Největší z Pierotů

Největší z Pierotů https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/50989/bmid_nejvetsi-z-pierotu-30C-50989.jpeg 5 495 97

Rozsáhlý román inspirovaný životní a uměleckou dráhou mistra pantomimy Jeana Gaspara Debureaua (1796-1846), který byl po své matce českého původu. Autor líčí jeho dětství ä mládí strávené uprostřed kočovné artistické společnosti, léta čekání na výraznější umělecký úspěch a konečně i léta triumfu a uznání. V Paříži dosáhl po mnoha letech nesmírné popularity a byl milován a obdivován všemi - od prostého publika až po představitele kulturní elity tehdejší Francie. Román není životopisem v pravém slovy smyslu, ale především psychologickou studií o cestě umělce za vyjádřením svých představ a poetickou básní o divadle a lidském životě.... celý text

Valeška
06.08.2016 5 z 5

Vynikající příběh.

lucille48
18.07.2016 4 z 5

Dílo jsem četla na základní škole jako povinnou četbu a celkem se mi líbila, i když příběh byl možná moc rozvláčný.

Podpovrchem
30.04.2016 5 z 5

Smutný klaun- úspěchy vyvolávaly neštěstí, ale i na dně lze najít smích. Kniha je oslavou člověka, jeho obyčejného života a štěstí.

Makoves
18.04.2016 5 z 5

Vynikající příběh. Kožík je prostě mistr.

Lucek
23.02.2016 5 z 5

Úchvatné a dojemné čtení, ta lidskost, se kterou je příběh vyprávěn...

luminaria
22.02.2016 5 z 5

Jedna z největších knih, jaké jsem kdy četla. Hluboký umělecký zážitek se vším, co s sebou přináší, husí kůži a slzy nevyjímaje. Nádherně napsaný příběh nádherného člověka. Pane Kožíku, pane Debureau - miluji vás oba!

slavek7
26.12.2015 5 z 5

Úžasná kniha, čtena jedním dechem!;-)

linhi22
30.10.2015 5 z 5

Je to až k nevíře - knížka oplývá týmiž schopnostmi jako sám největší z Pierotů. Bez vzletných slov a velkých frází vás zcela uhrane. A vy se mračíte, smějete, smutníte, aniž byste vlastně věděli proč... Neskonale dokonalé, obraz doby a hlavně LIDSTVÍ.

-Astarte-
02.08.2015 5 z 5

Tak krásně napsanou knihu jsem dlouho nečetla. Vysloveně "slovy" chytá za srdce, cítíte z ní něhu a lásku, jazykovou vytříbenost a cit, ačkoli mi jazyk nepřišel nijak složitý. Některá přirovnání si budu pamatovat snad nadosmrti. Nemám na současných knihách ráda doslova úmornou dějovos, která postrádá vhled autora a literární estetiku, František Kožík mi dokázal, že se dá i dějový román napsat kvalitně a krásně. Opravdu nádherná četba.

fruitbueno
14.07.2015 4 z 5

Kniha, o které nejvíce řekne jedno jediné přídavné jméno: poctivá!

MajaG
16.06.2015 4 z 5

Slov se mi nedostává. Totiž, ze začátku to pro mě byla docela otrava, a tak jsem knihu asi na rok odložila stranou. Naštěstí jsem se ke knize vrátila a četla dál, věděla jsem, že nemusím číst už jednou čtenou část, protože jsem si to pamatovala - dětství Kašpara, odchod do Paříže. Bylo to zajímavé čtení a mě udivovalo, jak moc se hlavní postava vyvíjí. Nejdřív všemi opovrhovaný malý kluk, co měl skvělou vidinu stát se němohercem, i přes všechna úskalí. A on to dokázal, stal se jím, ale nejen němohercem, on se stal legendou - Největším z Pierotů. V knize se vyskytovalo mnoho návazností se slavnými spisovateli a představiteli romantismu, nevím zda to bylo obohacení od spisovatele, nebo jestli jsou takové záznamy z jeho života. Každopádně, nemám co vytknout. najdete tu mnoho - politika, (které pro mě sice nebyli tak záživné, za to poučné), milostné zápletky, filosofické teorie o životě a lásce, divadlo... Kašparova ryzí láska k divadlu a k lidu.

budíček
13.06.2015 5 z 5

Dá se vlastně k této knize napsat ještě něco, co už tu někdo v předchozích komentářích neuvedl?! Obávám se, že ne, nicméně toto životopisné dílko je opravdu tak krásně napsané, že byla radost to číst. Tak trochu poezie. Radost z krásného používání slov a obratů našeho jazyka, kterou pan Kožík mistrně ovládal tuto knížku pro mě posouvá ještě o stupínek výš. Jedna z mála, ke které stojí za to se vracet, osudy lidí, pohled na historickou dobu trochu z jiného úhlu, myšlenky, které stojí za to číst a předávat dál - to je pro mě tohle dílko, klobouk dolů, pane Kožíku!

Schary
13.05.2015 5 z 5

Knihu jsem si přečetla na základě kladných recenzí, zde na databázi...a nezklamala. Ze začátku mi trochu trvalo než jsem se do knihy začetla, ale na konec mě strhla a osudy Kašpara mě velmi dojímaly. Vřele doporučuji!!!

Iva-JU-KA
15.04.2015 5 z 5

Moc pěkné ... skutečně stojí za přečtení, doporučuji.
Autor perfektně "vykreslil" hlavní postavu, jeho prožitky, pocity, dobu, ve které se děj odehrává.

medvěd
16.03.2015 5 z 5

jeden z nejlepším životopisů, které jsme četl.

RobertRoberts
16.03.2015 5 z 5

Příběh francouzského mima českého původu Jana Kašpara Deburaua, přináší nejen zajímavé reálie ze života Paříže v období napoleonských válek, ale je i poutavým obrazem životní pouti hledajícího a po lásce toužícího člověka, který byl v období útisku i poslem naděje. Knihu nakonec hodnotím plným počtem i když ještě pár stran před koncem jsem byl rozhodnut “pouze“ pro čtyři hvězdy.

„Jejich čtyřikrát devět franků, jež se rozhodli platit tak dlouho, než ho divadelní svět objeví a porozumí mu, zachránilo divadlu Kašpara Deburaua. Jejich čtyřikrát devět franků, které každého devátého zazvonily v Kašparově v kapse, umožnily mu žít a hrát.“

Hanule_bambule
25.02.2015 5 z 5

Skvěle napsaný příběh plný silných emotivních okamžiků. Dala jsem jí jako audioknihu, kterou mistrovsky načetl Lukáš Hlavica a po skončení ve mě zůstalo prázdno a stesk po Kašparovi, jako bych ztratila přítele. Příběh, ke kterému se budu ráda vracet a kéž by se dalo vrátit v čase a vidět největšího pierota na vlastní oči.

exitus
20.11.2014 4 z 5

Příběh to byl bezesporu fascinující a kniha měla hodně silných, emotivních momentů, ale přesto mě nedokázala tolik zaujmout a četla jsem ji docela dlouho. Myslím si, že už se na ní, bohužel, trochu podepsal čas. Přesto pan Kožík napsal pěkné dílo a pana Deburau bych moc ráda viděla v divadle.

tynda
09.10.2014 5 z 5

Nádherně, čtivě napsaný životopis.Knihu jsem četla podruhé a určitě ne naposledy.

gilt
01.09.2014 5 z 5

Četla jsem tuto knihu už na škole. Byla zajímavá a dojemná. Líbil se mi seriál, kde hlavního hrdinu hrál Vladimír Javorský a do dnešního dne ho mám spojeného hlavně s touto rolí.