Nepriznaná - Milovala som Ľudovíta Štúra

Nepriznaná - Milovala som Ľudovíta Štúra https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/342877/bmid_nepriznana-milovala-som-ludovita-st-XZS-342877.jpg 5 22 4

Mladá spisovateľka a docentka prechádza životnou krízou. Uzatvára sa do seba, do svojho domu a do svojich kníh. Prestala písať odborné práce, načas nechala aj prednášky na univerzite a píše historické romány. Skrýva sa nielen v dome, ale aj za pseudonym - Daniela Dubnická. Jej naoko pokojný a starostlivo usporiadaný svet sa však rozpadne, keď pri písaní ďalšej knihy, dostáva zvláštnu návštevu. Dokážu rozhovory s neobyčajným a známym mužom, opraviť jej rozbitý svet? Alebo je ich zmysel v niečom celkom inom? Čas plynie a do jej života zrazu omnoho viac zasahujú nadprirodzené sily. Nepokojné duše sa snažia nájsť svoj pokoj. A tak sa Daniela musí vydať na svoju najťažšiu cestu dejinami. V polovici 19. storočia musí prísť na to, čo sa skutočne stalo medzi Ľudovítom Štúrom a Adelou Ostrolúckou. Aký bol ich vzťah? Bol vôbec nejaký? Ak áno, čo ich rozdelilo? A je vôbec možné po takom čase nájsť a pochopiť pravdu, ktorú vzal so sebou čas?... celý text

Mily95
01.06.2023 5 z 5

Autorka patrí medzi moje obľúbené slovenské autorky, kniha nesklamala, ba naopak, doplnila moje chýbajúce vedomosti o Štúrovi a Adelke. Krásny príbeh dvoch ludi, ktorý sa kľudne takto mohol aj odohrať, plus s malým nádychom nadprirodzena. Od knihy som sa nevedela odtrhnúť.

PollyFrank
18.10.2022 5 z 5

Nepriznaná je citlivo a s veľkým rešpektom k nášmu národnému dejateľovi spracovaný, jemne nadprirodzený príbeh, ktorý predostiera možnosť jedného z najkrajších ľúbostných príbehov, aké kedy preťali naše dejiny. Ako vždy, ostala som nadšená a dojatá zároveň. Je to jedna z tých kníh, z ktorej je vám od začiatku úzko,pretože od prvej stránky viete, ako to celé dopadne.

Gabriela143
28.09.2020 5 z 5

Druhá prečítaná kniha od tejto autorky. Veľmi pekne spracovala náročnú historickú tému. Osoby, o ktorých som sa kedysi učila dostali nový rozmer. Knihu som si užívala od prvej stránky. Michaelu Ellu Hajdukovú pridávam na zoznam obľúbených slovenských spisovateliek a teším sa na ďalšie čítanie.

Jajibloguje
16.05.2019 4 z 5

Písať o reálnych postavách je veľmi ťažké, pretože sa autor musí dodržiavať stanovené pravidlá a snažiť sa naplniť očakávania čitateľov. Tie bývajú často rôzne a môžu byť ovplyvnené predsudkami, ktoré si so sebou môžeme nosiť skutočne už od základnej školy. Ja som našťastie mala super učiteľku dejepisu, ale od mojich kamarátok viem, že nie vždy majú všetci rovnaké šťastie. Vďaka tomuto drobnému detailu nielen zanevrú na spoznávanie histórie ako takej, ale aj čítaniu literatúry s historickými prvkami.

Nepriznaná je kniha, ktorá vás obálkou možno na prvý pohľad nezaujme, ale skrýva sa v nej omnoho viac, než si myslíte. Autorka opäť nesklamala a aj tu využila svoju typickú dejovú líniu, na ktorú sme zvyknutí. Hoci vždy môžeme predpokladať, čo sa asi tak môže stať a že sa nejakým spôsobom ocitneme (napríklad) v minulosti, vôbec mi to neprekážalo. Naopak, tešila som sa na osobné stretnutie s Ľudovítom Štúrom.

Páči sa mi, keď autor vkladá do tvorby svoju dušu a osobnosť. Originalita, na ktorej sa to odrazí, dodá knihe pridanú hodnotu.

Príbehom Nepriznaná nás sprevádza Adela Ostrolúcka. Konečne bola pre mňa ľudskejšia, než ako ju vykresľujú učebnice. Dalo by sa povedať, že sme ju spoznali ako kamarátku. Z opisov a rozhovorov sme zistili, aký mala všeobecný rozhľad, ako rada diskutovala, ako ju priťahovali nové a nepoznané situácie. Odhaľovala nám svoje najtajnejšie túžby a priania.

Hoci Hajdúková pustila uzdu svojej fantázii, dávala si záležať aj na tých najmenších detailoch. Veľmi obdivujem a chválim, ak nás chce autor nielen knihou pobaviť, ale aj niečo nové naučiť. My sme pričuchli k zaujímavej histórii nášho národa, ktorá nám bola podaná pútavým spôsobom. Primárne nejde o historickú knihu, takže v popredí je skôr romantická zápletka.

2018  82%Draculova žena
2019  88%ZlatovláSSka