Největší záhady kriminalistiky

Největší záhady kriminalistiky https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/389789/bmid_nejvetsi-zahady-kriminalistiky-vraz-mK8-389789.jpg 4 207 61

Publicista Jaroslav Mareš se ponořil do bádání největších českých i československých kriminálních případů. Prošel tisíce stran spisů, znovu vyzpovídal některé svědky a odkryl příběhy plné zločinu a tajemna. Napětí ještě podtrhují dobové fotografie. Případy: Studna, Kadrnožka, Jordan, Habermann, Pilčík, Hudec, Tersián, Hřensko, Stopařky, Sériový vrah, Otín, Karel Novák, Exploze.... celý text

hejsahopsa
17.02.2022 2 z 5

Čekala jsem, že kniha bude pojata více seriózně. U uvedených případů autor často spekuluje a nastiňuje až konspirační teorie, což alespoň u mě vyvolává dojem bulváru a ne seriózní novinařiny. Ale oceňuji práci s nasbíranými fakty a podklady, jen se to mohlo obejít bez té mysteriózní omáčky a autorových domněnek.

Aya81
10.02.2022 5 z 5

Velmi pěkně zpracovaná kniha. Člověk se dozví spoustu zajímavých informací o dodnes nevyřešených kauzách, a tak trochu i o politickém pozadí a zametání pod koberec. Nevím, zda je to náhoda výběru případů, nebo zda to nějak přitahuje - nějak často v těch kauzách figuruje moje rodná Plzeň a její okolí :)

okeey
30.01.2022 5 z 5

O kriminalistiku se zajímám už delší dobu, takže mě tahle kniha rozhodně nemohla minout! Děkuji za ní! Je strašně zajímavá a líbí se mi ten jiný pohled. Dozvěděla jsem se spoustu informací k dosud nevyřešeným zločinům z pohledu novináře a člověka, který je do této tématiky stejně tak zapálený. Děkuji autorovi za jeho rozsáhlou práci, za všechna svědectví, která dokázal dát dohromady a hlavně, že těm příběhům dal hlavu a patu. Pan Mareš nám dal nahlédnout trochu za "oponu" doslova Největších záhad kriminalistiky a velmi se mu to povedlo! Rozhodně doporučuji.

Kakho-Oto
15.04.2021 5 z 5

Pro mě osobně jsou nejzajímavější kapitoly Studna a Karel Novák (případy, které mě zajímají již dlouho). Zajímá mě i Pilčíkova kauza, nicméně o ní jsem se v této knize asi nic nového nedozvěděl. O zajímavých a zároveň drastických případech Hudec, Jordan či Kadrnožka jsem slyšel či četl poprvé. Je děsivé, že vrah "kopečkářů" Pilčík má možná konkurenci v deviantním příslušníkovi Pohraniční stráže (konec 80. let 20. století) - kapitoly Hřensko, Stopařky a Úchyl. Asi nejméně mě zaujaly kapitoly Stopařky, Tersián, Habermann a Otín, ale rovněž ty jsou velmi zajímavé. Závěrečná kapitola (Exploze), jež popisuje případy tří explozí v Čechách v letech 1986-1989, patří k těm lepším. Celkové hodnocení: pět hvězdiček (jednotlivé případy většinou buď silné čtyři hvězdičky, nebo pět hvězdiček). Každopádně i v moderních českých dějinách najdeme spoustu záhadných i drastických kriminálních případů. Případ londýnského Jacka Rozparovače bledne ve srovnání s českou bestií Hubertem Pilčíkem. Rovněž výbuchy spáchané či provedené různými skupinami nejsou u nás zase tak výjimečné, jak by si někdo myslel.

pinkpop
06.03.2021 4 z 5

Pro milovnici detektivek, záhad a předplatitelku Krimi revue jako jsem já super kniha!
Jen bych ocenila větší kvalitu fotografií.

Nicole_picole
22.01.2021 5 z 5

Vynikající dílo. Člověka až mrazí, protože se nejedná o žádnou trapnou fikci.

Prey
06.12.2020 3 z 5

Mareše znám z českých investigativců asi nejkratší dobu, hlavně díky YouTube. Na jednu stranu je to zajímavá kolekce, na druhou mi přijde, že autor se věnuje všemu, ale nic nedotáhne k novým závěrům.

Noisette73
01.12.2020 4 z 5

Skvělá kniha, která odkrývá případy o kterých člověk ani nevěděl.

tanulda
03.10.2020

Skvělá knížka, která mě opravdu chytla. O některých případech jsem v knize slyšela poprvé (a hodně překvapená jsem byla, když jsem z knihy úplnou náhodou zjistila, že znám potomka jedné z obětí u jednoho případu). Je ale smutné pozorovat, jak občas nefunguje spravedlnost a jak vyšetřování některých případů bylo (možná) zameteno pod koberec i po roce 1989.

topipig
30.09.2020 4 z 5

Určitě zajímavé příběhy, které reportér Jaroslav Mareš zpracoval do knižní podoby. Kniha obsahuje také spoustu dobových fotografií z různých míst činu + protokoly z archívů a úředních záznamů. Podle některých událostí byly natočeny i filmy (Studna, Pilčík, Hebermann, Karel Novák). V žádném z pátráních se nedozvíme jak to tenkrát doopravdy bylo, většina záznamů z té doby bylo záhadně skartováno a ve více než v polovině případů měla podle všechno prsty STB. To je na tom to nejvíc ohromující, zarážející a hrůzu nahánějící. Ta komoušká prasata se neštítila opravdu ničeho! Nejsilnější příběhy : Studna, Kadrnožka, Pilčík, Hudec, Hřensko, Otín.

Kyri
07.09.2020 3 z 5

Kniha je zajímavá tím, že byť jsem žila za komunismu, tyhle případy většinou na veřejnost nepřišly a když, tak zkreslené propagandou. Nicméně literární úroveň nic moc. Myslím, že na autorovi je vidět spíš to, jak skládá reportáže. Každou informaci několikrát zopakujeme, aby minuty nabývaly, občas si vypomůžeme něčím, co o tom řekla známá osobnost (i když k tomu nemá žádné validní informace). Je také vidět, že autor šetřil náklady, takže vyšetřovací práci dělal jen do té
míry, do jaké byla hrazená.
Nejzajímavější mi přišel vrah z Hřenska. A tam mě mrzí, že autor nepíše beletrii, protože by z toho byl super thriller inspirovaný skutečnými událostmi.

tereza_dol
21.07.2020 5 z 5

Doporučuji přečíst.

eva5397
12.06.2020

Bezva čtení. Přesto že mnoho těchto případů je známých, tak se našlo spousta nových skutečností o kterých se v knize píše. Za mě určitě plný počet.

Miky88
04.06.2020

Za mě byla kniha hodně zajímavá a je až děsivé, že tolik případů nikdy nenajde rozřešení... Ale i tak obdivuju práci všech vyšetřovatelů - neni to vůbec lehká práce. A to samé k myšlenkám autora - je těžké dojít k nějakému závěru, ale myslím, že vzhledem k indiciím se toho autor zhostil velmi dobře. A co se týká kvality fotek - ano, nebyly nejlepší, ale k době vyšetřovaných případů se mi hodily...Každopádně knihu bych určitě doporučovala všem, co maji rádi vše okolo krimi.

BariEli
17.05.2020 5 z 5

Jarda nezklamal:-) Sledujeme ho na Badatele.net, tudíž jsem toho z knihy už hodně věděla. Ale napsáno je poutavě. Jediné, co by bylo třeba trošku vylepšit, je kvalita fotek. Jinak paráda a jen tak dál.

Latimarie
30.04.2020 4 z 5

U těch zajímavých případů mi bylo strašně líto, že jsou a asi navždy budou nedořešené. Autor se sice snažil, ale po tolika letech už to není nic platné. Vždycky mě zaráží, jak i u takových hrůz je možné překroutit fakta a upravit si výsledek tak, aby se hodil, komu je třeba. Například u těch bleskem zabitých a ukrytých trampů.

Simmminek
21.04.2020 3 z 5

Asi jsem od knihy čekala víc. Některé případy byly skvělé, čtivé. Některé už méně zajímavé, ale záleží, kdo co více preferuje. Pro mě některé kapitoly byly takové, že jsem po dvou stránkách zjistila, že vlastně netuším o čem to čtu. Má pozornost ubíhala jiným směrem. Fotky, které jsou u jednotlivých kapitol jsou super obohacení, ale chtělo by je v lepší kvalitě. Kniha neurazí, ale ani nenadchne.

Opisska
29.02.2020 5 z 5

Kniha mě moc bavila a nemohla sem se odtrhnout. Doporučuji

moničina
10.12.2019 4 z 5

Výber zaujímavých prípadov, ľahký štýl písania a zrozumiteľnosť.

icewind
28.08.2019 4 z 5

Splnilo co jsem očekával a to mám rád, dokonce mě autor nenásilnou formou navnadil abych shlédl i jeho natočené reportáže. Jedinou výtku mám k obrazovým přílohám, zejména kopiím dokumentů, které jsou bohužel zhusta nečitelné (malý formát, nekvalitní kopie....) ani fotky kolikrát nejdou úplně rozšifrovat, což mě docela mrzí....přesto, že důležité pasáže z nich autor cituje, tak bych rád měl možnost přečíst si tyto dokumenty celé když už jsou v knize přítomny. Ale celkově před uspořádáním příběhů a obvzlášť propojení kauzy tří trampů a dvou stopařek, klobouk dolů. A nechybí moje oblíbená studna :-)