Němci

Němci https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/225782/bmid_nemci-JoN-225782.jpg 4 1519 360

Hlavní hrdinka a současně vypravěčka románu žije v Londýně, kam odešla po listopadu 1989 za prací a kde nyní čeká své první dítě. Nadcházející mateřství ji v myšlenkách vrací do dětství v komunistickém Československu a vyvolává i zasutou vzpomínku na balíčky plné sladkostí, které dostávala od jakési babičky ze západního Německa… Třetí román mladé autorky Jakuby Katalpy čtenáře zavede až na počátek dvacátého století. Babička Klára Kolmannová stále žije a my sledujeme její osud od narození v roce 1910. Autorka mimořádně sugestivně a plasticky líčí život středostavovské německé rodiny na počátku století, útrapy první světové války a posléze vzestup fašismu ve třicátých letech. Přesto velké dějiny hrají jen okrajovou roli ve srovnání s rodinnými vztahy. Je tu Klářina psychicky labilní matka, prostopášný otec, i další příbuzenstvo a služebnictvo. Po začátku druhé světové války odchází Klára, čerstvá absolventka učitelského ústavu, do Berlína a poté se ocitá v českém pohraničí. Zde se sblíží s místním rasem, který ji přitahuje živočišnou tělesností a drsnou povahou…... celý text

Romány , Literatura česká

Vydáno: , Host

heczek
heczek
20.10.2021 3 z 5

Na knihu jsem se těšila, ale bohužel jsem zklamaná. Časté odbíhání drobnými a nepodstatnými příhodami od hlavní dějové linky se mi nelíbilo a při čtení mě to rušilo. Na téma Němců po válce se mi mnohem více líbila Gerta Schnirch od p. Tučkové. U této autorky mě styl psaní ani příběh tolik nezaujal.

zuzana2599
zuzana2599
13.10.2021 5 z 5

Po smrti otce Konrada hledá jeho dcera odpovědi na spoustu nezodpovězených otázek, které se týkají rodinné historie. V Německu, v pečovatelském domě nalézá svoji babičku Kláru a na stránkách románu se začne rozvíjet její nelehký životní osud.
Němci je moje třetí přečtená kniha od Jakuby Katalpy a stejně jako předchozí dvě, i tato byla silná a nezapomenutelná. Obdivuji práci této talentované české autorky !!

konicekbily
konicekbily
09.10.2021 4 z 5

Kniha poskytuje věrný obraz ze života lidí - jak současného, tak i minulého v souvislosti s událostmi spjatými s druhou světovou válkou. Podobných příběhů. podle mne, se mohlo udát spoustu: nejenom při odsunu Němců po válce, ale i při likvidaci Židů, při útěku Čechů před válkou do zahraničí. Je škoda, že podobných děl nebylo napsáno více.

jluky
jluky
03.10.2021 2 z 5

Surové-práve tak, aká to bola doba. To, čo mi vadilo: kvantum mien, kvantum príbehov, prestávala som sa v tom vyznať ....

Arkagas
Arkagas
03.10.2021 5 z 5

Skvost. Tahle kniha je dokonalá, stejně jako všechny ostatní od Katalpy. Krátké, úsečné věty, které Vás tak vtáhnou do příběhu, že se nemůžete odpoutat a čtete pořád dál a dál. A především věty, které jsou důležité. Někdy totiž jedna věta řekne mnohem více než několik stran.
Osobní příběh rodiny, která měla ve své podstatě štěstí v neštěstí, že se díky smrti otce našla. Příběh o odhodlání, bolesti, lidských vztazích, ale i sebepřijetí. Příběh především o životních ztrátách a osudech, které jsou mnohdy tak propletené, že si to nedovedeme ani představit. Děj, ve kterém se prolíná rok 1987, současnost a historie během 2.sv války je přehledný, dává smysl a nutí k přemýšlení.

DanaKa81
DanaKa81
01.10.2021 5 z 5

V poslední době si vybírám romány z těžké doby z pohraničí za 2.sv. války a tenhle je jeden z nejlepších. Jsem ráda za to, že jsem náhodně objevila knihu od pro mě neznámé autorky. Budu o nesnadném životě postav z románu a jejich česko-německých vztazích ještě dlouho přemýšlet … moc doporučuji

christiey14
christiey14
18.09.2021 4 z 5

Hodně postav a občas dost spletitý příběh z nedávné historie. I přesto, že jsem se někdy musela soustředit na to, o jaké postavě vlastně čtu, jsem se nemohla odtrhnout.
Krásně napsáno, němectví a Sudety v Česku pořád táhnou.

Alizon
Alizon
11.09.2021 5 z 5

Strohy usecny styl kapitol k celemu pribehu neuveritelne "sedel". Hned uvodni cast me vtahla do deje. Pribeh ktery se mohl stat a jakych mohly byt spousty. Cesko-nemecke vztahy, vina a hledani pravdy v ramci jedne rodiny. Zajimave zpracovany namet, kdy se na odsun po valce podivame zase z trochu jineho uhlu.
V anotaci se pise o vykoreneni a to se tahne celou knihou. Staci byt jen trochu jiny. Nekdy v polovine moje ctenarske nadseni trochu ochablo, ale postupne me kniha opet vtahla a po docteni zustalo rozechveni. Jsem moc rada, ze jsem objevila dalsi zajimavou ceskou autorku.

lisell
lisell
30.08.2021 3 z 5

Za mě trochu nezvyklí styl psaní, na který jsem si musela zvyknout. Jinak příběh zajímavý a čtivý, ale měla jsem trochu jinou představu, proto pouze 3 hvězdy.

misssicccka
misssicccka
24.08.2021 3 z 5

Po pravde jsem z teto knihy dost v rozpacich. Prvni polovina skvela. Pak uz me mnozstvi postav a jejich zivotopisy dost unavily. Prislo mi to, jak poskladane utrzky z novin. Jinak ocenuji, ze se v tom autorka sama neztratila :), myslím, ze postava Klary a jeji vykresleni tim kvantem informaci jen utrpel. A zaver? Domysli si, pokud chces. Ja nejak nechci. Skoda.

Krisařka
Krisařka
23.08.2021 4 z 5

Kniha se mi líbila,i když se musím přiznat že jsem se musela soustředit neustále na to kdo je kdo ... Rozhodně si s chutí přečtu další její knihy ... Plus za mne i za krátké kapitoly .

certik003
certik003
21.08.2021

Tak jak mám ráda pestrost v literárních žánrech, tak ji mám ráda ve stylech psaní a úsporné psaní autorky mi sedí, proto jsem se na knížku těšila. Lákalo mě vyprávění ve dvou časových rovinách a pátrání po rodinném tajemství a hlavně jsem byla zvědavá, jak bude autorka líčit odsun Němců ze Sudet. Katalpa vlastně národnosti vůbec nijak neřešila, historické události byly tak nějak na pozadí příběhu a stěžejní byly spíš složité lidské vztahy a osudy. Knížku můžu doporučit, přestože Klára moc sympatií nevzbuzovala, konec autorka nechala na čtenáři, což mi trochu vadí, na druhou stranu je uspokojivý pro obě literární hrdinky, protože každá si může nechat svoji pravdu.
41/2

Inka063
Inka063
18.08.2021 5 z 5

Díky zvídavosti Klářino vnučky (jak se asi jmenovala?) se dostáváme na přelom 19. a 20.století a do osudů německých rodů, z nichž vystupuje Klára, později učitelka v Sudetech, osamocená bez přátel a spřízněné duše. Kromě historické dějové linky na mě doléhá smutek z nesnahy o pochopení, vysvětlení a komunikace, z odmítání a zahořklosti, která ničí aktéry samé i širší okolí. Maximálně mi vyhovuje autorčin styl - krása slov i náhlá strohost a úsečnost (stejně tak Zuzanin dech i Doupě), dávám si ji do oblíbených a knihu vřele doporučuji k přečtení.

markej
markej
18.08.2021 5 z 5

Další rest ohledně Jakuby Katalpy splněn! Němci jsou skvělí, silný příběh, nejednoznačné a trochu nesympatické postavy, u nichž ale pochopíte, proč jsou rozporuplné, sugestivně vykreslené prostředí i doba před druhou světovou válkou a během ní. Jestli jste ještě nečetli, vřele doporučuju, tohle patří k tomu nejlepšímu ze současné české literatury...
(Autorčin Zuzanin dech stále vede, druzí jsou Němci, třetí Doupě, další Katalpiny knihy budu ještě dočítat...)

brabofka
brabofka
12.08.2021 5 z 5

Neskutečný příběh. Ještě teď ho mám v hlavě. Zajímavý styl vyprávění. Nejdříve jste v přítomnosti a pak se najednou přenesete o téměř 70 let zpátky a pomalu sledujete Klářin příběh. Další kniha od této autorky a opět 5*. Doporučuji.

papaja07
papaja07
06.08.2021 3 z 5

Pridávám se k názorům, že kniha má zajímavý příběh, na jednu stranu se čte sama, na druhou...opravdu příliš postav a jmen. Chvílemi jsem měla chaos. Má první kniha od autorky, možná po pauze zkusím i chválený Zuzanin dech...

Lil30
Lil30
01.08.2021 4 z 5

Moje druhá kniha od autorky a musím říct, že se moc hezky četla. Co bych vytkla, ztrácela jsem se v množství postav a v určitých situacích jsem mírně řečeno nechápala, proč se tak Klára chová, ale pro příběh to bylo důležité. Knihu na toto téma jsem zatím nečetla a zase jsem mohla nahlédnout na téma 2 sv. války jinak. Zuzanin dech se mi ale líbil mnohem víc.

kikikrat
kikikrat
29.07.2021 4 z 5

V první řadě musím napsat, že kniha byla mimořádně čtivá a to i přesto jakým vážným tématem se zabývala. Nikdy jsem nic s tímto tématem nečetla a bylo to velice přinosné. Jsem ráda, že jsem si knihu přečetla a poznala tak němce trochu jinak. Jediné co mi vadilo, že jsem se občas ztrácela v postavách.

prochajda
prochajda
26.07.2021 4 z 5

Smutný příběh o osudu německé učitelky za 2.SV. Množství postav ubralo na síle čtenářského zážitku a kniha mi připadla taková roztěkaná. Zuzanin dech se mi líbil více.

zimolka
zimolka
25.07.2021 3 z 5

Ze začátku jsem myslela, že knihu odložím.Prokousala jsem se a nakonec nebyl příběh vůbec špatný.