Němci

Němci https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/225782/bmid_nemci-JoN-225782.jpg 4 1526 361

Hlavní hrdinka a současně vypravěčka románu žije v Londýně, kam odešla po listopadu 1989 za prací a kde nyní čeká své první dítě. Nadcházející mateřství ji v myšlenkách vrací do dětství v komunistickém Československu a vyvolává i zasutou vzpomínku na balíčky plné sladkostí, které dostávala od jakési babičky ze západního Německa… Třetí román mladé autorky Jakuby Katalpy čtenáře zavede až na počátek dvacátého století. Babička Klára Kolmannová stále žije a my sledujeme její osud od narození v roce 1910. Autorka mimořádně sugestivně a plasticky líčí život středostavovské německé rodiny na počátku století, útrapy první světové války a posléze vzestup fašismu ve třicátých letech. Přesto velké dějiny hrají jen okrajovou roli ve srovnání s rodinnými vztahy. Je tu Klářina psychicky labilní matka, prostopášný otec, i další příbuzenstvo a služebnictvo. Po začátku druhé světové války odchází Klára, čerstvá absolventka učitelského ústavu, do Berlína a poté se ocitá v českém pohraničí. Zde se sblíží s místním rasem, který ji přitahuje živočišnou tělesností a drsnou povahou…... celý text

Romány , Literatura česká

Vydáno: , Host

Jakira
14.08.2023 4 z 5

(SPOILER) Moje druhá kniha od Katalpy a musím říct, že Zuzanin dech zůstává nepřekonán. Z něj jsem byla nadšená, Němci se mi líbili také, ale nadšení se bohužel neopakovalo. Zkusím vysvětlit proč.
Kniha je napsaná stylem, který mi sedí, krátké kapitoly, děj je svižný, hluchá místa prakticky nejsou, jazykově také velmi povedený kus. Nicméně Klára jako hlavní postava mi k srdci nepřirostla. Člověk s ní začne sympatizovat vlastně až úplně na konci, kdy se dozví celou pravdu o tom, co se jí stalo po válce, ale ani to nepřebije úplně dojem, který jsem z ní měla celou dobu čtení, a to, že to byla vlastně taková dost nudná postava, která se tak nějak nechala unášet životem a okolnostmi bez nějakého většího zájmu a úsilí něco změnit. Neměla ambice se někam vyvíjet v tom, co dělá, neměla žádné zájmy kromě chození za vdovcem, přišlo mi, že jen přežívá ze dne na den.
Vlastně i to, co mi přišlo nejzajímavější, a to její vztah s Erichem zůstalo nevyřčeno a čtenářům utajeno.
Je to škoda, tentokrát mi tam prostě něco chybělo. Knížka určitě stojí za přečetní, ale za mě, narozdíl od skvělého Zuzanina dechu, ke kterému se ráda vrátím, stačí jednou.

lalela
12.08.2023 5 z 5

Katalpa prostě umí. Tohle pro mě byla pecka. Slyšet a vidět pravdu z obou stran je důležité, Klára měla nelehký život jako Němka v Sudetech a ještě k tomu bez dokladů. Opustila miminko a svou bezmoc konejšila balíčky posílané do Čech. Kolik lidských osudů je na tomto světě, kolik dětí nezná své rodiče, protože je vychovávají náhradní. Knížka je neuvěřitelně čtivá, poutavá, a hlavně zajímavá.

Sirina
10.07.2023 4 z 5

Jakuba Katalpa je pro mě velkým překvapením. Píše velmi čtivě a člověk se nemůže vůbec odtrhnout. Líbilo se mi, jak nás autorka provedla válečným a poválečným obdobím, a jak nám ukázala pohled z druhé strany.

Radka1911
08.06.2023 5 z 5

Četla jsem autorčinu knihu Zuzanin dech a styl psaní autorky se mi líbil. Román Němci je nesmírně čtivá a napínavá kniha. Děj mne doslova pohltil.

Airelle
04.06.2023 4 z 5

(SPOILER) Další kniha od Jakuby Katalpy, kterou jsem měla možnost poslouchat jako audioknihu. Předem říkám, že Zuzanin dech se mi líbil přeci jen o dost víc. A ani audio provedení nebylo zrovna podle mého gusta.

Hlavní postava Kláry mi neseděla od začátku do konce. Vadili mi její jednoslovné odpovědi, přišla mi na učitelku hrozně pitomá. Její osud mi ale přišel dost smutný, i přestože si za něj mohla podle mě částečně sama.

adela2316
22.05.2023 5 z 5

V poslední době jsem knihami tohoto typu tak prehlcena (ale záměrně), že z této nejsem bohužel nijak výrazně nadšená, ale i přesto se mi líbila. Příběh byl zajímavý a velice mi vyhovuje styl krátkých kapitol.

Gaboskaaa
09.04.2023 3 z 5

Při čtení mi příběh přišel překombinovaný a dlouhý, ztrácela jsem se v postavách. Po přečtení mi přijde neuvěřitelně promyšlený a propojený. Nevím, jestli je to tím a nebo autorčiným stylem psaní, ale kniha mi moc nesedla. Třeba se k ní jednou vrátím a docením ji víc.

Radiela
09.04.2023 5 z 5

Kniha me bavila

lenka7348
03.04.2023 5 z 5

Po dlouhé době kniha, která mě opravdu zaujala. Silný, dobře napsaný příběh o tom, že ne všechno je černobílé, a ne všichni Němci byli zlí. Každá mince má dvě strany...

Alilka
17.03.2023 5 z 5

Tato kniha je pro mně TOP - přečteno za necelé dva dny, prostě jsem se nemohla odtrhnout...

MartinkaSl
15.03.2023 5 z 5

Má druhá kniha od této autorky.

Jedná se o velice hluboký a silný příběh, který mne zasáhl. Je smutné, co válka dokáže udělat s lidmi a s lidskými osudy.

Kláře jsem fandila po celou dobu, i přestože se mi některá její rozhodnutí nelíbila, ale mrzí mě, jak dopadla a jakou bolestí si musela hlavně po válce protrpět.

Kryštofka
06.03.2023 5 z 5

Jakuba Katalpa je pro mě jako zjevení na současné české spisovatelské scéně. Opět vynikající kniha s vysokou literární hodnotou.

werick
21.02.2023 5 z 5

Moje druhá kniha od spisovatelky a opět nezklamala. Skvěle napsaná, čtivá. Už se těším na další :-)

padyska
07.02.2023 5 z 5

Krásná kniha osobitého stylu přečtená jedním dechem. Řadím od teď mezi své oblíbené. Na pozadí náročné doby nutí příběhové propletence lidí přemýšlet o důsledcích osobních tužeb a lží, o příbězích, které si neseme, ale vidíme z nich jen svou část....

Arwen777
03.02.2023 4 z 5

Pro mě byl příběh Kláry velmi čtivý a chytlavý, těšila jsem se, až budu mít čas se ke čtení vrátit. Tato kniha mi co se týče stylu přišla méně strohá než Zuzanin dech, skvěle se četla.
Téma vztahů v pohraničí za druhé světové války a po ní bylo velmi zajímavé, je to moje první kniha, která se zaměřuje na tuto problematiku. Oceňuji, že autorka zůstala neutrální, nesoudí a nikomu nenadržuje, protože, jak už to tak bývá, nic není černobílé ani jednoduché. Také se mi líbilo, že ačkoliv válka zde byla spíše v pozadí, neubralo to knize na dramatičnosti nebo vážnosti. A pátrání po minulosti babičky mi připomnělo moji vlastní rodinu a to, že dokud bylo koho se ptát, byla jsem moc mladá na to, aby mě to zajímalo. A teď, když už by zájem byl, není koho se ptát. Proto jsou tyto knihy tak důležité, aby podněcovali zvědavost současníků a snad aby jim daly i nějaké odpovědi.
Doporučuji.

Abroš
25.01.2023 5 z 5

Velice dobré čtení,podobné jako "S pečetí viny"nebo "Cejch".Pohled z druhé strany(německé)

elenai
02.01.2023 5 z 5

Moje druhá Katalpa v roce 22 a jsem s ní téměř stejně spokojena jako se Zuzaniným dechem. Proč píšu téměř? Inu, přišlo mi, že celý příběh, byť brilantně převyprávěný, byl postavený na velmi chatrném základu, který na konci vlastně vyzněl trochu do prázdna. Nicméně, osud se s hlavní protagonistkou (nedokážu napsat hrdinkou) Klárou nemazlil ani trochu a Jakuba Katalpa s touto postavou a všemi kolem ní krásně pracovala a vytvořila mnoho působivých a čtivých mikropříběhů. Skvělé bylo i to, že jsme se na 2. světovou válku pro změnu podívali z pohledu německého. Ale co si budeme, taky to nebylo úplně růžové, že. 88%

slunečnice_
01.01.2023 4 z 5

Musím říct, že tato kniha mě velmi příjemně překvapila. Katalpa sice píše zvláštním, odosobněným stylem, informace spíše sděluje, nechává čtenáře přemýšlet, vcítit se do postav. Ačkoliv podobný typ psaní například u Petry Soukupové nemusím, tady se mi to moc líbilo. Kniha má zvláštní ponurou, těžkou atmosféru, možná ji umocňuje právě ta strohost vyprávění. Nezanechala ve mě sice obzvlášť silný zážitek, ale četla se skoro sama. Hvězdu strhávám za velký počet mísení linek a hodně jmen postav, přičemž jsem se musela opakovaně vracet a ujišťovat se, že jde o toho, o koho si myslím.

kalinkacz
26.12.2022 4 z 5

Tak jsem dohnala svůj velký rest a konečně přečetla Němce od mé oblíbené Jakuby Katalpy.
Autorka píše prostě skvěle. Její styl psaní je hodně strohý a místy může působit odměřeně a nemusí tak každému sednout, ale mě si jím autorka získala.
Doupě u mě stále vede, ale Němci jsou také vynikající.
Doporučuju vám proto od autorky vše a pokud jste ji ještě nezkusili, tak to určitě napravte.

ArwenAragorn
26.12.2022 5 z 5

90%

Občas jsme snily o tom, že babička jednoho dne procitne, zdravá a s dokonalou pamětí, a bude nám vyprávět o všem, co jsme chtěly vědět. Vůbec nás nenapadlo, že by si svá tajemství chtěla chránit, že by se kolem nich mohla stočit, obejmout je rukama a nepustit nás dál; že by neměla chuť se dělit.
____________________________________________________________________________________________________________
Naprosto skvělý román, budu o něm přemýšlet ještě hodně dlouho. Zaujal mě a líbil se mně autorčin úsporný styl vyjadřování. Při čtení se u mě střídaly emoce, některé části jsem si pročítala několikrát.
Ke knížce se určitě ještě vrátím a pro ty, kteří ještě nečetli, vřele doporučuji.