Nemoc jako metafora / AIDS a jeho metafory

Americká kritička a esejistka pohlíží ve dvojici (Nemoc jako metafora, 1978; AIDS a jeho metafory, 1988) dnes již klasických esejů na fenomén nemoci a zamýšlí se nad jeho metaforickým užíváním i zneužíváním v uměleckém, politickém i sociálním kontextu v průběhu historie. Přesvědčivé a čtivé pojednání si klade za cíl zbavit lidské choroby především jejich hrůzné a zavádějící symboliky a odstraněním uměle vytvořených mýtů a mystifikací přispět k „zdravějšímu přístupu k nemoci“....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/80_/80483/nemoc-jako-metafora--80483.jpg 3.810
Fejetony, eseje, Literatura naučná
Vydáno:, Mladá fronta

Illness as Metaphor / AIDS and Its Metaphors

Kniha Nemoc jako metafora / AIDS a jeho metafory

belldandy
09.09.2018

Doporučuji přečíst všem, které trápí závažná nemoc a už jim lezou na nervy chytří lidé, kteří jim vysvětlují, že nemoc je vlastně zpráva těla, jak špatně si dosud vedli ve svém životě. Radí jim, že stačí změnit přístup a hned se uzdraví, a takové podobné kraviny. Susan Sontagová ji napsala ve chvíli, kdy u ní byla zjištěna rakovina a ona si uvědomila, že namísto, aby věnovala všechny své síly boji s nemocí se musí ještě vypořádávat s jakýmisi psychologickými vysvětleními, které její nemoc opřádá. V tomto případě, že si rakovinu nejspíš uhnala sama tím, že potlačovala své potřeby. Susan přesvědčivě dokládá, že těmto psychologizujícím a někdy i moralizujícím výkladům se nejvíc daří tam, kde vědecká vysvětlení, pochopení a hlavně metody, jak z nemoci ven, dosud chybí.

Vždy, když potkám chytráka, který zasvěceně druhým radí, že stačí změnit sebe a uzdraví se, mám chuť mu strčit tohle ke čtení, aby se uvědomil, že třebaže chce pomoci, tak určité úrovní těmto lidem vlastně škodí.

milan.krimsky
07.01.2017

Kniha je výborem autorů píšících o nemocech v jednotlivých románech jako je TBC, mor, rakovina, AIDS. Poměrně slušně se dá číst

AIDS metafory nemoci eseje

Susan Sontag