Neobvyklá setkání

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Tři kratší prózy z posledního období autorčiny tvorby. Prózy, jsou podnětem k zamyšlení nad smyslem života jednotlivce v kolektivu, o úloze umění v socialistické společnosti i o úloze literatury při seberealizaci člověka. Odehrávají se v různých rovinách i různých historických obdobích (středověk, 2. světová válka, 19. stol.) Poslední povídka Setkání na cestách uvažuje o otázkách literárních postupů N.V.Gogola a F. Kafky, které spolu s E.T.A. Hoffmannem svádí dohromady v jedné pražské kavárně, kde si vyměňují názory o obecné funkci umění v životě společnosti....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/93_/93391/neobvykla-setkani-Ryg-93391.jpg 2.52
Žánr
Literatura světová, Povídky
Vydáno, Svoboda
Orig. název

Sonderbare Begegnungen, 1972

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (1)

Kniha Neobvyklá setkání

EvJa
16. listopadu

Kniha je souborem tří povídek.
První povídka Pověsti o nepozemšťanech (1970) konfrontuje mimozemskou civilizaci budoucnosti s tou pozemskou v době třicetileté války; prostřednictvím mimozemšťanů vyjadřuje údiv nad skutečností, že člověk dokáže být nebývale tvůrčí (umění) a zároveň tak destruktivní (války).
Druhá povídka Schůzka (1971) řeší otázku svědomí na pozadí druhé světové války.
Třetí povídka Setkání na cestách (1972) je asi nejzajímavější; fiktivním rozhovorem tří literátů E. T. A. Hoffmanna, N. V. Gogola a Franze Kafky, kteří by se reálně setkat nemohli, autorka rozebírá odlišnosti v jejich tvůrčím přístupu.
Kniha se číst dá, ale nějak pro to v dnešní době nevidím důvod. Největším oříškem je ovšem přelouskat doslov; pokud jste se narodili po roce 1980, ani se o to nepokoušejte ;-).

Doporučujeme

Vedlejší příznaky
Vedlejší příznaky
Útok na pekárnu
Útok na pekárnu
Marťanská kronika
Marťanská kronika
Nepřítel
Nepřítel