Němá barikáda

Němá barikáda https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/355/nema-barikada-355.jpg 4 859 117

Soubor jedenácti povídek, v nichž autor zachytil boj našeho lidu s fašismem. V řadě drobných příběhů z různých období a různých způsobů tohoto boje, vylíčil historii šesti tíživých let nesvobody - od prvního veřejného vystoupení demonstrujícího lidu proti vetřelcům v říjnu roku 1939 přes hromadné popravy českých lidí v letech dalších, hlavně po atentátu na Heydricha v roce 1942, až ke dnům osvobození v slavném máji roku 1945. Ideovým spojovacím motivem je stále se upevňující jednota českých lidí v jejich odporu proti okupantům a v jejich tichém, nenápadném hrdinství, které z nich vytvoří třetí frontu, jež spolurozhoduje o konci války v českých zemích.... celý text

Lejčís
03.01.2021 5 z 5

Česká poválečná klasika. Příběhy vyprávěné bez patosu, stroze, skoro nezaujatě, jednoduchým jazykem, přesto vyzní svou hloubkou. Drda vyzdvihuje hrdinnost obyčejných lidí, kteří se nebáli za svobodu nasadit život.

Devil-Ivet
18.12.2020 4 z 5

Velmi čtivá kniha o nelehké době. Krátké povídky z dob Protektorátu. Každá povídka má co říci a některá nahání husí kůži. Skvěle popsal pocity postav, ale i situace, které nebyly lehké.

Izi14
16.11.2020 3 z 5

Černobílé, propagandistické, patetické, ale... čtivé.
Ano, věděla jsem, do čeho jdu, když jsem sáhla po Drdovi a díle, které bylo napsáno v roce 1946. I přesto mi ale černobílé vybarvení postav (á la Němec = zlý, zbabělý vrah bez špetky svědomí; a Čech = hodný, heroický vlastenec) poměrně vadilo, snad tedy kromě povídky Vyšší princip, kdy mi při závěrečných slovech učitele přejel mráz po zádech.
Jak ale říkám, soubor byl napsán krátce po válce, takže ta čistá nenávist vůči všemu německému a škatulkování na "dobré" a "zlé" je pochopitelné.

m_martina
28.05.2020 5 z 5

Tato kniha se těžko hodnotí. Je tak smutná a tragická. Ale Jan Drda píše dobře, proto si pět hvězd plným právem zaslouží.

Sabina335
07.04.2020 3 z 5

Krásně napsaná kniha o problémech v sobě Protektorátu a Pražského květnového povstání. Povídky byly i zfilmované, ale popravdě jsem zůstala u knižního zpracování.

edisek83
18.03.2020 5 z 5

Tolik odvahy v každé povídce....

Kuža007
15.03.2020 5 z 5

Krásné, realistické a vlastenecké Drdovy povídky z dob Protektorátu Čechy a Morava a Pražského květnového povstání. Většina z povídek byla zfilmována a tento soubor je považován za Drdovo vrcholné dílo a největší přínos české literatuře. Koho nedojal Vyšší princip není Čech.

n.ezn.amy
12.02.2020 2 z 5

Myslím, že Jan Drda měl zůstat u pohádek, ty byly nesrovnatelně lepší a pro mě byly více uvěřitelné, než tyto povídky. Ano byla to velmi krutá doba, ale je hodně mnohem lepších knih, které se týkají Protektorátu a třeba i Pražského povstání. Na těchto povídkách je hodně vidět to, že Drda byl zapálený komunista

Slůník
16.11.2019 3 z 5

Něco je srdcervoucí a něco příšerně tendenční...

baty
02.10.2019 5 z 5

Moc pěkná kniha. U spousty povídek jsem měla husí kůži. Jak autor dokázal vykreslit pocity postav, to bylo něco úžasného. Za mě doporučuji přečíst.

kata.krizova
12.09.2019 5 z 5

Všechny povídky byly moc hezké. U některých i ukápla slza. Takže za mě určitě skvělé čtení.

jadran
26.08.2019 5 z 5

Myslím, že se tady nikdo nemusí omlouvat, že ho Drdovy povídky chytly za srdce. Leckdy mu vyrazily dech. Ten popis okupace je zde velice realistický, ať k tomu má svoje připomínky, kdo chce a stejně jako deformovali vědomí o době svého času komunisté, tak dnešní masáž není o nic lepší. Řeči o zbabělém národu z úst nejrůznějších prokomunistických kolaborantů z období před rokem 1989 jsou stejně trapné, jako výlevy lidí, kteří svoje povrchní a plytké soudy vynášejí na základě chabých a jinými pečlivě vybraných "faktů" a znalostí a především vlastní emoční nedostatečnosti.

Tvrdit, že všichni Němci nebyli zrůdy a přitom opakovat naučená klišé o české zbabělosti, která se projevila tím, že neochránili své židovské spoluobčany a že po válce brutálně vyháněli Němce je jenom primitivní propaganda. Proto se ani nedivme, že i třeba v přímé souvislosti s mnichovem´38 se neobjeví skoro nikdy fakt, že Němci vyhnali skoro ze dne na den na přelomu září a října 1938 z pohraničí nejméně 180 tisíc Čechů. A že třeba za války vysídlili z oblasti Neveklova 30 tisíc lidí, aby zde bylo zřízeno území pro výcvik zbraní SS včetně několika koncentračních táborů. Nějak se řízeně zapomíná, že kromě oněch 73 tisíc československých občanů, označených nacisty za "židy" přišlo o život ve válce nejméně 75 tisíc osob, popravenými a umučenými počínaje a zhruba 25 tisíci padlých vojáků z oněch ozbrojených sil, které ke konci války dosáhly na obou frontách počtu až 100.000 mužů a žen. Jenom během posledních dní války padlo, nebo bylo vyvražděno 8 tisíc osob...

Tam je třeba vidět počátek oněch opravdových a nebo i často vyfabulovaných poválečných hrůz a je strašně dobře, že na tuto skutečnost tady mnozí spolu přispěvovatelé poukazují. A v tomto kontextu je třeba Němou barikádu chápat.

Paradoxně - přes nesporné kvality všech povídek mi kupodivu nejvíce utkvěla v paměti ona Vesnická historie, kde se mi v osobě onoho starosty a obou četníků vybavila ona čapkovská spravedlnost.

Jan Drda vstoupil do KSČ v roce 1945 a na rozdíl od řady konjunkturálních kariéristů a najednou zapálených salonních levičáků, rekrutujících se spíše z vyšších a středních tříd měl pro svoje komunistické přesvědčení důvody, vyplývající z jeho životních zkušeností, zejména pak z dětství. V padesátých letech byl předsedou svazu spisovatelů a společně s Václavem Řezáčem podílel na perzekuci zejména tzv. katolických spisovatelů. Jenže si stačí připomenout čelného představitele tohoto směru, Václava Renče a jeho nekrolog Karla Čapka, kterého v něm označil za nepřítele českého národa č.3. Nic není černobílé. V roce 1968 se Drda postavil proti okupaci vojsky Varšavské smlouvy a proslavil se článkem, který vyšel v Rudém právu pár dní po okupaci pod titulkem Nezkřivte jim ani vlas, nedejte jim ani kapku vody.

Takto se dívejme na Drdu. Jeho prozření v onom osmašedesátém bylo podle všeho stejně opravdové, jako falešné bylo převlékání kabátů všech těch Kohoutů, Pelikánů a jim podobných o rok a méně předtím.

Jan Drda byl skvělý spisovatel a jeho Němá barikáda patří k tomu nejlepšímu a nejupřímnějšímu, co bylo o 2. světové válce u nás doma napsáno. U těch, kteří tady již (a dost dlouho) nejsou, hodnoťme co po nich zbylo a co je tady vlastně dodnes - jejich dílo.

Přestaneme číst Falladu jenom proto, že se na čas de facto přidal k Hitlerovi? A naopak Feuchtwangera, který byl salónním levičákem par excellence a naprosto nekriticky podporoval a velebil Sovětský Svaz v dobách nejhoršího období stalinismu (i když které období z téhle zrůdné epochy bylo vlastně nejhorší...)?

Fakt, že kromě Němé barikády je od Drdy nejznámější pohodové Městečko na dlani a jeho pohádky taky svědčí o tom, co mu asi bylo nejbližší...

fanous21
09.08.2019 1 z 5

Soudruhu Drda, tohle tedy byla prda! Zapálený, ba do ruda rozpálený třicátník sepsal quazi tucet povídek na pod-úrovni literárně "vyzrálého" třináctiletého klučiny, kterýžto popatřuje na svět černobílýma, či spíše rudo-hnědýma, očima, vraždu poVyšuje na vyšší princip (sic!) a patetičnost s naivitou neznají mezí.

olívoil
07.07.2019 3 z 5

klasika...……..spousta povídek zfilmována

konicekbily
16.06.2019 5 z 5

Při revizi mé knihovny mi padla do ruky Němá barikáda. Autor dokonale popsal situaci v Protektorátu za druhé války na našem území. Při povinné četbě před padesáti lety mi nepřipadala tak hezká - až dnes se líbí více.

jengibre
27.02.2019 3 z 5

Jak už to u povídkových knih často bývá, málokdy se stane, že by Vás stejnou mírou zaujaly všechny. Myslím, že s čistým svědomím mohu říci, že Vyšší princip je naprosto fenomenální. (Stejně tak jeho filmové zpracování z roku 1960 s úžasným Františkem Smolíkem). Hned za ním je v těsném závěsu Včelař, Hlídač dynamitu nebo Pancéřová pěst. Z ostatních povídek mi toho bohužel časem v paměti moc nezůstalo. Přesto ale každá z nich stojí za přečtení. V každé totiž nalezneme odvahu, lidskost a morálku v jejich nejčistší a nejpřirozenější podobě.

MakiMel
27.01.2019 5 z 5

Jak jsem mohla projít tolika léty studia a nepřečíst Nemou barikádu, to nechápu. Ale možná je to právě dobře, protože teď jsem k ní tak nějak dozrála a přečetla ji jedním dechem a to ještě zatajeným.

TerezaJágrová
12.01.2019 2 z 5

Knihu jsem si přečetla jen kvůli tomu,že jsem jí dostala jako povinnou četbu. V určitých povídkách mi chvíli trvalo než jsem se zorientovala. Kniha mě celkově nijak nenadchla, ale některé povídky byly hezké. Chtěla bych se k této knize někdy v budoucnu vrátit a dát jí další šanci.

Felsenberg
02.11.2018 4 z 5

Krásná kniha, která ve mě vyvolala silné emoce. Příběhy obyčejných lidí, kteří se v těžké době stali hrdiny...

Kakho-Oto
02.11.2018 5 z 5

Nejvíce se mi líbí povídka Vesnická historie, k nejkvalitnějším patří i Vyšší princip, Hlídač dynamitu, Nenávist a Němá barikáda. Do stejnojmenného filmu byl zařazen i děj povídek Pancéřová pěst a Zákeřník (rovněž výborné povídky). Zajímavé jsou i povídky Včelař a Až vstanou mrtví. Nejméně se mi líbily povídky Padlý bez jména a Radostné setkání (nejdelší ze všech, s postavou profesora Málka).