Nespavost

Sedmnáctiletý Parker se, jakmile usne, ocitá ve snovém světě toho, komu se naposledy před spaním podíval do očí. Už to nedokáže dále snášet a pomalu umírá vyčerpáním. Pak však potká Miu, v jejímž snu dokáže usnout. Mie začnou chodit anonymní e-maily, které jí nahání hrůzu. Spojí si je s jeho nevysvětlitelným chováním a z... celý text

Pak však potká Miu, v jejímž snu dokáže usnout. Mie začnou chodit anonymní e-maily, které jí nahání hrůzu. Spojí si je s jeho nevysvětlitelným chováním a začne se mu vyhýbat. Jak ji jen přesvědčit, že Parker není jejím nepřítelem?
Originální a netradiční zápletka celý příběh žene neuvěřitelnou rychlostí kupředu. Napínavé, zajímavé čtení si udrží čtenářův zájem až do úplného konce. méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/21_/219598/nespavost-zNz-219598.jpg 3.8103

Noční strážci (1.)

Insomnia (2013)

Vydáno:, Yoli

luciasek86

Úžasný, velmi propracovaný spíše hororový děj, četla se velmi svižně dokonale vtáhla do děje přečetla jsem ji během dvou večerů jedním dechem. Opravdu skvělá knížka pro milovníky tohoto žánru. Vřele všem doporučuji.

kytarka

Po začtení jsem přečetla jedním dechem. Velmi zajímavý defakto hororový příběh.

terezka8540
20.11.2016

Tuto knihu mám už pár řádek měsíců přečtenou a ráda si ji přečtu znova. Na co tedy jsem dlouho čekala byl překlad dalšího dílu, který mi chybí, až mi jednoho dne došla trpělivost a přečetla jsem si je všechny v angličtině. Příběhově se mi nápad velmi zamlouvá. Narazila jsem tehdy na ni čistě náhodou v knihkupectví, kde se mi líbil název, přečetla si úryvek a bez váhání si ji vzala. Soudě podle úryvku, jsem nejdříve myslela, že Parker je jen schizofrenik, který trpí silnou nespavostí. No později se dozvíte něco jiného.
Parker je jako postava velmi vybarvená, je s ním hodně vyhráno po psychické stránce. Finn je klasický nerdovský vtipálek, který tím příběh odlehčuje a není to jen samé drama a drama a nakonec ještě a překvapivě drama. Addie se mi tam nejdříve zdála fajn a v pořádku, později se mi tam trochu pletla do příběhu, ale dobře, autorka musela nějak zkomolit a víc určit vztah mezi Miou a Parkerem a mezi Addie a Parkerem. Mia je velkou záhadou, později bych řekla i zklamáním. Nevím, jestli ji mít ráda nebo ne. Nejdříve se mi líbilo, jak byla chladná, jak byla tajnůstkářská, jak dokázala se vyhýbat. No nakonec se z ní stala jen "chudinka" a přijde mi, že autorka nám chtěla až vnutit, abychom ji litovali. Ze začátku poznávání Mii se mi hrozně líbilo, později mě to zklamalo. Ale každá kniha má svůj nedostatek, ale to je právě i tím dostatkem. Přesto dávám knize plné hodnocení, protože mě dost zaujala, během dvou dnů jsem ji měla poprvé přečtenou ( nevím proč, dokázala mě chytit již od začátku ). Jsem ráda, že jsem objevila další takovou "vzácnou knihu, kterou zná málokdo" s tématem ne upírek a obyčejná holka, kteří se na první pohled do sebe zamilují. Má to potenciál, příběh, akci, deprese, drama, a dokonce i komedii. Za mě opravdu plný počet hodnocení :)

Anoell
30.09.2016

Kniha s potenciálem, který byl naplněn. Ovšem jen z části. Autorka dobře popisuje, co se s hlavním hrdinou děje, jak na něj nedostatek spánku působí psychicky i fyzicky. Co už se mi ale tolik nelíbilo, jaká pozornost byla věnována Mie. Přišlo mi, že z ní paní Johansson dělala tu největší chudinku a přímo čtenáře nutila, aby ji litoval - což se tím pádem u mě nestalo. Také jistý vztah mezi hlavním hrdinou a jednou ženskou postavou mi nepřišel vhodný. Tyhle věci bych vůbec do příběhu necpala, tady by stačilo zaměřit se ryze na Parkera... Ale jinak fajn. Čtivost příběhu byla celkem dobrá no a ty chyby... Na jednu knihu jich byla spousta, víc překlepů jsem v literatuře ještě neviděla, není to ovšem podle mě tak hrozné, jak někteří popisují. Pokud se po nich člověk přímo nepídil, dalo se to bez problémů přežít. To ale neznamená, že by si na to příště překladatel neměl dát pozor. Kdo to ovšem promítl do hodnocení, je pěkný pitomec, za tohle kniha rozhodně nemůže... Pochybuju, že by se tyhle chyby vyskytovaly i v originálu. Něco mi říká, že tahle série půjde z kopečka dolů a bude pěkně upadat... I tak jsem však zvědavá na pokračování a tenhle díl se mi líbil. :)

Misha11
26.07.2016

Nápad skvělý, po té psychologické stránce super, ale zpracování nic moc. Do hlavního hrdiny jsem se nemohla vžít, některé věci mi absolutně nedávaly smysl a zbytečně odkláněly od hlavního tématu. Škoda i chyb a překlepů, které knize taky moc nepomohly.

sgjoli
10.07.2016

Z této knihy jsem trochu rozpačitá. Respektive – námětově je to vynikající, téma mne zaujalo hned z anotace a autorka tu skvěle zachytila tenkou hranici mezi realitou, snovostí a světem myšlenek a jak se v tom člověk může velmi snadno začít ztrácet. To mne na tom opravdu bavilo. Chvílema jsem ale trochu měla problém s tím, že se některé věci opakovaly pořád dokola, hlavně tedy myšlenky hlavního hrdiny, který jak kolovrátek pořád opakoval, že musí najít cestu, jak ze své životní situace vybruslit ven, aby nezemřel – jako chápu, vzhledem k tomu, v jaké situaci byl, to pro něj jistě byla priorita, ale způsob, jakým to autorka prezentovala, mi moc nesedl. Některé pasáže mi připadaly slabší (popisování snů – pro ilustraci a představu čtenáře fajn, ale mohlo toho tam být míň). Začátek byl trochu pomalý, ale pak to začalo být čím dál napínavější a konec pěkně vygradovaný, rozuzlení pro mne nečekané. Umím si představit knihu trochu syrovější a o něco temnější, téma k tomu i vybízí, ale i tak to bylo nakonec celkem fajn čtení. Podruhé bych do toho asi už nešla, ale na jedno přečtení jsem si to nakonec vlastně užila. Za mne lepší průměr.

katule1992
24.04.2016

Kniha je určena spíše pro Young-Adult a díky tomu můžeme očekávat jednodušší a ne moc hluboký děj. Přesto si myslím, že si kniha najde své čtenáře. Téma je rozhodně zajímavé a i já se po několika stránkách začetla do knihy tak, že jsem ji dočetla během pár hodin. Musím se přiznat, že jsem zas tak dopředu nečekala kdo za vším stojí, ale poté co Vám dojdou veškeré souvislosti, není jiná možnost než ON/ONA.

Z celé knihy jsem přeskočila pár stran, kdy se popisoval nějaký sen, který byl pro děj naprosto nedůležitý. Ale naopak některé části mi přišly zbytečně zkrácené. Ale jedná se o první díl ze série Noční strážci tak se to dá pochopit.

Bilbovy-knihy.blogspot.cz

stolbice
22.04.2016

Takže asi tak - super nápad, celkem i využitý, jsou tam určitě rezervy, ale nemůžeme vše nacpat do prvního dílu že....o čem by pak byly ty další :-) pomalejší rozjezd, ale pak už jsem se nemohla odtrhnout, bavilo mě to :-)

AdélKrat
25.02.2016

Nápad zajímavý, ale přišlo mi, že z něj autorka nevymáčkla úplně vše. Kniha mě celkem bavila, ale bohužel jsem jí v půlce přestala vnímat kvůli stále se zvyšujícímu počtu chyb v textu. Že najdu v celé knize jednu dvě hrubky, na to jsem si už zvykla, ale že na každé stránce budou tři a dokonce se někomu povede zaměnit jméno...Doufám, že pokud autorka napíše pokračování, tak se v Yoli polepší co se hrubek týče, protože mě opravdu rušily od čtení.

Terinka14
26.01.2016

Naprosto úžasné. Od knihy jsem zprvu neočekávala nic velkého, ale mile mě překvapila. atmosféra celého příběhu mě úplně pohltila. Postava byla velmi propracovaná a to, co prožívala jakbysmet. Některým knihám je za těžko uvěřit, ale u této to nebyl problém. Pokud bude další díl, nenechám si ho ujít. DOPORUČUJI!

Terezkaa69
09.01.2016

No...kniha ze začátku celkem fajn, ale ve třech čtvrtinách jsem knihu odložila. Nevyvolávala ve mě dobrý pocit. Spíš naopak. Jako by kniha pomalu vysávala mozek....

NoNo
13.12.2015

Úžasná kniha, má v sobě všechno co od knihy potřebuju, doporučuju

Mozkovna
03.07.2015

No... Pocity mám z toho teda dost smíšený. Začatek mě skoro vůbec nebavil a nemohla jsem se začíst. Ale u sté stránky už jsem se přistihla, že se od té knihy nemůžu odtrhnout. Na to, že jsem se prvními kapitolami prokousávala několik dní, zbytek jsem měla za jedno odpoledne.
Námět se mi hrozně líbil. Parker (to je hrozný jméno, jsem na něj zvyklá spíš jako na příjmení a vždycky jsem si vzpomněla na Spidermana) byl celkem sympaťák, Finn i Addie byli celý příběh taky docela fajn. S Miou mi vztah trochu pokulhával, nemohla jsem se rozhodnout, jestli jí mám mít ráda, nebo ne. Slepá lebka byl - jak by řekla moje sestřenice - tajemně hustej. Byla jsem přesvědčená, že s těmi e-maily má něco společného (nebo s Parkerem a jeho temným já), a nakonec tam byl z úplně jiného důvodu, což mě překvapilo. Ale nebudu spoilerovat.
Nejdřív jsem chtěla dát 4 hvězdy, za začátek a za konec (bylo zajímavé, kdo nakonec byl ten „zločinec“, ale ten důvod? Určitě by se našla spousta lepších záminek, proč to udělal), ale jak jsem tu tak seděla a koukala na tu chybějící hvězdičku, vzpomněla jsem si na silnější stránky knihy, na námět a na to, že možná bude druhý díl, a musela jsem to prostě změnit na 5. Vážně se mi to líbilo, i přes ty nedokonalosti.

Moc se mi líbil citát: „Slyšet a poslouchat není to samé.“ (...má to něco do sebe...)

LilianaNox
19.06.2015

Kniha se zajímavým námětem. Pomalejší rozjezd, ale rychlá gradace a řekla bych, že i překvapivé rozuzlení příběhu. Rozhodně stojí za to si ji přečíst!

Četla jsem už hodně knih, ale ještě v žádné nebylo tolik chyb a překlepů. Evidentně neprošla ani korekturou. Což je škoda, protože chyby při čtení neskutečně ruší! Ale to bychom chtěli po Yoli asi moc...

jasmína
09.06.2015

Povedená kniha, opravdu jedním dechem přečtená, večer jsem začala, ráno dočetla, velice napínavě až do samého konce.

Jen snad bude při dalším díle překladatel dávat větší pozor , protože tolik chyb v knize jsem delší dobu neviděla.

NikaMirka
09.06.2015

Nejprve jsem zápasila s touhou knihu nečíst a odložit četbu "třeba na někdy", ale nakonec jsem se prokousala začátkem a přistihla se, že se od knihy najednou nemůžu odpoutat. Bylo zajímavé sledovat, jak naše posedlost po někom, může toho druhého odradit, polekat a děsit až k smrti. Líbil se mi námět i zápletka, za co ovšem dávám o hvězdičku méně je konec...typický americký..tím mé nadšení z knihy trochu opadlo a poslední stránky jsem přeskakovala, protože mi závěr přišel jako z nějakého béčkového "rádoby" hororu. Ale na druhou stranu určitě doporučuji si přečíst :)

Vendelín2000
15.05.2015

Přečteno jedním dechem :) Ačkoliv je v textu celkem dost překlepů, čte se skvěle. Doufám, že autorka napíše pokračování :)

rachel4439
02.05.2015

Tohle dílo mělo podle anotace obrovský potenciál a úžasný nápad. No řekněte, být ve snu toho člověka, kterému se naposledy před spaním podíváte do očí, to se dá využít. Byly tam ale chvíle, kdy to, myslím, autorka až moc překombinovávala a tím mi to kazila, protože stačí využít jednu nadpřirozenou věc a vytvořit z ní dobrý příběh, než vzít jednu skvělou zápletku a přidat tam několik dalších, které už jsou prostě navíc a nedovolí mi soustředit se na hlavní téma.

Na druhou stranu měla pár fakt dobrých nápadů ohledně nespavosti hlavního hrdiny a moc pěkně popisovala problémy, které mu to působí. Je tu hodně překvapivých zvratů a vůbec jsem netušila, jak to může skončit, což je vždycky fajn, když jsem napjatá až do poslední chvíle.

alexvera
15.04.2015

Tolik chyb a tak skvělá kniha, škoda. Příběh se mi líbil, hlavně když se na scénu dostalo Parkerovo temné druhé já. Těším se na další díl.

muchomurka
03.04.2015

Nápad tohoto příběhu byl skvělý. Zpracování příšerné. Mezi krátkými úseky, kdy děj ubíhal, se to neskutečně vleklo. Pořád dokola omílané Parkerovy pocity, skoro žádné nové zjištění minimálně do poloviny knihy byly odrazující. Přesto jsem s vypětím sil dočetla. Spousta otázek zůstala nezodpovězených či nakousnutých, takže je zřejmé, že nás čeká druhý díl. Je to škoda, myslím si, že autorka mohla napsat příběh s větším spádem, který by vše osvětlil a byl uzavřený bez dílů. Myslím si, že by čtenář klidně snesl 500 stran, kdyby to mělo šťávu a chytlo to od první stránky. Takto nás čeká pokračování u kterého se modlím, aby nebylo tak rozvleklé. Škoda, fakt jsem byla zvědavá a napnutá, kdo je oním netvorem a co všechno Parker o snech a svých schopnostech objeví a hlavně, jestli to bude umět správně používat. A to, jak se choval ke svým kamarádům a polovinu věcí zamlčil, bylo děsné a jen si tím všechno zbytečně zatěžoval.

Matouskova
18.03.2015

Až na mnoho chyb ze strany překladatele je kniha vcelku dobrá - ale nedomyšlená. Nemusel ji pořád hledat, kdyby se celý den nepodíval nikomu jinému do očí. A hned jak se začaly objevoval e-maily mi bylo jasné, kdo to dělá. A ten konec.. Zvláštní důvod, proč někoho zabít. Příště by to možná chtělo více domyslet příběh.

janka2000
14.03.2015

Až na chyby v textu je kniha úžasná, moc se mi líbila.

ElisR1
19.01.2015

Ze všeho nejdřív si musím postěžovat na neuvěřitelné množství chyb, které v knize bylo. Také děj mi přišel trochu nedomyšlený, ale na druhou stranu byl příběh originální a zajímavý. Do druhého dílu se nejspíš pustím.

RecycledCarrey
17.01.2015

Nejprve se vyjádřím k počinu překladatele - hrůza. V knize bylo tolik chyb, že se mi chtělo brečet. Už tak nepříliš dobré knize, to ještě více zničilo čtivost. Námět byl vcelku originální, ale podání mě neuchvátilo. A pak, což mě zarazilo už někde ze začátku - proč každý den hledal Miu, aby se jí podíval do očí, když hned na začátku bylo napsáno, že když se celý den nikomu do očí nepodívá, uvidí sny toho, komu se podíval do očí předchozí den? Takže mi připadá, že kniha ani nebyla pořádně domyšlená. Poslední kniha od Johanssonové, co jsem četla, mě tedy zaujala více.

adelaska
06.01.2015

Kniha měla pomalejší rozjezd, a ze začátku bylo pro mě trochu těžší se vžít do hlavního hrdiny. Ovšem od půlky jsem se od knihy nemohla odtrhnout a dávám plný počet hvězd za zajímavý, vcelku originální a hooodně napínavý příběh. Doporučuji.

ciniminisek
05.01.2015

Hlavní postava Parker je obyčejný kluk, jakých je v příbězích nespočet. Jenomže autorka zašla o něco dále a svého hlavního protagonistu trošičku potrápila a s ním i čtenáře. Můžeme být tedy svědky jeho proměny z milého a bezproblémového hocha v maniaka, jenž ztrácí kontrolu sám nad sebou. Tímto příběh získává na tajuplnosti a hlavně vyplňuje hluchá místa, kterých je v příběhu nespočet, jelikož Parker sám se sebou a svými myšlenkami bojuje neustále.

Mishak
05.01.2015

Moc pěkná myšlenka roviny snů a reality. Pěkně ztvárněná psychika hlavního hrdiny Parkera. Občas jsem nevěděla, jestli je to skutečnost, nebo jestli se z něho stal schizofrenik, nebo jestli sní…. Občas jsem se do toho tak zamotala, že jsem si některé pasáže musela číst znovu, abych se znovu zorientovala. Kniha mě opravdu mile překvapila a moc se mi líbila, jen mě mrzela ta spousta překlepů, chybějících písmen a slov navíc nebo naopak jejich absence.

Postavy v knize byly nádherně vykresleny, jejich charaktery byly skvělé. Finna jsem měla ze všech nejraději a polovinu jeho triček s nápisy bych si určitě pořídila =D Addie, Mia, rodiče Addie a Finna, maminka Parkera i ostatní byli opravdu moc příjemní hrdinové knihy, i když teda rozuzlení knihy mě dosti zarazilo a vůbec jsem ho nečekala.

Knihu určitě hodnotím 5ti hvězdičkami a uvítala bych pokračování, protože konec knihy k němu přímo vybízí =)

knihomolka01
04.01.2015

Nechápu tak nízké hodnocení, proto jsem trochu přehnala svoje hodnocení, ale já jsem prostě musela.:D Kniha si zaslouží mnohem víc, možná není bez chyb, ale celkově je moc dobrá. Příběh je skvěle vymyšlený, akorát se dost mění styl knihy. Mě se nejvíc líbily části s Parkerovou zlou částí. Bylo to přijemně děsivé.:D

radek0635
30.12.2014

Velmi zajímavá kniha. Napínavá od začátku až dokonce. Doporučuji!

Maragad
26.12.2014

J. R. Johanssonová studovala psychologii, a to se v její tvorbě velmi promítá. Noční strážci jsou sérií postavenou na psychologii. V Nespavosti jde hlavně o to, co s jedincem dokáže provést nedostatek spánku a jaká také umí být závislost. Autorka sama přiznává, že zkoumala spánek a jeho vliv na tělo a říká, že to bylo jak fascinující, tak i pěkně děsivé. A díky tomu i kniha děsivě působí, čtenář se tak zamotá do Parkerova příběhu, že po pár stránkách už sám neví, co si má myslet. Jestli Parker jen sní, anebo opravdu bdí.