Němý svědek

Němý svědek https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/229/bmid_nemy-svedek-o9d-229.jpeg 5 583 78

Hercule Poirot série

Příbuzní už se nemohou dočkat tučného dědictví po tetičce Emily, ale ta jako na potvoru ne a ne umřít a za života nechce pustit ani chlup. A to přitom všichni peníze tak zoufale potřebují! Nakonec se do toho vloží pes Bob a nastraží na milou Emily past v podobě míčku zapomenutého na schodech. Anebo to nebyl pes, kdo ho tam nechal? A byl to vůbec míček? Ale vždyť je to vlastně jedno, tetka nakonec stejně umírá přirozenou smrtí. Nebo snad ne? Poté, co dostane dopis s prosbou o pomoc, pouští se slavný detektiv Hercule Poirot do pátrání, na jehož konci budou všechny záhady objasněny a všechny otázky samozřejmě správně zodpovězeny.... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi , Romány

Vydáno: , Knižní klub

Dumb Witness , 1937

Emik87
20.02.2024 5 z 5

Jeden z mých nejmilovanějších příběhů. Tentokrát má Poirot pomocníka. Bob je prostě skvělý.

ddkk
06.01.2024 5 z 5

Němý svědek je jeden z nejlepších případů HP. Kapitán Hastings vypráví o záhadné smrti bohaté tetičky Emily. A nebýt geniálního Poirota, padla by vina na toho nejnevinnějšího člena rodiny...

Bob je k pomilování a HP jakbysmet!

Doporučuji.

Booklice
30.12.2023 5 z 5

Není to asi top z toho, co jsem od Agathy Christie četla, ale i přesto musím hodnotit výborně, protože příběh mě opět strhnul. Neustále jsem každého podezdřívala. Musím ale přiznat, že tentokrát jsem nakonec měla tušení ohledně toho, kdo by to mohl být.

Tomk0
03.12.2023 4 z 5

Dobrá kniha, nejsem moc na detektivky ale tohle mě docela bavilo. 68%

Mi-šu-le
30.03.2023 5 z 5

Další super kniha z pera A.Ch., stojí za přečtení, i když už jsem od autorky četla lepší.

ArwenAragorn
12.03.2023 5 z 5

81%

Cestou do Londýna jsme téměř nemluvili. Já se při řízení nerad rozptyluji a Poirot měl spoustu práce se svým knírkem. Musel ho chránit před zničujícími účinky větru a prachu. Rozhovor byl zjevně nad jeho síly.
____________________________________________________________________________________________________________
Výborná detektivka s Hercule Poirotem. Vypráví kapitán Hastings. Dokonalý je tam pejsek Bob, hodně jsem se při jeho úvahách nasmála. Vraha jsem neuhodla, jako vždy.
Knížku doporučuji k přečtení.

milary
01.03.2023 5 z 5

Poirot vyšetřuje vraždu. Nic nového pod sluncem. Jenomže tentokrát se pouští do případu na základě prosby o pomoc samotné zavražděné. Zavražděné bohaté dámy se spoustou dědictví nedočkavě větřících příbuzných, jejíž smrt se mohla zdát smrtí přirozenou. Mohla se zdát. Nebýt předchozí podivné nehody. Míček. Pes. Schody. Ale ani tady všechno úplně nesedí...
Kdo se v tom má vyznat? Hodil by se kloudný svědek, jenže...

Lukáš Hlavica v roli všech zúčastněných opět skvělý. I těch čtyřnohých. :))

dav110
26.02.2023 3 z 5

Tři hvězdičky v kontextu tvorby Agathy Christie (s tím, že se hodnocení může měnit tím, jak dále budu načítat knihy s Hercule Poirotem), knihy "Vražda v Orient-expresu" a "Vražda na golfovém" hřišti mně oslovily nepoměrně více - možná tím, nakolik se v předešlých knihách události (příčiny) z dávné minulosti vyvolávají krvavé události (následky) v současnosti, v důsledku čehož je syžet mnohem komplikovanější, ne tak přímočarý, možná tím, že v předešlých knihách vrahy nutno hledat dál než v kruhu rodinném, a jejích motivaci není motivace nejnudnější, totiž zisk.

Identita vraha mě opět překvapila, což považuju za plus.

Motiv "němého svědka", foxteriéra Boba, mně nepřišel nevyužitý.

6,5/10

martinaandulka
04.02.2023 5 z 5

Miluji tento film,Bob je milý pejsek a zápletka je skvěle zamotaná.Kdybych jsi nepomatovala film tak bych vraha neuhodla.

martin8550
25.12.2022 3 z 5

Poněkud slabší "Agáta". Kniha rozsahem spíš delší, naopak zápletka je jednodušší. Vraha odhalí jeho psychologický profil než důmyslná dedukce slavného detektiva. Spousta prázdné výplně včetně dialogů Hastingse s Bobem. Čtivé to je, ale kdo chce číst od autorky mistrovský kus, musí sáhnout po jiné knize. V knize nekorektní poznámky o nahnědlých dětech podávají svědectví o myšlení angličanů.

Knižní střípky
26.11.2022 5 z 5

NĚMÝ SVĚDEK - jedna z mých nejoblíbenějších Agath - protože pes Bob. Hrstka hamižných příbuzných, kteří jenom čekají, až jejich zámožná tetička Emily zatřepe bačkorama, to zase byla povedená partička, radost pohledět. Naštěstí je zde Poirot se svým věrným Pátkem Hastingsem...

marekB78
07.11.2022 5 z 5

Klasická Agatha. Spousta podezřelých, spousta motivů, říkám si,že to mohl udělat a ten a pak ten a nakonec je pachatelem někdo jiný :) Bavila mě a doporučuji :)

janina66
21.10.2022 5 z 5

Opět skvěle propracovaná detektivka s rodinnými příslušníky zemřelé, jako podezřelými z vraždy. Vraha bych vůbec netipla. A pes Bob jako doplňek super.

Čmeláček
17.07.2022 5 z 5

Poirot tady zase válí a dává svým šedým buňkám pořádně zabrat :). A jak tam je pes, tak už není vůbec co řešit :).

Zully737
23.06.2022 4 z 5

Příjemně oddechová knížka na letní večer, rychle se čte, v žádné pasáži nenudí, avšak bohužel jsem si ze seriálu pamatovala pár indicii, díky kterým mi případ nepřišel moc komplikovaný

zipporah
20.05.2022 4 z 5

Jeee, podarilo sa mi uhádnuť prvý a asi posledný krát :D, preto si musím vychutnať tento víťazoslávny pocit, pri Agáte je to ako šachová partia s Kasparovom :)... tá osoba mi napadla dokonca ešte niekde na začiatku na základe klasického dôvodu, ktorý je spomínaný na úplne poslednej strane, nebudem ho tu pochopiteľne uvádzať. Jasné, autorka ma miatla, odpútavala pozornosť, aj brechot psíka ma odpútaval od prvého tipu, potom ako Poirot radil Hastingsovi, aby upriamil pozornosť na spôsoby "vraha", sa fronta potenciálnych vrahov rozrástol na určité pohlavie, no posledných dvadsať strán však bolo takých okatých od tej osoby + posledný skutok, tak som sa k tejto osobe vrátila a je to tam! :D Veľa šťastia pri hádaní!

domihruzkova
08.03.2022 5 z 5

Tohle mě vtáhlo už od první věty. Průběžně jsem upravovala svůj názor na to, kdo je vrah, ale přesto se mi nepodařilo uhádnout správně. Doporučuji!

Rade
13.01.2022 5 z 5

Oproti současným temným drastickým thrillerům jsou detektivky Agathy Christie výborná odlehčená odpočinková četba.
Tak trochu tušíme, co máme očekávat, přesto jsou její detektivní zápletky pokaždé trochu jiné a vždy důmyslně zamotané. Skvělá meziválečná retro atmosféra, postavy na první pohled bez větší psychologické hloubky, ale to je jen zdání, ve skutečnosti jsou to povedené, občas s malinkou nadsázkou načrtnuté ilustrace všech možných lidských typů. A navíc jsou její detektivní příběhy psány lehkým perem, s nadhledem a jemným humorem.
Tahle detektivka má vše, co na autorce miluju: Úžasný Hercul Poirot se skvěle fungujícími malými šedými buňkami, zdatně sekundující zvídavý, obětavý, leč trochu nedovtipný kapitán Hastings, jedna bohatá stará dědička, svérázná starosvětská dáma ve starobylém sídle na poklidném anglickém venkově, plejáda po dědictví bažících příbuzných a ještě jedna neopominutelná postava: inteligentní a hravý pan Bob, jehož míček má v příběhu důležitou roli...
Takže, vzhůru do čtení, mes amis…
„Když jsme odcházeli, stála ve dveřích a dívala se za námi. Její obličej trochu připomínal ovci.“
„ ‚Víte, Poirote, já tomu všemu moc nerozumím.‘
‚Promiňte, Hastingsi, že vám to říkám, ale vy tomu vůbec nerozumíte!‘
‚Je v tom tolik… vedlejších linií.‘
‚Vedlejší linie jsou přirozené. Oddělit vedlejší linie od hlavní je první úkol, který musí každá systematická mysl zvládnout.‘ “

Jessica007
06.01.2022 5 z 5

Výborná detektivka s Herculem Poirotem. Pejsek Bob je příjemný bonus. Autorka je moje oblíbená a opět mě nezklamala, naopak. Vraha jsem tedy neodhalila. :) Jak chápu mojí babičku (r. 1906), že byla Agatha Christie její nejoblíbenější autorka detektivek.

MonicElli
27.12.2021 5 z 5

Výborně psané, vždy k věci, žádné zbytečné boční vyprávění. Dávám 5, i když mi autorka překazila radost z toho, že u mne celou dobu byl vrah někdo jiný a tak to bylo slibné :-)...kdo, to si nechám pro sebe