Neobyčejné materiály: Podivuhodné příběhy látek, které vytvářejí náš svět ekniha

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Mark Miodownik působil jako ředitel Katedry materiálového výzkumu na King's College London, dnes přednáší o materiálové vědě na University College London a svým oborem doslova žije, píše o něm knihy, články a vystupuje v médiích. O materiály se zajímá už od školních let, když jej v metru přepadl a pořezal lupič. Mark však tehdy řeznou ránu sotva vnímal, neboť jej plně zaměstnávaly úvahy nad tím, jak úžasným nástrojem je žiletka a jak fascinující je kov, z něhož je vyrobena. V knize Neobyčejné materiály vtáhne čtenáře se stejným zaujetím a vášní do neuvěřitelného světa materiálů, které nás obklopují dnes a denně, a kterých si přesto sotvakdy všimneme. Povídání o docela všedních materiálech jako sklo, beton či ocel se v jeho podání mění v neodolatelnou cestu k samotným stavebním základům naší reality. Třešničkou na dortu jsou pak kapitoly o svůdné čokoládě či supermoderních implantátech, které skýtají příslib věčného mládí....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/30_/306930/neobycejne-materialy-podivuhodne-pr-CWV-306930.jpg 4.622
Žánr
Literatura naučná, Přírodní vědy
Vydáno (ekniha), Dokořán
Orig. název

Stuff Matters

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (7)

Kniha Neobyčejné materiály: Podivuhodné příběhy látek, které vytvářejí náš svět

Přidat komentář
puml
08.06.2019

Už se těším na ty neobyčejné kapaliny... Doporučuji.

kamibe
18.01.2018

Mám ráda populárně naučné knihy, které píší odborníci tak dobře a čtivě, že se do nich může zahloubat i člověk, který se v oboru nijak nevyzná. Je tu spousta souvislostí i s jinými obory lidských činností, takže je dobře vidět, jak na světě opravdu všechno se vším nějak souvisí. Dnes jsem kapitolu o grafitu a diamantu využila v lekci pro učitele na kurzu RWCT. A dokonce učitelé odborníci se tu dozvěděli něco pro ně nového.

Kris@
06.10.2017

Skvělá kniha, autor umí moc hezky vysvětlovat a i když nejsem úplný laik, bavilo mě číst dál a dál. Dozvěděla jsem se spoustu nových věcí a možná se k ní někdy znovu vrátím. Doufám, že pan Miodownik bude pokračovat v psaní podobných knih, rozhodně si je všechny přečtu.

SnoopyMa
29.06.2017

Kniha velmi zajímavá a poučná, která nahlíží na vlastnosti látek, nad kterými nás snad ani nenapadne hloubat tak, jak činí samotný autora. Mě (jako člověka, kterého velmi baví a zajímá chemie) chvílemi trošku zklamalo, že Miodownik na téma nahlíží z velké části i z hlediska historie a trošku i filosofuje, nicméně po přečtení to hodnotím kladně - kniha tak zaujme široký okruh čtenářů, je pestrá a pochopíte vztah mezi lidmi, kulturou a uvedenými materiály. Pokud si chcete z přečteného díla odnést i nějaké cenné informace, rozhodně zvolte tuto!

TheRaven
10.02.2017

Velmi zajímavá a čtivě napsaná kniha. Skvělý pohled „pod povrch“ několika materiálů, se kterými jsme denně v kontaktu (dobře, až na aerogel), ale často vlastně ani nevíme, jak fungují. Vynikající kapitola o betonu, zejména jde-li o vývoj samoopravného betonu s využitím bakterií přimíchaných přímo do cementu. Báječná kapitola o čokoládě, kterou nedoporučuji číst s prázdným žaludkem. Sklo, plast, ocel a mnoho dalšího. Rozhodně doporučuji. Více zde:
http://www.iliteratura.cz/Clanek/37791/miodownik-mark-neobycejne-materialy

Kaferano
28.01.2017

Oceňuji, když jakýkoliv odborník předá něco ze svého oboru laikům, a to formou zábavnou a informačně hodnotnou. Kniha Neobyčejné materiály svědčí o tom, že to jde, aniž by si člověk připadal jako dítě nebo byl zahlcen odbornými výrazy.
Autor má smysl pro humor, zapasoval jednotlivé kapitoly do kontextů ze svého života, takže přímo cítíme jeho zaujetí a vášeň pro svůj obor. Máme možnost porovnat svoje vlastní zážitky a přenést se do doby, kdy jsme si sami osahávali a zkoumali věci kolem nás.
K této knize se budu vracet a těším se na další, tentokrát o kapalinách.

Fox83
24.01.2017

4,5 z 5ti.
Čtivé, příjemné a pro-laicky napsané pojednání o (ne)obyčených materiálech, které tvoří naše každodenní okolí a nad kterými se jen málo z nás pozastaví a bere je bez jakéhokoliv většího zájmu jako samozřejmé, což, jak se čtenář dozví, ani zdaleka nejsou.

Štítky

věda fyzika

Autor knihy

Mark Miodownik
anglická, 1969

Kniha Neobyčejné materiály: Podivuhodné příběhy látek, které vytvářejí náš svět je v

Právě čtených1x
Přečtených22x
Čtenářské výzvě1x
Doporučených1x
Knihotéce17x
Chystám se číst32x
Chci si koupit10x
dalších seznamech1x