Nejlepší pro všechny

Nejlepší pro všechny https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/356864/bmid_nejlepsi-pro-vsechny-I9h-356864.jpg 4 1565 437

Jak můžeme vědět, co je pro ostatní nejlepší, když sami být šťastní neumíme? Desetiletý rozmazlený průšvihář Viktor žije v Praze s matkou, divadelní herečkou, která si s jeho výchovou ani s vlastním životem neví příliš rady. Když jednoho dne Hana dostává nabídku na natáčení seriálu na druhém konci republiky, bere ji jako příležitost, jak všechny své problémy vyřešit. Aby se mohla věnovat natáčení, přestěhuje Viktora přes jeho odpor k babičce na venkov. Namlouvá si přitom, že pro něj bude nejlepší, když změní prostředí, a pro její matku, která nedávno přišla o manžela, bude dobré, když nezůstane sama. Viktor se cítí zrazený a podvedený a jeho zoufalství je tím větší, že dominantní babička má jasnou představu o tom, jak by měl jeho život i život jeho matky vypadat. Kromě dramatického sžívání se s venkovem, sleduje román i další osudy Hany bojující se seriálovou rolí, s Viktorem, se svojí matkou i příležitostnými milenci. A rovněž příběh babičky, která si vedle Viktora začíná uvědomovat své slabosti a neodvratně přicházející stáří. A všichni přitom chtějí jeden pro druhého jen to nejlepší. Petra Soukupová ve své vrcholné formě znovu ukazuje, jak bravurně dokáže zachytit vyhrocené rodinné vztahy a prožívání dětského hrdiny v okamžiku, kdy si uvědomuje svou bezmoc ve světě dospělých. A také bezmoc dospělých vůči svým vlastním představám o štěstí. Jedna z důležitých událostí, kterou Viktor na venkově prožije, pak tvoří příběh souběžně vydávané dětské knihy Petry Soukupové Kdo zabil Snížka?... celý text

martina4103
13.09.2021 4 z 5

Za mě skvělá kniha. Ze života. Žádná extra zápletka se příliš nekoná. Jako by to psal prostě život. Čte se to samo. Byla lepší než jsem čekala.

misatrix
30.08.2021

knihu jsem nedocetla, hlavni postavy jsou tak neprijemne a nesympatické, ze jsem si k zadne nedokazala najit blizsi vztah a zajimat se o jejich osud.

leny.wood
22.08.2021 5 z 5

Petru Soukupovou jsem si fakt oblíbila. Výborná ukázka toho, jak dítě vnímá signály dospělých a že život v jejich světě není jednoduchý. Zvlášť, když je vaše máma tak trochu kr**a.

LenaBil
22.08.2021 5 z 5

Knihy Petry Soukupové může člověk buď milovat, nebo nenávidět. Já je miluju a tato je jedna z mých nejoblíbenějších, jsem moc ráda, že ji mám ve své sbírce

NymphMaeve
29.07.2021 4 z 5

Styl autorky mne kdysi po první knize odradil, není to můj šálek kávy a celkově mi to nesedlo. Ale po delší době jsem ji dala další šanci a rozhodně nelituji. Styl vyprávění je velmi specifický, takový uspěchaný, nejspíš odrážející přímé myšlenkové pochody postav. Chvíli mi trvalo si na to zvyknout, ale pak už to nebyl problém. Vyprávění se střídá z hlediska více postav - Hany, Viktora a babičky. Děj se vyvíjí rychle, je velmi poutavý a udrží si čtenářovu pozornost. Chvilkami mi to nepřišlo moc uvěřitelné, ale rodinné problémy toho rázu jsem nikdy nezažila a tudíž to není plně objektivní. Nechápala jsem mnohé chování Hanky nebo Adama, měla jsem chuť jimi zatřást, aby se probrali. Jsem moc vděčná za vševysvětlující závěr, i když velmi zkratkovitý. Kniha se mi vcelku líbila a možná se pustím i do dalších knih autorky.

Gabika9
18.07.2021 4 z 5

Velmi realistický příběh ze života. Na začátku mě zarazila zvláštní formulace textu a střídání vypravěčů v rámci jedné kapotoly. Když jsem toto vzala na milost, už jsem to vše prožívala naplno jako Eva, Hana a hlavně Viktor.

Re@ding_9-wine
07.07.2021 3 z 5

Líbilo se mi střídání vypravěčů, styl vyprávění i téma. Jinak mě kniha bohužel nezaujala.
Nemůže být přeci nejlepší pro všechny... :-)

Zoe111
02.07.2021 5 z 5

Autorka je moje oblíbená. Tak jak dokáže popsat situace a mezilidské vztahy je úžasné. Knížka je vyprávena syrovým stylem, pro autorku příznačným. Skrz postavu malého kluka jsem si odžila pocity beznaděje a smutku. Takovéto čtení mě baví.

LeHor
21.06.2021 3 z 5

Příběh se mi líbil, zajímavý, uvěřitelný a byl by pro mne i více čtivý, nebýt stylu v jakém by napsán. To mi teda vadilo, škoda.

adevis
20.06.2021 5 z 5

Tato kniha od Petry Soukupové byla opět skvělá. Opět se mi potvrdilo, že jsem autorku právem označila za můj nejlepší letošní objev. Zprvu mi trvalo se do knihy začíst, zase tam nebyly uvozovky a tentokrát to bylo ještě těžší, ale po několika prvních kapitolách jsem se krásně začetla.
Příběh vypráví o jedné rodině, kde nic není úplně v pořádku. Matka Hana, která si myslí, že ví, co je pro všechny nejlepší a kvůli nedostatku času na svého syna Viktora ho "odstěhuje" k babičce. Živí se totiž jako herečka. Viktor je nevychovaný hajzlík, který mi dost často pil krev a doufala jsem, že u něj na konci příběhu dojde k nějakému progresu. Babička Eva byla ze všech asi nejnormálnější, oblíbila jsem si ji.
O tom, jak to všichni zvládli nebo nezvládli, jestli došlo ke zlepšení, progresu... to si musíte přečíst sami. Já knihu doporučuji, konec se mě hodně dotknul a byla jsem z toho dost vykolejená.
Knihy Petry Soukupové prostě umí potěšit, pohladit po duši a zároveň člověka totálně rozebrat. Jako mě.

JanuldaN
07.06.2021 5 z 5

Román o mezilidských vztazích, který je vyprávěn jednoduše, obyčejně, chladně. Klasická Soukupová... Všední téma zpracováno pichlavě realisticky. Autorka umí dokonale popsat, co se jakému člověku děje, nad čím přemýšlí, proč nad tím přemýšlí, jakým způsobem prožívá jednotlivé situace, proč dělá to, co dělá atd. Všechny postavy a jejich jednání zkrátka opravdu chápete. Příběh smutný, ale pravdivý... Je to život.

Doubravka1975
28.05.2021 5 z 5

Příběh ze života i když chvílemi hustý a smutný.
Co je opravdu nejlepší pro všechny?
Otázka opravdu k zamyšlení. Skvěle rozebráno ze všech stran a úhlů pohledu

veverkaVv
05.05.2021 3 z 5

Kniha je lepší průměr. Dobře napsaná se znalostí vesnického prostředí i vztahů v ústřední rodině. Matka sobecký jedinec, Viktor nešťastný dospívající průšvihář, babička konzervativní vesničanka, která však jako jediná má na Viktora čas a i když někdy zvláštním způsobem ho vychovává. Kniha se čte vcelku dobře a rychle, ale úplný top to není. Spisovatelka umí i lépe, ale ztráta času to nebyla.

VeruHoráková
04.05.2021 5 z 5

Nejlepší pro všechny pro mě byla druhá kniha od Petry Soukupové, která si mě získala knihou Věci, na které nastal čas. Její styl psaní mě prostě baví. Umí věrohodně vykreslit pocity jednotlivých postav, ať už se jedná o dospělého nebo dítě a příběhu prostě věříte. Zpočátku byl rozjezd knihy pomalejší, ale s každou další stránku, mě příběh zajímal víc a víc. Co navíc oceňuji, je závěr. Kdy je nástin budoucího vývoje a člověk se dozví, jak příběh pokračuje několik dalších let.

Juagustin
04.05.2021 3 z 5

Příběh tří lidí - babičky, matky a syna, jejichž životy a vztahy jsou tak zdevastované, že je smutno o tom číst. Kniha začíná ve chvíli, kdy je pět minut po dvanácté se pokoušet něco ještě zachránit, a na dalších stránkách se to jen zhoršuje. S velkým utrpením jsem dočetl sto stran, pak knihu odložil. S žádnou postav jsem se neztotožnil, s žádnou nesoucítil, snad jen trochu litoval babičku. Neříkám, že to je špatná kniha - je to napsáno dobře a věrohodně, ale usoudil jsem, že tohle namám zapotřebí:-/

lucy.sankova
01.05.2021 4 z 5

Doslovy! Ty miluju nejvíc. Byla to taková třešnička na dortu.. vysvětlení, co bylo s hlavními postavami dál :)
Svižný příběh a třech hlavních postavách - Viktor, jeho maminka Hana a babička Eva. Rozdílné pohledy na výchovu, na život a na to “co je nejlepší pro všechny”

klokan.1905
26.04.2021 5 z 5

Nejlepší pro všechny...
První kniha od Petry Soukupové, která se mi dostala do rukou a přiznávám, že jsem byl mile překvapen... Z počátku jsem byl sice trochu rozhozený ze stylu psaní vět (dosud jsem nikde podobný styl psaní vět neviděl), ale po zhruba 20 stránkách jsem si na toto zvykl a pak už jsem si čtení knihy vyloženě užil...
Příběh je vyprávěn z pohledu tří osob... Jednak z pohledu zhruba třicetileté herečky Hany Ptáčkové žijící v Praze, dále pak z pohledu jejího desetiletého syna Viktora, který k životu potřebuje v podstatě jen telefon a počítač ;-) a pak i z pohledu její maminky - přibližně sedmdesátileté důchodkyně Evy Ptáčkové, která žije samotná na venkově, zhruba 150 km od Prahy...
Nevím co víc napsat a nic neprozradit... :-)
Chcete si u čtení knihy příjemně odpočinout a zjistit, že starosti všedních i nevšedních dnů se týkají i někoho jiného než zrovna Vás? V tom případě sáhněte po této knize...
Možná spíše kniha pro dámy, ale já si ji fakt užil... Takže to má u mě autorka za pět... Hvězdiček... ;-)

Terezaazeret
25.04.2021 1 z 5

Jiné autorčiny knihy mě bavily, ale v tomto případě mám pocit, že se dost opakuje, aniž by musela. Knihu jsem ani nedočetla. Postavy, jako třeba Hana, Adam nebo Eva jsou šablonovité a předvídatelné.

Babkabylinkarka
27.03.2021 4 z 5

Kniha se mi moc líbila. Je psána velmi zvláštním jazykem, ale je absolutně čtivá, pohltí vás od první stránky. Jen občas mi to přijde trochu prvoplánovitý, předvídatelný děj.

Aranel15
05.03.2021 2 z 5

Kniha je takové celkové vylíčení soužití ve špatných rodinných vztazích. Eva neustále hledá chyby na své dceři Haně, ale syn Adam je naprosto skvělý a úžasný. Hana je sobecká a nezajímá ji nic jiného než její kariéra. A Viktor? Na začátku knihy je to pouze rozmachánek z Prahy, který neustále hraje hry na počítači a má všechnu nejmodernější a nejdražší technologii, přesto jeho problémy v pražské škole vidím jako klukoviny, které rozhodně nejsou důvodem ke změně prostředí. U babičky je nejdřív nešťastný, ale potom si najde kamarády a dokáže se postarat sám o sebe i o svou babičku. Konec knihy je smutný a nadcházející události, které jsou v knize nastíněny, jsou vlastně dost očekávané. Bohužel nejvíc na všechno doplatila babička.

rodiče děti vztahy soužití sobectví Magnesia Litera

Petra Soukupová
česká, 1982
2020  82%Věci, na které nastal čas
2009  84%Zmizet
2017  87%Nejlepší pro všechny
2015  76%Pod sněhem
2022  82%Nikdo není sám

Kniha Nejlepší pro všechny je v

Přečtených2 142x