Nejlepší pro všechny

Nejlepší pro všechny https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/356864/bmid_nejlepsi-pro-vsechny-I9h-356864.jpg 4 1568 438

Jak můžeme vědět, co je pro ostatní nejlepší, když sami být šťastní neumíme? Desetiletý rozmazlený průšvihář Viktor žije v Praze s matkou, divadelní herečkou, která si s jeho výchovou ani s vlastním životem neví příliš rady. Když jednoho dne Hana dostává nabídku na natáčení seriálu na druhém konci republiky, bere ji jako příležitost, jak všechny své problémy vyřešit. Aby se mohla věnovat natáčení, přestěhuje Viktora přes jeho odpor k babičce na venkov. Namlouvá si přitom, že pro něj bude nejlepší, když změní prostředí, a pro její matku, která nedávno přišla o manžela, bude dobré, když nezůstane sama. Viktor se cítí zrazený a podvedený a jeho zoufalství je tím větší, že dominantní babička má jasnou představu o tom, jak by měl jeho život i život jeho matky vypadat. Kromě dramatického sžívání se s venkovem, sleduje román i další osudy Hany bojující se seriálovou rolí, s Viktorem, se svojí matkou i příležitostnými milenci. A rovněž příběh babičky, která si vedle Viktora začíná uvědomovat své slabosti a neodvratně přicházející stáří. A všichni přitom chtějí jeden pro druhého jen to nejlepší. Petra Soukupová ve své vrcholné formě znovu ukazuje, jak bravurně dokáže zachytit vyhrocené rodinné vztahy a prožívání dětského hrdiny v okamžiku, kdy si uvědomuje svou bezmoc ve světě dospělých. A také bezmoc dospělých vůči svým vlastním představám o štěstí. Jedna z důležitých událostí, kterou Viktor na venkově prožije, pak tvoří příběh souběžně vydávané dětské knihy Petry Soukupové Kdo zabil Snížka?... celý text

Honey0105
18.04.2024 3 z 5

Moje první setkání s paní Soukupovou. Její knihy jsem nikdy vlastně ani nezaregistrovala, ale díky našemu Knižnímu klubu jsem měla možnost se s ní seznámit.
Když jsem začala číst, tak jsem měla velký problém s tím, že byla přímá řeč začleněna přímo do textu. Žádné uvozovky, nic. S tím jsem opravdu bojovala, ale nakonec jsem si rychle zvykla.
Takový příběh ze života, kde člověka dost postav irituje (hlavně Hanka), ale najdou se i hezké momenty. Konec smutný.
Ve výsledku se mi knížka líbila, ale nemohu říct, že bych byla nadšená. Klasická moje kategorie nenachne, neurazí. V budoucnosti se třeba dostanu k nějaké další knížce od autorky, nyní ale nemám nutkání sahat po dalším jejím díle.

Ratatka
19.03.2024 5 z 5

Vyslechnuto jako audiokniha. Začátek se trochu vlekl, po přestěhování Viktora k babičce už se mi kniha poslouchala výrazně lépe. Nejvíc nadšená jsem byla ze čtení pana Ciny, který je tak multinadaný a role Viktora mu za mě naprosto sedla. Postava jeho matky, její sobeckost a nezralost mě značně iritovala. Konec smutný, těšila jsem se na happy end, ale konal se život.

Zuzulinka
15.03.2024 5 z 5

Kniha se mi líbila.

knihovniceS
15.03.2024 4 z 5

Nejlepší pro všechny
Divný příběh herečky Hany matky, která vychovává 10letého Viktora bez otce a moc ho nezvládá. Práce ji donutí dát syna k babičce Evě, která nedávno ovdověla. Viktor je rozmazlený fracek, který se časem u babičky mění, dokonce babičce pomáhá. Babička se před očima mění ... Konec není vůbec veselý. Nic neprozradím, dávám 4 hvězdy a doporučuji k přečtení.

soupik2012
14.03.2024 audiokniha 5 z 5

Obyčejný neobyčejný příběh, o obyčejné neobyčejné rodině. Stačí vymyslet zajímavé dialogy, nebo možná sepsat život vlastní, či od sousedů a hned vznikne velice zajímavý příběh, který může vyprávět o každém druhém z nás. Protože hlavními atributy toho příběhu jsou: Dítě žijící v nekompletní rodině. Matka, která se kvůli dítěti nehodlá vzdát vlastní kariéry. A babička, která měla své poslední dítě v dost pozdním věku, čímž tyto potíže vlastně tak trochu nastartovala. A teď se snaží vychovávat svého vnuka, na kterého matka nemá čas. Ta dělá jednu z nejčastějších a největších chyb ve výchově dítěte. Když se snaží lásku a nedostatek času, nahradit zbytečně drahými dárky. To se prakticky pokaždé vrátí obdarovávajícím jako bumerang. Bavilo mě to moc, je to sepsáno velice živě. Měla jsem pocit, jako kdybych byla přímo součástí této rodiny. K tomuto pocitu, zcela jistě přispěla audiokniha, ve které má každá z hlavních postav svého narátora. Babička (maminka): Milena Steinmasslová, dcera (matka): Martina Krátká, vnuk, (dítě): Jan Cina.

mishulda
08.03.2024 5 z 5

Nerada se opakuju, proto se většinou zdržím komentářů. Tentokrát si ale nemůžu pomoct a musím potvrdit níže uvedené kladné komentáře. Toto je má v pořadí již šestá přečtená kniha od Petry S. a já si blázen myslela, že mě už nemá co překvapit. Ale překvapilo. A byl to již několikrát zmiňovaný konec. Jak na jedné a půl stránce citlivě shrnout několik zásadních životních událostí a osudů v řádu desetiletí? Nevím. Já to neumím. Ale Petra Soukupová ano.
Celou dobu jsem očekávala otevřený konec a tak jsem se už v průběhu čtení několikrát zamyslela nad tím, co bude s Vikim dál..
A pak ta jedna a půl stránka..
A já zůstala paf z toho, co PS s písmenky dokáže.
Takže opět děkuji za další literární orgasmus a budu se těšit na další.

Zemlja
28.02.2024 4 z 5

Na čtení jsem se těšila. Líbí se mi jak P. Soukupová píše. O úplně obyčejných každodenních věcech. Dokáže vystihnout pocity, trefně popsat jednání, v dialozích odhalovat povahy postav. Její novou knížku si vždycky jdu koupit.

čtenářka76
19.02.2024 5 z 5

Pěkná kniha pro dospělé i náctileté. Výstižný název. Chceme pro všechny to nejlepší, ale většinou to pro ty druhé nejlepší není. Líbil se mi vztah mezi babičkou a vnukem. Rozebrat povahy umí Petra Soukupová skvěle. 5*

Damaj
28.01.2024 5 z 5

Zajímavá knížka s docela smutným příběhem o tom, jak na stejnou situaci nahlíží babička, dcera a její syn. Každý měl svým způsobem pravdu a přitom se mýlil. Každý z nich si myslel, že dělá dobře pro ty ostatní, ale ostatní se jen trápili.

TercaHoney
26.01.2024 3 z 5

Toto byla má první kniha od Soukupové, takže jsem nevěděla do čeho jdu. Po několika kapitolách jsem to již chtěla vzdát. Celý text mi přišel jako kdyby to psal celý Viktor. V jeho verzi bych to ještě pochopila, ale pak jsem to měla i Hanky a Evy. Nedávalo mi to hlavu a patu, stále jsem u toho usínala. Pak jsem si zde přečetla pár recenzí, jestli to má někdo podobně. Našla jsem tu, ale spíše pravý opak a tak jsem se rozhodla, že to prostě dočtu. Najednou bylo čtení nějak lehčí, až mě příběh úplně pohltil. Jak zde někdo napsal, na Soukupovou si musíte zvyknout. Nevím, jestli jsem si zvykla nebo se mi změnila nálada, protože jsem vyřešila nějaké osobní problémy a dost se mi ulevilo. Ač tak či tak, musela jsem se v nějakých situacích dost smát, protože vztah Hanky a Evy mi dost připomínal můj vztah s matkou. Rozhodně bylo úžasné vidět příběh ze tří stran, kdy každý měl svým způsobem pravdu, avšak kámen úrazu jako v opravdovém životě, komunikace. Tolik nevysloveného a nepochopeného. Bylo zajímavé si tuto knihu přečíst a i když to někomu bude dělat možná problém, stejně jako mě, rozhodně doporučuji knihu dočíst.

RyxiraAmyGinger
22.01.2024 4 z 5

Klasická Soukupová, už asi nikdy nic nového nenapíše. Četla jsem toho od ní víc a přemýšlím, jestli má smysl v tom pokračovat.

Co jediné je možná v rámci její tvorby výjimkou, je postava Hany. Normálně mam pro každou její postavu pochopení, ale Hana mě skoro celou dobu vytáčela.

Ísačop
21.01.2024 5 z 5

Díky čtenářské výzvě jsem se dostala k této knize.

Pohled na životní situace očima Evy, Hany a Viktora, kdy každý z nich je přesvědčen, že jen jejich pravda je ta správná a občas tím pádem dochází k třecím plochám a nedorozuměním.

Moc se mi líbilo zakončení knihy, kde bylo všechno řečeno a člověk věděl, jak to vlastně celé dopadlo.

Rozhodně stojí za přečtení.

evvva
02.01.2024 5 z 5

Sakra, chci zpátky svoji babičku, chci znovu zažít prázdniny , procházky po lese, jablíčka v zástěře, koláče na plechu...sakra

JancaMia
09.12.2023 5 z 5

Dalsi skvela kniha od oblibene autorky. Dite v klestich dospelich kteri si stoji pouze za svou vlastni pravdou. Pujceno z knihovny.

Evazita
22.11.2023 5 z 5

Opět skvělá kniha, byť tentokrát s docela smutným příběhem. Jak je trefně uvedeno v popisku, je to příběh o bezmoci dětí ve světě dospělých a o bezmoci dospělých vůči svým vlastním představám o štěstí.

SimonV
12.11.2023 5 z 5

Skvělý počin. Díky výborné práci s proměnami perspektivy vypravěčů (dítě, matka, babička) dostává čtenář přesné vykreslení problematiky rodinných vztahů. Za naprosto povedené pak považuji poslední stránky, kde je na malém úseku vyjádřeno “všechno (což je opravdové umění). 5/5

LenkaMacak
29.10.2023 5 z 5

Výborná kniha! Naprosto obyčejný příběh o komplikovaných mezilidských vztazích. Závěr s náhledem do budoucnosti mi vyhnal slzy do očí. Nemůžu opět jinak než 5/5*

MiraRunaway
25.09.2023 5 z 5

Emoční hurikán v neobyčejně obyčejném příběhu. Vývoj vztahů mě tak vtáhnul, že jsem se budila velmi brzy ráno abych stihla "aspoň kapitolku" než začne kolotoč dne. Prostě skvělé.

Pisquosus
25.09.2023 4 z 5

Zdánlivě obyčejné, ale tak reálné.

Super.

blackoutzuzi
22.09.2023 5 z 5

Uf, tohle bylo fakt neskutečně dobrý. Co dobrý, výborný! Tři hlavní postavy - babi, mamka a syn. A jeden velký exkurz do jejich myslí.

Co je největším plusem knihy? Bezkonkurenční psychologie postav, je to neskutečně dobře napsané, chvíli se ocitáte v hlavě Vikiho, střih jste v mysli Hanky, střih cítíte jak situaci vnímá Eva. Díky tomu chápete, proč si hlavní postavy ne a ne porozumět, proč si činy toho druhého vykládají po svém, proč toho zůstává tolik nevyřčeného...

Měla jsem pocit, jak kdyby mi před očima běžel film a já strašně moc nechtěla, aby skončil.

Mezigenerační vztahy, problémy v rodině, v komunikaci, neporozumění, strašně moc velké neporozumění, které je až destruktivní..

Zasáhlo mě to, moc... V jednoduchosti je prostě krása, není potřeba vymýšlet nereálné zápletky, stačí vzít úplně běžné, každodenní problémy a drtivá většina čtenářů se v příběhu díky tomu najde.

Věřím, že styl vyprávění nemusí sedět každému, je velmi osobitý, musíte si zvyknout, pak se zamilujete a necháte se jím lehce strhnout..tak dejte autorce šanci a uvidíte.

rodiče děti vztahy soužití sobectví Magnesia Litera

Petra Soukupová
česká, 1982
2020  82%Věci, na které nastal čas
2009  84%Zmizet
2017  87%Nejlepší pro všechny
2015  76%Pod sněhem
2022  82%Nikdo není sám

Kniha Nejlepší pro všechny je v

Přečtených2 145x