Neřešitelná rovnice

Podtitul: Matematika a jazyk symetrií. Mario Livio přichází po cenami ověnčené knize Zlatý řez s novým příspěvkem ke vztahu matematiky, vědy a umění. V centru jeho zájmu je tentokrát fenomén symetrie. Ta je jednak jedním ze základů lidského vnímání, ale také spojníkem mezi vědou a uměním, teoretickou fyzikou a světem kolem nás. Jazykem symetrie v matematice je teorie grup, která přitom vznikla z nejméně pravděpodobného zdroje — rovnice, která nemá řešení. Jde o algebraickou rovnici pátého stupně, jež se vzpírala řešení po několik staletí, dokud dva mladí matematičtí géniové, Francouz Évariste Galois a Nor Niels Henrik Abel, nezjistili, že ji nelze řešit dosavadními metodami, ale použitím konceptu symetrie a zavedením grup. Livio spolu s dílem a tragickým životním osudem obou matematiků živě líčí, jak teorie grup přispívá k objasnění symetrií a řádu přírodního i lidského světa....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/41_/41743/neresitelna-rovnice-gHq-41743.jpg 3.85
Literatura naučná, Věda, Matematika a logika
Vydáno:, Dokořán, Argo

The Equation That Couldn't Be Solved: How Mathematical Genius Discovered the Language of Symmetry (2006)

Kniha Neřešitelná rovnice

sabulicka
19.03.2018

Rozmýšlela jsem se mezi 3 a 4 hvězdami. Kniha je to velmi zajímavá, vidíte matematiku z jiného úhlu pohledu a zjistíte také něco o slavných matematicích. Avšak styl autorova psaní byl rozporuplný. Jednou se kniha četla dobře, podruhé ne.

přírodní vědy

Mario Livio