Neónová bible

Neónová bible https://www.databazeknih.cz/img/books/84_/84177/bmid_neonova-bible-84177.jpg 4 240 30

John Kennedy Toole, autor slavného Spolčení hlupců, napsal Neonovou bibli již v šestnácti letech, vydání se však dočkala až dvacet let po jeho tragické smrti. Jde o zvláštní a temnou knihu, v níž se na rozdíl od Spolčení hlupců jen občas zablesknou groteskní náznaky a satirická nálada. Působivý baladický příběh je umocněn jednoduchým jazykem a naprosto přímočarým proudem vyprávění.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Argo

The Neon Bible , 1989

Elodie
13.09.2015 5 z 5

Celý příběh má temnou atmosféru s občasnou nadějí, která pohasíná. Jenom neónová bible svítí dál.

k009
07.01.2015

To, co se autorovi povedlo v šesnácti letech, se mnoha spisovatelům nepodaří za celou svoji kariéru, a to napsat takřtka geniální realistické dílo, které je neskutečně čtivé a čtenář ho hltá od začátku do konce. Některé pasáže působí tak skutečně, že knihu nedokážete zavřít a budete hltat každý odstavec tohoto temně baladického příběhu z údolí mezi borovicemi :)

maxicos
01.08.2014 5 z 5

Jak je to těžké, býti obklopen maloměšťáky.

medvěd
29.07.2014 5 z 5

Přes svou útlost velmi silná kniha.

Atuin
30.03.2014 5 z 5

Tak pěkně vychytaný příběh, který vytváří celou řadu asociací a přesto, že je smutný ( víc než smutný) nemusí čtenáře lákat na vatu, na patetičnost ani jiné v podstatě ploché prvky, se jen tak nevidí. Popis městečka od prasklin v půdě po nepovedené zemědělské pokusy přes odrazy mezilidských vztahů je tak hluboce lidský a kvalitně odvedený, že v té obyčejné snaze uvést na světlo jeden ( nebo dva, pět) lidský příběh, se odvažuji se říct, hned první stránkou stává neobyčejný a člověk drží v ruce možná útkou knihu, která kolem něj frčí jako ten vlak v ní, ale jejíž krajinu si bude navždy pamatovat.

Adiee
26.11.2013 5 z 5

Jednoduché čtení, které v mnohých okamžicích nepopisovalo jednoduché věci. Po celou dobu čtení na mne kniha působila velice roztomile a zároveň smutně. Po dočtení poslední strany jsem ještě dlouhý čas dumala nad tím, jak to s Davidem nakonec bylo, mám ráda otevřené konce.
V neposlední řadě smekám před autorem - napsat takové dílo v 16 letech? Geniální, díky Johne. Krásná kniha.

ichinose
17.06.2013 5 z 5

Neónová bible mne dostala především svou přímočarostí a prostým popisováním viděného. Na mnoha místech můžete rozpoznat význam skrytý za jednoduchými větami a začnete přemýšlet nad tím, zdali si to autor ve svých šestnácti letech uvědomoval, nebo jestli je možné toto vyjadřování přičíst nezkažené mladé mysli. Myšlenkové pochody a pocity tu nejsou zdlouhavě rozváděny, ale není to ani potřeba, protože je stejně podvědomě chápeme a přijímáme. Neonová bible je dílo, ke kterému se nejspíš ještě několikrát vrátím.

klipers
25.02.2012 5 z 5

Excelentná kniha, ba dokonca vyniká nad inými.
Páčilo sa mi stvárnenie Neónovej biblie, keď zaspával a bolo to jediné svetlo ktoré ten chlapec videl v nočnom meste. Predstavoval som si, ako by to vyzeralo dnes - vedľa neón hlásajúci bordel, tesco a iné nákupné domy a verejné domy. Príklad komerčnosti a zaraďovania sa do sveta.
Cirkev ich vyhodila, pretože boli chudobní. Pekné vykreslenie prežívania vojny a neprajnosti farárov.
Najviac sa mi páčila fráza: Všetko, čo urobí pán farár je kresťanské.
Príbeh pekne urobený a nikdy som nevedel čo čakať. Záver ma prekvapil najviac.
Takisto ma zarazila neuveriteľná melanchólia a temnosť tejto knihy, ale príjemne. Bol to taký návrat do prítomnosti a zároveň úlet.
Jedinečná kniha, na ktorú budem ešte dlho spomínať. A čo je najhoršie - mala pravdu. Tak to je bežne vo svete.

A ako povedala Maquša - kapela Arcade Fire si zobrala inšpiráciu práve podľa tejto knihy - no vycucla len neónovú bibliu, ako cirkev. Aj ich iné pesničky, napríklad Intervention hovorí o vojne, pričom zomierajú naše vlastné rodiny - ale my pracujeme pre cirkev. Celkovo mám pocit z celej tej dosky, že hovorí o návrate k Bohu a otočenia sa od cirkvi - ktorá tvrdí paradoxne presný opak toho, čo biblia.
Kapelu počúvam a táto kniha mi vysvetlila o čom je pesnička Neon Bible. :)

5 hviezdičiek.

Maguša
17.12.2011 5 z 5

Je to zase něco, co čtenáře vtáhne do děje dost rychle. Nádherné vyprávění o životě jednoho chlapce Davida, který by vám řekl, že opravdu šťastný byl pouze dvakrát v životě. Je zvláštní, když si představím, že to John Kennedy Toole napsal v 16 letech. Chtěla bych vědět co se mu při psaní honilo hlavou, ale teď už to asi nepůjde. Je to smutný příběh se zvláštním koncem, odpovídajícím nešťastnému životu a všem zklamáním, která hlavního hrdinu potkala.

Zajímavost: Americká hudební skupina Arcade Fire se inspirovala právě touto knihou a pojmenovala podle ní své album. Neon Bible je považováno za jedno z nejlepších alb roku 2007.

Komnenos
30.11.-0001 5 z 5

Človek by neveril, že 16 ročný chalan dokáže napísať takéto niečo. Nevšímavosťou a ignoranciou prichádzame o skutočne veľkých ľudí.