Nenávidím a miluji

Nenávidím a miluji https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/100822/nenavidim-a-miluji-100822.jpg 4 160 27

Psychologický román o morálních konfliktech a utrpení profesora latiny, který se oženil se svou žákyní.

kadernictvi3926
14.01.2016

Velmi se mi kniha líbila. Myslím, že příběh přesně vystihuje, že v každém vztahu je většinou vina na obou stranách. Krásné, čtivé, jedna z mých nejoblíbenějších knih, ke které se ráda vracím.

Aniga
09.07.2015 4 z 5

"Odi et amo" - ano, to je přesně to, co celou knihu vystihuje.
Nejprve jsem byla na straně Wernera, ale postupně si myslím, že za plno rozhodnutí Magdaleny přispěl vlastní jednotvárnou láskou. Potřebovala obdiv, živelný cit, který on bohužel nebyl schopen poskytnout.
Nejprve jsem se domnívala, že je to především věkovým rozdílem, později jsem chápala, že i povahově. Každý byl jiný, nehodili se k sobě.
Domnívám se, že největšího prohřešku se vlastně dopustil hned na začátku Werner, když požádal o její ruku a začal ji svým způsobem milovat, i když musel tušit, že z toho nebude nic stálého.Doufat tolik let ve zvrat chování Magdaleny je přeci jen pošetilé.

Babo
02.09.2014 5 z 5

Krásný a tragický příběh lásky.

Terry11
02.06.2014 5 z 5

"Poznal jsem, že ji miluji dál, navzdory své hrdosti a navzdory své vlastní vůli."
Zpověď starého profesora latiny lékaři své duševně nemocné ženy, zároveň svému někdejšímu studentovi. Když jsem ten příběh četla před léty poprvé, stála jsem plně na straně profesora. Už si tím postojem nejsem tak jista. Nyní mi profesor připadá více jako slaboch, který svou nerozhodnost, nečinnost a neschopnost jednat v pravý okamžik halí do bezzubých zásad a zaštiťuje se přitom latinskými citáty. Není prostě chlap. Já bych mu také utekla.
Autorka využívá všech prostředků, které nabízí ich-forma, my proto máme vynikající možnost nahlédnout do nitra, citového rozpoložení i myšlenek hlavní postavy. Víme, proč jedná, jak jedná, můžeme s ním soucítit, nesouhlasit, napovídat mu. Neuvěřitelné, jak docílila autorka toho, že profesor stále působí tak plasticky, nutí vás přemýšlet o jeho postojích, zásadách. Často jsem s ním nesouhlasila, ale měl mé sympatie. Nikoli však lásku.

Basetka
04.05.2014 5 z 5

Nádherně napsaný příběh. To se nedá ani popsat, to musíte přečíst. A věřte, že ani jeden řádek nevynecháte.

DejnaDee
03.04.2014 5 z 5

Bezprostřední osobní dojmy sdělit nemohu, neboť jsem knihu četla coby náctiletá. Kouzlo příběhu, citlivé i napínavé vyprávění mne tenkrát ale tak dostalo, že jsem čtení naprosto hltala. Nádherně napsané, působivé a obrovsky lidské. Je to skutečně literární skvost.

Ivaksa
29.09.2013 5 z 5

Literární skvost.Jedna z nejlepších knih vůbec.Napínavé,citlivé,jedinečně rozebrané přitom tak klišoidní téma.Vzah mezi studentkou a profesorem.Vypráví muž.Stýblová je dokonalá!