Nejsem jako vy

Nejsem jako vy https://www.databazeknih.cz/img/books/87_/87064/bmid_nejsem-jako-vy-bTc-87064.jpg 5 1089 292

Jacob Hunt je jen zdánlivě obyčejný teenager – exceluje v matematice, má hodně černý smysl pro humor a nenávidí nepořádek. To, co má navíc, je Aspergerův syndrom, formu autistické poruchy. Je neprodyšně uzavřený ve svém vlastní světě. Snaží se být jako všichni ostatní, ale netuší, jak by to měl udělat. Jednoho dne je za podivných okolností zavražděna jeho lektorka Jess a chlapec s uhýbavým pohledem je rázem prvním podezřelým. Byl by schopen vraždy? Kdo se k němu dokáže dostat natolik blízko, aby poznal pravdu?... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Ikar (ČR)

House Rules , 2010

babsi66
16.12.2016 4 z 5

Konečně kniha, která popisuje Aspergerův syndrom nejen z té vtipné stránky, ale snaží se ukázat i úskalí, která již nejsou tak zábavná.

buccaneerka
20.10.2016 5 z 5

Taky jste přibližně od poloviny knihy už věděli, kdo je vrah? I přesto mě bavilo knihu číst dál, jen jsem si říkala, jak můžou být všichni (matka, právník, soudce, policista) tak natvrdlí, že jim to nedochází...

Sighisoara
09.10.2016 4 z 5

Miluji knihy o autistech a Aspergerech! Uplně těm lidem rozumím. Autorka je velmi talentovaná.

Babo
26.09.2016 5 z 5

Skvělá knížka, žít to ale v reálu asi bych tak nadšená nebyla. Každé postižené dítě pohltí svými potřebami všechno kolem . A jak to asi bývá nejčastěji matku. Milující matku, která se musí vzdát svého života ,aby mohla být k dispozici svému stárnoucímu dítěti 24 hodin denně. Je to její volba a není to jen pokus. Smekám před všemi , kteří to dokážou.
Ale zpět ke knize. Je napsaná velice čtivě a i když v žádném případě nejde o humorný román, často jsem se musela usmát nad absurditou , kterou přináší doslovné vnímání světa.
Už se těším na další knihu od Jodi Picoult,je skvělá vypravěčka a volí neotřelá témata .

Xsycht
22.09.2016

Jsem teprve na začátku, ale tohle mě opravdu od srdce rozesmálo:
...
Já: Devět.
(Poznámka: Ve skutečnosti jsem se cítil na desítku, ale to je sudé číslo. ...)

farfalla13
31.08.2016 5 z 5

Doporučuji. Mezi námi je spousta lidí, které se nepodaří diagnostikovat a je velmi poučné těmto lidem porozumět - oni jsou normální, ale jejich vnitřní svět je o tolik bohatší, že je ten vnější až tak neoslovuje. Žijí si (byť trochu roboticky) své paralelní světy podle svých pravidel a to není nic proti ničemu.

danazeskolky
30.08.2016 5 z 5

Moc se mi líbila. Jediné, co mi vadilo, že se ze mne postupně stával tak trochu autista. Tolik mě to pohltilo, že jsem se myšlenkami zcela napojila na Jacoba. Hranice mezi zlem a nutností, je někdy tak úzká.. Vřele doporučuji nejen lidem, kteří mají ve svém okolí někoho s Aspergrem, všem, kteří dokáží vidět věc z více úhlů.

Gi-Gi
28.08.2016 2 z 5

ne úplně mě zaujal způsob vyprávění, příběh v pohodě,

ritz
22.08.2016 5 z 5

Skvělá knížka, čtivě napsaná, zajímavé téma.

qydko
17.08.2016 5 z 5

Poutavá kniha. Pohled do světa autisty. Velice čtivé. Závěr jsem tak trochu tušila.

AngelOfDarkness
22.07.2016 5 z 5

Skvělá, velmi čtivá kniha. Opravdu se mi líbila. Jen se mi nezamlouval zpola otevřený konec příběhu.

veronie
22.07.2016 5 z 5

Toto je třetí kniha od Jodi a opět jsem nadšená. Další originální téma, ve kterém se tentokráte zaměřila na problematiku autistických dětí. Je úžasné, jak autorka vše dokáže skvěle popsat. Jak chování nemocného Jacoba, tak i forenzní vědy, vyšetřování vražd i soudní jednání z pohledu právníka. Baví mě její styl psaní a i v tomto případě nemám co vytknout.

Viviana-Mori
21.07.2016 4 z 5

Svým způsobem jsem byla z knihy nadšená, problematika autismu je mi momentálně blízká, protože jsem začala pracovat s dětmi podobně "nemocnými", takže jsem se chvilkami smutně pousmívala, protože jsem v Jacobovi poznávala některé naše žáky ze speciální školy. Kniha se dobře četla, vyprávění z pohledu různých osob se mi zamlouvalo, soucítila jsem se všemi a nejvíce líto mi asi bylo Jacobova bratra Thea, protože veškerá láska matky se upínala k nemocnému bratrovi a on jaksi k tomu přišel jak slepý k houslím a musel svůj život podřizovat rutinám, záchvatům a problémům svého bratra. Jediný problém, který z knihou mám je ten, že vlastně mi bylo jasné už dávno, jak to bylo. Konec byl průhledný a pro mne nijak objevný a trochu mne mrzí, že jsme se nedozvěděli, jak zněl konečný verdikt. Ale kniha měla v sobě spoustu krásných myšlenek a silných momentů, takže za mě čtyři hvězdy a těším se na další knihy autorky.

LiLinka
13.07.2016 4 z 5

Uff. Tak nějak si nemůžu uspořádat myšlenky o této knize v hlavě a natož je nějak rozumně sepsat. Byla to velice zajímavá, poučná, napínavá kniha, zároveň ale až zbytečně moc dlouhá. Pořád dokola se tam opisovaly některé pasáže, díky kterým by kniha mohla být o 100 stran kratší. (Nejde o to, že nemám ráda dlouhé knihy, ale zde to bylo opravdu zbytečné a zdlouhavé, zatímco konec byl zvláštně utnutý.) Velice obdivuji, jak autorka dokázala popsat chování a prožívání člověka s Aspergerem. Rozhodně by si ji měl každý přečíst a zapřemýšlet nad tím, že každý z nás je osobitý jedinec.

oskli
06.07.2016 3 z 5

Kniha se čte dobře, ale opět by mi stačil poloviční rozsah. Děj byl velmi předvídatelný a měla jsem pocit, jako bych silou vůle chtěla při čtení všechno posunout a zkrátit. Druhou polovinu knihy jsem dočítala spíš ze setrvačnosti, než ze skutečného zájmu.

limetka2008
27.06.2016 4 z 5

Dobrá kniha, zpočátku mi trochu trvalo, než jsem se začetla, ale téma je velmi zajímavé a nahlédnutí do světa autisty poučné.

Dandy1
23.06.2016 5 z 5

Opravdu skvělá kniha. Líbí se mi, že je napsaná z pohledů různých osob. Popis Jakoba a jeho vidění světa, je naprosto úžasný.

kopretinka69
30.05.2016 4 z 5

Pekna kniha, je od poloviny mene poutava, mozna by neuskodilo ji drobet zkratit. Tema vsak vyborne :-)

Janeee
24.05.2016 5 z 5

Skvělé téma a opět skvěle napsané! Jako všechny knihy od této autorky. Konec mě hodně překvapil... Knihu určitě doporučuji!

Janičta
17.04.2016 4 z 5

Kniha určitě stojí za přečtení!
Ukazuje, jak málo rozumíme lidem kolem sebe a jak jsou zákony (obecně vzato) pozadu a nedokáží pojmout tak zvláštní případy jako je Jacob.
Celou knihu mě trochu štvalo, že vlastně stačilo položit jednu přesnou otázku a bylo by hotovo. Jenže někteří se jí položit báli a jiné to ani nenapadlo... to bylo k uzoufání.. tohle autorka opravdu trefila :D

autismus vraždy Aspergerův syndrom zmizení lidí

Jodi Picoult
americká, 1966
2014  92%Vypravěčka
2005  90%Je to i můj život
2015  86%Čas odejít
2011  90%Nejsem jako vy
2017  87%Velké maličkosti

Kniha Nejsem jako vy je v

Přečtených1 495x
Chystám se číst1 188x