Němci

Němci https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/139642/bmid_nemci-EMX-139642.png 4 1526 362

Píše se rok 1987 a ze západního Německa do Prahy dorazí poslední z balíčků, které rodině Mahlerových pravidelně přicházely od konce 40. let. Svému synovi Konradovi je posílala Klára Rissmannová. O babičce Kláře se však u Mahlerových nikdy nemluvilo, a proto po Konradově nečekané smrti zůstane řada nezodpovězených otázek. Pochopení rodinné minulosti a odhalení jejích traumat leží na Klářině vnučce, která se rozhodne babičku najít. Ve svém novém románu zavádí Jakuba Katalpa čtenáře do prostředí německé rodiny zasažené útrapami první a druhé světové války, do válečných Sudet a poválečné Prahy. Slibný svět hlavní hrdinky, z počátku přímočaře bezstarostný, začíná s přibývajícím časem dostávat trhliny, růžové brýle střídá deziluze a před čtenářem vyvstává otázka – opravdu je možné po tolika letech nalézt pravdu? Autorčin vytříbený jazyk silně kontrastuje se syrovostí, s níž jsou líčeny životní milníky jednotlivých postav, a umožňuje tak ještě zevrubněji prozkoumat téma ztráty a vykořenění, které v mnoha variacích dominuje celému románu.... celý text

jxr
19.05.2021 4 z 5

Kniha se dobře čte, je napsaná takovým lehkým, často i vtipným stylem, příběh cílí především na pohled do osudu němky Kláry Kolmannové. Hlavní dějové události jako nástup nacismu, pogromy židů, osvobození a vyhnání němců jsou do příběhu vloženy jen tak mimochodem, jen jako taková " poznámka pod čarou ".

Bedřich63
14.05.2021 5 z 5

Z vlastní zkušenosti vím, že přistěhovat se na vesnici je komplikovaná záležitost, protože starousedlíci neradi mezi sebe pouštějí cizí lidi. Tady je to ještě navíc zvýrazněno neznalostí místního dialektu a následně po vysídlení Němců neznalostí češtiny. Doba to byla velice složitá, život nelehký. Autorka ale zvládla popsat těžké období velice lehkým stylem a na to opravdu člověk musí mít dar.
Takže pro mě vlastně pohodové čtení, i když tu dobu bych osobně určitě nechtěl zažít.

Dela111
13.05.2021 4 z 5

Román Němci mě zaujal od prvních stran, sedl mi i strohý styl vyprávění. Líbilo se mi, jak je vystavěný, o svém životě nevypráví přímo hlavní hrdinka Klára, ale její vnučka spolu s tetou postupně skládají mozaiku jejího životního příběhu. Poválečný odsun sudetských Němců měl pro život Kláry zásadní roli, mnohem větší než pro mnoho ostatních.

Námět mě zaujal, je výborný, přesto plným počtem nehodnotím. Nemůžu tak úplně kladně ocenit tu spoustu vedlejších příběhů dalších postav. Snad to mělo děj udělat bohatší a místy to i bylo zajímavé, ale občas také až rušivé. Těch drobných odboček bylo dost a trhaly tu hlavní dějovou linku.
Celkově je román velmi dobrý a k přečtení doporučuji.

amanek
08.05.2021 3 z 5

Po přečtení knihy Zuzanin dech, jsem se na tuto knihu velice těšila. Bohužel jsem se v ději občas ztrácela.
Určitě si ale od autorky přečtu další knížky.

snimcibdim
02.05.2021 5 z 5

Příjemné překvapení a trochu jiný nečernobílý pohled na česko-německé vztahy v období 2.sv. války. Politika je politika, ale na konci je vždycky jen člověk, který je bez ohledu na historické veletoče takový nebo makový. Rozdíl je jen v tom, komu zrovna dějiny nahrávají a koho zrovna válcují...
Krom toho mě zde nesmírně bavil autorčin styl, který byl v něčem velmi úsporný, ale někdy i pouhé "suché" sdělení, kdy si kdo zapálil cigaretu, kam se podíval, co udělal za gesto a pod. vydalo víc než podrobné psychologizující vyprávění.

LuckaH2
01.05.2021 5 z 5

Stylem mi kniha sedla někde mezi Mornstajnovou (Slepá mapa), Lednickou... Četlo se mi to skvěle. Zajímavy pribeh, kdy v současnosti vypravecka patra po babicce, kterou zná jen díky posílaným balickum. Pak teda trochu z niceho nic skok a prichazi život "tehle" babicky. Sudety, neprijeti, valka, role ucitelky, vztah s neobvyklym muzem, nové osídlení po válce. Na pribehach ukazana historie. Že situace nikdy neni cernobila. Co je spravne? Co je pravda. Trochu me jen mrzi konec, kdy bych klidne déle setrvala v současnosti a vyrovnání se s historii v rodině (treba co na to bratři?). Ale bavilo me to moc!

Prske
23.04.2021 5 z 5

(SPOILER) Osud němců na českém území po konci války mě zajímá od chvíle, co jsem dočetla Vyhnání Gerty Schnirch (Kateřina Tučková). V tomto příběhu ani tak nehrál hlavní roli popis zvěrstev páchaných na němcích, jako spíš osudy konkrétních lidí více či méně vinných.
V mnohém mi kniha stylem připomínala Hanu od Aleny Mornštajnové - babička z Německa zprvu outsider a jasná černá ovce “rodiny” se nakonec ukáže jako oběť událostí.
Jakuba Katalpa mě stylem vyprávění nadchla, už se těším na Zuzanin dech a Doupě :)

Kanylka
22.04.2021 3 z 5

Příběh smutný....Problém byl s jednotlivými postavami, musela jsem se vracet a znovu číst, kdo ke komu patří. Za mě dobré čtení...

Kanimůra2
21.04.2021 4 z 5

Knížka se mi dost líbila, jen z počátku se na mě hrnulo mnoho jmen a příběhů, trochu mě to mátlo. Od začátku čtivé, jen pro mě trochu rozvětvené. Celkově - dobrý námět, dobře psaný.

Verrrunka
15.04.2021 4 z 5

Nemohla jsem odolat a hned jsem vzala do ruky další knihu od Jakuby Katalpy. A nebýt toho, že jsem nejdřív četla Zuzanin dech, tak bych byla totálně nadšená. Teď jsem trochu mín, protože to bylo lehce slabší, hlavně ten konec mi přišel lehce odbytý. Každopádně bylo ale zajímavé číst příběh z 2.sv. války zase z druhé strany, vidět to očima Němců v pohraničí. Styl psaní opět skvělý, v podstatě strohý, ale řekne víc než rozsáhlá souvětí.

Mišák240
14.04.2021 5 z 5

Knihu rozhodně mohu doporučit. Velmi zajímavý a napínavý příběh Kláry a mnoha dalších postav z nelehké před i poválečné doby. Konec a rozuzlení příběhu nutí k zamyšlení.

Mayaku
13.04.2021 4 z 5

Němce jsem ve svém to-read listu měla hodně dlouho, ale pořád jsem se k nim nemohla odhodlat. Dokonce jsem je několikrát jen po pár stránkách odložila, protože několik prvních desítek stran odehrávajících se v současnosti mě těžce, ale fakt těžce, nezaujalo a nebavilo. Ale vytrvala jsem a za svou trpělivost jsem byla odměněna velmi dobrým příběhem Kláry Kolmannové podávaným z poměrně neotřelého pohledu běžných Němců za druhé světové války, zabývajícím se mimo jiné také dosud beletristicky ne úplně vytěženými (nejen poválečnými) událostmi v Sudetech. Přečtení rozhodně nelituji a mám pocit, že mě kniha i do určité míry obohatila. Na tom nedokázalo nic změnit ani to, že mi hlavní hrdinka vlastně ani nebyla moc sympatická...nějak to k tomu sedělo.

Karoska
08.04.2021 5 z 5

Naprosto brilantní! Vřele doporučuji. Úžasná sonda do života... Zajímavě vystavěná. Knihu mi doporučila profesorka českého jazyka na gymnáziu. Trošku jsem měla obavy, aby nebyla příliš "těžká". Ne, na čtení těžká není, čte se jako když másla ukrajuje. Ale obsah, ten je při nejmenším velmi velmi zajímavý a hluboký. Dejte se do čtení!

harena
06.04.2021 5 z 5

"Otázkou je, zda na pohřeb pozveme také příbuzné z Německa."

Skvěle napsáno, čtivé od první stránky až do poslední. Není to román jen o Němcích a válce, je to i sonda do lidských vztahů a příběh o hledání pravdy Ale jak se s tím srovnat, když pravda není jen jedna. Mladá učitelka přichází za druhé světové války do sudetského pohraničí. kde není moc příznivě přijata, ne proto, že je Němka, ale proto, že je přistěhovalec. Líbil styl psaní, autorka píše stručně v krátkých větách a vše je jasné, nic tam není navíc a nic neschází. Autorka tu neklade důraz na národnost, nikomu nic nevnucuje, sleduje osudy a popisuje život obyčejných lidí.

nadali
23.03.2021 5 z 5

Skvělá kniha, výtečný sloh a poutavý děj vás nepustí. Doporučuji.

vysokaa
23.03.2021 5 z 5

Nádherná kniha a velmi čtivá. Už jsem od autorky četla Zuzanin dech a Doupě. Autorka má svůj specifický styl, který vás vtáhne do děje a nepustí.

Limonadovyjoe
17.03.2021 4 z 5

Přiznám se, že že začátku jsem měla problém se do knihy začíst, současná dějová linka na začátku knihy tomu taky moc nepomáhala. Ale po návratu do minulosti už to bylo lepší. Mnohavrstevný příběh nám vypráví osudy říšské Němky Kláry na pozadí historie.. nástup Hitlera k moci, holokaust, Sudety.. autorka nevynechává ani situaci po válce a připomíná vyhánění Němců z pohraničních oblastí, o kterém se až tolik zase nemluví.
Je to příběh o vykořenění nejen Židů za války, ale právě i Němců, kteří také museli opustit své domovy. A autorka to zvládla krásně, věčně, stručně, byť někdy až příliš surově.
I přes větší množství postav, které se proplétají životem Kláry, do sebe vše krásně zapadá. ????

Monika1717
15.03.2021 5 z 5

Skvělá záležitost, autorce bych věřila každé slovo. Nemám, co dodat. Četla jsem a děj přede mnou utíkal jako film. Uvěřitelný film. Klidně bych hvězdičku přidala.

juliesze
10.03.2021 5 z 5

Moje druhá kniha autorky (po Zuzaninu dechu), a musím říčt, že tato byla mnohem lepší. Ne lepší - byla skvělá. Pokud si chcete přečíst knihu se svižným tempem, satiristickými poznámkami a spoustou nezodpovězených otázek, a bez nějakého významého strhujícího závěru, pak jsou Němci to pravé.

Musím říct, že surové popisy takových problesků ze zcela jiných životů a příběhů mě bavily. Tyto poznámky způsobily, že se v rámci jednoho příběhu tak nějak něnápadně mihly ale zdůraznily případnou absurditu scény (například mžik do života ženy vyrábějící bombu, která spadla na zámek). Autorka zcela zvýrazňuje, že každá ze stran si může skutečnost vysvětlit různými způsoby a celé další generace si je pak nesou s sebou. Autorka citlivě ukončila dílo i přesto, že zůstalo spousty nevyjasněných otázek. Vynikající četba, skvělý jazyk a výborný spád.

Eicherik
28.02.2021 5 z 5

Novodobá sága. Oblíbené téma. Uvěřitelný příběh. Reálné postavy. Velmi se mi líbil autorčin styl a také to obrovské množství mikropříběhů, které doplňují hlavní děj. Knihu si dávám do doporučených a obhlížím, co dalšího paní Katalpa ještě napsala. Jo a ty skvrny na obálce jsou želatinoví medvídci.