Paříž: Katakomby

Zvědavost může rozehrát nebezpečné hry. Při čtení tohoto zneklidňujícího hororu se čtenářům bude tajit dech, protože autor opět rozehrává děsivý příběh plný napětí, akce a překvapivých zvratů. Tentokrát nás zavádí do Paříže, která bývá spíše symbolem romantiky, od níž má však rozsáhlá podzemní síť katakomb daleko. Pod rušnými ulicemi a kavárnami, kde se přátelé bezstarostně scházejí na kávu, se skrývá labyrint tunelů, místo spočinutí několika milionů mrtvých. Když se hrdinům dostane do rukou videokamera s děsivými záběry zoufalé ženy bloudící tmavými a vlhkými chodbami, skupina kamarádů se vydává do katakomb odhalit tajemství nahrávky – noří se do hlubin města, jeho znepokojivé historie i svého vnitřního světa. Nakolik v něm obstojí a budou se vůbec moci vrátit zpět?...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/351117/big_pariz-katakomby-rZZ-351117.jpg 3.8137
Literatura světová, Horory

Vydáno: , XYZ (ČR)

The Catacombs, 2015

Kniha Paříž: Katakomby

Stanas513

Zpočátku trochu rozvláčné, ale ke konci už jsem se nemohla dočkat, jak to dopadne. Pro milovníky napětí určitě výborná četba. Vím, že se pod Paříží skrývají nějaké katakomby, ale doufám, že toto byl opravdu jenom příběh... ale člověk nikdy neví...

maja8148

(+ SPOILER) Rozhodně se musí nechat, že to mělo skvělou atmosféru a bylo to neskutečně čtivé. Co mě trochu rušilo bylo střídání osob. Nic proti tomu nemám, ovšem ve chvíli, kdy je celá kniha z pohledu první osoby a pak najednou po nějakých sto stránkách je tam švihnutý pohled jiné postavy a ještě ke všemu ze třetí postavy, tak mě to trochu vyruší. Navíc, když velká část těchto pohledů odjinud je naprosto zbytečná a knize nic nepřidá, kromě pár naprosto nedůležitých informací o jiných osobách, které nepotřebujeme, jsou nám k ničemu a vlastně je stejně už dávno víme. Ne opravdu Robuv a Pascalův pohled byl úplně o ničem a jestli to mělo vyvolat moje sympatie k postavám, tak se to naprosto minulo účinkem. Obzvlášť u Pascala, kterého jsem si tím akorát zprotivila než naopak. Tohle se opravdu nepovedlo. Ke konci toto střídání postav už sice dává trochu smysl (pokud nepočítám jednu kapitolu, kdy není jasné, jestli se děj odehrává z pohledu Willa nebo někoho jiného, jelikož ich a er forma se střídají v jednu chvíli i dokonce v rámci jednoho souvětí), ale když se to tam objevilo poprvé, tak sem se toho až lekla a absolutně se mi to protivilo.

Jinak, co se děje týče, ten byl opravdu napínavý, využil několika falešných poplachů, ale ač jsem se neskutečně těšila, co na naše hrdiny čeká, nějak výrazně jsem se nebála.

(Teď přijde spoiler) Trochu zklamání se dostavilo až ve chvíli, kdy se naši hrdinové dostali do opravdových potíží. Jako ano z části jsem to asi čekala, ale modlila jsem se, ať k tomu nedojde, jenže ono se to stalo. Autor prostě použil oblíbené pravidlo děsivých zážitků z podzemí - tedy když nevíte co, tak tam vražte napůl (nebo úplně) šílené z nepochopitelných důvodů vraždící Mutanty vedené jediným na pohled normálním člověkem a mezi kterými žije jedna alespon trochu normální a soucitná osoba. Vážně nevím v co jsem doufala, ale naštěstí jsem s touto variantou tak trochu počítala, takže knihu jsem si užila a v podstatě ji přečetla na jeden zátah, takže i přes tyto vady na kráse ji musím hodnotit kladně.

michimuller

Tenhle kanaďan mě začíná vážně bavit. Sice se v recenzích na jeho knížky objevuje kritika, že jednu šablonu používá na všechno, ale proč ne, když to funguje. Katakomby byly zvláštní, takové temné a šedivé a já nevím proč, jsem pořád čekala, že z nějaké postranní chodby vyrazí legendární Minotaurus, ale ani tak mě knížka nezklamala. Byla čtivá a logicky uvěřitelná a první polovina se mi líbila víc. Jako prvotina autora dost dobrý.

kahuda01

Přesto, že tento žánr moc nemusím, tak tady se autor trefil přesně. Pařížské katakomby mě zaujaly, líbilo se mi jak Bates zasadil příběh do reálného prostředí, čtení jsem prokládal sledováním videí na YT. První polovina byla lepší než druhá, ale to nesráží moje hodnocení. Už se těším na další knihy.

Leanne
06.08.2020

(+ SPOILER) Asi jsem podle recenzí čekala víc. Zhruba do poloviny to vypadalo slibně, ale jakmile se objevilo to podzemní společenství, připomnělo mi to film Sexmise a už jsem to nedokázala brát vážně. Asi ty hororové rekvizity nejsou nic pro mě, žádné zvláštní mrazení, nic. Hvězdičku navíc dávám za popis reálných míst v katakombách, na netu je spousta fotek a člověk si udělá lepší představu, o čem autor píše. Osud Katji byl smutný, ta naprostá víra dítěte v to, co dělá a říká otec, to je hrozné. Podobné téma se objevuje v dánské knize Pryskyřice, tam to bylo ještě znepokojivější, protože se příběh odehrával v reálném prostředí.

jprst
12.07.2020

Tak jsem zkusil další autorovu knihu, ale byla to chyba. Už četba Lesa sebevrahů měla pro mě být dostatečným varováním, bohužel nebyla a tak jsem přetrpěl něco, čemu do alespoň průměrného hororu chybí téměř všechno. Vícestránkové nudné pasáže především v první polovině sice postupně přejdou v napínavější pasáže, ale úroveň příběhu to výrazně nezvýší. Podoba s prvním dílem je více než zřejmá, takže to asi chtělo dát si mezi oběma díly delší pauzu. Jinak nic, k čemu bych se chtěl někdy vrátit.

navi
28.06.2020

Napínavá kniha s několika velmi znepokojivými momenty při kterých jsem tajila dech. Od první stránky čtivé.
Kniha je podle mě dost podhodnocená, protože v rámci žánru horor/thriller mě zaujala více než King a spol.

Janule809
27.05.2020

Mě se to teda moc líbilo.. bylo to napínavé, i když měla kniha přes 400 stran, byla to pěkná jednohubka