Neobvyklý typ

Neobvyklý typ https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/383826/bmid_neobvykly-typ-zI2-383826.jpg 3 297 110

Sbírka sedmnácti povídek oscarového herce Toma Hankse je ve všech ohledech různorodá. Díky autorovi se setkáváme s plejádou pečlivě propracovaných postav, sledujeme jejich osudy zasazené do nejrozličnějších míst (dokonce i mimo tuto planetu) a časů (v jednom příběhu se také přímo časem přesunujeme). Hanks proslul svým oduševnělým a procítěným herectvím – a tytéž kvality vnáší do své literární prvotiny. Je vtipný, ale umí přejít k melancholii; píše lehkým perem, ale dotýká se velkých témat. Je zjevné, že se svými postavami žije, a snad právě proto mu čtenář věří, podléhá a užívá si každou větu. Je lhostejné, jestli právě čteme povídku o soužení válečného veterána, o vášnivém milostném vzplanutí dvou přátel, nečekaném objevu mladého nadšeného surfaře nebo o sloupkaři z maloměsta, který starosvětsky komentuje moderní svět. Každý příběh nás přenese do zcela jiného světa, jedno je jim však společné: nevyslovené připomenutí, že i když zdánlivě stojíme nohama pevně na zemi, je dobré mít na zřeteli, že země umí být zrádně vratká.... celý text

Literatura světová , Povídky

Vydáno: , Domino

Uncommon Type: Some Stories , 2017

pandem
22.02.2024 2 z 5

Knihu jsem přečetl, neurazila, ale ani neoslovila. Některé povidky jsou dobré, ale žádná, která by mě vyloženě vtáhla.

Gabi13
18.01.2024 4 z 5

Příjemné, rychlé čtení. Na pohodičku do vlaku, dovolenou nebo jen tak.

pucii
05.12.2023 2 z 5

Tak tedy název knihy skutečně neklame, povídky jsou neobvyklého typu. Jak by řekl Jára Cimrman: krok stranou. Čtenář očekává, že se něco stane v ději, který se rozvíji. Ale ono ne, nestane se nic a povídka se zcela nečekaně ukončí. Nemohu tedy říci, že by se mi povídky nelíbily, ale jsou prostě "jiné". Jako bych začala vyprávět, že mi vlétla vosa do pití, člověk by očekával, že budu pokračovat o tom, jak mne bodla v krku, dusila jsem se, skončila jsem v nemocnici. Ale ne, místo tohoto konce bych řekla, že jsem ji teda vytáhla a šla spát.

Přiznávám, že nebýt autora, kterým je můj oblíbený herec, knihu bych patrně nečetla a nebo nedočetla, není to úplně můj typ. Ale na druhou stranu, když už jsem knihu z úcty k herci dočetla, byla jsem fakt ráda. Některé příběhy byly skutečně překvapivé. Tedy nebýt mého oblíbence by kniha měla asi o hvězdičku méně.

dancadragneel
17.08.2023 4 z 5

Asi nemohu říct, že to je kmiha, kterou si ještě někdy přečtu. Nejde o to, že by povídky nebyli skvělé, ale prostě většina z nich u mě nevyvolala takový ten wow efekt.
Tom Hanks umí psát, ale pro mě to zřejmě není....

sarekaslukova
03.07.2023 4 z 5

Docela klasické povídky, jedna lepší druhá průměr. Co mě ale hodně bavilo, bylo hledat a čekat, kdy se v příběhu objeví nějaký prací stroj. To bylo za mě skvělé a obyčejným povídkám do dodávalo jiskru.

Aligi
01.06.2023 1 z 5

Nic moc, líbíla se mi snad jen jedna povídka. Myslím, že kdyby to napsal někdo jiný, než uznávaný a známý herec, tak po té knížce ani pes neštěkne.

marra82
01.02.2023 5 z 5

Mně se to líbilo, fakt :) Myslím, že autor naplnil formát povídky a předčil moje očekávání. Napoprvé jsem to odložil (asi když to byla novinka) s tím, že se k tomu jednou vrátím..a vrátil a udělal jsem dobře. Některý povídky jsou jako scény z filmů, které nikdo nenatočil a ty mě zaujaly asi nejvíc (baví mě nahlížet příběh pohledem někoho, kdo dokáže být před kamerou i za ní).. Hanks je dobrej vypravěč, představuji si ho jako chlapa kterej umí na večírku bavit společnost a jsem rád, že jsem na tom večírku mohl pobýt.. hrozně milý, doufám, že ještě něco napíše a vydá :)

JancaMia
31.12.2022 4 z 5

Krásné povídky inteligentní šarmantního herce který dokáže být spisovatel i režisér.

Nočnípták
16.07.2022 5 z 5

Tentokrát jsem si přečetla komentáře dřív, než píšu svůj a to dělám málokdy. Vidím, že většina hodnocení je průměr. Přitom mně se ty povídky tak líbí. Jsou takové jiné, nezvyklé. Každá je z jiného "těsta". Autor zabrousil do různých žánrů a to mě baví. Povídky jsou opravdu každá jiná. Jediné co je spojuje je psací stroj.
Jako herec patří Tom Hanks k mým oblíbencům a měla jsem strach, že jako spisovatel mě nezaujme. Strach je pryč.
Pro mě je PAN HEREC i PAN SPISOVATEL.

Ema22
15.06.2022 4 z 5

Některé povídky mě uchvátily (Toto jsou zamyšlení mého srdce) nebo třeba cestování v čase, jiné nezaujaly vůbec. Přiznám se, že forma dramatu nebo sloupků mě spíš odradila. Celkově je sbírka velmi povedená, čtivá.

ibs
18.12.2021 2 z 5

Asi predsa len mu herectvo ide lepsie, vyrazne lepsie, 3-4 poviedky boli fajn, zvysok trapenie.

aNGie5
23.11.2021 4 z 5

Velmi "americké" povídky, nicméně některé jsou opravdu skvělé. Každopádně všechny stojí za přečtení.

janka2000
16.11.2021 4 z 5

Velmi zvláštní povídky, které mají ale i morální přesah. Některé se ani neodehrávají na Zemi, přesto všechno spojuje atmosféra a styl psaní, který je nejspíš pro Hankse typický.

Martina1725
11.10.2021 3 z 5

Takový průměr, za mě asi 2 povídky fakt zajímavé, pár jsem jich i přeskočila. Hodně je cítit, že to napsal herec.

Maku.17
23.09.2021 3 z 5

Konečně po roce a půl jsem ho zdolala. První polovina knihy se mi totiž nečetla vůbec dobře. Zhruba v půlce se povídky stočily k tématům, která mě více zajímala. Je to asi nadprůměr.

vlkcz
20.04.2021 4 z 5

Na literárního Oscara to úplně není, ale jinak vcelku příjemné čtení. Jak už to u povídkových knih bývá, některá člověka chytne víc, jiná méně, ale vyložený propadák se tu nenajde. Nejvíc mě asi bavily povídky s kvartetem Anna, MDash, Steve Wong a vypravěč. Zajímavé byly i sloupky Hanka Fiseta.

ThePeace135
05.03.2021 4 z 5

Nejsem povídkový typ, nebaví mě, protože mi prostě chybí to "okecávání" okolo. Často mi tam chybí i pointa. Ale tohle bylo takové...jiné. Milé, pěkné a hrozně hezky se to četlo. Pointa sice taky někdy tak nějak vyšuměla, ale i tak se mi to líbilo. Kdyby už jen pro ten psací stroj, který byl společným jmenovatelem všech povídek.

evvva
08.01.2021 odpad!

Této povídkové knize se podařilo nemožné...stala se první knihou, kterou jsem odložila v půlce. Nedělám to, i když jsem přečetla moře knih, vždy se doberu konce a pak soudím. Tady to prostě nešlo. Sorry

Gaudericus
13.12.2020 2 z 5

Ty dvě hvězdy, jsou nakonec z mé strany pro Toma obstojné vysvědčení (ohavná česká dostatečná). Texty nijak zvlášť napínavé či podnětné, postavy zajímavé tak napůl a o pointu člověk skoro nezavadí. Vyprávění plyne a pak skončí bez katarze, jako by Toma právě chytla záda a vstal od jednoho ze svých milovaných psacích strojů (přiznám se, že alespoň lásku k nim kniha propaguje věrně, chvílemi jsem dostával chuť vyměnit elektroniku za poctivý ocelový klapací kolos, jen ta práce s válcem a obtížné opravování chyb mě odrazovalo). Kupodivu jsem ale po nějaké době na vše přistoupil a knihu bez větších obtíží dočetl. Po další "hanksovce" už ale nejspíš nikdy nesáhnu. I když taková autobiografie...

Daniel.F
26.11.2020 3 z 5

Zííííííív... Chtěl jsem napsat víc, ale to zásadní zmínil uživatel kilometr pode mnou.