Nesmrtelná túra do Compostely

Nesmrtelná túra do Compostely https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/238773/bmid_nesmrtelna-tura-do-compostely-NIs-238773.jpg 4 95 34

Cesta do Compostely! Pouť vyšlapaná už milióny opánků (i goretexové obuvi), opředená legendami, vedoucí úchvatnou přírodou i podél autostrád. Rufin popisuje štrapáci, kdy se jako „galejník“ Cesty utkává s břemenem a slastí samoty, potkává zbožné houfce, poutnice bažící po milostném vznětu i třeba pijany. Sám toužící po transcedenci, schvácen únavou a špínou posvátné pouti, prchá před kýčem, (kupčíky) i snoby a jen a jen v rytmu nepřestajné chůze nachází ohniska klidu, kdy se dotýká spirituality, jako nejvyššího tajemství pradávné stezky. Přičemž (autor moderního cestopisu) Jean Christophe Rufin své utkání a nakonec i splynutí s Cestou popisuje s nebývalým vtipem, švihem a elegancí …... celý text

Literatura světová Literatura faktu Cestopisy a místopisy
Vydáno: , Prostor

Immortelle randonnée. Compostelle malgré moi , 2013

GreenMagritte
13.02.2017 5 z 5

Když přemýšlím nad tím, kdo sáhne po knize Jeana-Christopha Rufina o jeho putování do Santiaga de Compostela, pak mi na mysl přichází jen dvě skupiny čtenářů – ti, kteří se na cestu již vydali a ti, kteří se na ni teprve chystají.

Napsat o knihu o putování do Santiaga je ošidné a to hned z několika důvodů. Předně je to něco velmi intimního, těžko popsatelného a hlavně nepřenosného. Rovněž počet poutníků rok od roku stoupá a s ním i snaha mnoha z nich převtělit své vzpomínky a zážitky do cestopisu/cestopisného deníku. A kombinace těchto dvou faktorů způsobuje to, že o cestě do Compostely toho bylo sice mnoho napsáno, ale málo co z toho zajímá ještě někoho jiného než samotného autora. Kniha J. Ch. Rufina je však právě jednou z mála, v níž se snoubí osobní zážitky s vysokou literární kvalitou.

Rufinovi se podařilo napsat krásnou knihu osobní reflexe i úvah o spiritualitě. Je to kniha, která svojí kvalitou obstojí sama o sobě a nemíní se pasovat do role další nudné knihy o putování do Santiaga. Rufinův literární styl je mi blízký a při čtení této knihy jsem se neubránila emocím. Ti, kteří šli to jistě pochopí.

Káča2015
04.02.2017 5 z 5

První cestopis, který jsem nejen neodložila, zběžně neprolistovala, ale doslova zhltla. Autor mi doopravdy umožnil prožít cestu spolu s ním a jsem za to vděčná. Hned bych vyrazila....

EF1
25.01.2017 4 z 5

Vydat se na Cestu toužím už pár let a poslední dobou mám pocit, že mě Cesta čím dál tím víc přitahuje. Po přečtení této velmi chytře napsané knihy jsem odhodlaná určitě vyrazit.

Lenka1386
22.11.2016 5 z 5

Takže takhle - po přečtení této knížky jsem na Cestu vyrazila. To snad mluví za vše :) Super a doporučuji!

esma
01.10.2016 5 z 5

Nesmrtelná túra do Compostely je knížka, která se velmi líbila i mně. Popis těch 800 km pěší túry vč. seznámení se základním slovníkem poutníků bylo kouzelné. Nejvíce mě ale oslovil důvod, který vedl J-Ch Rufina k cestě : trochu se zamyslet nad svým místem na zemi bez civilizačního náletu, splynout s přírodou a radovat se z rovnováhy v duši. Když si přečteme záložku o autorovi a tento úžasný člověk v sobě "uklízí", je to výzva pro nás všechny někam nasměrovat své kroky. A nemusí to být zrovna do Compostely...

Gaara1
21.07.2016 4 z 5

Já to říkám pořád, mě by tyhle knihy měli zakázat, mám pak vždycky strašnou chuť jít na Cestu.
Jinak to jsou další obohacující informace od poutníka, který došel do slibované Compostely. Podle mě je asi nejtěžší vůbec vyrazit... 4 hvězdy.

Maser
25.05.2016 5 z 5

Po přečtení této knihy jsem dostal chuť knihu vzít a darovat ji prvnímu člověku na kterého narazím. Kniha mě jednoduše natolik oslovila, že nechat ji v knihovně by byl hřích. Raději ji někomu věnuji s tím že až ji dočte ať ji opět předá dál a nový člověk ať ji znovu věnuje a tak dále a tak dále. Pro mě je to ten tip knihy co má poselství.

petrucha86
11.02.2016 4 z 5

Hezky, stručně, věcně popsáno, možná mi chybělo trochu více osobních zážitků, ale i tak moc příjemné čtení!

Akťavs
10.12.2015 5 z 5

Za mě má knížka 5 hvězdiček. Souhlasím se sioux, je to inteligentní, zábavné čtení, místy sebeironické , navíc výborný překlad, slovní zásoba, a bonus navíc- potvrzení, že cílem Cesty je cesta samotná, osvobozující, obohacující. Hned bych šla.........

fruitbueno
30.10.2015 4 z 5

Shrnout dojem z knihy do několika vět je mimořádně obtížné. Jedná se o složité čtení, plné úvah, myšlenek a dojmů, které jsou pečlivě, s nadhledem a odstupem formulovány. Nejednou jsem se přistihla, že autorovým postřehům nevědomky souhlasně pokyvuji hlavou. Těžké čtení, o kterém svědčí to, že jsem knížku četla (nezvykle) dlouhou dobu - skoro týden. Přinese ale člověku, podobně jako Cesta či cesta, samé příjemné pocity.

achilles
18.08.2015 4 z 5

Recenze napsané na zadní straně knihy sedí. Je to duševní očista, nejenom ta Cesta, ale i čtení této knihy. Kniha je zajímavá i vloženými fotografiemi a zajímavým papírem, kterým se krásně listuje a navozuje příjemnou atmosféru při čtení (to víte, jsem zvyklý většinou číst e-knihy :-)
Ačkoliv Cesta má katolický rámec (samozřejmě, je to Svatojakubská cesta), přesto ji Rufin pojímá spíše filozoficky a to je mi bližší.

bondula
19.06.2015 5 z 5

Tak toto bola jazda! Teda Cesta... Nesmrtelná túra do Compostely nie je cestopisom v klasickom poňatí. Ona vlastne nie je cestopisom vôbec. Na nohách autora síce odšlapeme Severnú pútnickú cestu, uvidíme čo-to z krás, čo na nej ležia, ale to nie je pointa knižky. Rovnako ako to nie je ani pointou Cesty.
Je to výpoveď o Ceste, o jej premenách v stáročiach, o fyzickej a vnútornej premene pútnika. Rufin píše veľmi sviežo, ale rozoberané zážitky sú veľmi osobné až intímne. Jeho Nesmrtelná túra je však trocha špecifická. Píše bez pátosu, vtipne, s iróniou, miestami až ľahkým cynizmom. Nevyvodzuje žiadne všeobecné závery, či duchovné múdra. Myslím, že jeho poňatie Cesty by mi bolo veľmi blízke, ak by som ju raz šiel i ja sám.

Márinka
12.06.2015 5 z 5

Nejlepší "Jakubská" kniha, kterou jsem četla.

sioux
23.03.2015 5 z 5

Cesta si vás najde. Kdo hledá sebe, Cesta mu pomůže. Nejhloupější otázka je, proč jdete Cestu. Jdeme ji právě proto, abychom nekladli takovéto otázky. Cesta neustále fascinuje a přitahuje...Cesta vás změní a už nikdy nebudete stejní.
Cestu šly miliony lidí, mnoho jich o tom napsalo knížky nebo blogy z cest nebo články nebo poskytli rozhovory novinám a časopisům. Většina z toho za moc nestojí a nemá literární kvalitu. Opak je pravdou u Rufinovi knihy. Jeho kniha je krásná, zábavná, zajímavá, dojemná.
Doporučuji všem, kteří Cestu šli nebo se na ni chystají anebo je prostě tato věc zajímá a chtějí se dozvědět víc.