Nervy

Nervy https://www.databazeknih.cz/img/books/82_/820/nervy-820.jpg 4 291 39

Mladý žokej Rob Finn jezdí překážkové dostihy. Je odvážný a nebojácný, a tak dostává koně spíše problematické než úspěšné. Štěstí se ale usměje i na něj, dostane šanci být na špičce, o to horší je potom pád a celá série porážek na koních, s nimiž ostatní vítězí. Rob zpočátku ztrácí nervy, ale později si uvědomí, že za celou řádkou jezdeckých tragédií někdo zcela jistě stojí. Má nade vše rád své povolání a jako čestný člověk se nemůže smířit s tím, že kdosi neznámý krásného sportu, lidí kolem něj i koní zneužívá ve svůj prospěch. Rozhodne se, že věci přijde na kloub. Silný Finnův protivník ale připravuje důmyslné i kruté nástrahy, kterým se dá jen velmi obtížně uniknout.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Mladá fronta

Nerve , 1964

KáťaM.
08.04.2024 audiokniha 4 z 5

Spousta koní, hodně dobrodružství a trochu lásky. Klasický Francisův příběh. Já je mám prostě ráda, audiokniha je skvěle namluvená. Určitě doporučuji.

85098211
02.04.2024 5 z 5

(SPOILER) Hlavní postavou této knihy je mladý žokej Rob Finn a hned na začátku knihy dojde k sebevraždě jiného žokeje - a právě on je toho svědkem. Kromě toho je zde jeho sestřenice, do které je Finn zamilovaný, ale ona se vztahu s ním právě s souvislosti s tímto příbuzenským vztahem brání. A potom dostane Finn příležitost jezdit v jedné z nejlepších stájí, ale zároveň začne docházet k celé sérii porážek, které si nikdo nedokáže vysvětlit. Všichni se domnívají, že to souvisí přímo s žokejem, ale jen on sám ví, že příčina je někde úplně jinde. A začne po ní pátrat na vlastní pěst...
Kniha je opravdu výborná, čte se jedním dechem, a protože se mi do ruky již několik autorových detektivek dostalo, mohu tedy srovnávat - a podle mého názoru je právě tato jedna z jeho nejlepších ;-).

petrarka72
02.08.2023 5 z 5

Myslím, že kdysi to byl můj první Francis, tuším, že jsem ho četla v původním překladu... Člověk by chtěl mít vůli a talent jako Finn. :-)

Luigi1
30.07.2023 5 z 5

S touto knihou jsem byl moc spokojený

Kakho-Oto
14.02.2022 5 z 5

(SPOILER) Úžasný román - napínavý od začátku do konce. Některý darebák rafinovaně likviduje kariéry nadějných žokejů a to až do doby, než se mu jeden z nich dokáže postavit. Hlavní hrdina románu Rob Finn je vynikající a celou dobu jsem mu fandil, aby porazil a zničil zákeřného padoucha a k tomu získal srdce milované sestřenice. Romány Divocí koně i Za trest se mi rovněž líbily, ale úrovně "Nervů" nedosahují.

Ava365
05.08.2021 5 z 5

Výborná detektivka od klasika tohoto žánru.

bekule
23.03.2021 5 z 5

Moje první a nejoblíbenější Francisovka. Četla jsem mockrát , i po více jak třiceti letech jsem druhou půli od momentu v opuštěné stáji četla jedním dechem. Stále skvělá a napínavá detektivka.

Boogie007
11.02.2021 5 z 5

Příjemné, napínavé čtení - vše, co lze od Mr. Francise očekávat.

stejsdan
31.12.2020 5 z 5

Na tuhle knížku jsem narazila náhodou, v knihovně po babičce je stále co objevovat...Takový nenápadný tenký brožovaný výtisk, ale o to zajímavější obsah. Z vyprávění je jasné, že autor je znalec nejen dostihového prostředí, ale dokáže velice poutavě vylíčit složité rodinné a partnerské vztahy. Čtení mě bavilo od začátku až do konce.

janina66
26.09.2020 5 z 5

Jedna z nejlepších od Dicka. Dostihy, neúspěchy, napětí a vyšetřování žokeje Roba. Úžasný strhující závěr, jako vždy.

Šárka345
02.09.2020 5 z 5

Moje první kniha od Dicka a přečtená jedním dechem, fakt skvěle napsáno :0)))

1amu
21.08.2020 4 z 5

Vůbec první kniha od Dicka Francise u nás vydaná v zelené edici MF zvané Smaragd a hned mezi čtenáři bomba ! V té době běžný náklad 100.000 výtisků v t.zv. "knižním čtvrtku" zmizel rychle z pultů.
Proč ?
Šlo o zcela nový druh detektivky. Prostředí anglických vrcholových dostihů bylo čtenářům neznámé. K tomu hlavní postavy : začínající a zprvu úspěšný žokej a proti němu padouch jak vyšitý (což se v dalších knihách autora stalo pravidelnou kostrou příběhu).
Kniha má spád, čte se dobře a je s podivem, že původní překlady těchto knih byly lepší, než v časech, kdy se jich ujmula paní Moserová-Davidová.
Škoda, že autor nepokračoval v tomto nastaveném scénáři. Pozdější knihy mají hrdiny čím dále, tím více postižené tělesnými vadami a u padouchů roste stupeň jejich psychopatie. Čtenář si pak brzy uvědomí na čem je.
Shrnuto : start byl výtečný do první třetiny vydaných knih, pak to šlo bohužel již dolů.

BooksLoverAnn8
12.08.2020 5 z 5

Další knížka, která se mi moc líbila a nešlo se mi od ní odtrhnout.
Kniha je napínavá a plná všemožných zápletek a problémů.
Velice mě příběh bavil a moc doporučuji!

bigbabe
07.05.2020 3 z 5

Přečteno ze dvou důvodů - můj muž to miluje a chtěl abych si to přečetla; zapadlo mi to do letošní čtenářské výzvy.
Příběh dobrý, napínavý, ale jedna stačila, 20 od Francise, jestli jsou všechny od koní bych asi nedala.

soukroma
31.03.2020 4 z 5

Překvapivě rázný smrtící začátek, nervní komplikovaná zápletka, navenek extrémně sympatický, vespod sžíravě žárlivý, nenávistný, zlovolný, prohnaný a závistivý vrah: hodně psychicky a psychologicky zaměřeno, až do poněkud přehnaných extrémů. Přičítám to faktu, že je to vlastně teprve druhá autorova detektivka, pozdější byly lepší a lepší.

Pozn.: nečekaně mi často vadil i (nový) překlad paní Moserové, protože se nevyvaroval podivností až chybek, např. "hurdles" zůstaly nepřeložené!, což rovněž přispělo k horší čtivosti a menší spokojenosti s detektivkou

RendyaDav
10.01.2020 4 z 5

Knížka ,která zase nezklamala,četla se výborně....

JancaMia
13.05.2019 5 z 5

od detektivek z dostihového prostředí od pana Francise se není možné odtrhnout ... čtete jedním dechem a chvílemi máte pocit že Vy jste hlavní hrdina knížky ... občas jsem měla pocit jak je to hrozně nespravedlivé když je všechno jinak ... ale naštěstí vše dobře dopadne ... jako v každé správné pohádce :)

Jana K
12.05.2019 5 z 5

Opět perfektní Francis, i když tentokrát kniha nemá takový spád jako např. Oheň a bič nebo jiné, ale to vůbec nevadí a na kvalitě to vůbec neubírá, ba právě naopak. Kniha se velmi příjemně četla, vyhovovalo mi, že tentokrát jsme přímo v centru dostihového dění prostřednictvím hlavního hrdiny - žokeje stojícího teprve na začátku své kariéry. Trošku mě překvapilo brzké rozuzlení jeho potíží, které přišlo už zhruba v polovině knihy, ale vůbec mi to nevadilo, i po zbytek příběhu bylo co číst a já s napětím čekala, jak se Rob za všechna ta příkoří, které byl nucen absolvovat nejen on, ale i spousta jeho kolegů z branže, odhalenému pachateli pomstí. A byla to pomsta více než povedená. Ani v tomto příběhu nechybí tentokrát dosti netradiční milostná zápletka.

pingu1
03.03.2019 5 z 5

Napínavá detektivka z dostihového prostředí točící se kolem dopingu :-)

ThomasRuhe
08.11.2018 5 z 5

Vždy se mi líbilo jak Francis dovede popsat atmosféru na závodišti. Sychravé podzimní počasí, hemžení v paddocku, lidi od tisku, jezdce, diváky, bookmakery, majitele i trenéry. Pak v několika větách vylíčí průběh dostihu, že to čtenář doslova vidí. Detektivní zápletka je také povedená. Mladý jezdec Rob Finn začíná mít úspěch a stoupá na žebříčku žokejů. Stává se z něho hvězda. A najednou konec. Ať se snaží sebevíc jeho výsledky jsou stále horší. Ztrácí důvěru majitelů i trenérů, ale hlavně víru ve vlastní schopnosti. Vůbec to nechápe, začíná si myslet, že předchozí úspěchy byly jen náhoda.
Zápletka se povedla a konečné rozuzlení je taky výborné. Nervy patří k mé oblíbené silné trojce, ještě s Reflexem a Smrtí favorita.

koně koňské dostihy

Dick Francis (p)