Nekonečný příběh

Nekonečný příběh https://www.databazeknih.cz/img/books/67_/679/bmid_nekonecny-pribeh-I6L-679.jpg 4 1090 221

Kniha je velkou klasikou mezi německými knihami. Není to kniha jen pro děti. Odborníci se nemůžou shodnout, zda se jedná o román či o pohádku, zda je to fantasy či není. To však není důležité. Důležité je to, že v této knize si najde své téměř každý. Michael Ende dokázal ve svých dílech ztvárnit realitu i fantazijní svět. Do češtiny byla kromě Nekonečného příběhu přeložena i kniha Děvčátko Momo, která za Nekonečným příběhem rozhodně nezaostává. Nutno upozornit, že Michael Ende radikálně nesouhlasil s tím, jakým způsobem byl natočen film, neboť film zcela nevystihl to, co chtěl Ende knihou říci. O dalších dílech ani nemluvě. Kniha začíná tím, že se Bastián dostane ke tajuplné knize a ukryje se s ní na půdu školy. Zde začíná příběh reálného světa. Text knihy je psán červeně. Jakmile se přeneseme s Bastiánem do světa Fantázie (jak je v knize psáno), text se změní na černou barvu (v něm. originále někdy zelená). Podle těchto barev můžeme v knize sledovat, v jakém světě se právě nacházíme. Za nedlouho však tyto světy začnou splývat...... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Albatros (ČR)

Die undendliche Geschichte , 1979

Broukodrak
17.07.2019 5 z 5

Nekonečný příběh je knížka, kterou ukradne chlapec jménem Bastian Baltazar Bux, tajně jde za školu a tam ji začne číst. V té knížce jdou pro radu a pomoc k Dětské císařovně poslové z celé Fantázije - na všech místech ve Fantáziji se totiž objevuje NIC, které pohltí všechno co se v něm octne. Chlapec jménem Átrej pak dostane za úkol vyhledat pomoc.
Nejvíce se mi líbila část s Átrejovím putováním a přišlo mi hezké pouto mezi Átrejem a jeho drakem Falcem. Moc se mi to líbilo a bylo to fakt napínaví.

asfalt
08.07.2019 4 z 5

super kniha, štve mě, že film z roku 1984 je sestaven jen z první "dětinské" části a nic neříká o poselství celé knihy tedy psychologické proměny Bastiana... kniha na rozdíl od filmu je dokonalá (hlavně druhá část) a není to jen trapné fantazy pro děti

Adhara
07.07.2019 3 z 5

Knižku som prečítala dávno po videní filmu, na základe recenzie, ktorá tvrdila, že kniha ide viac do hĺbky. Neviem, či to môžem potvrdiť. Kniha je skrátka... iná. Jej prvá polovica bola len voľnou predlohou pre prvý diel filmu a druhá polovica ešte voľnejším námetom pre druhý diel, pričom ale hlavná pointa druhého dielu je absolútne inde než hlavná pointa druhej polovice knihy. Čo nie je výlučne na škodu – druhá polovica knihy bola predvídateľná a z môjho pohľadu príliš výchovná. Vo všeobecnosti je ale svet Fantázie v knihe oveľa pestrejší než bol vo filmoch. Je zjavné, že niektoré veci sa museli vypustiť pre problematickosť sfilmovania, iné zase kvôli diváckym sympatiám – preto na rozdiel od knihy Bastián nie je škaredý, Atrej nie je zelený a Falco nemá hlavu leva, lež milého psa. Niektoré vypustenia však išli na úkor logiky filmu, napríklad skamarátenie sa Atreja s Falkom malo v knihe oveľa lepší dôvod. A mrzí ma, že v rámci vypúšťania sa vo filme úplne stratil aj dôvod toho, prečo sa to volá Nekonečný príbeh, v knihe tak pekne vysvetlený. Hoci... vypustený starec z hory bol nepochybne zaujímavou postavou, no jeho moc až priveľká, čo z literárneho hľadiska nemuselo robiť dobrotu.

Skrátka a jasne, Nekonečný príbeh v knižnom origináli je pre mňa neuveriteľne pestrou prehliadkou autorskej fantázie, v niečom lepšej a v niečom horšej než film.

gwineth
13.06.2019 4 z 5

Myslím, že kniha je lépe vymyšlená, než napsaná. Někomu se zdá logika příběhu místy zvláštní, je dáno tím, že se snad nejedná ani tak o pohádku, jako spíš o mýtus napsaný formou pohádky. V bezchybném schématu monomýtu (nevěřím, že autor nedržel v ruce Campbella, když tohle psal) mi občas zanikalo napětí a některé pasáže jako bych přicházely jen proto, aby přinesly patřičné myšlenky. Zejména druhá půlka na mě působila tak prvoplánově, až se zdála poněkud neživotná a kostrbatá. Jak by to bavilo dítě nejsem vůbec s to posoudit, ale mě Nekonečný příběh nadchnul. Postavy jsem si zamilovala, knížka se četla sama. Pohádka s metafyzickým přesahem, to je prostě něco pro mě... Ale zdaleka bych ji nedoporučila každému.

martinstefko
07.06.2019 4 z 5

Z hlediska koncepčního se mi líbí, jak každá kapitola začíná písmenem abecedy, která zde po sobě hezky jdou. Ale nejkrásnější na knize „Nekonečný příběh“ je její fantazie, která by mohla být samozřejmě ještě bohatší, minimálně z hlediska vedení příběhu, ale to nic nemění na tom, že i tak je bohatá, nesmírně bohatá a kouzelná. Knihu „Nekonečný příběh“ si více užije dítě a dospívající, dospělý už tam může vidět chyby, nelogičnosti, nedořečené prvky. Okouzlení ale přetrvá.

Cleo De Nile
06.06.2019 4 z 5

Když jsem četla knihu poprvé, ještě jako žákyně základní školy, byla jsem docela rozčarovaná - vůbec mě to nebavilo tak, jako fimové zpracování (tehdy byl Atrej mojí platonickou láskou :D), a navíc jsem s překvapením zjistila, že to zdaleka nekončí tam, kde film. A to se mi nelíbilo. Při každém dalším přečtení jsem si ale knihu zamilovávala víc a víc, a pokaždé jsem v ní našla něco jiného. Zkrátka už to neberu jako vymyšlený příběh, ale jako studnici zajímavých myšlenek, při jejímž čtení si ale vždycky skvěle odpočinu.

Brace
02.05.2019 3 z 5

Nebudu se lišit od názoru ostatních čtenářů. První část knihy, kterou všichni známe z filmu, je jasných 5 hvězd. Ale od připojení Bastiena do říše Fantázie to jde s příběhem krutě z kopce, až jsem se strachoval, zda vůbec skončím své hodnocení aspoň na třech hvězdách. Nakonec ano, ale bylo to o chloupek z Falcova kožichu.

terimila
05.04.2019 2 z 5

Jasně, je to pohádka, ale i pohádka by měla mít určitou vnitřní logiku a věci v ní by měly dávat smysl (například: proč se svět Fantazie rozpadá jen proto, že císařovna nemá jméno?) Postavy se objevujou a mizí, mají epizodní roličku a dál už význam nemají. Je tam toho moc a nedrží to pohromadě. Takový "eintopf", co se sice dá sníst, není vám po něm špatně, ale rozhodně si nepochutnáte.
Nemůžu si pomoct, ale i když to beru jako fantasy a pohádku, je to slabé. Ve srovnání s Letopisy Narnie, které jsou také pro děti, je to nesmyslný odvar.

Záhadný
21.03.2019 5 z 5

Výborná pohádka s bohatou fantazií autora. Druhá půlka má pomalejší tempo a pro děti by se mohla zdát příliš filozofická, ale posléze chutně děj druhý dech...

lubospanda
18.03.2019 3 z 5

Vůbec jsem netušil, že film, ze kterého jsem byl jako dítě na větvi, tvoří pouze třetinu knižní předlohy. Po dočtení musím konstatovat, že si filmaři vybrali ten nejlepší kus a bohatě stačí se podívat na film. Údajně je zfilmovaná i zbývající část knihy, ale vůbec nemám chuť se do nich pouštět.
Začátek knihy je kouzelný. Připomněl mi dětství a přišlo mi to roztomilé. Od chvíle, kde končí (první) film, se kniha překlopí do filozofující polohy a zobrazuje spoustu bojů a odboček, což mě vůbec nebavilo. Všechno nakonec nějakým způsobem dávalo smysl, ale prostě jsem se nudil. Dětem by se to líbit mohlo, ale já už jsem na tohle asi moc starý. Strašně moc mi to připomínalo Narnii.

KájaKoxík
07.03.2019 2 z 5

Za mne jedno z nejútrpnějších čtení. Kniha je na mne velice zdlouhavá a musela jsem se nutit k tomu ji dočíst. Četla jsem ji na střední škole. Možná v jiném věku by mne oslovila více, ale už nemám touhu se k ní vracet.

Šungitka
27.02.2019 5 z 5

Je to nádherná a moudrá kniha.

katie1698
25.01.2019 5 z 5

Knížka mého dětství.
Avšak ani dnes se od příběhu Fantasie nedokážu odtrhnout.

Rony1
17.01.2019 5 z 5

Tato kniha je moc hezky napsaná,hodně fantazie.

Landys
16.01.2019 5 z 5

Ježiš mě to bavilo. První půlka knížky je v podstatě jako první film, i když se v mnoha věcech liší. Tuto první půlku jsem četla jedním dechem. Pak přišla půlka druhá, na kterou navazuje film druhý, který se ale příběhem liší úplně. Jediné co zůstává - Bastián ztrácí paměť a čarodějnice Xajída. Tato půlka měla pomalejší rozjezd, ale pak opět - skvělé! Po dočtení knihy mi zůstal na tváři úsměv. Rozhodně to nebude naposledy, co jsem knížku četla.

Nikusha
16.01.2019 5 z 5

Milovala jsem knihu i pro její krásný přebal. Pamatuji si, že když jsem ji měla doma, stačilo mi se i na ni jen koukat, jak leží na stole a měla jsem z toho jakýsi zážitek. Jinak samozřejmě nejraději jsem měla Falca.

mora.nocna
28.12.2018 5 z 5

kedysi som milovala film, ale ten si uz teraz ani nemam chut pozriet..nechapem ako mohli sfilmovat len polku knihy, ved bez tej druhej to cele nedava zmysel (alebo dava uplne iny). nadherna kniha, michael ende bol genius.

Vevericka.eva
22.12.2018 5 z 5

Ke knize jsem se dostala az ve triceti. Do te doby jsem znala jen filmove zpracovani. Tohle je ovsem uplne neco jineho. Tento pribeh ma tolik vrstev, ze je pravem nekonecny. Dite v nem zazije neco uplne jineho nez dospely. Moc se tesim, az si tuto knihu vezmu do ruky za deset let a najdu novy pribeh.

n.ezn.amy
22.12.2018 5 z 5

nádherný příběh šikanovaného a osamělého chlapce, který ukradne knihu a ukryje se s ní na půdě školy a díky ní vstoupí do světa Fantazie a čím je jeho fantazie větší tím víc bude Fantazie stále žít

Aivinka
17.12.2018 5 z 5

Kniha mě neskutečně bavila. Nikdy předtím jsem neviděla ani film, ale mohu říct, že kniha je úžasně napsaná a pro fantazii dokonalý ráj.