Nepravděpodobná pouť Harolda Frye

Nepravděpodobná pouť Harolda Frye https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/134461/bmid_nepravdepodobna-pout-harolda-frye-Jas-134461.jpg 4 256 69

Harold Fry se vydává na pouť dlouhou šest set mil s jediným cílem: jeho dávná přítelkyně, umírající na rakovinu, bude díky tomu žít. Příběh o nenápadném muži, který jde, aby zachránil druhého (ale během své cesty zachrání sám sebe), je podán s nesmírnou přesvědčivostí, humorem i smutkem. Vypráví o tajemství, zvláštních setkáních, náhodách, jež nás od základu změní. O statečnosti a zradě, lásce a věrnosti, a jednom páru velmi pozoruhodných bot.... celý text

Literatura světová , Dobrodružné , Romány

Vydáno: , Knižní klub

The Unlikely Pilgrimage of Harold Fry , 2012

sandra.sancho
sandra.sancho
21.05.2015 4 z 5

Kniha se mi líbila, ale dala by se poměrně dost zkrátit. Třeba prostřední část kdy putoval mš až tolik nebavila. Ale konec byl moc pěkný, člověk se u této knihy vážně zamyslí.

fruitbueno
fruitbueno
23.04.2015 4 z 5

Popravdě řečeno, hrozně jsem se bála, že schéma "ujdu nějaký kus, hrozně u toho popřemýšlím, šíleně mě budou bolet nohy, namažu si je, ovážu je náplastí a půjdu dál" bude nastaveno pro celou knihu. Proto jsem byla příjemně překvapená, jak plastický, reálný a vskutku jímavý příběh autorka stvořila. Závěr naprosto masakrální a nečekaný (linka s Davidem mě dostala).

buschka
buschka
04.04.2015 4 z 5

Mám ráda knížky, u kterých vás to nutí se zamyslet nad svým životem, nad všedními starostmi, nebrat nic jako samozřejmost a jít za svým cílem.
Kdyby člověk čas od času neztratil hlavu, nebyla by žádná naděje,“ říká Harold Fry.

Neri
Neri
01.03.2015 4 z 5

Zpočátku se mi ohromně zalíbil autorčin nápad - vyslat na cestu ne zcela běžného hrdinu - starého muže bez sebedůvěry, neschopného vybudovat si vztah s vlastním synem, kolegy, muže, který žije ve stínu manželky. Nadchla mě myšlenka nových začátků, nutnosti pohlédnout do tváře svým vlastním kostlivcům ve skříni, myšlenka naděje pro každého. To, co jsem ale zpočátku na příběhu obdivovala - klid, mírné tempo - to vše se mi začalo časem zajídat, bylo to stereotypní a zdlouhavé.
Za nápad bych bez zaváhání dala hodnocení nejvyšší, provedení a můj pocit z celé pouti jsou ale maximálně čtyřhvězdičkové.

mimamo_cz
mimamo_cz
25.02.2015 3 z 5

Harold Fry byl celý život nicka ukrytá v rohu místnosti a zvyklá zbytečně nevystrkovat hlavu, kvůli čemuž postupně přicházel o svoje manželství, syna a sebeúctu. Jednoho odpoledne se tak stal Forrestem Gumpem prclým se Staříkem, který vylezl z okna a zmizel, a vydal se na svoji nepravděpodobnou pouť přes Británii.

Nechci zde řešit logické aspekty příběhu, to bych mohl rovnou napařit odpad a s klidným svědomím odejít.

Zásadní problém knihy je v tom, jak manipuluje se čtenářem. Ne tak běžný životní příběh, který má však naprosto fádní pozadí podává jako něco filozoficky majestátního, nad čímž by se měl čtenář pozastavit a následně podle toho zhodnotit svůj život.

Při čtení jsem měl trochu pocit z toho, že autorka sama neví, co od díla očekávat. Roztržitě chvíli hraje na vtipnou notu, pak na tragickou notu, aby to celé pohřbila poslední kapitolou. Nutno dodat, že jednotlivé komické i tragické fragmenty fungují dokonale a dokáže si živě představit, jak skvěle ve své době musel příběh Harolda Frye fungovat jako rozhlasová hra.

Pro nenáročné čtenáře ideální odpočinková záležitost, která se dá v klidu za dvě delší odpoledne přečíst. Jen to chce, ačkoliv k tomu kniha zdánlivě vybízí, nepřemýšlet a nehledat poselství. Žádná tam nejsou.

cathyblack
cathyblack
01.02.2015 3 z 5

Při čtení se mi začaly divně hýbat nohy, jako by chtěly obout boty a vypadnout z baráku. :-) Dobrá kniha, donutila mne přemýšlet o starých lidech, dlouhých procházkách a o tom, co člověk vlastně potřebuje k životu a co vlastně ne.

orson
orson
19.12.2014 4 z 5

Trochu jako stařík co vylezl z okna, trchu jako Forrest Gump a při tom až neskutečně vážné. Chvíli neuvěřitelná komedie a chvíli z toho úplně mrazí. A jak to nakonec dopadlo? Došel? Zachránil? Neřeknu :)

Kolaloka
Kolaloka
08.12.2014 5 z 5

knihu jsem umístila na poličku hned vedle alchymisty a malého prince...

Kateřina1011
Kateřina1011
26.09.2014 5 z 5

Nenápadná, ale silná, velmi příjemná kniha. Nutí vás hodně přemýšlet o životě a vztazích. O tom, co pokládáme za všední a samozřejmé,... a najednou, když to ztratíme, zjistíme, jak vzácné to bylo. O tom, že velká láska nejsou jen podlamující se kolena.

KriKri
KriKri
24.09.2014 4 z 5

Příběh o tom, že na konci cesty můžeme najít něco úplně jiného, než pro co jsme šli..

Lenny33
Lenny33
20.09.2014 5 z 5

Jedna z těch knih, kterou bych dala přečíst každému.
Kniha se krásně četla, byla procítěná a i v mnoha věcech velmi poučná. Po celý děj knihy si čtenář něco myslí a stačí jedna věta a přijde naprostý šok a převrat. Opravdu jsem to nečekala.
Mám strašnou chuť se vydat na cestu,... jen tak bez ničeho.
Jo a ještě,... jedna z těch knih, kterou by nevystihl ani milion slov. Musíte si jí prostě přečíst. Příběh Harolda Frye Vás nenechá chladnými a ještě dlouho po dočtení budete nad knihou přemýšlet.
Doporučuji!! 5*

J.books
J.books
19.08.2014 5 z 5

I když ta kniha je víc než klidná, je velmi zajímavá a nutí vás k zamyšlení :)

Michell23
Michell23
24.07.2014 4 z 5

Zajímavá kniha, která vás nutí k zamyšlení nad vlastním životem.

Leskodka
Leskodka
03.02.2014 5 z 5

Pěkná kniha, nejdřív jsem si myslela, že mě to nebude bavit, číst o jeho cestě apod., ale je zajímavá, nutí člověka přemýšlet...

pecka02
pecka02
02.02.2014 5 z 5

Spíš o hledání a záchraně sebe sama než dávné přítelkyně z mládí. Opravdu milá knížka, plná zajímavých myšlenek a pocitů. Opravdu na mě zapůsobila a i když se mi zpočátku zdála docela depresivní a smutná, nakonec z ní vlastně vyplynulo, že nikdy není pozdě vydat se na tu "svou cestu" a přes všechno, co se člověku za jeho život přihodilo, najít znovu své životní štěstí.

adelagr
adelagr
26.12.2013 5 z 5

Kniha plná nevyřčených pocitů, náhod a naděje. Tento výjimečný příběh vás dokáže přinutit zamyslet se nad svým vlastním životem a svými činy, co jste kdy mohli udělat jinak, i nad tím, že nikdy není pozdě to jinak udělat. Po dočtení knihy ji budete chtít začít číst pěkně od začátku znova.

Daffodila
Daffodila
23.11.2013 5 z 5

I když jsem od knížky (asi naivně) čekala trochu jiný konec, jedná se o dílo, které na mě velmi silně zapůsobilo. Je to taková ta malá knížka, která vám toho hodně dá.

kuky921
kuky921
13.11.2013 4 z 5

Knížka se čte velmi dobře, je to spíše hledání člověka sám v sobě, o krátkosti bytí a nutí k zamyšlení, že občas jsou některé věci úplně malicherné.

DennisMoore
DennisMoore
01.10.2013 4 z 5

Pasáž s následovníky byla na můj vkus moc dlouhá a hlavně moc očekávatelná a předvídatelná, nicméně Nepravděpdoobná pouť Harolda Frye je i tak krásná kniha, která má co říct. Konec mi vehnal slzy do očí.

Marika Vanova
Marika Vanova
30.08.2013 4 z 5

Nějak úplně nevím, co napsat. Kniha se četla celkem dobře, pozorovat chování lidí v okolí Harolda bylo na zamyšlenou. Prostě si to přečtěte a lecos o nás všech pochopíte...

prvotina rakovina, nádory anglická literatura putování senioři

Rachel Joyce
britská, 1962