Nejlepší pro všechny

Nejlepší pro všechny https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/356864/bmid_nejlepsi-pro-vsechny-I9h-356864.jpg 4 1568 438

Jak můžeme vědět, co je pro ostatní nejlepší, když sami být šťastní neumíme? Desetiletý rozmazlený průšvihář Viktor žije v Praze s matkou, divadelní herečkou, která si s jeho výchovou ani s vlastním životem neví příliš rady. Když jednoho dne Hana dostává nabídku na natáčení seriálu na druhém konci republiky, bere ji jako příležitost, jak všechny své problémy vyřešit. Aby se mohla věnovat natáčení, přestěhuje Viktora přes jeho odpor k babičce na venkov. Namlouvá si přitom, že pro něj bude nejlepší, když změní prostředí, a pro její matku, která nedávno přišla o manžela, bude dobré, když nezůstane sama. Viktor se cítí zrazený a podvedený a jeho zoufalství je tím větší, že dominantní babička má jasnou představu o tom, jak by měl jeho život i život jeho matky vypadat. Kromě dramatického sžívání se s venkovem, sleduje román i další osudy Hany bojující se seriálovou rolí, s Viktorem, se svojí matkou i příležitostnými milenci. A rovněž příběh babičky, která si vedle Viktora začíná uvědomovat své slabosti a neodvratně přicházející stáří. A všichni přitom chtějí jeden pro druhého jen to nejlepší. Petra Soukupová ve své vrcholné formě znovu ukazuje, jak bravurně dokáže zachytit vyhrocené rodinné vztahy a prožívání dětského hrdiny v okamžiku, kdy si uvědomuje svou bezmoc ve světě dospělých. A také bezmoc dospělých vůči svým vlastním představám o štěstí. Jedna z důležitých událostí, kterou Viktor na venkově prožije, pak tvoří příběh souběžně vydávané dětské knihy Petry Soukupové Kdo zabil Snížka?... celý text

Katka2382
03.11.2022 5 z 5

Svělé a sakra čtivé.
Vikiho a Evy mi bylo až líto,ale Hana mi byla opravdu velmi nesympatická.Taková hysterka co furt na někoho řve.

prochajda
02.11.2022 4 z 5

Kniha o rodinných vztazích, o generačních problémech, o nepochopení v rodině... Samotný příběh byl opravdu k zamyšlení, ale styl psaní mě bohužel neoslovil.

pakoshka
27.09.2022 5 z 5

Soukupová je bez debat moje nejoblíbenější autorka. A Nejlepší pro všechny je soukupovská skvělá klasika.

JitkazPlzně
17.09.2022 4 z 5

Pěkné. Mám ráda styl autorky. Moc jsem si přála, aby byl konec pozitivní. Viktor je fajn kluk a babi taková, jaká má být každá babička. Hodná, starostlivá a až moc pracovitá. Nevím, jestli taková zvládnu být.

kofee
13.09.2022 5 z 5

Žijeme skutečné životy, a nebo naskakujeme na staré vzorce myšlení a chování, které jsou už dávno mrtvé? Stará schémata znovu ožívají v drásající komunikaci, kdy nikdo moc neposlouchá, ani sebe, co je teď. Nasazujeme masky a předstíráme, abychom si tak hýčkali ty své oběti. Stačilo by, kdyby jeden nabral jiný směr.

mekkejla
27.07.2022 5 z 5

Jak lehce se může stát, že i když svou rodinu milujete, vysíláte kolem sebe naprosto opačné signály. Myslím, že Soukupová je mistryní v tom, že její postavy "mluví" zdánlivě úplně nelogicky a štvou mě, ale když mě nechá nahlídnout k nim do hlavy, tak je vlastně naprosto chápu... Jsem moc ráda za těch posledních pár stránek, které nenechaly příběh neukončený.

wiix
26.06.2022 4 z 5

Milujem Soukupovú. Je to tak, tým pádom úplne neobjektívne vám túto knihu odporúčam, lebo bola super. Nie tak ako Zmizet, K moři či Pod sněhem, ale tie nastavili latku na 8 hviezdičiek z 5. Toto bolo také ľahšie, ale stále silné. Herečka má chlapca, teenegera, dosť vyvrheľa. Odparkuke ho k babke na dedinu, kde sa tak nejak udomácni, upokojí, dozrie. Znie to tak jednoducho a prízemne, ale ten štýl! To je niečo. Vety spolu lahodia, celé je to uveriteľné a má to emócie.

jituliste
21.06.2022 5 z 5

Skvělá kniha o vztazích v rodině, o špatné komunikaci a nepochopení, protože pocity nejsou vyřčené tak, jak jsou vnímány. Jednoduchý děj, ale postavy vykresléné dokonale, to tvoří příběh. Líbil se mi vývoj vztahu babičky s Viktorem, moc jsem si přála, aby šel právě tímhle směrem. A fajn byl taky závěr s určitým přesahem děje. Autorka má osobitý styl psaní, věřím, že někomu to nemusí sednout, mě trvalo jen chvilku než jsem si zvykla, pak už jsem knihu jen hltala. Doporučuju a ráda si od paní Soukupové přečtu něco dalšího.

alusa4302
20.06.2022

Ach ty vztahy .Další kniha od Petry četla se pěkně babičce jsem fandila.

jes09
08.06.2022 5 z 5

Perfektní příběh ze života tří lidí. V každé osobě lze rozeznat povahové rysy, smysl jejich myšlení a důsledky toho všeho. Za mě perfektní!

Bybyla
04.05.2022 4 z 5

Moje první kniha od této autorky. Příběh se mi líbil. I když se někomu může zdát, že je to přehnané, tohle je prostě život. Ne každý to má zkrátka ideální. Co mi příliš nesedělo, je styl psaní. Občas jsem se ztrácela v tom, kdo a co vlastně říká nebo si myslí.

99jana99
17.04.2022 2 z 5

Samotný příběh by asi nebyl špatný , ale styl psaní této spisovatelky mi vůbec nesedí. Druhá kniha a opět jen smutek, hádky, nikdo v mém okolí tak nežije, neznám to a jsem ráda.

PetikH2O
07.04.2022 5 z 5

Tohle budu dlouho rozdejchávat. Od tý doby, co mám děti, jsem dost na měkko z dětských duší. Přitom jsem drsnej týpek..

menalinda
04.04.2022 4 z 5

Velmi špatné rodinné vztahy tak dokonale popsané až z toho má jeden husí kůži.

Louisareading
31.03.2022 5 z 5

Celkem drsný příběh o do sebe zahleděné matce. Skvělá psychologie postav. Místy drsný a taky dojemný a neúprosný text. Čtení jsem si moc užila a knihu všem doporučuji.

Jančislava
16.03.2022 4 z 5

Moje druhá kniha od této autorky. Její knihy mě baví a nebaví. Při čtení jsem si říkala, že je to vlastně nic moc, ale pak jsem četla a četla a nemohla se odtrhnout. Takže vlastně se mi asi líbila. Jediné, co mi vlastně vadilo, že občas šlo špatně rozlišit kdy postava mluví nebo si to myslí. I tato kniha je spíše pochmurna, žádné veselé čtení.

Barca_1988
15.03.2022 2 z 5

Takový příběh z běžného života. Poslechla jsem jako audioknihu, což bylo fajn. Příběh nenadchne ani neurazí.

stesti.s.knihou
14.03.2022 5 z 5

Kniha Nejlepší pro všechny patří rozhodně mezi nejlepší audioknihy, které jsem měla možnost slyšet. Petra Soukupová je skvělá autorka, mezilidské vztahy umí popsat naprosto dokonale, avšak zároveň s určitým nehodnotícím odstupem, čtenář má tak prostor na situaci nahlédnout se subjektivní emocí.
Od autorky už mám přečtenou knihu Věci, na které nastal čas - ta se mi líbila moc, ale Nejlepší pro všechny ji ještě předčila (možná díky audio verzi, která byla dokonalá)!
Hlavní hrdinka, mladá maminka a herečka Hana, problémový syn Viktor, uspěchaná Praha versus střet s vesnickým prostředím, maminkou Hany Evou, tradičními hodnotami a kritickou společností. Děj popisovat nebudu, myslím, že čím méně toho čtenář ví, tím lépe. Ostatně děj jako takový není až tak obsáhlý, kniha je skvělá právě popisem vztahů, emocí a psychologií postav.
Kniha se rozhodně řadí mezi ty nejlepší, které jsem četla/poslouchala.

Limonadovyjoe
10.03.2022 3 z 5

3,5
Když si člověk myslí, že je něco nejlepší pro všechny, je to většinou to nejhorší pro všechny aneb taková je síla kompromisu - spokojen není nikdo.
Není spokojená Hana, která poslala svého desetiletého syna na venkov, aby mohla hrát svou vysněnou roli.
Příliš spokojená není ze začátku ani babička Eva, která dostane na převýchovu rozmazleného vypočítavého kluka, který má ze všeho nejraději hraní her na počítači.
A spokojený není ani Viktor, desetiletý puberťák navyklý na život v Praze - alespoň do doby než začne objevovat dobrodružství mimo zdi pokoje a on-line světa.

“Taky jsem tady nikoho neznal, pomyslím si, ale neřeknu to. A tak ji řeknu to jediný, co se k tomu dá říct, že s některýma věcma se nedá nic dělat, stejně jako jsem musel já sem, i když jsem nechtěl, a teď musím zpátky, i když nechci, stejně jako moje máma nemůže donutit svoji mámu aby šla na operaci, tak stejně babi nemůže nic dělat s tím, že nemůže zůstat sama.”

Jak jsme u Soukupové zvyklí máme tady plno spíše nesympatických postav a skvěle vykreslené myšlenkové pochody a jejich pohnutky, se kterými můžeme více či méně souhlasit.
Ale tentokrát jsem s knihou bojovala, prvních sto stran bylo opravdu utrpení. A i když závěr chytne za srdce, a líbí se mi jak je nastíněn další život postav, jsem neoblomná a musím nechat nižší hodnocení. To co je nejlepší pro všechny, prostě není nejlepší pro Lucii. S autorkou ale ještě určitě nekončím, stále mě baví.

Stepanka897
06.03.2022 3 z 5

Ze začátku mi neseděl styl, jak je kniha napsaná, ale s dalšími stránkami to přestalo vadit. Skvěle vykreslená psychologie postav. Problémový kluk, který je matce na obtíž a je odsunut k babičce, kde to vypadá, že zas tak problémový není, to spíš jeho matka. Určitě zkusím další knížku od autorky.

rodiče děti vztahy soužití sobectví Magnesia Litera

Petra Soukupová
česká, 1982
2020  82%Věci, na které nastal čas
2009  84%Zmizet
2017  87%Nejlepší pro všechny
2015  76%Pod sněhem
2022  82%Nikdo není sám

Kniha Nejlepší pro všechny je v

Přečtených2 145x