Němci

Němci https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/225782/bmid_nemci-JoN-225782.jpg 4 1526 362

Hlavní hrdinka a současně vypravěčka románu žije v Londýně, kam odešla po listopadu 1989 za prací a kde nyní čeká své první dítě. Nadcházející mateřství ji v myšlenkách vrací do dětství v komunistickém Československu a vyvolává i zasutou vzpomínku na balíčky plné sladkostí, které dostávala od jakési babičky ze západního Německa… Třetí román mladé autorky Jakuby Katalpy čtenáře zavede až na počátek dvacátého století. Babička Klára Kolmannová stále žije a my sledujeme její osud od narození v roce 1910. Autorka mimořádně sugestivně a plasticky líčí život středostavovské německé rodiny na počátku století, útrapy první světové války a posléze vzestup fašismu ve třicátých letech. Přesto velké dějiny hrají jen okrajovou roli ve srovnání s rodinnými vztahy. Je tu Klářina psychicky labilní matka, prostopášný otec, i další příbuzenstvo a služebnictvo. Po začátku druhé světové války odchází Klára, čerstvá absolventka učitelského ústavu, do Berlína a poté se ocitá v českém pohraničí. Zde se sblíží s místním rasem, který ji přitahuje živočišnou tělesností a drsnou povahou…... celý text

martina8425
24.01.2022 4 z 5

Hlavní dějová linka byla moc zajímavá. Na styl Katalpy si vždycky musím pár stránek zvykat. Věcný, až strohý, ale přesto dokáže zasáhnout. Jediné, co mě trochu rušilo, byly až moc detailní příběhy mnoha vedlejších, někdy možná nepodstatných, postav. Chápu ale, že to byl prostředek, jak vyjádřit situaci, která tu nastala, a jak se s ní museli jednotlivci, často tak odlišní, vypořádat.

amejzlík
22.01.2022 5 z 5

Nádherný příběh. Knihu jsem nedokázala odložit. Líbilo se mi to dokonce ještě mnohem více než Zuzanin dech. Linky postav byly složitější a mnohem propracovanější. Osud Kláry Rissmannové byl opravdu podivuhodný. Momenty štěstí střídala obrovská bolest. Nejvíce mě zasáhlo, jakým způsobem přišla Klára o syna. Bylo to tak intenzivní a já tak moc konsternována, že jsem nedokázala ani plakat. Z knihy sálá obrovská lidskost.

slečna.k
18.01.2022 5 z 5

Krásná kniha! Skvěle vykreslené charaktery postav, velmi věrohodně a nepřehnaně popsané jedno období našich dějin, čtivé ale zároveň inteligentně napsané. Už dlouho mě žádná kniha tak nepotěšila.

Aghatte
18.01.2022 5 z 5

Výborné čtení, nenechá vás v klidu. Autorka píše tak, že máte pocit, že sledujete děj na plátně. Líbí se mi její smířlivost a soucit, nikdy své hrdiny i antihrdiny nesoudí, předkládá nám jejich životy, myšlenky a skutky a prožitky bez známky hodnocení.
Rodinná více než 100 letá sága se spoustou odboček a dalších lidiček, velmi pěkně se to čte. Doba neveselá, 1. i 2.sv.válka, meziválečné období, poválečné odsuny, železná opona, a v ní osudy obyčejných lidí, kteří jen chtějí žít, milovat a pracovat, vychovávat své děti.
Oceňuji široký záběr a znalost problematiky a žádné sklony k patosu a podbízivosti.

LenkaMacak
15.01.2022 5 z 5

Moje druhá kniha autorky a opět nezklamala. Syrové, čtivé, pohled na 2. světovou válku zase z jiného pohledu. Opravdu skvělá kniha, doporučuji.

Kubikuli
14.01.2022 3 z 5

Po Zuzanině dechu jsem se s nadšením vrhla na tuto knížku, a teď po dočtení jsem tak nějak zklamaná. V množství postav jsem se jednu dobu úplně ztratila. Příběh protínaly další krátké příběhy lidí, které vůbec neměly souvislost. Celkově mi kniha přijde v pár místech dost zmatená a vyžaduje opravdu hodně soustřední, aby ji čtenář pochopil a dal si ji do souvislostí, tak jak má. Jinak styl psaní je stále stejně dobrý, ale knížka mi prostě úplně nesedla.

pišinka
10.01.2022 5 z 5

Tak tahle knížka ve mě dlouho zůstane. Mám ráda tenhle způsob psani. Tu syrovost bez příkras. Od knížky jsem se nemohla odtrhnout a doporučuji.

Nikkiproch
03.01.2022 5 z 5

Události předešlého století nabídnuté čtenáři často strohým, syrovým a dechberoucím způsobem z méně tradičního úhlu. Za mě opravdu skvěle zpracované.

hermína14
29.12.2021 5 z 5

Tragické momenty probleskují jako drobné nenápadné třísky na dřevěné lavici. Vypadá uhlazeně, ale čas od času se ostrost nečekaně zadře pod nehet a "obolí" další nebo předešlou kapitolu. Katalpa nesoudí, neodpovídá, nezvažuje; jen před nás rozloží příběh a nechá nás zírat, pokládat otázky a přemítat.
"Jestliže spolu hovořili o tom, co se děje, činili tak opatrně a s ostychem, neboť si nebyli jisti tím, co si o tom myslí ten druhý...opatření pokládali za přehnaná, ale nenapadlo je nad tím přemýšlet, nebo dokonce něco podniknout. Pokud je něco znepokojovalo, byla to především hrozba toho, že by mohli být vytrženi ze života, na který si zvykli."

Janina2609
24.12.2021 4 z 5

“Beze slova vstala, z kapsy sukně vylovila krabičku cigaret a postavila se k otevřenému oknu.”
První polovina knihy se četla hůře pro velké množství postav, jmen a často zdánlivě nesouvisejícím dějem. Druhá polovina to ale vynahradila, vše do sebe krásně zapadlo a pro mně to znamenalo krásně strávený předvánoční den se skvěle napsaným příběhem (pravda, i když trochu syrovým a drsným, jak skvěle popsáno v předchozím hodnocení).

evelýny
22.12.2021 4 z 5

Syrovost až do morku kostí, koketující někdy s oplzlostí.
Hořkost, strohost, přesto něha.
Úlomky informací, bestie v rouchu beránčím.
Živí se přeměňují na mrtvé.
Válka naruby, přesto z ní mrazí.
Smrtí to začíná, ve smrti končí.

K dokonalosti již jen krůček.

Příběh německé učitelky Kláry, do kterého Jakuba Katalpa střízlivým, útržkovitým způsobem zakomponovala zdánlivě nesourodé, pro základní děj nepodstatné střípky příběhů kolemjdoucích.
Možná v té konečné mozaice nějaký ten střípek chybí. Když si dovolíte nahlédnout až za rám nastaveného zrcadla, možná si leckdo z nás přečte jméno i toho svého odsunutého ,,Sudeťáka."
Vše souvisí se vším. Moji zmatenost vystřídalo smíření.

P.S: Moje babička se se svými sourozenci již nikdy neshledala

Audiokniha: za kolektiv odměřeně, mrazivě Eliška Zbranková a Tereza Hofová

helena842
17.12.2021 5 z 5

Knížku jsem četla prakticky jedním dechem, ale musím říci, že Zuzanin dech se mi líbil více, měl větší spád, zde mi přišlo, že měl příběh hluchá místa. Jinak se mi autorky styl psaní velmi líbí.

Ďobi-1968
13.12.2021 5 z 5

(SPOILER) Skvělá kniha,přečtena za tři dny. Skvělá také byla NĚMKA - babička mojí ženy. Také si toho hodně zažila. Němci ji vyhostili ze Sudet,měla totiž manžela Čecha - četníka.Měli rodinu v NSR,která jezdila na dušičky do čr. Diky telefonnímu číslů které švagrová na můj popud napsala na květiny u hrobu, se ozvali.
Letos v létě můj strýc oběvil v Kalinove sk
rodný list syna mého prapraděda , byl Bělorus. Takže asi nejsme úplně češi Takaja žizň.

beruzzka
09.12.2021 5 z 5

Moc se mi kniha libila, obcas jsou pribehy, ktere nelze napsat aniz napisete vse. A presne tyhle knihy mam rada. Detaily a podrobnosti a pritom to neni nuda a cte se jednim dechem. Moc se mi kniha libila

Vesmich
28.11.2021 5 z 5

Občas se někomu podaří nějaké téma vyčerpat. Najít ho, zmocnit se ho a napsat to tak, že není třeba už k němu psát a proto ani číst nic dalšího.

Janek
23.11.2021 4 z 5

Střídmému stylu myslím trochu škodilo zbytečně velké množství nepodstatných odboček.
Doporučení hodná kniha.

Teseme
15.11.2021 5 z 5

Všechno, co napíše tato autorka je skvělé! Němci nejsou výjimkou. Doporučuji, pokud nevíte, po čem sáhnout.

DomYell
14.11.2021 5 z 5

Zajimavy nejen dej, ale i jazyk a zpracovani.
Perfektni kniha!

SlamLenka
31.10.2021 5 z 5

Druhá přečtená kniha od Jakuby Katalpy a druhé nadšení! (První byl Zuzanin dech). Potvrdilo se mi, že autorka umí klást slova tak, že vám to lahodí, i když význam jejich slov zrovna příjemný a něžný není. To umí jen málokterý spisovatel, je tedy třeba si to umět náležitě vychutnat. Já si knihu Němci vychutnala do posledního písmenka.
Román vypráví o osudu Kláry Kolmannové, matky Konrada, jehož smrtí kniha začíná. Konrad se narodil krátce po válce a od raného dětství dostával balíčky plné dobrot ze západního Německa. Teprve jako dospělý zjistil, že Hedvika Mahlerová, která jej v Československu vychovávala, není ženou, která ho přivedla na svět, a jeho skutečnou matkou je právě Klára. Po tomto zjištění Konrad vůči své skutečné matce zahořkl a na německých sladkostech si od té doby pochutnávaly už jen jeho děti, on sám se jich ani nedotkl. Po jeho smrti se pak po stopách tajemné babičky Kláry vydává jeho dcera.
Klářin životní příběh je hlavní náplní a páteří příběhu, pátrání její vnučky tvoří jen jakýsi jeho rámec. Objevují se tu zásadní otázky: Proč Klára nechala syna v Československu? Proč s ním neudržovala větší kontakt? Opustila ho?
Katalpa vypráví poutavý příběh mladé ženy, na pozadí se přitom odvíjí známá historie: fašizace Německa, obsazení českého pohraničí, válka, poválečný odsun Němců. A to vše samozřejmě v jejím životě hraje svou roli.
Jsem velice spokojená a určitě to není poslední autorčina kniha, kterou jsem si přečetla.

renefer
29.10.2021 3 z 5

Není to zrovna typ literatury, kterou čtu. Většina příběhu by byla zajímavější, kdyby si autorka odpustila detailní zabíhání do předešlých životů jednotlivých postav. Sice tím čtenář víc chápal jejich motivaci, ale plynutí příběhu to bylo na škodu.