Největší z Pierotů

Největší z Pierotů https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/50989/bmid_nejvetsi-z-pierotu-30C-50989.jpeg 5 495 97

Rozsáhlý román inspirovaný životní a uměleckou dráhou mistra pantomimy Jeana Gaspara Debureaua (1796-1846), který byl po své matce českého původu. Autor líčí jeho dětství ä mládí strávené uprostřed kočovné artistické společnosti, léta čekání na výraznější umělecký úspěch a konečně i léta triumfu a uznání. V Paříži dosáhl po mnoha letech nesmírné popularity a byl milován a obdivován všemi - od prostého publika až po představitele kulturní elity tehdejší Francie. Román není životopisem v pravém slovy smyslu, ale především psychologickou studií o cestě umělce za vyjádřením svých představ a poetickou básní o divadle a lidském životě.... celý text

Čtvrtek12.
19.07.2020 5 z 5

Kdyby někdy vznikl stroj času, podívala bych se do Funambules na pana Debureaua, tak velká je tato kniha.

květáček
08.07.2020 5 z 5

Pan Kožík je bezesporu vynikající spisovatel, jeho román Největší z pierotů je toho opravdovým důkazem. Přes počáteční pocity, zvyknout si na styl a trošku jiný jazyk, než se dnes používá (napsáno v r. 1939), mohu směle doporučit, protože si prostě rychle a rádi zvyknete :-) a čtenářský zážitek se dostaví.

chamyl
30.05.2020 5 z 5

Krásné vyprávění o smutném člověku, který v životě rozdal nekonečné množství radosti a smíchu.
"Dvořák" Deburau je pro mne nesmrtelným symbolem klaunů s plačící duší.

palka452
13.05.2020 5 z 5

Dojímavé

zdennyrakky
15.04.2020 3 z 5

Smíšené dojmy. Občas strhující či neuvěřitelně dojemné. Občas nuda, místy k ukousání. Opravdu nevím, jestli jde o geniálně vystavěné dílo, nebo o propracovanou spekulaci s pocity čtenářů (a s vyprávěným příběhem, samozřejmě) a krasomluvu. Připomíná mi to Pucciniho opery s těmi velkými áriemi, při nichž jedno oko nezůstane suché a po nichž následují nekonečné aplausy (jako tady :-)). Geniální kýč, řekl bych. Věřím ale tomu, že zdejší patos není falešný, že to autor psal v roce 1939 opravdu ze srdce. P. S. Možná jsem jen neměl předtím číst Vzpomínky staré paruky, které jsou námětem tak podobné, ale zpracováním a vyzněním tak odlišné.

Kuža007
26.03.2020 5 z 5

Úžasná historická próza Františka Kožíka.

zdeez
19.01.2020 5 z 5

Skvělá kniha. Víc slov netřeba.

Parwana
27.12.2019 5 z 5

Nádherná knížka, jedna z nejkrásnějších, co jsem kdy četla. Psaná krásnou češtinou, je opravdovým pohlazením pro duši. V mé knihovničce má svého čestné místo a určitě si ji ještě několikrát přečtu.

Lessana
24.12.2019 4 z 5

Ďakujem štyrom mojim obľúbeným užívateľkám za knižný tip. A vlastne aj za objavenie, pre mňa nového, autora. Pán Kožík si získal moju úctu a veľmi rada si od neho ešte niečo prečítam. Život najväčšieho z Pierotov podal tak nádherne citlivo a dojemne, až mi hrdlo zvieralo a oči sa mi slzami plnili (pri rodinných zážitkoch, priateľstvách, láskach i pri jeho poslaní - pantomíme pre ľud). Štýlom čistým a vycibreným, až radosť a pôžitok čítať. Život jedného na pozadí pohnutej (nielen) francúzskej histórie s kulisami literárnych salónov a známych dejateľov v nich. O osobnosti divadla, ktorú som dosiaľ nepoznala. Jean-Baptiste Gaspard Deburau - ten, ktorý všetko povedal, hoci nikdy nepreriekol.

OdvaznyMladyMuz
17.11.2019 5 z 5

Opravdu dojemná kniha a pro mě až překvapivě dobrá kniha. V kulisách Napoleonova panování na evropských bojištích začíná životní divadlo českého rodáka a toho největšího z Pierotů.

stea
28.09.2019 3 z 5

Hezká knížka, jen se mi zdála rozdělená na části o Deburauovi, o divadle a o politice, které se málokdy propojily. Hodně politická. V pasážích, kdy popisuje, že nejlepší kritici byli obyčejní lidé a ti, že poznají to pravé divadlo, jsem si říkala, že dneska by asi Kožík chodil na muzikály...

Klárai
18.09.2019 5 z 5

Nádherný životopisný román, který vezme za srdce, ať chcete nebo ne. Jedna z nejhezčích knih, co jsem četla a určitě se k ní časem znovu vrátím, i když je dost smutná. František Kožík byl opravdu skvělý spisovatel, jeho knihy stojí za přečtení.

Jara 56
14.08.2019 4 z 5

Krásně napsaný životopisný román ze smutné doby chudých lidí.

katerina5544
04.08.2019 5 z 5

Moc hezká knížka, Pierota jsem si zamilovala.

allebra
04.08.2019 5 z 5

Nádherná kniha s úžasnou atmosférou tehdejší Paříže. Poutavý i dojemný příběh umělce, který miloval své publikum a rozdával radost s úsměvem na tváři, i když měl často v srdci žal. Největší z Pierotů patří ke knihám, na které se nezapomíná.

jprst
12.05.2019 5 z 5

Jsou knihy, ke kterým se rád vracím (a není jich až tak moc), ale tato mezi ně rozhodně patří.

Slůník
06.04.2019 5 z 5

Smutné smutné smutné

pingu1
03.03.2019 4 z 5

Četla jsem ji už dávno, ale stále ji mám v knihovně a jednou se k ní určitě vrátím :-)

Lili2
06.01.2019

Pěkný příběh a pozoruhodný život, ach ty osudy ????. Jenom to na mě bylo trochu zdlouhavé.
Ale jeho kniha o markýzi de Sade se mne zdála taky moc podrobná a tudíž zdlouhavá, jen Cestou lásky se mne četlo velmi hezky a hodlám se k tomuto vrátit.

ludek.n
06.12.2018 5 z 5

František Kožík představuje ve svém románě Největší z Pierotů jednu z nejvýznamnějších postav světové pantomimy Jana Kašpara Deburaua, neodmyslitelně spojeného s pařížským divadlem Provazolezců. Provází ho od prvních nesmělých krůčků až do jeho, mnohými oplakávané, smrti. Jan Kašpar Deburau vystupuje ze stránek Kožíkova románu v celé své životnosti, lidskosti a upřímnosti. Jeho příběh je stejnou měrou smutný jako veselý, citlivý i drsný, dojímá až k slzám stejně jako dává zapomenout na všechna trápení. A platí to stejně v době největších Deburauových úspěchů jako dneska. Čtenář je doslova vtažen do revoluční Paříže a hned od prvních kapitol prožívá s Pierotem jeho těžké začátky, jeho rozčarování, nejistotu, smutek, lásku, úspěch a nakonec i smrt. Je nemožné zůstat mimo. Kožíkův poetický a angažovaný styl psaní zasahuje ty nejspodnější a nejcitlivější vrstvy a dělá z četby jeho knihy doslova a do písmene zážitek, který se zaryje hluboko pod kůži a zůstává tam ještě dlouho po otočení poslední stránky. Proto bych chtěl spolu s diváky z Funambules zvolat: „Bravo, Deburau, bravo!!!“