Nesmrtelná dívka

Nesmrtelná dívka https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/346849/mid_nesmrtelna-divka-oK9-346849.png 4 10 4

Těžko tuto básnickou sbírku charakterizovat jedním slovem. S určitostí však lze říci, že jde o vědomou polemiku se vším, co by bylo možno zařadit do sfér tzv. "vysokého umění". Tato polemičnost, jež je základem básníkova stylu, je však ve své podstatě funkční, neboť vytváří novou specifickou poetiku založenou na jednoduchosti výrazu, srozumitelnosti a obsahové upřímnosti. Nejde o poezii, která by nám osvětlovala podstatu "hlubinných struktur bytí", jde o umění, které si na nic nehraje, o verše, které mají všechny předpoklady k zlidovění.... celý text

los
23.03.2023 4 z 5

jak necílím do poezie, tak Bondyho Nesmrtelná dívka mne opravdu okouzlila, melodií verše místy upomíná na Nezvala, básnickým výrazem i tématem mi připomněla Holanovy Příběhy, určitě stojí za přečtení a kontemplaci

hermína14
17.08.2020 4 z 5

Moudrost, nadhled a špetka rezignace...
"Jsi minulá a nebo zítřejší..jsi věčná či zda vůbec jsi? Jsi v noci v slunci? Nejsi za rohem? Jsi kurva sakrální, jsi pouhým podvodem?"

Wylda
22.08.2014 4 z 5

V této sbírce se můžeme setkat s trošku jinou poetikou než jsme u Bondyho zvyklí. Poezie je hodně zasazená do přírody, básník používá hodně metafor a jednotlivé básně jsou na autorovy texty předešlé výrazně delší.

Finskej
06.02.2014 5 z 5

V kontextu většiny Bondyho básnické tvorby až ojedinělá a překvapivá sbírka a lze jen zalitovat, že se tak špatně shání. Jinak by totiž daleko víc lidí vědělo, že mimo různě krátkých a leckdy jízlivých věcí napsal i tuto prazvláštní poetickou feérii s magickým ústředním středobodem kteréhosi pozdního podzimního večera v křivolakých uličkách na Hradčanech. Bondy jak ho obvykle neznáme.

česká poezie

Egon Bondy (p)