Neplač, miláčik

Neplač, miláčik https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/478820/bmid_neplac-milacik-wqE-478820.jpg 3 125 47

Nezáleží na tom, ako rýchlo a ďaleko utečiete. Minulosť vás aj tak nakoniec dobehne. Jedného nedeľného rána mladá žena Esther Vaughanová zmizne bez stopy zo svojho bytu v centre Chicaga. Keď jej spolubývajúca Quinn Collinsová nájde medzi priateľkinými vecami záhadný list adresovaný Miláčikovi, jej obavy o ňu ešte vzrastú a začne si klásť otázky, ako dobre ju pozná a kto v skutočnosti Esther je. Medzitým v neďalekom mestečku na brehu Michiganského jazera skríži cestu osemnásťročnému Alexovi Gallovi tajomné dievča bez mena. Alexa priťahuje jeho krása i záhadnosť, ibaže ich vzťah, ktorý sa začal pomerne nevinne, postupne prerastie v čosi temné a zlovestné. Zatiaľ čo Quinn neúnavne hľadá odpovede v snahe vypátrať nezvestnú spolubývajúcu, Alex čoraz väčšmi podlieha nebezpečnému čaru tajomnej cudzinky, až napokon sa ich zdanlivo nesúvisiace príbehy pretnú v nepredvídateľnom, dych vyrážajúcom finále.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Slovenský spisovateľ

Don't You Cry , 2016

allyce
03.04.2019 2 z 5

Velmi, velmi zdlouhavé a chvílemi velmi, velmi nudné.

L.Helena
18.03.2019 2 z 5

Před nedávnem jsem četla autorčinu knihu "Lži, dokud můžeš" a dost se mi líbila. Proto jsem šla i do její další knihy. Ale ouha... Na začátku se ztratí mladá žena Ester, což vypadá celkem slibně, že by se mohl rozjet napínavý příběh. Místo toho však valnou většinu knihy čtete na přeskáčku myšlenky, domněnky, vzpomínky a pocity její spolubydlící a mladíka, o kterém dlouho nevíte, jak vlastně do příběhu zapadá. Děje je v knize naprosté minimum. Teprve samotný závěr přinese jakous-takous akci a rozuzlení celé té nesmírné nudy.

Beky
28.02.2019 2 z 5

Nuda... Zdlouhavé, protahované, nezajímavé ...
Nějaká akce se objevila až ke konci příběhu a to je dost málo.
Hodně nepovedený "thriller" ... :-(

SimonaP
24.02.2019 3 z 5

Kniha mi přišla zdlouhavá a chvílemi nudná, nemohla jsem se začíst. Předchozí Hodná holka a Andílek mi přišly mnohem, mnohem lepší. Občas v knize byly i totální nesmysly, možná, že vinou překladu?

Metla
07.01.2019 3 z 5

Autorka je zřejmě vyznavačkou stylu "uspi a udeř", obrnila jsem se proto trpělivostí, nechala se ukolébat pomalým rytmem a čekala, kdy mě Mary Kubica probere pořádným direktem. Kniha se odehrává ve dvou liniích: v první Quinn, povrchní husička bez ambicí, po prohýřené noci postrádá svou spolubydlící. Ve druhé je Alexův monotónní život v malém městě rozvířen zjevením tajemné mladé ženy. Střídavě sledujeme Quinnino poněkud chaotické pátrání, stejně jako Alexovy kroky, řízené spíše Amorovým šípem, než logikou. Příběh připomínal skládání puzzle; zpočátku jsme měli pouze okraje rámečku, do kterého nám autorka postupně vkládá další dílky. Celkový obraz tedy spatříme až v závěru, ale představu si můžeme udělat podstatně dříve.
Děj v úvodní polovině plyne velmi zvolna, vyloženě líně, je plný pocitů obou vypravěčů a často také zbytečných detailů. Čtenář nepotřebuje znát tvar dlažebních kostek kdesi v americké Horní Dolní, ani značku, barvu a materiál bot, v jakých ženská courá po pláži - vážně by heterosexuální kluk z nuzných poměrů jevil takový zájem o kozačky? Stručnost by neuškodila také v dalších ohledech: když Alex už počtvrté za krátkou dobu zdůrazňuje, že se jistá událost stala před jeho narozením, potřebovala jsem si ulevit nadávkou. Mary Kubica u čtenářů zřejmě předpokládá pokročilé stadium Alzheimerovy choroby. Zrovna tak mi k údajně inteligentnímu mladíkovi nesedí odhady typu „ve vzdálenosti 400 nebo možná 800 metrů“, to je sakra rozpětí. Samozřejmě mohlo jít o překladatelskou minelu, jaká nejspíš nastala i v situaci, kdy patnáctileté Quinn přebrala staršího kluka jedenáctiletá kamarádka, prý vyšší a silnější. Větší smysl dává, že s dotyčnou od jedenácti let kamarádily. V kontextu s obsahem talíře se nepoužívá výraz „patetický“ a tak dále. Jiné kopance jdou na vrub spisovatelky - Quinn musela mít enormně objemný močový měchýř a záviděníhodné svěrače, jelikož znečištěné WC postřehla až tři dny po pánské návštěvě.
Sympatické byly náhledy do lidských problémů, traumat a trápení, aniž by je autorka bagatelizovala snahou o řešení s pohádkovým happyendem. Narazíme například na nepolepšitelného alkoholika, matku bez mateřských instinktů, agorafobičku čelící následkům dávného rozhodnutí, na milostný vztah bez vášně. Není to špatné čtení, akorát...
Možná jsem se měla přizpůsobit spekulacím Quinn a její hysterii, třeba jsem se měla raději poddat Alexově romantickému snění, já místo toho chladně sledovala indicie a třídila informace. Tím pádem jsem nebyla vystavena žádnému většímu překvapení, očekávaný direkt nepřišel, maximálně lehké plácnutí. Vyústění dopadlo jakž-takž podle mých představ, jen náhle překotný a polopatický styl na posledních stránkách nepotěšil. Mám raději spisovatele, co neuspěchají finále, pracují s náznaky a nechají čtenáře o věcech popřemýšlet. A bez nadbytečných vsuvek z růžové knihovny.

Jaruš7
03.01.2019 4 z 5

Mistrně táhlé napětí, nebýt zvědavosti, asi bych se nesetkala s dalším případem lidské nevypočitatelnosti, z hlediska pochopení složitosti psychické dětské výchovy.
Každá odchylka v psychice je možným tématem na thriller.
Citace:" Zasloužíš si někoho mnohem lepšího než jsem já.". ..... (a úplně jiného rodiče)
Nic nezmizí jen tak, šrámy ve svědomí zůstanou.

gordon13
05.12.2018 5 z 5

Výborná kniha, autorka skutečně umí poutavě psát. Klidný, napínavý, zajímavý příběh s nádechem smutku na konci...moc se mi to líbilo...

PetraBery
11.11.2018 3 z 5

I já se řadím k těm, kterým tato autorčina kniha přijde nejslabší. Více jak půlka je utahaná a celkový dojem vylepšil až konec. Střídání kapitol mezi Quinn, které se ztratila spolubydlící Ester a Alexem, který potkává a poznává mladou ženu „Perlu“ je dobrou volbou, dva zdánlivě nesouvisející příběhy se dobře doplňují. V souhrnu to nebylo špatné čtení, ale ani to nejlepší.

jasmína
24.10.2018 5 z 5

Jako vždy - povedená kniha plná napětí a překvapivých momentů.

MíšaS.
29.08.2018 odpad!

3/4 knihy se nic neděje, ale doopravdy NIC a pak se to najednou nějak vyřeší. Doopravdy hrozná kniha.

a.k
29.08.2018 4 z 5

Prožíváme zde vlastně dva nesouvisející příběhy. Quinn hledá svou spolubydlící Ester, která záhadně zmizela v noci přímo ze své postele. Když se Quinn pustí do pátrání na vlastní pěst, otevírá se jí více otázek než odpovědí. Zjistí, že vlastně vůbec netuší, kdo ve skutečnosti její drahá Ester je.

Příběh osmnáctiletého Alexe, který místo studií pracuje jako umývač nádobí, aby se mohl starat o otce alkoholika. Potká záhadnou dívku, která ho naprosto okouzlí.

Do poloviny knihy fádní příběh, u kterého jsem moc nevěřila, že se ještě může vyvinout v něco zajímavého. Naštěstí jsem se mýlila. Od poloviny získala kniha moji pozornost. Konec akční, zajímavý, překvapivý.

ArwenAragorn
23.08.2018 5 z 5

Tak takový konec jsem skutečně nečekala! Vůbec jsem netušila, jak se příběh bude vyvíjet.
Neplakej je podle mě dobrý psychologický thriller, který se mi líbil stejně jako Andílek a Hodná holka.

Peyka
08.07.2018 2 z 5

Bohužel musím souhlasit s názory přede mnou :/ asi zatím nejslabší román, co se týče stylistiky, který Kubica napsala. Mary Kubicu jsem si oblíbila, píše netradičně z pohledu postav, střídání kapitol je dynamické a převraty v ději jsou nečekané, nikdy nevíte, komu vlastně můžete věřit.

Kubica vytváří bravurní postavy, jejichž názory a myšlenkové pochody jsou lidské, realistické, někdy naivní a ukvapené, ale to dodává jejím knihám autenticitu. Za mě ale určitě nejlepší zatím její debut Hodná holka, pro fanoušky psychologických thrillerů vřele doporučuju.

Neplakej je v pořadí již třetím autorčiným románem, tentokrát vsadila na pouhé pocity postav s minimálními dialogy a přímou řečí, v podstatě nulovou interakcí mezi postavami. Proto se kniha neuvěřitelně táhne, zbytečné omáčky okolo nepodstatné pro děj a vývoj postav to trošku zkazily. Nicméně, autorka je mistryní v nahlodávání čtenáře a udržením pozornosti. V průběhu románu zůstává spoustu nezodpovězených a nově kladených otázek, až prostě musíte vědět, jak to nakonec dopadne.

Konec opět nezklamal, i když si myslíte, že víte, tak vlastně nic nevíte :D Navzdory všemu se těším na její další knihu s názvem Lži, dokud můžeš, která by v českém překladu měla vyjít letos ;)

rodak
18.06.2018 3 z 5

Taková nuda skoro první dvě třetiny knihy.Skoro jsem to odložil.No dočetl-konec příběhu to docela ušlo.

bookcase
16.06.2018 5 z 5

Za mě skvělé, Quinn je dost velká podivínka, že jsem uvažovala, jestli... Ale dost, čtěte sami.

Hella
11.06.2018 3 z 5

Rozhodně nejslabší autorčin titul a zcela souhlasím s uživatelkou Lethania. A to i s tím, že si určitě hodlám přečíst i další knihu :-) .

Lethania
04.06.2018 3 z 5

Asi nejhorší kniha od Mary Kubicové. Celý příběh se neskutečně táhl. Po půlce knihy se to trochu zlepšilo, objevilo se i nějaké to napětí, ale pořád to bylo jaksi nudné. Konec předvídatelný. Jeden z horších thrillerů, který se teď na trhu objevilo mraky. Ale další knihu si určitě přečtu.

Acquenta
21.05.2018 4 z 5

Knížka přečtená za dva dny, tak moc byla napínavá. Prolínající příběhy dvou lidí ( teda vlastně pěti ) se mi líbily, ale ,, Perla " šla odhalit hned. S tou si mohla autorka více pohrát, vše bylo moc okaté :-) Ale jinak super kniha !

lucie5078
09.05.2018 4 z 5

Do knihy jsem se ihned začetla, líbilo se mi rychlé střídání kapitol Quinn / Alex, čtení tak bylo velmi rychlé. Uprostřed knihy mi přišlo, že se děj moc neposouvá, ale poslední část jsem doslova "hltala". Skvělá zápletka, nenapadla mě až téměř do samého konce. Celkově příjemně napsané a ke konci jsem se až bála :)

Moudd
03.05.2018 3 z 5

Dobré,ale trochu rozvleklé.První polovinu knihy se skoro nic nedělo,zato poslední třetina byla nabitá dějem i zvraty.Ta neměla chybu!Kdyby se zredukoval počet stran první půlky,knize by to jen prospělo.

spolubydlící thrillery pro ženy

Mary Kubica