Nemaľuj diabla

Nemaľuj diabla https://www.databazeknih.cz/img/books/93_/93785/nemaluj-diabla-93785.jpg 3 5 1

V románe Ruth Rendellovej sa ocitneme v panoptiku anglických vidieckych starousadlíkov i prišelcov, sugestívnej atmosféry vrcholiaceho leta. Obyvatelia Linchestru s radosťou očakávajú narodeniny Tamsin Selbyovej, napriek tomu, že jej manžela Patricka si nik neobľúbil. O viacerých je dokonca možné povedať, že ho nenávidia. A tak nečudo, že keď Patrick zomrie na následky poštípania osami, vysloví miestny lekár dr. Grenleaf podozrenie z vraždy, ktoré je podporované pomaly sa objavujúcimi novými skutočnosťami. Autorka ponúka čiatateľovi zaujímavú a nebezpečnú hru s nečakaným rozuzlením.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Ikar (SK)

To Fear a Painted Devil , 1995

Starmoon
13.03.2021 3 z 5

Nemastná-neslaná detektívka/kniha. Prototyp románu, ktorého prečítanie ani extra neľutujem, ale pokojne by som sa bez neho zaobišla.

Postavy a poprepletané vzťahy medzi nimi sa mi občas plietli (darmo, na 192 strán ich bolo priveľa), čo by nemusel byť problém, keby sa mnohé z nich nakoniec neukázali ako... ehm... pre dej takmer úplne zbytočné. V dobrej detektívke si to predstavujem tak, že každý, kto sa v nej objaví, má mať väčšiu úlohu ako len vyplniť kolorit miestneho obyvateľstva. A aj samotná vražda (ku ktorej došlo kdesi v polovici, hoci čitateľ o nej a jej detailoch vedel prakticky už z anotácie) bola taká akási... Skrátka, ako čitateľku ma sotva zaujímalo, kto to spravil, čo v tomto žánri asi nie je dobré znamenie.

Ruth Rendellová však má cit pre atmosféru, detail a krásne mikroopisy, vďaka čomu dám pravdepodobne šancu aj iným jej knihám.

Kniha Nemaľuj diabla je v