Nemnožme sa!

62 článkov knihy je rozdelených do 10 skupín, a to od histórie rastu svetovej populácie cez varovné hlasy, kritikov a popieračov preľudnenia a stanoviská cirkví až po bezradné „čo bude ďalej?“
Niektoré články sú literárne eseje, iné jednoduché novinárske správy, aj staršieho dáta, ak si zachovali aktuálnosť.

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/294083/nemnozme-sa-jzB-294083.jpg 51
Literatura naučná
Vydáno:, Rastislav Škoda

whack
24.05.2016

Keď som na túto knihu narazil pri listovaní stránky "Zošity humanistov", okamžite som si ju objednal. Čo som nečakal, že pán Škoda (autor) mi ju donesie osobne a to hneď na druhý deň (v nedeľu) a nebude za ňu ani pýtať peniaze. Kniha sa skladá z 10 kapitol obsahujúcich dokopy 62 článkov známych (Paul R. Ehrlich, David Attenborough) aj menej známych osobností – dokopy 64 autorov, pričom samotný autor tam má 5 článkov a tie patria medzi najlepšie, na druhej strane, články autorov Krivošík, Konkol, Tutková by som z knihy vymazal, ale nevadí. Mnoho článkov obsahuje naozaj alarmujúce informácie o preľudnení – pojmu, ktorý je ešte stále u mnohých ľudí úplné tabu, a preto ich treba viac a viac. Najviac sa mi páčili články v kapitolách „Dobrovoľná bezdetnosť“ a „Dôsledky preľudnenosti“. Potom sú v knihe aj trošku odľahčujúce vplyvy, napr Jonathan Swift, ktorý svojim článkom o kanibalizme mohol potešiť fanúšikov Church of Euthanasia, ale v skutočnosti to bola z jeho strany len recesia a rozhodne to nemyslel vážne. Z neziskoviek zaoberajúcich sa osvetou v tejto problematike sa spomínajú iba dve – Population Matters a Rímsky klub, a to je trošku škoda, bolo by zaujímavé vniesť do povedomia čitateľov viac takýchto neziskoviek (napr The Rewilding Institute, IPPF, Population Connection, Negative Population Growth, Population Action International, Worldwatch Institute, Earth Policy Institute, Population Media Center, Context Institute, Global Footprint Network), aj pre lepšie pochopenie vážnosti situácie, a že sa ňou celosvetovo zaoberá, a že každý môže niečím prispieť. Tiež by som zo zvedavosti rád spoznal názor autora, ako človeka ktorý sa týmto zaoberá, na kontroverznejšie neziskovky a hnutia, ako napríklad VHEMT (Voluntary Human Extinction Movement). Malo by sa to dostať viac medzi ľudí a hovoriť o tom, a táto kniha môže byť dobrým začiatkom.

přelidnění globální problémy

Rastislav Škoda