Němci

Němci https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/139642/bmid_nemci-EMX-139642.png 4 1526 362

Píše se rok 1987 a ze západního Německa do Prahy dorazí poslední z balíčků, které rodině Mahlerových pravidelně přicházely od konce 40. let. Svému synovi Konradovi je posílala Klára Rissmannová. O babičce Kláře se však u Mahlerových nikdy nemluvilo, a proto po Konradově nečekané smrti zůstane řada nezodpovězených otázek. Pochopení rodinné minulosti a odhalení jejích traumat leží na Klářině vnučce, která se rozhodne babičku najít. Ve svém novém románu zavádí Jakuba Katalpa čtenáře do prostředí německé rodiny zasažené útrapami první a druhé světové války, do válečných Sudet a poválečné Prahy. Slibný svět hlavní hrdinky, z počátku přímočaře bezstarostný, začíná s přibývajícím časem dostávat trhliny, růžové brýle střídá deziluze a před čtenářem vyvstává otázka – opravdu je možné po tolika letech nalézt pravdu? Autorčin vytříbený jazyk silně kontrastuje se syrovostí, s níž jsou líčeny životní milníky jednotlivých postav, a umožňuje tak ještě zevrubněji prozkoumat téma ztráty a vykořenění, které v mnoha variacích dominuje celému románu.... celý text

ArwenAragorn
26.12.2022 5 z 5

90%

Občas jsme snily o tom, že babička jednoho dne procitne, zdravá a s dokonalou pamětí, a bude nám vyprávět o všem, co jsme chtěly vědět. Vůbec nás nenapadlo, že by si svá tajemství chtěla chránit, že by se kolem nich mohla stočit, obejmout je rukama a nepustit nás dál; že by neměla chuť se dělit.
____________________________________________________________________________________________________________
Naprosto skvělý román, budu o něm přemýšlet ještě hodně dlouho. Zaujal mě a líbil se mně autorčin úsporný styl vyjadřování. Při čtení se u mě střídaly emoce, některé části jsem si pročítala několikrát.
Ke knížce se určitě ještě vrátím a pro ty, kteří ještě nečetli, vřele doporučuji.

Juagustin
08.12.2022 5 z 5

Píšu tento komentář asi tři měsíce po dočtení knihy, takže jde o dojmy značně uležené. Styl autorky mě překvapil určitou neutralitou, nehodnocením, nevypjatostí - nikomu nestraní, citově nenadržuje, nenavádí čtenáře. Prostě konstatuje, sděluje, nechává čtenáře, aby se citově angažoval sám. Právě proto se mi kniha četla velmi dobře. Z postav mě extrémně zaujal ras Weissman. Postava ambivalentní, uhrančivá, v biblickém smyslu ne vlažná, ale chladná i horká zároveň. I ostatní postavy působí velmi životně, což mi přišlo v kontrastu se strohostí textu až překvapivé. Knihu považuju za velmi dobrou a vymykající se očekáváním. Doporučuji!

adevis
28.10.2022 3 z 5

Minulý rok se mi dostala do rukou autorčina kniha Zuzanin dech, která mě naprosto paralyzovala a po dočtení jsem na ní ještě nekonečně dlouho myslela. Upřímně je to jedna z mála knih, u kterých nikdy nezapomenu na ten konec... Rozhodla jsem se tedy nakoupit všechny knihy od Katalpy, abych to měla komplet a konečně jsem se dostala k Němcům…

V roce 1987 dorazí do Prahy ze západního Německa poslední balíček. Balíčky odesílala od 40. let pravidelně Klára Rissmanová svému synovi Konradovi. O babičce Kláře se ale u Mahlerových nikdy nemluvilo a po Konradově smrti se jeho dcera rozhodne, že babičku Kláru vypátrá a zjistí vše, o minulosti své rodiny.

Zpočátku jsem se do knihy skvěle začetla a cítila, že to bude výborné čtení. Později ale přišla historická část a k tomu neuvěřitelná hromada postav, že jsem se ani nestačila orientovat. A jakmile se mi podařilo se znovu začíst a ponořit do děje, autorka zase přeskočila úplně jinam. Ve finále to pro mě bylo hodně zmatečné a místy jsem měla chuť knihu odložit, což je mi moc líto.
Cítila jsem z ní vyšší potenciál. Buď jsem to celé nepochopila a byla při čtení naprosto mimo nebo tohle prostě a jednoduše nebylo pro mě. Takže za mě velký zklamání a doufám, že další knihy Jakuby Katalpy, které mám doma v knihovně budou lepší.
2,5/5*

Noisette73
19.10.2022

Toto nemůžu ohodnotit, tato autorka je tak svá, že to ani nejde. Její styl se mi velice líbil a nakladatelství Host je mé nejmilejší, přesto nemůžu úplně o té knize říci, že se mi líbila.
Byla hořkosladká a obálka s gumovými medvídky v barvách německé trikolory ji skvěle vystihuje.
Nikdy jsem plně nepochopila německou náturu nebo spíš úplně pochopit asi nechtěla, jejich strohost mě vždy spíše děsila a tato kniha je velice strohá, prosta otevřeného citu, vtipu či lásky, vše tam je, ale velmi zvláštním až netykavým způsobem a někdy jsem až měla pocit, že mě hrdinové či kniha sama odhání.
Na druhé straně je to příběh do detailu propracovaný, tak jak by to většina němců chtěla, ale mně nedělal dobře, a emocionálně mě rozložil, což vlastně není vůbec špatně, určitě nelituji, že jsem knížku přečetla, asi by na ni nikdy nebyl lepší čas.
A Francezka ta mi naháněla hrůzu a upřímně jsem ji nesnášela.
Mě osobě knížka uvedla do takového divného ponurého stavu, a opravdu mi neudělala dobře, cítím se jako kdyby na mě padla tíha celého světa a rodinu najednou nepovažuji za láskyplné a bezpečné místo. Až se otřepu dám si nějakou oddechovku.

tamara1351
18.10.2022 5 z 5

Pro mě nový objev české literatury.Silné téma , úderný styl,mnoho postav a osudů, které dotvářejí časové období,v kterém se příběh odvíjí.Já osobně miluji takové" mimoděčné" nahlížení do osudů rodin.Tuto knihu mohu jen doporučit, protože svět ani události v něm prostě nejsou černobílé a tento příběh je toho skvělým příkladem.

Roxxi
17.10.2022 5 z 5

Poslouchano jako audio krasnym hlasem Terezy Hofove. Za mne mnoho postav a osudu, ktere s dejem nesouvisi, az jsem se chvilemi ztracela, Obycejny zivot jednoho devcete, ktery postupujici valka z predem nalikovaneho pretavila v dobrodruzny az nakonec v existenci ohrozujici. Kazdy proste za valky o neco prisel, mnoho z nich o to nejdrazsi. A pripadne odpovedi i zodpovednost si odnesla smrt.

PlenkaLenka
14.10.2022 5 z 5

Autorku jsem objevila spolu s dílem Zuzanin dech, který se mi velmi líbil, tak jsem pátrala po dalších autorčinných dílech.
Velmi silný příběh. Oceňuji komplikovanější dějovou linii, nádhernou češtinu a pro mě nečekaný závěr.

EliBeatrice
13.10.2022 3 z 5

Nevím, trochu mě to zklamalo, občas jsem se neorientovala a oproti skvostnému Zuzaninu Dechu to byl slabý odvar. Ale i tak vcelku povedené a čitatelné :).

book_loverka_
01.10.2022 4 z 5

Pokračuji v objevování českých autorů a tentokrát jsem se pustila do tvorby Jakuby Katalpy. Němci si me získali od první strany především díky stylu psaní autorky. Ten je strohý, úderný a vybízí k tomu číst pořád dál. Menší problém nastal zhruba v polovině, kde se vyskytovaly příběhy neznámých postav, které s příběhem víceméně nesouvisely. Tahle část by tam dle mého ani nemusela být a akorát mě nudila. Další polovina odehrávající se v malé vesničce Rzi mě bavila méně než první půlka knihy. Celkově mi přišel fajn neotřelý námět a mám jen malé výhrady.

sarahmoon
25.09.2022 3 z 5

Tohle téma prostě není pro mě. Těžké drama a životní příběhy... Hořkost z toho úplně čiší.

Nedokázala jsem sympatizovat ani s jednou z postav co v knize byla. Když se děj trochu ustálil a mě začalo zajímat co se tam děje. Šup a byli jsme jinde.... A tak znovu a znovu.

Konec jsem ,ne, že čekala, ale spíš v něj doufala. Každopádně už znovu ne.

Audiokniha - Vlastně jsem po knize sáhla, jen kvůli tomu, že byla zpracována Audiotekou a měla zajímavou obálku. V popředí s Bárou Polákovou a Lukášem Příkazkým.

Kopta
22.09.2022 5 z 5

Silné dílo. Nečekané. Chápu, že název Němci už trochu evokuje, že to bude o Němcích. Jak nečekané. Nicméně musím říct, že ta tuna zbytečných postav a oklik kolem byla někdy hrozná. Chápu, že autoři se rádi nechávají strhnout nějakou vlnou, ale třeba žirafa Melman byl úplně k ničemu. K tomu můžeme přidat, že je to několikáté historické téma, které se nějak vypořádává s minulostí a v něčem už je to až otravné. No jenže, to je ohledně negativ všechno. A ten zbytek byl naprosto dokonalý. Už z nedávných povídek jsem věděl, že Katalpa je čtivá jak svině a tady se to prokázalo. Finále knihy dost strhující a peckovní. Žůžo!

marky2558
12.09.2022 4 z 5

Neměla jsem tušení, o čem kniha bude, když jsem ji kupovala. Obal s gumovými medvídky mě ale prostě zaujal. Rozhodně to bylo zajímavé vyprávění. Obzvlášť mě bavily dějové vsuvky lidí, kteří do příběhu přímo nepatří ale autorka popisuje co dělali v tu a tu dobu. Tu nespravedlnost, co udělala Hedvika Kláře, nejsem schopna pochopit..hrozné.

maryska09
05.09.2022 4 z 5

Autorka má svůj osobitý styl psaní, který čtenáře zaujme a nepustí. Kniha je hodně silná, příběh Kláry je skvěle popsaný. Trochu mi vadí druhá dějová linie ze současnosti, tu bych si v knize klidně odpustila. Doporučuji všem pro poznání ne zcela dávné historie.

Cacolinka
10.08.2022 4 z 5

Škoda že není více knih o odsunu. Většina lidí asi moc neví o tom, jak probíhal...

Lenča727
04.08.2022 4 z 5

Kdybych hodnotila knihu jiného spisovatele, patrně bych sáhla k plnému počtu hvězdiček, ale ... Protože jsem bohužel dříve četla Katalpy Zuzanin dech, očekávání byla obrovská a příliš jsem se těšila. Knížka je skvělá, Katalpa prostě píše jinak. Osobně mě překvapilo to množství postav a vedlejších příběhů, kdy jsem opravdu musela dávat dobrý pozor, anebo prostě jen číst a smířit se s tím, že buď to bude pro další vývoj příběhu důležité (a pak se k tomu třeba vrátím), nebo se to tam už vůbec neobjeví. Tak nějak jsem do poslední chvilky s Klárou moc necítila, pochopila jsem asi až téměř v samotném závěru proč...Tučkové Vyhnání Gerty Schnirch na mě nějak zapůsobilo víc a za mě jasná topka. Hned po ní s touto tematikou Katalpa v Němcích.

Boby17
30.07.2022 4 z 5

Od knížky jsem nic neočekával a byl jsem příjemně překvapen. Autorka mi při hledání rodiny roztržené velkými událostmi nabídla mozaiku příběhů říšských a sudetských Němců (a taky Čechů) od poloviny devatenáctého století až do současnosti. Trochu jsem nevěřil poválečným událostem v Praze, tedy, že by si např. Klára koupila lístek na parník, když neuměla česky. Ale jinak opravdu dobré, hodnotím 4,4 hvězdy, takže zaokrouhluji na 4.

Knihomlok2015
29.07.2022 5 z 5

Možná nevím, co napsat o téhle knize (myslím, že se najde mnoho čtenářů, kteří hodně dlouho nebudou schopni slova stejně jako já), ale rozhodně vím, co napsat o její autorce - nespustím ji z očí, přehlédnout její další knihy by mě mohlo opravdu hodně mrzet. A to prostě a jednoduše po Němcích a Zuzanině dechu rozhodně nechci.

raty
28.07.2022 5 z 5

Nelehké čtení, při kterém jsem měla pocit, že autorka nevypravuje, ale informuje.
Strohý, osobitý styl mě přesto bavil.
Pátrání po okolnostech, za kterých mohla nikdy nepoznaná německá babička opustit své dítě v poválečné Praze, zavede čtenáře do doby druhé světové války a let poválečných. Syrový popis lidí i událostí. Pokud čekáte, že vás bude při čtení mrazit v zádech, tak máte v rukou správnou knihu. Knihu, která vám připomene, že každá mince má dvě strany a nic nemusí být tak, jak to vypadá z jednoho úhlu pohledu.

Val
19.07.2022 5 z 5

Krátké kapitoly, úderný až strohý styl psaní a prakticky absence sentimentu. To je typická Jakuba Katalpa.
Kniha, která vás nutí číst dál a dál a od které se těžko odchází.
Katalpa se s tím nemaže a skvěle vypracované charaktery odhaluje až na dřeň. Oblíbit si kteroukoli z postav není vůbec jednoduché.
Stejně jako v případě Zuzanina dechu na tuto knihu hned tak nezapomenu.
Za mě doporučení ...

Kara28
17.07.2022 4 z 5

Příběh jako takový se mi dost líbil. Odsun Němců po válce je zajímavé a přesto opomíjené téma. Ovšem kniha jako taková byla zmatečná, hodně vedlejších postav a jmen, ve kterých jste se brzy ztratili. Mnohem více bych ocenila větší plynulost a méně stran.