Nemusíš!

Nemusíš! https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/443757/bmid_nemusis-SpN-443757.jpg 4 443 169

Můžeš znovu naleštit konferenční stolek, aby si na něj manželovi kamarádi mohli odložit pivo a nohy. Můžeš vychovávat děti v podstatě sama, ignorovat svou vnitřní lvici toužící po řádném soustu vášně, smířit se s tím, že nic nového už nepřijde, a snažit se to nějak doklepat. Stejně tak můžeš studovat školu jenom proto, že si to přejí rodiče, i když tvůj vlastní sen mizí v dáli. Snažit se přežít ve světě, kde si na tebe dělají majetnické nároky nejen ti s „diagnózou chlap“, ale překvapivě i někteří další. Katka a Marie, dvě na první pohled naprosto rozdílné ženy, o tom vědí své. A dost možná obě nakonec dojdou ke stejnému názoru. Nemusíš!... celý text

inkatenysek
11.11.2020 5 z 5

Musím se přiznat, že jsem od tohoto titulu neměla vůbec žádná očekávání a o to více příjemně mě překvapil. Hrozně se mi líbil styl, jakým je napsán a jak si pohrává se čtenářovými emocemi. U prvních stránek jsem se nasmála jak blázen, takže jsem čekala nějakou vtipně laděnou oddechovku...

Namísto toho jsem se postupně ponořila do napínavých životních příběhů dvou rozdílných žen, jejichž cesty se zkřížily díky jednomu muži. Je až neuvěřitelné, jak autorka dokázala bravurně a realisticky vykreslit život každé z hrdinek. Nejen jejich reálné životy, ale i jejich sny, touhy. Zaujalo mě i jejich průběžné psychologické proměňování, ovlivněné aktuálními situacemi...

Pokud jste Nemusíš! ještě nečetli, tak si ho rozhodně nenechte ujít. A je úplně jedno, jestli jste čtenář starší, zkroušený životem nebo mladý. Podle mě si v tomto příběhu najde každý to své a každého mohou příběhy Katky a Marie ovlivnit i v jeho reálném životě. A věřte tomu, že i když vám může být některá z hrdinek zpočátku nesympatická, tak nakonec budete fandit oběma stejně.

Kristulda
11.11.2020 4 z 5

Příjemné čtení, co víc dodat. ☺

Miretti
07.11.2020 4 z 5

Tato novinka mě zaujala svým názvem... musíme toho tolik, že těch lístečků se slovem nemusíš jsem se nemohla nabažit.
Myslím, že naše společnost je pořád taková, že nás staví do předurčených rolí..vybočit není lehké, ne pro mou generaci (1977). Čekala jsem tedy nějaké trochu motivační čtení prostřednictvím příběhu. Byla jsem mile překvapena, že to byl klasický příběh, ne žádné mantry a podobně. K Marii jsem si cestu našla až na konci, ale její příběh byl hodně silný, člověk míní.... a nakonec mu život ukáže..Kateřina byla trošku mým zrcadlem, i toho Karla mám doma. Bavil mě styl psaní, připomínal mi knihy paní Monyové s kapkou čehosi od paní Třeštíkové . Nicméně paní Čechová je samozřejmě originál a já jí tleskám.

IvetaLa
06.11.2020 5 z 5

Slyšela jsem na ni jen samou chválu. Trochu jsem se obávala, abych neměla příliš vysoká očekávání a nebyla pak zklamaná. Ale kniha rozhodně nezklamala! Po dvaceti stranách mě jako kouzlem vtáhla do děje natolik, že jsem párkrát chtěla vstát z gauče a jít Kateřinu (jedna z hlavních hrdinek) proplesknout. A pak mi došlo, že se jí v ledasčem podobám... Kniha mne bavila, napínala, místama děsila a snad mi i nakrátko zlomila srdce. Některé pasáže se daly předvídat, ale i tak tam nebylo o překvapení nouze. Včera jsem dočetla a dnes na ni téměř celý den myslím. Snad má růžová obálka navnadit ženy a odradit muže... Proč? Protože průměrný chlap (který nemá rád Austenovou :-)) by ji rozhodně číst neměl... I když ...asi by si jí naopak přečíst měl... Ne! Rozhodně neměl, protože průměrný chlap by pak usoudil, že by ji rozhodně neměla číst jeho žena! :-D

Sunflower046
31.10.2020 5 z 5

Krásný román, nepostrádá vtip, ani dramatické situace.Každá se tam aspoň v něčem najde. Moc se těším na další dílo autorky:)

Wabinka
28.10.2020 4 z 5

Překvapivě dobré čtení,kde se opravdu každá žena aspoň jednou v něčem najde.Autorce se kniha opravdu povedla a myslím,že její účel má být pro nás, kromě odpočinku u četby,taky hlavně povzbuzení a uvědomění,že když nechceš,nemusíš.
A obálka je suprovní.

Lenunka77
27.10.2020 5 z 5

Naprosto úžasná kniha. Pěkně napsaná a krásně se četla a všem ženám jen a jen doporučuji.
Už teď se těším na další dílo od této spisovatelky????????

Hahoo
27.10.2020 5 z 5

Skvělá kniha :-) Četla se skoro sama od začátku, do konce. Vřele doporučuji :-)

Mrs.Smile
25.10.2020 5 z 5

Knihu jsem zhltla jedním dechem. Napsaná čtivě, člověk se ani na vteřinu nenudí. Opravdu nutí zamyslet se nad vlastním životem. Každopádně už teď jsem zvědavá, kdo se ujme režie a kdo bude hrát hlavní představitele, poněvadž tohle dílko po zfilmování přímo volá.

makyla
21.10.2020 5 z 5

Kniha, která je psaná s takovou lehkostí, vtipem, ironií a svižně. Opravdu jedete a čtete. Hlavní postavy jsou dvě ženy, mladá studentka Marie a čtyřicátnice Katka (samozřejmě také mladá). Sledujeme jejich osudy v krátkých kapitolách, i proto kniha tak odsýpá. Jestli potřebujete vypnout a u knihy se zasmát i dojmout, mohu doporučit. Těším se na další. :)

Veendy
20.10.2020 5 z 5

#Nemusíš! moc krásna kniha doporučuji všem kteří mají rádi české spisovatelé a tato kniha je příběh o dvou ženách jedna vdaná paní Katka a druhá mladá holka Marie a obě si jdou za svým snem. Zamilovala jsem si obě hrdinky!

Těším se na další tvou knihu!

Anitka.KM
19.10.2020 5 z 5

Název "Nemusíš" výstižně prolíná a obaluje všech 416 stran čtivě napsaného textu. Až mě překvapilo, jak dobře se to četlo, skvělá oddechovka. Obě hlavní hrdinky mě bavily, byly uvěřitelné a vrstevnaté a své příběhy vyprávěly svižně, vtipně a s nadhledem. Těším se na další knihu od autorky.

Zuzulinka
18.10.2020 5 z 5

Knihu jsem přečetla na jeden “zátah” za jeden den!! Skvělá!!

ivet92
15.10.2020 5 z 5

Kniha byla ctiva, kvituji kratke kapitoly - idealni do mhd, dej ubihal, vzdy jsem se těšila, az se dozvim, jak to bude dal. Líbilo se mi to. Jen tak dal!

Lucie311
14.10.2020 3 z 5

Hezky čtivé. Příběh dvou pravých českých žen. O tom že opravdu nic NEMUSÍM když sama nechci.

pavla-smeta0297
13.10.2020 4 z 5

Je to příběh pro ženy. Opravdový, ze života, je tam zápletka, dojetí, sex, smutek i radost a dobrý konec. Co víc si přát?

Andrea1974
07.10.2020 5 z 5

Úžasná a inspirativní kniha. Při četbě jsem si oddechla od odborné vysokoškolské literatury a přenechala starosti hlavním hrdinkám. Životy Marie a Kateřiny mě pobavily a někdy i rozesmutnily tak, jak to sám život umí. Děkuji autorce za skvělý příběh
:-)

Petik12
07.10.2020 4 z 5

Kniha je příjemným překvapením, psaná lehkou svižnou formou. Oddychovka, která se mi dobře četla. Věkově se blížím spíš ke Kateřině a několikrát jsem se v ní viděla. Myslím, že si tam každý najde to svoje.

zluk
05.10.2020 2 z 5

Další průměrná viewegovština s příliš opisnými popisy a humorem mnohdy za každou cenu.
Hlavní hrdinky nejsou sympatické. Spíš takové sobecké kravky, které se všechny snaží přesvědčit, že na své sobectví mají právo. Jako zcela jistě mají, ale čtenář do třetiny trpí. Pak se to trošku zlepší a kniha nabere spád, bohužel však autorka příliš brzy vyzradí konec, takže tak nějak od půlky tušíte, co bude to finální překvápko. Zakončení je pak rozvleklé jako latinskoamerická telenovela.
Kniha je poměrně čtivá a i přes výše zmíněné nedostatky, ji člověk přelouská docela rychle. Bohužel bez nějakých větších emocí, ji stejně tak rychle zapomene.

Knižní střípky
04.10.2020 4 z 5

Jelikož jsem v podstatě vrstevnice Kateřiny, logicky mi její příběh přišel bližší, spoustu věcí a pocitů jsem již sama někdy zažila a dokázala se do ní více vcítit. Na druhou stranu díky Marii jsem si zase zavzpomínala na dobu, kdy mi bylo dvacet, měla jsem spoustu plánů a mé představy o životě byly úplně někde jinde, než jsou nyní. Kniha je psána velice lehkou a svižnou formou s poměrně velkým nadhledem, což jsem ocenila. Krátké kapitoly vás ženou neustále dopředu a děj hezky utíká. Autorce se velice dobře povedlo zachytit onen tlak, který je na nás ženy vyvíjen společností, ale i naším nejbližším okolím. Je velice těžké udržet si svůj osobní prostor a čas sama pro sebe. Neplnit pouze požadavky a očekávání okolí, ale jít si za svým a plnit si své sny. To, že jsme matkami a manželkami přeci neznamená, že musíme zapomenout samy na sebe. A o tom pro mě tato kniha byla.

Celá recenze v záložkách recenzí od Knižní střípky.