Nekroskop

Nekroskop https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/24300/bmid_nekroskop-nekroskop-yjn-24300.jpg 4 358 54

Nekroskop série

Nelidskými vlastnostmi obdařený Boris Dragosani se snaží získat od nemrtvého úpíra v rumunských horách moc, která by mu zajistila výsadní postavení v supertajné špionážní skupině SSSR zabývající se využitím paranormálních jevů. Jeho oficiální zaměstnání je nekromant: jeho specializací je rvát tajemství z těl nedávno zemřelých zrádců. Anglie má také svého komunikátora s mrtvými, svého nekroskopa. Když se Harry Keogh rozhodne přijmout práci v britské tajné službě, kde se má postavit nadpřirozeným silám zpoza železné opony, dojde k nejděsivější a nejdivočejší konfrontaci mocí, jakou je možno si představit... Nekroskop je originální horror jednoho z nejznámějších současných britských autorů žánru: aktuální, nepředvidatelný, šokující a naprosto strhující.... celý text

Literatura světová Horory Thrillery
Vydáno: , Polaris , Leonardo

Necroscope , 1986

Military
06.12.2015 3 z 5

Děj knihy nebyl zas až tak špatný ale absolutně mi nesedl hlavní hrdina. Knihu jsem sice dočetla, ale až do konce jsem fandila panu Dragosanimu. :)

Wamann
23.01.2015 5 z 5

Nejslepší kniha o upírech, (ale nejen o nich), dozvíte se o nich co jste ještě nevěděli, doporučuji, skěle se čte.

Sadako
02.10.2014 odpad!

Nudná slátanina. Lumley, od kterého jsem do přečtení Nekroskopu znala pouze relativně slušné povídky z okruhu mýtu Cthulhu, mne dost zklamal. Nekroskop je zčásti nezáživný špionážní román z období studené války, zčásti až komické gore, kterému však chybí alespoň jedno malé ošklivé překvapení k tomu, aby nad anatomicky laděnými momenty čtenář buď neusínal, nebo se jim nesmál. Sem tam proloženo trapnou sexuální scénou a řádně pročvachtáno v mystické omáčce z Trololo upírů. Nadto knize dost ubližuje překlad; je poměrně neumělý a jednotvárný - nicméně, ani nahlédnutí do originálu mne nepřevědčilo, že by si román zasloužil druhou šanci. Jediná opravdu hrůzná věc na celém Nekroskopu je fakt, že časem narostl na obludných patnáct dílů.

Richie1
15.09.2014 5 z 5

Knihy o upírech jsem měl vždy rád a po přečtení Nekroskopa jsem měl pocit, že lepší vysvětlení vzniku a původu upírů snad už vymyslet nejde. Nekroskop mě zcela fascinoval, originální myšlenky spojující svět živých, mrtvých i nemrtvých jsou skvělé. Kniha dokáže bavit, mrazit, šokovat - je to drsný moderní horor se vším všudy. Rozhodně patří mezi mé top knihy a další díly celé série (ale jen do 5. dílu) ten dojem ještě vylepšují.

30.5.2022 - přečteno potřetí a opět to byl skvělý zážitek. 90%

KetrinZJ
25.10.2013 5 z 5

Nemohu uvěřit, že jsem nad koupí této knihy váhala téměř dva roky! Nakonec jsem ale neodolala a rovnou si objednala první tři díly této horrorové série a NELITUJI. Musím se přiznat, že nemít silný žaludek a něco málo přečteného nebo shlédnutého, tak bych několikrát potřebovala mít vedle sebe postavený kbelík. Autor je ve vylíčení děje, scén opravdu velice detailní a snadno tak čtenáře vtáhne do děje. Příběh je skvěle propracovaný a domyšlený do nejmenších detailů. Nemohu na něm najít jedinou chybičku a to nemluvím o dalších knihách. Nyní vlastním ve své sbírce všechny doposud vydané díly a nelituji koupě jediné z nich! DOPORUČUJI VŠEM MILOVNÍKŮM HORRORU!!!!
Jediná věc, kterou mohu vytknout - a to vydavatelství - je DLOUHÁ doba při překládání a vydání v ČR. Proboha, knihy této kvality, by měly být vydávány aspoň dvakrát do roka! Takhle se konce, konkrétně této ságy, fanoušci dočkají až v důchodu a to mi je 27! :(

Hespik
27.08.2013 5 z 5

Knížku jsem dostal jako dárek někdy v roce 2006, přečetl jsem ji na jeden zátah a nadchla mne natolik, že jsem se ihned dal do schánění dalších dílů, postupně jsem sehnal II.díl, IV. a další. Jen ten III. ne a ne sehnat

ondrash77
03.01.2013

Harry Koegh se narodil ve Velké Británii, v městě Edinburgh. Byl stejný jako ostatní
chlapci a z počátku to nevypadalo, že by se od svých vrstevníků jakkoliv lišil.
Časem však v sobě objevil výjimečnou schopnost promlouvat s mrtvými.

Nezáleží na tom, zda zemřeli včera nebo před mnoha stoletími. Jeho mimořádné nadání samozřejmě neuniklo pozornosti britské tajné služby a tak se na něj obrátili s nabídkou
spolupráce. Důstojník KGB Boris Dragosani je zase obdařen schopností získávat informace
z mrtvých těl a přebírat dovednosti, které tito lidé za živa ovládali.

pikacka
31.05.2012 4 z 5

Kniha je velmi působivá a svým tématem zajímavá. Jak jsem se prokousala začátkem už jsem se nemohla dočkat jak to dopadne a knihu dočetla jedním dechem.

yerry
27.08.2011 1 z 5

Brežnev, Andropov, KGB, mŕtvoly, nekromanti, duchovia, to ešte nie je všetko, ak vám chýbajú upíri alebo Drakula, všetko máme - všetko dáme, potrepeme, zatrasieme, preistotu ešte zamixujeme, nech jej tej krvi a stupidity čím viac. Okoreníme, posolíme, štipka cukru nezaškodí a k tomu ešte zeleninová obloha. Ja neviem... moc často sa mi nestáva aby som knižku nedokázal dočítať, ale Nekroskop nado mnou zvíťazil, úplne ma rozobral, vyšťavil a odrovnal. Zvládol som 80. strán, anciáša Drakulovho, čo je v tých ostatných dieloch?

Tak som sa ku knižke s menším časovým odstupom vrátil a prinútil som sa sledovať dej až do konca. Ono práve tam, kde som prestal, to začalo byť docela zaujímavé. Ale koniec je doslova príšerný. Teraz neviem, či si autor robí z čitateľa dobrý deň, alebo spraviť z príbehu čiernu moru je zámer. Príbehy Johna Sinclaira od Jasona Darka sú oproti Nekroskopu krásnou literatúrou s reálnejšími prvkami...

ichinose
26.01.2011 5 z 5

Zatím nejlepší vampýrská kniha, kterou jsem kdy měla tu čest číst (ano, tato kniha opravdu JE jedna z nejlepších ve svém žánru).

eraserhead
10.12.2010 4 z 5

Příběh se odehrává v 70. letech minulého století, na pozadí studené války. Harry Keogh během svých školních let objeví, že má jistou psychickou či parapsychologickou schopnost. Je Nekroskopem, jediným člověkem na světě, který dokáže hovořit s mrtvými. Mrtví mu předávají své znalosti, on je na oplátku uskutečňuje (jako autor např. vydává romány dlouho mrtvých spisovatelů). O Harrym se dozví šéf pobočky E, tajné organizace sdružující tzv. Espery - lidi s podobnými schopnostmi (telepaty, předvídače budoucnosti apod.) a hodlá ho zlanařit pro službu vlasti. Harry souhlasí, nejdříve však chce vyřídit jednu osobní věc - zjistí totiž, že jeho matka nezemřela při nehodě, ale byla zabita a chce ji pomstít. Přitom zkříží cestu agentu sovětské pobočky E, rumunovi Borisi Dragosanimu. Dragosani má taky jistou schopnost, jež získal od půltisíciletí nemrtvého upíra Tibora Ferenczyho, který se připletl k jeho početí a poznamenal ho. Dragosani také dokáže získat tajemství mrtvých lidí, ti mu jej však nedávají dobrovolně. Dragosani je Nekromant, krade znalosti mrtvých z jejich mrtvol. Tibor Dragosaniho hodlá využít pro své vzkříšení, Dragosani naopak chce Tiborovy schopnosti využít pro získání větší moci. Vše spěje k nevyhnutelnému střetu mezi Harrym, Tiborem, Dragosanim a sovětskou esperskou organizací sídlící na Bronickém zámku.
Vždycky, když se mě na Nekroskopa někdo zeptá, říkám, že je to upírský James Bond. Ač by toto přirovnání, které používám s velkou nadsázkou, mohlo spíše odrazovat, není se moc čeho bát. Lumley je dobrý spisovatel a dobrý vypravěč. Jeho příběh teče jako voda z kopce, strhne vás s sebou a knihu máte přečtenou, ani se nenadáte.
Nekroskop je první knihou z mnohadílné upírské ságy (nevím to přesně, ale existuje 10 až 12 dílů). Původně mělo být dílů jen pět, Lumley však nakonec napsal ještě několik dalších. Řekl bych, že když Lumley psal tuto první, věděl, že knih bude více, že příběh bude obsáhlejší, a podle toho i kniha vypadá. Označil bych ji za takovou uváděcí. Celý její děj, ač má svůj jasný začátek a konec, je trošku upovídanější, rozvleklejší a ne zase tak moc akční, jak by se na knihu podobného žánru patřilo. Sama o sobě, kdyby vyšla jen ona jediná, by trošku postrádala výraznějších kvalit. Tím, že nás uvádí do širšího příběhu, se zdá, že na samostatnou knihu se až příliš věnuje jistým věcem, které by v jedné jediné knize nemusely být až tak moc rozvíjeny. Vše, co se tady děje, však postupně, při čtení dalších osudů hlavních osudu, zapadá do skládačky uceleného příběhu.
Ač je Nekroskop hororem, postrádá výraznější a častější hororové úseky, mate tím, že se onen hororový základ schovává za maskou "špionážního" románu, avšak vše zde řečené má své místo. Přesto všechno, je to záživné čtení, které vás vtáhne do děje.
Jako velké negativum českého vydání vidím překlad, který je místy jednotvárný (používání stále stejných slov, špatné řazení slov ve větách, jež místy tahá za oči) a viditelně ubírá na kvalitách Lumleyho spisovatelského umu. Také korektor/ka svou práci docela odflákl/a - v knize najdete spoustu překlepů a zapomenutých/opomenutých slov, které měly být vyhozeny.
To by nás, jako čtenáře a čtenářky, však rozhodně nemělo od čtení odrazovat, příběh se dobře vyvíjí a v dalších dílech nabírá na obrátkách.
Ač upírský subžánr není můj šálek kávy (pravdou je, že s literární upířinou jsem na tom lépe, než s filmovou), Nekroskop patří mezi mé oblíbené knihy (a obecně mezi oblíbené knižní série) a těším se na každý nový díl, který si pořídím (mám zatím pět knih).
Na závěr si neodpustím jednu čistě osobní poznámku. Největší výhodou Nekroskopa jako celku je, že je to kniha a tudíž musíte zapojit vlastní představivost. Ano, Nekroskop je z větší části "pouze" špionážní román, o upírech toho tady zase moc není (v dalších dílech se to rapidně zlepší), proto se děsím toho, že to nějakého chytráka napadne zfilmovat. Při dnešní podobě upírských filmů a cpaní akce do každého druhého filmu (a že by k tomu Nekroskop sváděl), by filmové zpracování, o němž mám skoro jasnou představu, jak by vypadalo (spojte Bonda s Underworldem nebo Bladem - děsná představa), příběhu jen a jen ubralo. Kniha funguje, funguje přesně a jasně, u filmu bych si tím jistej vůbec nebyl.

zvydra
30.11.-0001 5 z 5

člověk se musí prokousat za první polovinu knížky, pak už se neodtrhne a jedním dechem hltá další díly. doporučuji

horys
30.11.-0001 5 z 5

Nejlepší vampírská sága, jaká kdy byla napsaná. K ostatním se dál nemusím vyjadřovat.

Ruw
30.11.-0001 1 z 5

Dvakrát jsem se pokoušel a ani jednou se nedostal dál než za 100 stránek. To věštění z mrtvoly, či co to bylo, mělo být děsivý nebo jen trapně přehnaně morbidní?

upíři špionáž horory fantasy

Brian Lumley