Neobyčejné příběhy

Soubor jedenácti povídek F. M. Dostojevského

https://www.databazeknih.cz/images_books/81_/81445/neobycejne-pribehy-81445.jpg 4.226
Literatura světová, Povídky
Vydáno:, Levné knihy

Kniha Neobyčejné příběhy

los
14.05.2018

Byl jsem hrubý a dělalo mi to dobře.
nebo
Naučili se lhát a oblíbili si lež a poznali krásu lži.

ta neměnnost lidských charakterů!

Atuin
04.10.2013

Na Dostojevského je to příliš tenké a hubené, člověk by řekl že se o takových věcech, o té holé skutečnosti měl vždy zájem rozhovořovat v románech, kde se mohla lépe projevit jeho nátura se vším všudy. Ovšem nikoliv. Střízlivost spisů pod názvem Neobyčejné povídky mají švih a brilantní říz přesně k věci bez všelijakých vytáček. Tady se dokázal jakoby až ukáznit a vytvořit syrový náčtr všeho čemu obecněji říkal život.

namoki
29.07.2013

Jedna z mala knizek, ktera se mi vubec necetla dobre. Stalo me to dost sil a stejne jsem ji nedocetla, coz se mi snad jeste nestalo. Nevim, na me prilis rozvlacne, popisne...

eraserhead
01.08.2011

Tenhle soubor povídek je snad to nejlepší, co jsem dosud od Dostojevkého četl. Výborná, povedená a vyvážená kombinace humoru, realismu, reálného absurdna (během čtení pochopíte), dramatu, kritičnosti, smutku a radosti, přesně jako v lidském životě. Dostojevský si často bere na mušku pochybnost a nesmyslnost lidské cti, kdy kvůli ní, kvůli pochybnému "co by tomu řekli ostatní", člověk vykoná věci, které jsou až k neuvěření (případ předposlední povídky "Zápisky z podzemí", z níž se mi dělalo silně nevolno a která vypráví o naprosto zbytečném člověku, jehož život, myšlenky a činy stojí jen za to, aby ho někdo postavil ke zdi a odstřelil). Dost se vysmývá vlastnostem, které mnozí lidé považují za civilizační nutnost, za projev humanity a lidství, ale ve skutečnosti to jsou jen nesmyslná pozlátka, která v podstatě člověku jako takovému spíše přitěžují a ubližují, než aby jej nějak vyvyšovaly ("Cizí žena a muž pod postelí"). Až si člověk úlevně řekne, že je dobře, že je tato doba již dávno za ním, jenže ta radost skončí během chvilky v okamžiku, kdy mu dojde, že se možná změnila doba, ale mnozí lidé ne a že na podobné věci naráží i dnes. Jinak zde najdeme trochu horroru (úvodní lehce komediální "Bobek" - až se divím, že se ta povídka neobjevila v nějaké horrorové antologii), trochu absurdna ("Krokodýl") i trochu anti/utopie ("Sen směšného člověka"). Opravdu výborná kniha.