Nemusí pršet, jen když kape

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Román je kronikou autorovy rodné Auvergne, kraje vysmívaného v ostatní Francii jako kraj držgrešlí a drnohryzů. Autor nás seznamuje s rodem Pitelerů, brusičů nožů, které provází až do roku 1937, do doby těsně před vypuknutím 2. svět. války. Na pozadí osudů jeho hlavních hrdinů se odvíjí drama francouzské společnosti v letech 1912-1937. Pro autorův styl psaní je charakteristická něha a ironie, něžný cynismus, s nimiž promlouvá o svých hrdinech. A aniž by je urážel nebo napadal, odhaluje přednosti i vady jejich charakterů....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/97_/97877/nemusi-prset-jen-kdyz-kape-97877.jpg 3.65
Žánr
Literatura světová, Romány
Vydáno, Svoboda
Orig. název

La Bonne Rosée, 1980

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (2)

Kniha Nemusí pršet, jen když kape

Přidat komentář
Koka
13. června

Mezi všemi v češtině vydanými knihami tohoto autora mě tato nadchla asi nejméně. Určitě však její přečtení nelituji. Vedle osudů individuálních postav se zde autor hodně zabývá zobrazením sociálního (a socialistického) uvědomování dělníků a chudých živnostníků a vlivem klerikalismu na život těchto lidí. Nejvíce mě zaujaly epizody o pozvolném i náhlém, revolučním prosazování technických novinek do života francouzských venkovanů začátkem 20. století - první soukromé automobily (viz můj příspěvek v rubrice Zajímavosti), nožířské brusky na elektřinu atd.
Anglade se svým dílem postaral, že o životě té doby ve Francii, všech jeho aspektů, získá čtenář docela hodnověrný obraz. Nejvíce však vyniká vykreslení opakovaných před- a poválečných nálad, od huronského sebevědomí po poraženecké vystřízlivění.
Připojím výmluvnou citaci:

" … válka je za dveřmi. Všichni o ní skutečně mluví: tisk, poslanci, vojáci, učitelé. O přestávkách se o ní zpívá odrhovačka:
Viděli jste Bismarcka,
Jak rajtuje na kanónu?
Kanón pálí, hele, hele,
s Bismarckem je ámen,
dostal kouli do prdele,
dobře mu tak, když byl tele,
šlus a na hrob kámen."

Jenomže těch kamenů na hrobech pak přibývalo na obou stranách hodně ...

MichelleS
25.10.2016

Malá ukázka naturelu obyvatel autorova rodného kraje. Přestože hrdinové nejsou ušetřeni bolestných ztrát, je vše prosyceno radostí ze života a uměním vychutnat si jeho světlé stránky, nadhledem, lehkou ironií, srdečností. Autor s láskou střílí do vlastních řad, jeho krajany si nelze nezamilovat. Jednu hvězdičku jsem ubrala za poslední čtvrtinu knihy, kde je příliš mnoho politických šarvátek.


Doporučujeme

Podvol se
Podvol se
A pavouk přichází
A pavouk přichází
Tajemství letní noci
Tajemství letní noci
Advokát chudých
Advokát chudých

Autor a jeho další knihy

Jean Anglade
francouzská, 1915 - 2017

Kniha Nemusí pršet, jen když kape je v

Přečtených5x
Čtenářské výzvě1x
Knihotéce5x
Chystám se číst2x