Nejšťastnější muž na Zemi

Nejšťastnější muž na Zemi https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/475068/bmid_nejstastnejsi-muz-na-svete-28D-475068.jpg 5 1022 246

Život může být krásný, když si ho krásný uděláš. Je to na tobě. Eddie Jaku se vždy považoval primárně za Němce a až pak za Žida. Byl hrdý na svou zem. To se však změnilo v listopadu 1938, kdy ho zbili, zatkli a poslali do koncentračního tábora. Během dalších sedmi let čelil Eddie každý den nepředstavitelným hrůzám, nejdřív v Buchenwaldu, potom v Osvětimi a následně při nacistickém pochodu smrti. Přišel o rodinu, o přátele, o svou zem. Protože přežil, slíbil si, že se bude každý den usmívat. Vypráví svůj příběh k uctění památky těch, kteří vyprávět nemůžou, dělí se s námi o svou moudrost a žije nejlepší život, jaký může. Nyní věří tomu, že je ten „nejšťastnější muž na světě“. Tyto paměti, vydané na počest Eddieho 100. narozenin, jsou působivé, dojemné a nakonec také plné naděje, že štěstí lze nalézt i v těch nejtemnějších časech.... celý text

Literatura světová Biografie a memoáry Historie
Vydáno: , Kontrast

The Happiest Man on Earth

Privda
27.03.2022 5 z 5

Velmi silný, smutný a bohužel pravdivý příběh. Ano i takové knihy je potřeba číst. Člověk si při čtení této knihy mnoho věcí uvědomí, změní pohled na svět, na svůj život.

Tento příběh ve mě vyvolal sposty emocí jako je lítost, rozčilení, smutek a respekt. Respekt k muži, který po tom všem našel sílu a smysl proto žít dál. Žít a rozdávat kolem sebe pozitivní energii.

knihomolkajanca
22.03.2022 4 z 5

Přiznám se, že ač se knihám s tématikou druhé světové války nevěnuji často, tato mě zaujala. Možná už jen díky tomu, že obálka je v tomto případě pojata jinak, než bývá zvykem. Žádné pruhy, ale působivá fotografie muže, jenž se usmívá.

Do rukou se mi tak dostala velmi útlá kniha, což však rozhodně nesnižuje její hloubku. Autor vám vypráví o svém životě od raného dětství a až po jeho stáří a čtenáře zde oslovuje jako svého přítele. To mi bylo velice sympatické, jelikož to ve mně budilo dojem, jako by tento starý pán seděl vedle mě a vyprávěl svůj příběh.

Ač se Eddie narodil jako šťastné dítě do slušné a milující rodiny, jeho život se velice brzy kvůli propukající válce mění doslova v noční můru. To, čím vším si tento člověk prošel, je opravdu neuvěřitelné. Jaké hrůzy viděl na vlastní oči, o kolik nejbližších přišel, ale přesto zůstal nezlomen a věrný svým zásadám. Eddie byl opravdu obdivuhodný člověk, který dokázal v každé situaci najít něco, čeho dobrého, čeho se držel a díky tomu vydržel pro nás nepředstavitelné. Měl velkou mravní sílu, pevnou vůli, odhodlání a dobré srdce. Člověk, jehož zážitky a zkušenosti by vydaly na sto životů a jsem moc ráda, že se své poselství nakonec rozhodl šířit dále.

Kniha popisuje nejen hrůzy války, ale také období po jejím skončení. Dočtete se, jak se přeživší holocaustu vyrovnávali s hrůzami, které prožili, a jak k nim přistupovala tehdejší společnost. Moc se mi líbily i fotografie z průběhu celého Eddieho života, které knihu skvěle doplňují.

Jediné, co mě mrzí, je, že autor se u ničeho příliš dlouho nezdržel. Celá kniha je vyprávěna jednoduchým, věcným stylem, což ji činí neuvěřitelně čtivou, ale v některých částech bych ocenila, kdyby šla více do hloubky. Celkově se ale jedná o silnou knihu, k níž se budete chtít vracet, protože skrývá neuvěřitelný životní příběh i spoustu krásných myšlenek.

Hodnocení: 85%
Za poskytnutí knihy k recenzi moc děkuji Knihy Dobrovský.

janka84
16.03.2022 5 z 5

Přiznám se, že když slyším na něco - i na knihu, jen samou chválu a doporučení, začnu být trochu podezíravá: Nejde jen o něco uměle vytvořeného, něco,co má zaujmout co nejvíce cílových skupin, přinést co největší zisk?

Dlouho jsem přečtení téhle knihy odkládala na později přesně z tohoto důvodu.

A teď...kdyby pan Jaku ještě žil, ráda bych tomu laskavému člověku potřásla rukou a poděkovala, že se nakonec odhodlal ji napsat.

HockeyGirl
15.03.2022 5 z 5

Málokteré knížce dávám plné hodnocení, ale tato knížka si ho zaslouží a to bez debaty. Eddieho příběh je smutný, silný a neubráníte se slzám (hlavně na konci knížky). Eddie si prošel několika koncentračními tábory, přežil je i dokonce pochod smrti. Jelikož měl vzdělání, mohl být mnohdy užitečný a proto přežíval prací. Po válce se oženil, měl děti a vnoučata a pravnoučata. Dožil se nádherného věku a po válce byl šťastný, usmíval se, protože přežil všechna ta zvěrstva.

Lena78537
13.03.2022 5 z 5

“Pocit štěstí nepadá z nebe; je ve tvých rukou. Pochází z tvého nitra a od těch, které máš rád. A pokud jsi zdravý a šťastný, jsi milionář.” Děkuji, Eddie, příteli…

Kiwicatko
12.03.2022 5 z 5

Tak tohle se mi libilo. Nemam rada knizky, ktere maji smutny nebo neprijemny namet a jeste se stylem psani a omacky kolem snazi zdimat prehrsle emoci. Tahle knizka to nedelala. Pro nekoho mozna strohy popis, pro me naprosto vyhovujici. Neprijemne tema podano velmi pusobive.

Kačka_knihomol
10.03.2022 5 z 5

Přiznám se, pro mě to nebyla kniha, po jejíž přečtení bych vstala a řekla si - budu dělat věci jinak. Nicméně skvěle se četla, byla plná emocí, pana Eddieho obdivuji a smekám, že i přes tolik negativních zážitků a traumat si dokázal stále uchovat svoji laskavost a pozitivní myšlení. Není ani možné se vžít do toho, čím vším si musel projít. A souhlasím, že pokud by každý z nás byl alespoň o maličko laskavější, byl by svět hned lepší místo pro život. Díky za tuto knihu, doporučuji k přečtení.

Sybelle
08.03.2022 5 z 5

Tenká, ale inspirativní kniha připomínající krutá léta 1938 – 1945 z pohledu přeživšího. Autor v knize popisuje zacházení nacistů se židy. V jakých podmínkách se žilo v Osvětimi ale i mírnějších táborech. Hlavní, co chce autor připomenout je, že se to dělo. Ale také jakou váhu má přátelství a vůle přežít. V neposlední řadě, jak najít štěstí sám v sobě navzdory těmto událostem.

Franc
08.03.2022

Silný příběh silného muže, kterého neskutečné utrpení, ztráta blízkých, živoření na pokraji smrti nezlomilo. Nelze než obdivovat životní sílu, vůli, a vytrvalost, se kterou čelil ranám osudu.

Z celého vyprávění, které je protknuto prožitým utrpením, bolestí, zármutkem, však vystupuje laskavost a moudrost, kterou si Vás autor připoutá k sobě.

Nikdy nemohu pochopit to, co musel prožít, abych si já mohl přečíst jeho sdělení, ale jednu věc pro něj udělat mohu: Být šťastný.

FoxFox
08.03.2022 5 z 5

Tohle byl opravdu úžasný zážitek. Panu Eddiemu patří můj největší obdiv a úcta, kéž by tak skvělých lidí bylo na světe víc. Kniha se četla úplně sama, ke konci pro mě byla i dojemná. Myslím, že do kategorie seberozvojové literatury se řadí právem, celou knihou nás naprosto přirozeně provází mnoho krásných a motivačních myšlenek. Vřele doporučuji přečíst!

Jurfinka
05.03.2022 5 z 5

Nádherná kniha, která se čte velmi rychle... Svižná, až jsem si u ní musela poplakat

vera5841
05.03.2022 5 z 5

Když jsem knihu viděla poprvé, nevěnovala jsem jí příliš pozornosti, protože mi název evokoval ezoteriku. Ovšem na podruhé jsem se začetla do úvodu a už ten mě dojímal. Eddie ve svých sto letech sepsal svůj životní příběh - jelikož se narodil v roce 1920 jako německý žid, osud mu nadělil velmi těžké mládí, které si nikdo z nás ani nechce představit. Příběh je sepsán velmi sympaticky. Nemá za úkol šokovat. Prostě je to jako kdybyste se s Eddiem potkali někde u kávy a on vyprávěl s jistou dávkou smíření. Místy jsem měla problém orientovat se v čase a přechodech mezi jednotlivými příběhy, ale to nijak neovlivňuje poselství, které má kniha předat.

Báryčtení
28.02.2022 5 z 5

(SPOILER) Knih o holocaustu vychází hodně a mám pocit, ze mnohé z nich fakt nejsou dobre. Přijde mi, že řada autorů se snaží vytěžit z obliby "tohoto žánru".

Trochu jsem se bala, ze i tato kniha od Jaku bude špatná, nebo mi nedá nic nového. Opak byl pravdou. Neni to rozsáhlé dílo, ale velmi silné. Behem čtení si zas člověk říká, jak je to možné, a proč se tohle dělo. A jak muzeme byt vděční, jak žijeme.

Eddie se v knize vrací do sveho dětství, píše, jak se cítil být Němcem. Jeho rodiče ho vedli k lasce bližním, k hodnotě života. Když nesměl jako Žid do školy, jeho otec mu zařídil novou identitu. Studoval a nikomu nemohl říci, kdo je. V nacti letech, neuvěřitelné. Přesto ho osud dostihl a on skončil v koncentračním táboře. A vlastně díky proziravosti sveho otce, svemu vzdelani dokázal přežít.

Jeho kniha může sloužit nejen jako připomínka historie, kterou je třeba připomínat, ale take jako motivační kniha.

Seyris
26.02.2022 5 z 5

Jsem rada, ze jsem si ji mohla precist a ze me posunuje k tomu, abych se zamyslela nad zivotem, vuli zit a zit pokud mozno pokorne a spravne. Myslim, ze v techto dnech bychom to meli cist vsichni a doufat, ze se to nebude uz nikdy opakovat. A pripomenout si, co dokaze jeden psychopat.

PetraDD
24.02.2022 3 z 5

Moc jsem se na ni tesila, ale bohuzel :( prijde mi jak psana pro deti.. nevim jestli to byl ucel.

saryk93
24.02.2022 4 z 5

Všemi vychvalovaná kniha o tématu, které mě velmi baví číst, neváhala jsem tedy a knihu si koupila. Ze začátku mi dost trvalo se do knihy začíst, ačkoliv je psaná jednoduchým (vlastně "deníkovým") stylem vyprávění starého člověka (jakoby jste poslouchali vlastního dědečka). Čte se to tedy velmi dobře a rychle, můj problém ovšem byl ze začátku ten, že jsem z nespočtu jiných knih na toto téma zvyklá na poněkud surovější a detailnější styl. Nutno si zde ale uvědomit, že se jedná o knihu psanou stoletým člověkem, jenž navíc nepsal ve svém rodném jazyce. Poté co jsem toto přijala, se mi kniha začala číst mnohem lépe. Příběh života Eddieho jako takový je zajímavý, není to však nic, co by mi něčím zásadním utkvělo v paměti. Co se mi ale líbilo moc, byl kontrast zla a krutosti, které v životě autor zažil s neuvěřitelným pozitivismem, který se i jako velmi starý muž snaží šířit světem. Posledních pár kapitol mě téměř dojalo a opět jsem si u tohoto žánru uvědomila, co vše je v životě vlastně důležité a to, co považujeme za obrovské životní problémy, jsou mnohdy vlastně naprosté malichernosti. Díky za tuto skoro až motivační knihu psanou člověkem, který opravdu ví, o čem je život.

Kajami
23.02.2022 5 z 5

Moc pekne psana kniha, od ktere se clovek nemuze odtrhnout. Ackoliv popisuje mnohdy smutny pribeh, tak je na ni stale neco optimistickeho. Meli bychom si ji vsichni precist a treba bychom se zacali mene mracit. Kdyz nejde o zivot, jde o p**.

biairicia
22.02.2022 4 z 5

Moc hezky napsané. Kdyby alespoň půlka lidí na světě byla s Eddieho charakterem, to by se žilo. Zachovat si takovou dobrotu a pozitivní pohled na svět po tom všem a ještě to rozdávat dál, je obdivuhodné. I přesto, že jde o temné téma, odnáším si z této knihy spíše světlo.

LadyCharlene
22.02.2022 5 z 5

Díky Společnému čtení na Knižních závislácích jsem se ke knize dostala o něco dříve než jsem plánovala, a jsem za to ráda. Skutečně lze Eddieho příběh zhltnout na jeden zátah, to mi ale přijde líto. Určitě se v budoucnu ke knize vrátím, je v ní spousta zajímavých myšlenek. Ano, Eddieho příběh mi trošku připomněl štěstí a náhody Laleho Sokolova, Tatéra z Osvětimi, ale na druhou stranu, proč ne? Tady vidíme, že nacisté sami věděli, že jim ti, které chtějí zlikvidovat, jsou "užiteční". I Eddieho příběh se zdá neuvěřitelný, kolik lidí by přežilo tolik hrůzy? A Eddie mluví za ně všechny. Nesmíme zapomenout na 6leté povražďování lidí z absurdního důvodu, který si vymyslel jeden pomatenec. Čím víc knih o holocaustu čtu, tím méně chápu, jak to mohlo vůbec projít. A tím spíš jsou mi odporní lidé, kteří události 2. světové války zlehčují, jako třeba nedávno britský komik. Jediný, kdo si zaslouží takové jednání jsou ti, kteří koncentrační tábory vymysleli a vedli.
O Eddiem lze říci, že to byl krásný člověk, byl plný dobroty, laskavosti, naděje. Ti, kteří ho znali, měli obrovské štěstí, jeho příběh si zaslouží neustále opakovat, protože ani v pekle na zemi neztratil svou dobrotu.
A jen tak mimochodem, někteří čtenáři asi nečetli příliš pozorně, vzhledem k Eddieho datu narození opravdu nemohl prožít 1. světovu válku.

SilviiM
22.02.2022 5 z 5

Krásná kniha. Nelze nic vytknou, snad jen, že jsme se mohli dozvědět něco víc ze života po válce. Eddie vypráví všechny zvěrstva, které prožil, s noblesou jemu vlastní. Kdybych mohla, dám i více hvězd, protože Eddie by si to zasloužil. :)

Židé Osvětim (koncentrační tábor) životopisy, biografie paměti, memoáry holokaust, holocaust přeživší holokaustu

Autorovy knížky

Eddie Jaku (p)