Neobyvatelná Země

Neobyvatelná Země https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/435439/bmid_neobyvatelna-zeme-z0m-435439.jpg 4 62 17

Život po oteplení. Je to mnohem horší, než jste si mysleli… Možná nejzrádnější stránka klimatické krize je její nenápadnost a zdánlivá pomalost. Roční období se střídají, moře zůstává na svém místě, někdy prší méně, někdy více. To jen v médiích se míhá kaleidoskop apokalypsy: tající permafrost, hořící lesy, ubývající ledovce, města bez vody a tak dále. Zahřívání planety se z hlediska každodenního života zdá být nahodilým označením nespojitých katastrof. Mezinárodní bestseller Neobyvatelná Země tento dojem nemilosrdně bourá. Novinář David Wallace-Wells přečetl stovky analýz a vyzpovídal desítky vědců, aby předložil obyvatelům Země drsný účet: nejenže všechno souvisí se vším, ale brzy se krize projeví i v oné zatím nedotčené každodennosti. Wallace-Wellsův cestopis po blízké budoucnosti tak lemují nedostatek potravin, pandemie, politický kolaps — a volání po změně, které už nelze ignorovat.... celý text

Literatura světová Literatura faktu Ekologie, živ. prostředí
Vydáno: , Host

The Uninhabitable Earth: Life After Warming , 2019

iskovsky
15.03.2023 3 z 5

Zem neprosí o milosť... len stratila s nami trpezlivosť a tak sa rozhodla, že sa nás zbaví...

Jenny46
19.07.2022 3 z 5

Poslouchala jsem radioknihu je rozdělena na 14 dílu čte Igor Dostálek zajímavé až děsivé, pravděpodobný vývoj naší planety a reakcí naší společnosti čerpal ze stovky analýz, článků a rozhovoru ...

Přestože říká, že úplně zastavit klimatickou změnu už nemůžeme, měli bychom se podle něj snažit změnit své životy tak, abychom její dopady zmenšili na nejmenší možnou úroveň.

Deia
05.09.2021 3 z 5

Myslela som si, že táto kniha sa mi bude veľmi páčiť, námet je veľmi zaujímavý, ale bohužiaľ, som sa zmýlila.
Kniha je v podstate rozdelená do dvoch častí. Prvá, Prvky chaosu, mi prišla celkom zaujímavá. Autor popisuje, čo všetko sa so zvyšovaním teploty bude na Zemi zhoršovať. Pribudne viac smrtí z horúčav, hlad, bude nedostatok vody, dôjde k zvyšovaniu hladiny oceánov, k ekonomickému kolapsu... Táto časť ma celkom bavila. Síce sú to iba opisované situácie, ku ktorým môže dôjsť, keď sa priemerná teplota zvýši o 2°C, 4°C, 6°C..., bez nejakých riešení, ale sú opisované dosť dramaticky a verím, že ľudia sa nad tým zamyslia (keď si to teda prečítajú). Niektoré scenáre mi síce prišli nereálne, ale niektoré, rovnako hrozivé, sa už dejú – kontinenty sú sužované požiarmi, teploty v lete stúpajú, ľadovce sa topia... a je skutočne najvyšší čas, aby sme s tým niečo robili. Ako jedinci toho ale nemôžme spraviť veľmi veľa (na čo autor dosť často poukazuje), ale myslím, že v takejto situácii sa každá snaha počíta.
Druhá časť sa volá Klimatický kaleidoskop a úprimne, už ani neviem o čom bola. Túto časť som skutočne pretrpela, bolo v nej príliš veľa omáčky, málo pre mňa zaujímavých informácií a táto časť vo mne nezanechala skutočne nič. Rozhodne som ale rada, že som sa ku knihe dostala, síce si myslím, že na túto tému sú aj lepšie knihy (napríklad Život na našej planéte od pána Attenborougha), ale v tejto situácii je každá takáto kniha dobrá. Rozhodne zdvíha varovný prst a ukazuje nám, ako rýchlo sa ľudstvo rúti do záhuby a že už včera bolo na záchranu neskoro.

Ales.BD
12.05.2021 3 z 5

Autor je Američan, takže zaměřeno na tamní individualistické egocentriky. Až příliš intelektuální a všeobecné. Zbytečně řeší všechno možné včetně literatury, filmů a psychologie, občas napadá oponenty. Nejhorší je, že vícekrát připouští úmyslné přehánění. Něco jako "tak zlé to asi nebude, ale chci vás vystrašit". To je myslím zcela kontraproduktivní. Tak závažné a důležité téma by zasluhovalo mnohem věcnější přístup.

MarqueeMoon
05.05.2021 5 z 5

Podctivo! spracovaná téma v celej svojej šírke (uf koľko zdrojov!), niektoré informácie ma negatívne prekvapili aj keď nemám klapky na očiach. Taktiež som si jednotlivé kapitoly musel dávkovať postupne, aby som to lepšie vstrebal.
Človeku musí byť posledné roky aj v miernom podnebnom pásme ako napríklad na Slovensku jasné, že planéta nám začína vraciať údery aj s úrokmi, lebo menšie tornádo som si donedávna u nás alebo blízko pri hraniciach vážne nevedel predstaviť. Tá klimatická úzkosť dá človeku zabrať, keď si predstaví, že jedného dňa bude mať rodinu a na druhej strane, aj keď zmena klímy zasiahne a zasahuje už každý geografický kút bez výnimky, stále ešte máme šťastie, že žijeme v strednej Európe, kde len napríklad počet úmrtí na horúčavy je každoročne x-násobne nižší. Tým nič nechcem zľahčovať. Klimatická kríza je najvážnejšia vec akej ľudstvo kedy čelilo a hlavne bude čeliť a ako autor pekne poznamenal, od nej sa budú odvýjať všetky ostatné krízy. Žiaľ, lobisti v poľnohospodárstve a v ropnom priemysle sú veľmi vplyvní hráči na poli geopolitiky, čo je jedným z veľkých problémov. Vydesilo ma aj to, čo Wells spomínal v knihe, ako na konferencií (v Chicagu?) superboháči neuvažovali v zmysle ako planétu technológiou zachrániť, ale všetci na tej konferencií sa skôr zamýšlali ako pomocou technológie uniknúť. Veľmi depresívne, autor nám nedal vydýchnuť, no prečítať by si to mal úplne každý.

radimch
26.04.2021 5 z 5

Země prosí o milost.
I kdyby se jen zlomek toho všeho naplnil, stojí za to s tím něco udělat.
Lidé čtěmě, lidé čiňme.

Tozbee
15.01.2021 3 z 5

Ať se na mě v Hostu nezlobí, ale ta obálka je fakt pekelná... Brekeke.
Tipuju, že částečně poučený čtenář, který se snaží žít zodpovědně (ve smyslu snižování své uhlíkové stopy), musí z knihy cítit alespoň mírné zklamání. Fakta, která z médií vstřebává mnoho let, tady musí zhltnout najednou, což pro mě byla téměř nesnesitelná nálož. Navíc vám je dáno opakovaně najevo, že váš osobní příspěvek je zcela zanedbatelný a nezáleží na něm. Řadě lidí to může posloužit jako alibi a podnět k rozvoji osobního nihilismu. Když už jsou tedy podstatná pouze rychlá, účinná, trvalá a globální politická rozhodnutí (tedy ta nejtěžší představitelná), očekával bych, že autor alespoň naznačí možné způsoby, jak jich dosáhnout a nevyvolat demonstrace a revoluce. Pokud nemá náměty on, expert z nejpovolanějších, jak se k nim stihnou dopracovat neustále se střídající političtí představitelé? Poslední kapitola mi přišla zkrátka nedostatečná a knihu podle mě nezachránila. Co mě však těší, je celkové hodnocení (aktuálně překvapivých 85 %), což může znamenat, že si kniha své čtenáře získává. Bohužel velmi pomalu (aktuálně 29 hodnocení).

essterkaa
15.01.2021 5 z 5

Velmi děsivá kniha o tom, co se může stát, když nezměníme své chování k naší planetě a budeme dál téměř nečinně přihlížet globálnímu oteplování. Výroky jsou hodně děsivé a frustrující, přesto jsem ráda, že jsem si knihu přečetla. Člověk si uvědomí opravdovou vážnost situace a více se začne zamýšlet nad svými činy. Takový dopad to alespoň mělo u mě. :)

Pasadenka
14.01.2021 4 z 5

Další klimatická knížka, které varuje před důsledky změn, které jsou spojeny s klimatickými změnami. Knížka vypadala opravdu dobře, no po přečtení mě jímá zklamání.

Určitě se nejedná o ukecanou knížku, která dokola povídá o tom, jak je klimatická změna hrozná, ani se nejedná o nikterak emotivní knížku, která se snaží brekem docílit, že jí budou brát vážně. Jde spíše o skeptickou a nekompromisní knížku, která opakuje již tolikrát řečeno.

Pro slabší povahy, nebo pro neznalé, je to určitě děsivé a oči otevírající poselství. No pro všechny ostatní je to spíše jen opakování již tolikrát řečeno – jo, opakuji se. :P Dokonce se přiznávám, že knížka mě začala i docela nudit, právě pro to, že je to pořád dokola to samé. Zvířata, oceány, voda, stěhování, nedostatek jídla, rozvrat ekosystému a následně „neobyvatelná země“ – tedy pro lidi a jejich mazlíčky. Ony ty mikroorganismy se s tím poperou. Snad.

Samotné poselství je tedy jasné, ale to je i bez knížky. Možná některé příklady někomu otevřou oči, možná někoho rozesmutní a možná hodně z lidí, kterým by knížka pomohla s pochopením oněch „éterických“ problémů nikdy nepomůže, protože o ni nikdy nezavadí. :D

Dávám 4 hvězdičky, nakolik si nemyslím, že je to zlá knížka. Je hodně publicistická a jako varovný prst funguje dobře. No pro toho, kdo není klimatický ignorant může být ve výsledku docela nudná.

xxtom
31.12.2020 3 z 5

Kniha o globálním oteplování, o jeho následcích a o tom, co nás (lidi) čeká a nemine. Kniha je místy trošku složitější na porozumění, ale celkově určitě stojí za přečtení. Všechny popisované následky globálního oteplování jsou hodně strašidelné.

olga8832
29.12.2020 5 z 5

Bála jsem se každé nové stránky a každé kapitoly, co je ještě horší, než jsem si myslela. Je toho moc a nevím, co s tím...

čtenářka4
27.12.2020 5 z 5

Poslouchala jsem na Radiotéce Rozhlasu Plus, moc doporučuji, měl by slyšet/přečíst každý. Možná mi v knize trochu chybělo rozebrání možných opatření a řešení klimatického problému, i když to cílem knihy, už podle názvu, vlastně není. Jak píše whack, Zmena alebo kolaps v tomto ohledu vypadá slibněji, díky za tip :-).

memphisz
24.12.2020 4 z 5

Poslouchal jsem jako četbu na pokračování Rozhlasu Plus. Velmi důležitá kniha - proto taky dostala všechna ta ocenění "kniha roku". Ukazuje, jak je klimatická krize mnohovrstevný a komplexní problém. Samozřejmě to ale znamená, že je kniha nabitá čísly a informacemi, někdy i dost detailními a specifickými. Proto se někdy hůře poslouchá/čte. Nejde ale o studii. Autor má snahu se vyjadřovat populárně naučně. Lehké čtení to tedy nebude. Je ale důležité.

Marcela23
21.12.2020 5 z 5

V první části jsou neradostné předpovědi, které nás pravděpodobně čekají. Zajímavé souvislosti kaskádových jevů, kdy jeden neblahý jev spouští druhý, dopady oteplení na ekonomiku, zdraví i chování lidí. Pod množstvím černých statistik už si člověk ani nedokáže představit, co to bude znamenat pro konkrétní osudy. Kniha se zabývá dopadem na lidskou civilizaci. Tím, že opomíjí osud zvířat a zbylé přírody a sleduje sebevražednou cestu našeho druhu by jeden skoro podlehl nihilistické myšlence na zasloužený armagedon. Možná to je právě dopad těch statistik. V další části se Wells rozepisuje o klimatické nespravedlnosti nebo předkládá teorie, proč jako lidstvo nejsme schopni pružně reagovat na sílící hrozbu. Líbí se mi okruh témat i různé pohledy na ně. Jen se obávám, že klimaskeptikům by mohl uniknout obsah kůli dráždivě prosakující "levicovosti " autora. Klimatická změna je z každodeního hlediska nenápadná a vzhledem k relativně klimaticky i geologicky stabilnímu prostředí v ČR tady budeme asi mít spoustu klimaskeptiků ještě v době zatopené Miami Beach.

Martinmmm
31.05.2020 5 z 5

Niekedy ťažšie čitateľné, kvôli forme, ale hlavne kvôli obsahu..v každom prípade myslím, že by toto malo byť povinné čítanie pre každého. Zároveň, ale autor dáva nádej..nádej, že keď ľudstvo doviedlo planétu do takého stavu, v akom je, tak bude mať silu a schopnosti aj urobiť také kroky, ktoré zamedzia katastrofálnemu otepľovaniu.

whack
21.12.2019 4 z 5

Autor nie je žiadny environmentalista, ekológ ani vegán, napriek tomu v tejto knihe odborne približuje súčasné aj očakávané dopady antropogénnej klimatickej zmeny pre ľudstvo, s cieľom vysvetliť aj tomu poslednému popieračovi, aký obrovský je to problém. Zaoberá sa témami ako hladomor, klimatickí imigranti, smrteľné horúčavy, lesné požiare, dvíhanie sa hladiny morí, nedostatok pitnej vody, nedýchateľný vzduch, šírenie chorôb a ekonomický kolaps. V tretej časti knihy (asi 66 strán) sa snaží nájsť príčiny týchto hrozieb. Preľudnenie a živočíšnu výrobu spomína však iba veľmi okrajovo, a neponúka príliš riešenia, preto odporúčam každému pre doplnenie k téme prečítať si aj knihu Zmena alebo kolaps (Graeme Maxton, 2019).

Daveson
25.11.2019 5 z 5

Táto kniha je určite jednou z najlepších, ktoré som čítal posledný polrok, rok a možno aj odkedy čítam. Autor sa s nadhľadom a zrozumiteľným jazykom venuje najväčšej problematike dnešných dní- globálnemu otepľovaniu. Pre lepšie pochopenie využíva teórie vedcov o pravdepodobnom vývoji udalostí v dvanástich kategóriách do roku 2100. Táto kniha mi v mnohom otvorila oči a vyvracia mienku mnohých , že ,,globálne otepľovanie to je iba topenie ľadovcov a mňa sa to v podstate vôbec netýka." Toto vôbec nie je pravda.Pojem globálne otepľovanie obsahuje ešte oveľa viac, napr: problém s neúrodou základných potravín na prežitie človeka, obrovské lesné požiare... Globálne otepľovanie sa týka nás všetkých a mnohí si ani neuvedomujú akou veľkou mierou. Autor ďalej nabáda na to aby sme začali konať v tejto veci ihneď a nie až o 10,15 rokov keď sa tento problém už skoro nebude dať odvrátiť. Túto knihu odporúčam úplne všetkým, pretože všetkým nám záleží v akom stave odovzdáme našu planétu ďalším generáciám.

budoucnost Země (planeta) podnebí, klima klimatické změny

Autorovy knížky