z 5

Bavilo, ale úplně “nemůžu přestat číst” efekt to nebyl. Ale nápad pěknej a bichle v době, kdy jsou zavřený knihovny, se taky šikla :)

kyssling
03.01.2021 3 z 5

Je to klasická Kingovka, kde v první polovině autor připoutá čtenáře postavami, námětem a pak buď vytrvá, udrží na uzdě fantazii a vznikne skvělé dílo. Nebo jako podle mého názoru v tomto případě, až příliš tlačí na pilu a je ve výsledku více "čarování", "kouzel" než hutného temného románu. Veliká škoda.

Faustka
30.12.2020 5 z 5

Nádherné! Ještě nikdy jsem u knihy nezažila, tak niterní a intenzivní pocity. King mě utvrdil v poznání, že.. smrtí nic nekončí.

D.V.Spudil
16.10.2020 1 z 5

Já nějak moc nevím, co na tom Kingovi všichni mají.
Hrozná blbost, černobílé až hloupé vidění psychiky postav.
Největší obluda, kterou se celou knihu straší, se jen mihne a nic moc neudělá... Nějak moc nevím, jaký záměr měl, když to psal, ale u mě ho rozhodně nedosáhl. Ještě že jen poslouchám audioknížku, číst bych to nemohl.

Lanley
05.10.2020 5 z 5

Popravdě tuto knihu jsem si pořídil ne z toho důvodu, že by mě jakkoliv zajímal děj, ale proto, že měla mít spojitost s příběhem Temné věže, který zbožňuju.
Co si budeme povídat, postarší pán, který nemůže spát nezní jako příběh který vás může upoutat (pokud nemáte problémy s nespavostí, pravda...).
Pan King ale opět ukázal neskutečnou sílu a schopnost vyprávět i absolutně banální témata. Kniha mi prostě nedovolila jí odložit ani kvůli spaní. ehm...
Je pravda, že děj postupem času spadá více k nadpřirozenosti, což může některým čtenářům připadat přehnané a přitažené za vlasy. Z vlastní zkušenosti však musím říct, že je vše vystaveno logicky. Asi teď zkusím pár dní nespat, abych viděl to co Ralf...

Bakana
24.07.2020 4 z 5

Kdyby King tu metafyzickou stránku světa udělal o malinko autentičtější (tím myslím kdyby se víc opíral o vyprávění lidí, kteří tvrdí, že dokáží do těchto realit nakouknout), dala bych knize plný počet. Takto mi to přišlo zbytečně překonstruované - Clótó, Lachesis atp. Ale jinak dobrá kniha, má spád i napětí.

n.ezn.amy
14.06.2020 4 z 5

Další ze zdařilých knih Stephena Kinga. Ralf se stane vdovcem a začne trpět nespavostí a začíná u lidí vidět jejich auru. Není si jist, zda je to realita anebo zda začíná trpět přeludy z nespavosti. King opět do této knihy vnáší problémy dnešní doby násilí na ženách, feminismu či odpůrců potratu atd. Kniha se mi líbila svou originalitou a napětím jako ve většině jeho děl

Greenfingers
02.06.2020 5 z 5

Nespavost považuji za jednu z těch zdařilejších prací od Stephena Kinga. I když dávám přednost rozsahově kratším románům , v tomto případě mi těch 616 stran nevadilo. V knize se objevují prvky, které jsou pro autora typické, čímž nechci tvrdit, že by King sklouzával do nějakého stereotypu. Vzhledem k tomu, že jeho literární dráha je už poměrně dlouhá , nelze se divit, že jeho "rukopis" je znát ( ale to je patrné téměř u všech zavedených autorů).

ludek.n
30.04.2020 5 z 5

Nespavost to je typický King. Přestože chce stavět babylonskou věž, napřed se pustí do základů města o sto a více domech. Žádné fušerství, ale pěkně fortelně a bytelně na velké ploše a včetně veškerých inženýrských sítí. V této přípravné fází se zdánlivě nic moc neděje, jenže opak je pravdou a mistr King nám to dá pocítit ve chvíli, kdy se rozhodne vystřelit vzhůru k nebi. Od té chvíle stavba letí vzhůru a je nesmírně zábavné objevovat v každém dalším přistavěném patře všechny jednotlivosti, záhady, hrůzy a ukrytá tajemství. Když se pak ve finále ve výšce pod střechou ohlédneme zpátky, je nesmírně uspokojující vidět, na jak pevných základech mistr King svou věž postavil. Všechny dílčí součásti mají svůj smysl a své pevné místo v skládance příčin a následků, všechny postavy jsou v těch správných pozicích a ujímají se své odpovědnosti nás bavit. Můžeme tedy bez obav učinit poslední krok a ze střešního okna věže obhlédnout celé to mohutně vystavěné panství zábavy, jež pro nás pan King postavil. Nezbývá než zvolat: Vítejte doma dámy a pánové, vítejte v Derry, kde můžete prožít stejně tak klidný a obyčejný život, jako se zúčastnit úchvatných a neobyčejných dobrodružství!!!

ber-tram
15.04.2020 3 z 5

Posledních 50 stran jsem dočítal po noci až na 1 hodinu probděné. Nechápu, jak to Ralf vydržel dýl. Hlavně mi poněkud zanikalo v 660 stránkové tlačenici, proč tou nespavostí trpěl?!
Báječně rozehraná první polovina se zlomila v uplakanou duchařinu. King povoluje v kramflecích, jakmile svoje démony zhmotní. Pak Ralf lomcuje trpajzlíkem a je to spíš komické...
Viděli jste skvělého Dařbujána a Pandrholu? Se smrťákem se nekšeftuje, snažil se podobně, ale strašlivě loudavě objasnit King. 20/20

SONP
16.03.2020 3 z 5

Tuhle Kingovku řadím někde do středu spektra mezi Tommyknockery dole a Řbitovem zvířátek nahoře. King zde rozehrál své klasické maloměstské drama s postaršími protagonisty v hlavní roli a sporem liberálů a krajní pravice o interupce v roli vedlejší, a tuhle jeho polohu mám rád. Do toho všeho ale zamotal linii s "holohlavými doktůrky" třímajícími v lepším případě nůžky a v horším případě rezavý skalpel a patry hyperreality, mezi nimiž se dá stoupat a klesat jako ve výtahu, a tuhle surreální připomínku Tommyknockerů už jsem stravoval o poznání hůř. A tak výsledek je průměrný stejně jako průměr mezi pasážemi, které se mi líbily, a pasážemi, které jsem ke konci už zkrátka přeskakoval. Potěšily ale drobné odkazy na TO a Řbitov v podobě zmínění tam popisovaných událostí (odkazy na Temnou věž jsem nezachytil, byv touto serií nedotčen). 60%, ŠMIK!

Karimah
24.01.2020 4 z 5

Začala jsem Kingovy knihy místo čtení poslouchat a myslím, že to byl krok dobrým směrem. Zvlášť tuhle bych asi dočítala horko tĕžko. Jako audiokniha byla fajn.

Eillen
30.12.2019 2 z 5

Sice mi zbývá dočíst posledních cca 80 stran, ale nezvládnu to. Jak mě zaujal začátek, kde byl dokonale popsán stav člověka, který trpí nespavostí a jak je pro něj den za dnem horší a horší, tak... Já vlastně ani nemám slov. Ve chvíli, kdy by měl příběh začít gradovat, objevují se vysvětlující pasáže, kde postavy mluví a mluví a mluví - a mě už vlastně ani nezajímá, co se děje a proč.

Dokázala jsem vnímat ještě v době, když se k vysvětlování dostali Doktůrci. Ale pak už mi to začínalo být jedno. Až jsem zjistila, že mi už dva nebo tři měsíce leží nedočtená kniha na nočním stolku. Holt je na čase ji vrátit zpět do knihovny - byť nedočtenou.

Sisi394
26.12.2019 4 z 5

Pokud bych knihu neprecetla formou audioknihy, nejspis bych nekolik stran preskocila. Takto jsem ji precetla/poslechla uplne celou. Moje top kniha od Kinga to neni, ale i tak na me zanechala skvely zazitek.

Boriolus
22.11.2019

Tak toto nedokážem dočítať...

Beebee
13.11.2019 4 z 5

V knize jsou nevšední postavy - hlavní hrdinové jsou totiž senioři a svět je viděn z jejich perspektivy, což je nové a neotřelé. Téma třech sudiček (Klotho, Lachesis, Atropos) není v románech neobvyklé, ale zde je (jako ostatně ve většině knih od Kinga) postaven děj na rozdělení sudiček na dobré a zlou a napětí mezi nimi. Nicméně jimi nekončí hierachie moci nad světem a lidmi, sudičky jsou krapet omezené a místy připomínají rozpačité či drzé děti prvního stupně ZŠ. Nad nimi jsou další patra mystérií, bytostí a rozehraných válek o moc. Představa, že chodíme po světě a nikým neviděný Atropos nám krade věci a pak nám z ničeho nic šmikne rezavým skalpelem nit života s vulgární nadávkou arogantního dítěte, kdykoliv si Náhoda zapřeje další oběť a že to je navíc v pořádku v rámci vyššího smyslu, je děsivá. Kniha je sice vleklá a dlouhá (perfektní na usnutí, pokud trpíte nespavostí), ale na konci mi bylo líto, že vše končí. Je v ní obsažena naděje, jako v mnoha kingovkách a smíření, což pomáhá přijmout, že děj končí.

Karnager
03.11.2019 2 z 5

king napsal spoustu dobrých věcí a osobně mám radši jeho knihy kde jde rychle v věci a závěr vás uzemní. Tady to bylo 200 stran vaty, dalších 200 stran než se prokousal k problému a ten závěr je sice fajn, ale celkový dojem už mi to nespravilo..
Taky to věčné propojování knih...