Nepokojná léta

Nepokojná léta

Podtitul: Historie třicetileté války Dějiny třicetileté války propojené s osudy jejího účastníka – válečníka a vojenského inženýra Erika Jönssona Dahlbergha. Autor byl inspirován Dahlberghovými deníky. Výsledkem je barvitý popis historických událostí očima současníka. Kulturní dějiny velkého evropského válečného konfliktu. Časté téměř beletristické pasáže přibližují každodennost lidí 17. stol. a krvavou tvář války. Zajímavý je i pohled na třicetiletou válku očima protestantských Švédů. Ze švédského originálu přeložili Luděk Mandaus a Dagmar Hartlová. Verše přebásnil Libor Štukavec. Doslov, přehled dat a událostí, vysvětlivky a odborná revize Zdeněk Hojda. Na vazbě použito obrazu Gerarda ter Borcha "Jezdec na koni"-1634 (Museum of Fine Arts, Boston)....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/32_/32249/nepokojna-leta-pfi-32249.jpg 4.960

Ofredsår. Om den svenska stormaktstiden och en man i dess mitt (1993)

Literatura naučná, Historie
Vydáno:, NLN - Nakladatelství Lidové noviny

Ramiel
30.09.2017

Naučná kniha psaná na pomezí popisu a vyprávění z období třicetileté války ze švédského pohledu nejen o válečných událostech, ale i o životě lidí v této době. Zajímavostí pro mě mimo jiných bylo zejména zapojení se Švédska do kolonizování Nového světa. Také informace, že ve Švédsku té doby neexistovalo nevolnictví a sedláci byli svobodní, na rozdíl jako tomu bylo u nás i v okolních zemích.

heavy66
24.09.2017

Historie mě vždycky bavila, rád čtu historické romány, speciálně období třicetileté války mě zajímá! Nepokojná léta jsou pozoruhodně komplexní, čtivou a zábavnou historickou knihou psanou beletristickým stylem, o třicetileté válce! Výborné!

Boby17
09.09.2017

To nebyla "nepokojná" léta. To byla krvavá jatka a nemilosrdná doba, ve které bych se rozhodně nechtěl ocitnout. Jak píše Michael Weber (https://www.databazeknih.cz/knihy/demoni-apokalypsy-318561 ), zjevili se čtyři jezdci z Apokalypsy svatého Jana - Mor, Válka, Hladomor a Smrt.
Knížka mi rozšířila obzory a přinesla nové informace o třech desetiletích plných hrůz.

Loginus
14.06.2017

Knihu znám nazpaměť. Je to pro mě vrchol a ukázka, jak dokonale, poutavě se dá psát naučná literatura. Přitom jsem na dílo narazil spíš náhodou při studiu třicetileté války. Chtěl jsem vidět pohled "druhé strany". Namísto toho se mi před očima začal otevírat život ve válečných letech, komplexní a plastický.
Autor dokáže vtáhnout a pohltit.
Kniha má co nabídnout i čtenářům, které příliš nezajímají válečné vřavy a válečnická sláva. Například ukázka cestovaní, životů v táborech, morovým nákazám i tehdejší kuchyni. I výchova dítěte a následné dospívání v těžkých časech je velmi zajímavé, ale jmenovat všechno by zabralo příliš mnoho místa.
Přečtěte si to!

bulat
19.10.2016

Čítať túto knihu mi bolo doslova potešením. Obdobie 30-ročnej vojny a celkovo doba na rozhraní neskorého stredoveku a novoveku nepatrila do sféry mojich záujmov, ale autor ma svojim dielom doslova strhol. Nejedná sa o žiadny suchopárny popis jednotlivých bitiek a stretnutí tohto vleklého celoeurópskeho konfliku. Jedná sa o dokonalú celospoločenskú fresku života tej doby. Čitateľ sa zoznámi nielen so životom v táboroch a na vojnových ťaženiach, ale aj s bežným civilným životom obyvateľstva. Dozvie sa, ako vtedy ľudia rozmýšľali, čo pre nich bolo doležité, ako vnímali detstvo, ako prebiehala výchova detí, aké dobrodružné bolo cestovanie, ako žili sedliaci, meštania, čím žila pomaly upadajúca šľachtická trieda a mnohé ďalšie kamienky mozajky života tej doby. Napadá ma otázka- prečo je dejepis na školách vyučovaný tým najnudnejším možným sposobom, keď može byť poznávanie dejín úžasným a vzrušujúcim zážitkom ?

Mlha
25.05.2015

Ta knížka je neuvěřitelná. Naučnou literaturu téměř nečtu, ale tahle kniha je skvělá. Čte se to dlouho, ale je to tak nadupaný vědomostma a zajímavostma, že jsem z toho bylu vytržení. Neustále jsem měl chuť ty věci někomu sdělovat, až jsem s tím lezl doma všem na nervy. Jenže to si prostě nemůžete pomoct.

Fefin Lišák
25.11.2013

Kniha je svým způsobem úchvatná. Nejde o těžkopádné vylíčení strategií, kabinetních politik a dynastických bojů, které nám ulpěly v paměti ze středoškolského dějepisu. Ne. Rozhodně to není těžkopádné.
Velice živým a originálním způsobem je nastíněna švédská účast v třicetileté válce. A přes ní veskrze celý evropský konflikt společně s místními a dobovými zvyky, mravy a reáliemi (od cestování, porodů, lékařství, výchovy dětí a dalšího). Správně. Nejde o válku. Kniha je pestrou mozaiku, v které je každodennost s výjimečností stavena na roveň. Celá epocha pod Englundovýma rukama ožívá ve svém lesku a bídě. Zablácená, krvavá a nelítostná klopýtá historií a jako kafemlejnek semílá čtenářova mlhavá tušení, předsudky a domněnky. Nablýskané armády mění se na otrhané a vyhladovělé shluky band, jež bezostyšně rabují a znásilňují bez rozdílu. Jak nepřátelský týl tak vlastní zázemí. Než většinu z nich neschvátí - nikoli kulky a nepřátelské rapíry - nýbrž epidemie a hlad. Strategie tehdejší doby ukazuje se být velkou hrou „molekuly, molekuly hejbejte se z místa na místo“ s tisíci hladovými krky. Libozvučná jména bitev jako Lützen či Jankov stávají se krvavé potyčky, jimž by se nejraději většina tehdejších účastníků vyhnula a ve kterých zvítězil ten, kdo odtáhl poslední. Naprosto šílená doba bez řádu a jistoty (byť holého života) kontrastuje s ostrou svázaností a přepjatou morálkou tehdejších zvyklostí, kdy např. během jednání o míru většinu delegátů vzrušují spíš procedurální otázky, kdo kde bude sedět, kdo se bude komu klanět, kdo koho jak oslovovat a v jakém pořadí se bude opouštět místnosti.
Tahle kniha nejde popisovat. Ta se musí číst.
Pokud máte rádi historii sáhněte po Engludovi. Neprohloupíte. Čte se to samo.

Renegát
28.07.2013

Dokonalé. Pokud se někdo zajímá o dějiny třicetileté války, pak pohled ze švédské strany je velkým obohacením. Hezký překlad, čtivý styl, množství faktů, které neunavují, děj, který vás vtáhne . Pokud se nenecháte odradit 680 stranami, pak se kniha odmění zážitkem.