Nejsem jako vy

Nejsem jako vy https://www.databazeknih.cz/img/books/87_/87064/bmid_nejsem-jako-vy-bTc-87064.jpg 5 1090 292

Jacob Hunt je jen zdánlivě obyčejný teenager – exceluje v matematice, má hodně černý smysl pro humor a nenávidí nepořádek. To, co má navíc, je Aspergerův syndrom, formu autistické poruchy. Je neprodyšně uzavřený ve svém vlastní světě. Snaží se být jako všichni ostatní, ale netuší, jak by to měl udělat. Jednoho dne je za podivných okolností zavražděna jeho lektorka Jess a chlapec s uhýbavým pohledem je rázem prvním podezřelým. Byl by schopen vraždy? Kdo se k němu dokáže dostat natolik blízko, aby poznal pravdu?... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Ikar (ČR)

House Rules , 2010

tittanie
19.04.2023

Autorku znám. Ale říkala jsem si, že tuhle knihu asi číst nechci, ale narazila jsem na ni v knihovně, tak jsem si říkala, tak si ji půjčím. A musím říct, že jsem neudělala chybu.
Kniha se čte sama. Je to velice zajímavé téma z pohledu matky a obou synů. Pořád jsem musela nad něčím přemýšlet.
Celou dobu jsem si říkala, že je to na 5* a že se těším na konec, který bude určitě šokující, ale za mě nebyl. Čekala jsem nějak víc.
...16 je ze všech čísel nejhorší je sudá, její druhá odmocnina je sudá a druhá odmocnina druhé odmocniny je sudá...

mailis
20.03.2023 5 z 5

Miluju knížky Jodi Picoult , pokaždé jiné téma a pokaždé zajímavý úhel pohledu.

Ivka14
18.03.2023 3 z 5

Téma Aspergerův syndrom, kterým se tato kniha zabývá, je zpracováno precizně a pečlivě. Krátké kapitoly a zajímavé postřehy mě nutily číst dál a dál. Musím říct, že jsem konec trochu čekala, ale i tak mě knih zaujala a bavila.

Jaqueline
01.03.2023 4 z 5

Knihy Jodi Picoult prostě miluji...ALE... I když je téma jako vždy zajímavé a skvěle napsané, tentokrát prostě nevím,co si myslet... Zdlouhavé? Průhledné? Každopádně k zamyšlení - jak o aspergrovi, o jeho dopadu na okolí,ale i právním systému. Emma je obdivuhodná žena a Theovi jednoduše tak nějak rozumím.

Zlatinka.Emilly
04.02.2023

Mě tato kniha zklamala.

Anavi8912
01.02.2023 5 z 5

Opět velmi skvělá kniha, zajímavé téma, ostatně jako vždy u této autorky. Jodi Picoultová je paní spisovatelka, co umí. Knížky této autorky se čtou skvěle, nedají se lehko odložit a nutí čtenáře stále pokračovat ve čtení. Čtenář se dozví i spoustu zajímavých informací. Velice doporučuji.

lisell
30.01.2023 4 z 5

Opět skvělá Jodi. Neskutečně dobře vykreslený svět Jacoba, jeho rodiny a okolí. Líbí se mi, jak její knížky mají skvělou dějovou linku, která mě vždycky pohltí. Od jejich knížek nedokážu odejít. Dávám 4 z 5 a to z toho důvodu, že mě trošku zklamal useknutý konec. Jinak to byla paráda, jako vždy :)

Čtenářka73
22.01.2023 4 z 5

(SPOILER) Jako matku mě zasáhl především příběh Emmy, která vedle Jacoba trpícího Aspergerovým syndromem vychovává i mladšího Thea, který ale odjakživa musí vystupovat jako ten starší a rozumnější a chápat, že jeho „postižený“ bratr má vždycky přednost. Nechtěla bych být v její kůži. Tady se člověk asi nemůže zachovat správně a spravedlivě vůči oběma dětem. V detektivní linii mi vadilo, že nikdo se Jacoba celé dlouhé týdny nezeptal, jestli to skutečně udělal. Za to strhávám jednu hvězdu.

iLuciferie
21.01.2023 4 z 5

Moje dvě oblíbenosti v jednom - detektivní příběh s tematikou autismu. Musím říct, že linie matky a bratra mi přišly po psychologické stránce hodně věrohodné, příběh jako takový sice zas tolik ne, ale autorka píše opravdu čtivě a celkově to byl velmi příjemný (i když z povahy věci místy hodně smutný) zážitek! Ano, žádnou pecku na závěr tentokrát radši nečekejte, ale myslím, že to knížce body neubírá.

Jana-Marie
18.01.2023 4 z 5

Od autorky jsem četla už hodně knih a všechny se mi hodně líbily. Od této knihy jsem měla tedy velká očekávání. Kniha byla krásná, zajímavé téma, opět jsem se něco dozvěděla, závěr parádní; bohužel mi ale nepřišla tak čtivá jako ostatní knihy, co jsem od autorky četla a proto dávám o hvězdičku méně.

Přečti_si
30.12.2022 5 z 5

Naprosto skvělá knížka, nezbývá než doporučit. Super příběh, mám moc ráda soudní procesy, kdy nevíte na poslední chvíli, jak to dopadne. Kvalitní čtení!

lucia0925
22.11.2022 4 z 5

Autorka dokáže psát velice čtivě a umí vtáhnout do děje, navíc ke své tvorbě přistupuje opravdu zodpovědně, kdy si musí z praxe pozjišťovat spoustu detailů, aby její kniha byla věrná. Co jsem od ní četla jiné knihy, všude použila stejný vzorec psaní - děj je prezentován z různých pohledů všech postav. U první knihy se mi to líbilo, tady mi to přišlo už klišé a vyrušovalo mě to ze čtení. Některé věci podávala autorka hodně tendenčně (třeba očkování jako příčinu autismu). A ten konec mě přišel jako šitý horkou jehlou. Celá kniha se nesla v rozvážném, místy až trochu zdlouhavém a rozvláčném stylu, kdežto u toho konce to vyznělo, jako kdyby autorce došel papír nebo jako kdyby ho psala pět minut po vypršení termínu pro odevzdání výtisku… Přišel mi moc zbrklý, jako kdyby ho psala jiná osoba s rozdílným stylem psaní… Nemohu dát proto plný počet hvězdiček.

Datr1
14.11.2022 5 z 5

Skvělá knížka, doporučuji

Kjája
10.10.2022 5 z 5

Autorka mě nepřekvapila, protože jsem věděla, že i tato kniha bude skvělá, jako všechny její ostatní. Opět silný příběh, skvěle zpracované téma. Tentokrát se ale na postavy dívám i z pohledu matky a o to víc na mě zapůsobily. Nádherná ukázka bezbřehé a bezpodmínečné mateřské lásky. Ať už jsou naše děti jakékoliv, nejde je nemilovat.

Bibi23
13.09.2022 5 z 5

Nádherná kniha, opět jedna z těch, kterou nejde odložit a nutí vás číst dále a dále. Rozhodně doporučuji.

stumpy
26.08.2022 5 z 5

Hooodně zajímavé čtení. Systém pohledu na věc očima více postav se mi líbí. Očima Jacoba je to úplně jiný svět. Přesto, že je jeho vnímání událostí velmi logické, příčiny a důsledky vysvětlitelné, lidem ze světa klasicky smýšlejících přijde dovedené ad absurdum. Pro Jacoba je zase nepochopitelné naše chování sociální a naše drobné lži ve jménu empatie. Už od půlky byl výsledek jasný, zvláštní jak daleko to ale nechali zajít soudní činitelé, policisté a vůbec i rodina. Nikdo nevzal v potaz skutečnou příčinu a ani myšlenku na ni. Každý vlastně věřil do poslední chvíle v Jacobovu vinu. Smutné. Ale jak se takového člověka ptát aby získal ty správné odpovědi. Nebát se zeptat. Toho se asi bála sama Emma. Správně formulovat dotaz. Toho se bál Oliver, protože pravdu znát nechtěl. a Theo zmítán vlastními pocity a problémy. Naštěstí to nakonec bráchové dořešili za všechny dospělé. Ale pěkné čtení. Doporučuji.

Lena78537
02.08.2022 5 z 5

Další skvělá kniha se silným tématem mé oblíbené autorky, která opět naplnila mé očekávání. Opět jsem se toho spoustu dozvěděla a opět mě její kniha donutila přemýšlet. Jednoznačně plný počet hvězd.

Karin94
12.06.2022 3 z 5

Toto je kniha, ktorá má podľa mňa úplne zbytočne 568 strán. Už len kvôli tej hrúbke nechápem, prečo má tento príbeh na Databáze kníh také vysoké hodnotenie.

Čítame o Jacobovi, ktorý trpí aspergrovým syndrómom (forma autizmu) a o vražde jeho lektorky Jess m, z ktorej je obvinený a rieši sa, či by bol niekto s takýmto postihnutím vôbec schopný niečo také urobiť. Autorka sa na môj vkus príliš dlho venovala opisu aspergra. Ten, kto sa chce o tom dozvedieť čo najviac, bude spokojný. Ale ten, koho zaujíma len zopár informácii, na toho toho bude asi priveľa.

Ďalšie dlhé opisy boli ohľadne vraždy Jess. Keďže Jacob je hlavným podozrivým a zároveň trpí na aspergerov syndróm, autorka to takto zdĺhavo písala kvôli nemu, pretože nevie komunikovať ako zdravý človek. Naopak, často hovorí v hádankách vyjadruje sa citovaním hlášok z filmov, veci bral až príliš doslova a s takým človekom je ťažko viesť výsluch. No aj napriek tomu to bolo na mňa až príliš rozťahané a bolo tam veľa pasáží, z ktorých som mala pocit, že spisovateľka ich tam opisuje len preto, aby napísala čo najdlhšiu knihu. Takže za toto jej dávam obrovské mínus. Miestami som mala nutkanie knihu odložiť a nedočítať ju. Ale na druhej strane som sa dozvedela kopu zaujímavých vecí a bola som aj zvedavá ako to celé skončí, a tak som knihu nakoniec dočítala.

Kapitoly z pohľadu jeho mamy Emmy a brata Thea boli tiež veľmi zaujímavé. Dozvedáme sa, ako dokážu žiť a prispôsobiť sa chorému človeku, ktorý vyžaduje také veci, pri ktorých by zdravý človek iba krútil hlavou.

Pokiaľ si trúfate a máte nervy si prečítať niečo na takýto spôsob, tak odporúčam. Kniha vôbec nebola zlá, sú tam naozaj zaujímavé informácie. Každopádne v príbehu nájdete snáď všetky žánre. Poučná literatúra, triller, niečo málinko aj z romantiky a hlavne detektívka.

Yanny
28.05.2022 4 z 5

Jodi je moje oblíbená autorka a touhle knihou to opět dokázala - i když má skoro 600 stránek, tak se četla vážně dobře. Navíc mi poskytla opravdu hodně informací a zase mě donutila přemýšlet…
Jodi si vybírá témata, na která chce ve společnosti nějak upozornit. Tentokrát jde o Aspergerův syndrom. Jacobovi je 18, má Aspergera a je obviněn z vraždy své vychovatelky. Udělal to? Pokud ano, uvědomoval si, co dělá? To se vám točí hlavou stále dokola a vy vůbec nevíte…
Jacob je fanouškem kriminálních případů a doma si pro radost dělá různé pokusy… otisky prstů, inscenuje místa činu a pak to chce vyřešit…
Takže nejenom že se zde dozvíte hodně o Aspergeru, tak taky o tom, jak se řeší připady. Navíc je u každé kapitoly nějaký zajímavý krimi případ…a až ke konci je vlastně popis tohoto případu mrtvé vychovatelky Jess.
Sice se nějaké věci stále opakovaly, autorka se fakt hodně snažila přiblížit tuto nemoc všem… bylo tu hodně soudního přelíčení, ale bizárem bylo, že se tam neřešilo vlastně, kdo je vrah, ale spíš to, jestli je Jacob příčetný.
…Ale i tak to bylo fakt tak čtivé, že se to četlo samo.
Nicméně to mohlo být opravdu o 200 stran tenčí. Ale zas to ukazovalo přesně to, jaký Jacob byl - prostě vždycky mluvil trochu z cesty a odbíhal od tématu, aby vyprávěl něco, co zajímalo jeho.
Nicméně fakt doporučuju a je to jedna z těch lepších knížek od autorky. Já navíc miluju, když je knížka vyprávěná z pohledu více osob a je velmi uvěřitelná. Takže jsem dostala to, co jsem chtěla. Krásné 4 hvězdičky. ⭐️⭐️⭐️⭐️

elenai
25.05.2022 5 z 5

Opět velmi dobrá "Picoultovka", i když ne úplně stoprocentní. Trochu mi vadilo chvílemi zbytečné natahování příběhu, linka detektiva Matsona se v půlce knihy téměř vytratila, chybělo mi jakékoliv vysvětlení ohledně Henryho a o konci radši nebudu ani mluvit, závěr byl celkem banální. Jistojistě můžu napsat, že se jedná o jednu z nejlepších knih o člověku s Aspergerem, ještě k tomu velmi poutavě napsanou. Nejlepší kniha od autorky to však není, ovšem líčením soudního procesu hodně zachránila, to ona prostě umí. Závěr pak čtenáře nutí si těžce domýšlet - jak to asi všechno dopadlo s Jacobem, Theem, Emmou, Oliverem a všemi ostatními? Ráda bych něčem věřila, ale ani víra někdy nepomůže. 90%

autismus vraždy Aspergerův syndrom zmizení lidí

Jodi Picoult
americká, 1966
2014  92%Vypravěčka
2005  90%Je to i můj život
2015  86%Čas odejít
2011  90%Nejsem jako vy
2017  87%Velké maličkosti

Kniha Nejsem jako vy je v

Přečtených1 496x
Chystám se číst1 188x